Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Gr :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Kato Starszy » czw 25.05.2023 11:27

UW - wsyzstko
Artefakty - nic, choć serce krwawi czasem
Horror - zobaczymy, może na jakiejś dobrej promce
Kato Starszy
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 579
Rejestracja: ndz 22.02.2009 18:50
Lokalizacja: Wrocław

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: nosiwoda » czw 25.05.2023 11:36

No to Artefakty i UW wezmę w całości.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4972
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: krzychu » czw 25.05.2023 11:58

Fajnie. Liczę też na kontynuację Strauba, Yoon Ha Lee czy Barkera. Ilość rozgrzebanych serii zaczyna mnie drażnić. :)
krzychu
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: sob 24.03.2018 12:27

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Shedao Shai » czw 25.05.2023 12:01

Wszystko! Szkoda tylko, że Bradbury i Vinge znowu gdzieś tam, dalej.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3682
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 12:12

krzychu pisze:Fajnie. Liczę też na kontynuację Strauba, Yoon Ha Lee czy Barkera. Ilość rozgrzebanych serii zaczyna mnie drażnić. :)


Barker został wydany z założeniem, że będzie jeden i z drugim być może się uda. To inni agenci, inne oczekiwania, inna zażyłość. Lee... ma być jedna książka rocznie. Chyba że nas zaskoczy sprzedażowo (oczywiście chodzi o zaskoczenie na poziomie UW). Straub musi poczekać na przyszły rok, jak i pozostałe horrory. Objawicielka jest ostatnią pozycją w serii w tym roku.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 12:20

Shedao Shai pisze:Wszystko! Szkoda tylko, że Bradbury i Vinge znowu gdzieś tam, dalej.


Bradbury nie jest jeszcze gotowy. I nie będzie przez jakiś czas, ale następny rok jest niemal pewny. Vinge to drogi do wydania projekt i tempo sprzedaży nie gwarantujące zarobienia na druk w kilka miesięcy po wydaniu ksiażki. Zgodnie z założeniami większość takich książek znika z naszej oferty do końca marca 2024 (musi być jak najmniej obciążeń). Dopiero później, powoli będziemy wracali do normalnego trybu wydawniczego, ale też bardziej racjonalnego niż do tej pory.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 12:26

krzychu pisze:Fajnie. Liczę też na kontynuację Strauba, Yoon Ha Lee czy Barkera. Ilość rozgrzebanych serii zaczyna mnie drażnić. :)

A mnie cieszyć... o ile uda się je dokończyć oczywiście.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: trut » czw 25.05.2023 12:29

Cieszą mnie wszystkie zapowiedzi, a zwłaszcza niezapowiadane wcześniej The Mountain in the Sea i Diabeł zabierze cię do domu. Obie świetnie pasują do serii, w których zostaną wydane :D
trut
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 29
Rejestracja: śr 21.07.2021 9:14

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Sebek » czw 25.05.2023 12:51

Biore wszystko. Cieszy nowe nazwisko w serii grozy. Mam nadzieje, ze pojawi sie wiecej ksiazek Iglesiasa.
Sebek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 126
Rejestracja: wt 17.05.2016 0:36

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Obłęd » czw 25.05.2023 13:19

Wszystko oprócz Pohla, ale najbardziej czekam chyba na Simmonsa i Ray Nayler.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: El Lagarto » czw 25.05.2023 13:43

Zapewne kupię wszystko, choć nie wszystko na raz. I tylko kiedy ja to przeczytam? :oops:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Jarowik » czw 25.05.2023 14:08

Horrory sobie odpuściłem, ale z UW/A, jak zwykle, biorę każdą wydaną pozycję!
Jarowik
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 144
Rejestracja: czw 24.03.2022 11:45

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Paul Atryda » czw 25.05.2023 14:41

Ja skromnie, skrobnę wszystko w miarę ukazywania się :-)
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: asymon » czw 25.05.2023 14:48

Pewnie Jimenez, pewnie McDonald, na pewno Simmons.

Pohl w sumie nie wiem... z Gateway najbardziej pamiętam daddy issues głównego bohatera...
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: nosiwoda » czw 25.05.2023 15:23

A nie zapach moczu po jedzeniu szparagów?

Moim zdaniem, Gateway (czytałem tylko 1. tom i przez lata nie wiedziałem o kontynuacjach) jest bardzo dobrą powieścią między innymi przez to, że nie pokazuje heroicznej eksploatacji kosmosu przez dzielnych Amerykanów, tylko eksplorację na ślepo, wymuszoną przeludnieniem i głodem, w warunkach urągających godności i w statkach niepoznanych Obcych, dokonywaną przez niedoskonałych ludzi.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4972
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: adalbert69 » czw 25.05.2023 16:11

Trochę nie rozumiem AM "Vinge to drogi do wydania projekt i tempo sprzedaży nie gwarantujące zarobienia na druk w kilka miesięcy po wydaniu książki " - więc dlaczego został wydany I tom. Co do horrorów spodziewałem się tego są za dobre bardziej w guście klasycznych czytelników UW i Artefaktów niż innych wydawnictw na które bym nie spojrzał, zdarzyło mi się coś przeczytać z vespera ale zdecydowanie nie jestem fanem horroru. Co książek oczywiście UW I Buttler, Dobrze że mam poprzednie wydanie Pohla bo może też nie będzie generował dochodów i klops . Ciekawe co na to Zakon Maga
adalbert69
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 186
Rejestracja: ndz 01.03.2009 8:24

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 16:56

adalbert69 pisze:Trochę nie rozumiem AM "Vinge to drogi do wydania projekt i tempo sprzedaży nie gwarantujące zarobienia na druk w kilka miesięcy po wydaniu książki " - więc dlaczego został wydany I tom. Co do horrorów spodziewałem się tego są za dobre bardziej w guście klasycznych czytelników UW i Artefaktów niż innych wydawnictw na które bym nie spojrzał, zdarzyło mi się coś przeczytać z vespera ale zdecydowanie nie jestem fanem horroru. Co książek oczywiście UW I Buttler, Dobrze że mam poprzednie wydanie Pohla bo może też nie będzie generował dochodów i klops . Ciekawe co na to Zakon Maga


Ogień ukazał się 2 lata temu. To inna rzeczywistość wydawnicza. Gdyby nie rok 2022 mielibyśmy Vinge'a już za sobą i wiele innych rzeczy również. W kwestii horrorów to także nie do końca to. Rok 2022 przypomniał ze zdwojoną siłą o priorytetach. A są nimi między innymi dodruki, które sprzedają się 2-3 razy lepiej niż horrory, Artefakty bądź UW (wszystkie serie są ok w normalnych czasach, ale już nie w najgorszych na rynku książki w tym wieku). Gdy zasypiemy lukę w ofercie, wrócimy do innych rzeczy. Przy okazji przyglądając się recesji konsumenckiej i jej wpływowi na rynek książki.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 19:14

AM pisze:Przy okazji przyglądając się recesji konsumenckiej i jej wpływowi na rynek książki.

A spodziewa się Pan jeszcze jakichś innych niż wstępnie już ujawnione wnioski o wszechobecnej potrzebie oszczędzania i zwiększania udziału w ofercie przedsięwzięć najbardziej dochodowych? Czy chodzi już tylko o dokładniejsze ustalenie progu ilościowego niedochodowych ekstrawagancji?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 20:02

Janusz S. pisze:
AM pisze:Przy okazji przyglądając się recesji konsumenckiej i jej wpływowi na rynek książki.

A spodziewa się Pan jeszcze jakichś innych niż wstępnie już ujawnione wnioski o wszechobecnej potrzebie oszczędzania i zwiększania udziału w ofercie przedsięwzięć najbardziej dochodowych? Czy chodzi już tylko o dokładniejsze ustalenie progu ilościowego niedochodowych ekstrawagancji?


Nie znamy jeszcze końca tej historii. Ceny produkcji się ustabilizowały. Kursy walut spadły do akceptowalnych poziomów, ale jesteśmy w trakcie jakiegoś procesu. To jeszcze nie koniec. Już doszło do rzeczy nieodwracalnych, czyli rewolucji cenowej na rynku książek. Ta rewolucja zaowocuje spadkiem sprzedaży. Przy okazji sytuacja ogólnogospodarcza dotyka naszych klientów. Inflacja nadal jest bardzo wysoka. To dalszy spadek sprzedaży. Spadek sprzedaży, to następna fala wzrostu cen i spadek sprzedaży. Co jeszcze? Jak długo to potrwa i jak głęboko dotknie nas wszystkich? Tego nikt nie wie. Dlatego trzeba być ostrożnym nie tylko ze względu na przeszłość, ale to, co przed nami.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Fidel-F2 » czw 25.05.2023 20:07

Do wyborów ceny paliw będą spadać, waluty też będą w dobrych przelicznikach, ale poczekaj na nowy rok.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 20:13

AM pisze:... Co jeszcze? Jak długo to potrwa i jak głęboko dotknie nas wszystkich? Tego nikt nie wie. Dlatego trzeba być ostrożnym nie tylko ze względu na przeszłość, ale to, co przed nami.

A czytał Pan wpis W. Sedeńki, głoszący, że polityka sprzedaży książek we własnym sklepie, przez co ich sprzedaż staje się nieopłacalna dla księgarzy, doprowadzi MAGa do ruiny?
[dramatyzowane]
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 20:37

Janusz S. pisze:
AM pisze:... Co jeszcze? Jak długo to potrwa i jak głęboko dotknie nas wszystkich? Tego nikt nie wie. Dlatego trzeba być ostrożnym nie tylko ze względu na przeszłość, ale to, co przed nami.

A czytał Pan wpis W. Sedeńki, głoszący, że polityka sprzedaży książek we własnym sklepie, przez co ich sprzedaż staje się nieopłacalna dla księgarzy, doprowadzi MAGa do ruiny?
[dramatyzowane]


Nic na razie na to nie wskazuje :). Za to problemem w 2022 były koszty. Przy podobnej produkcji jak w 2020, musieliśmy przeznaczyć dodatkowo na druk oraz różnice w kursach około 18-20% rocznego przychodu. I to jest coś co robi wrażenie. I co mogłoby zabić.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 20:52

Niektórzy wydawcy podnieśli ceny o ponad 40% w ramach kompensacji... (porównanie własne i niekoniecznie ścisłe). A Wasze najcieńsze książki dalej kosztują tyle co cappuccino w pizzerii na Świętokrzyskiej (sprawdzałem we wtorek). Nie namawiam oczywiście, ale akurat w MAGu wielkiego skoku cen nie widzę.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Paul Atryda » czw 25.05.2023 21:02

Może to taktyka na przeczekanie.
Jednak jeśli nic się nie zmieni, w zasadniczy sposób również i MAG podniesie ceny w sposób znaczący.
Bo ceny MAG podniósł, nie tak mocno jak inne wydawnictwa ale podniósł.
Być może będą to dwie transze, jeśli otoczenie do tego zmusi.
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 21:03

Janusz S. pisze:Niektórzy wydawcy podnieśli ceny o ponad 40% w ramach kompensacji... (porównanie własne i niekoniecznie ścisłe). A Wasze najcieńsze książki dalej kosztują tyle co cappuccino w pizzerii na Świętokrzyskiej (sprawdzałem we wtorek). Nie namawiam oczywiście, ale akurat w MAGu wielkiego skoku cen nie widzę.


Jest spory (30-35%). Ale to kwestia ostatniego półrocza. W miarę, jak będzie pojawiało się więcej dodruków i nowości będzie bardziej widoczny, choć nie będziemy pewnie w awangradzie. No i może wygląda bardziej lightowo, bo startujemy z niskiego poziomu (przez wiele lat utrzymywaliśmy ceny).

Na przykład:
Fahrenheit kosztował 29, będzie 45.
Zanzibar 49, będzie 69
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 21:18

Ok, ale nie zmienia to faktu, że dwie połówki jednego tomu ABŚ Sandersona są na stronie dresslera po 55,00 zł a dwie połówki Bretta z FS po 89,90 zł
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 21:41

Janusz S. pisze:Ok, ale nie zmienia to faktu, że dwie połówki jednego tomu ABŚ Sandersona są na stronie dresslera po 55,00 zł a dwie połówki Bretta z FS po 89,90 zł


Ale to akurat skrajny przypadek. Cenowy champion :). I oczywiście nie wiadomo jak wpływa na sprzedaż.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 21:59

Na mnie wpłynął. Obejdę się bez nowego wydania, chociaż sprzedałem stare.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » czw 25.05.2023 22:03

Janusz S. pisze:Na mnie wpłynął. Obejdę się bez nowego wydania, chociaż sprzedałem stare.


Sam widzisz.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: Janusz S. » czw 25.05.2023 23:45

Niby tak, ale to rzeczywiście wersja, która w tej chwili wygląda jak z kosmosu. Może z czasem efekt szoku minie? FS najwyraźniej tak uważa ale początkowo zakładali ceny 99,9 zł i chyba trochę sami się przestraszyli.
Abercrombie pisał, że jego nowa książka będzie cieńsza tylko od "Ostatniego argumentu" a Pan wspominał, że Weeks też nie żałował słów w Nemezis. Ciekawe to będą ceny...
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5865
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: malakh » pt 26.05.2023 7:47

W każdym takim newsie wyglądam wieści o "Utopia Avenue" Davida Mitchella...
malakh
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 731
Rejestracja: sob 18.04.2009 10:12
Lokalizacja: Szczecin/Łobez

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: krzychu » pt 26.05.2023 8:14

malakh pisze:W każdym takim newsie wyglądam wieści o "Utopia Avenue" Davida Mitchella...


Podobno na dniach ma być przekład, a książka ma wyjść w 2024.
krzychu
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 242
Rejestracja: sob 24.03.2018 12:27

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Groza

Postautor: Kjarik » pt 26.05.2023 13:41

Ptaki, Które Zniknęły okazały się rewelacyjne, więc bardzo czekam na Włócznia Tnie Wodę.

Tak samo, +1 do oczekujących na Utopia Avenue.
Kjarik
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 992
Rejestracja: śr 12.02.2014 11:45

Re: Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty

Postautor: AM » pt 26.05.2023 14:21

Kjarik pisze:Ptaki, Które Zniknęły okazały się rewelacyjne, więc bardzo czekam na Włócznia Tnie Wodę.

Tak samo, +1 do oczekujących na Utopia Avenue.


Mam nadzieję, że Włócznia trafi :). To poziom wyżej, także jeśli chodzi o wymagania.

A tekst Utopii już mam.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Wstępne plany MAGa w seriach Uczta Wyobraźni, Artefakty i Gr

Postautor: jezzo » pt 26.05.2023 15:21

Interesujące pozycje, ale tak naprawdę jedyna na jaką czekam to Bradbury. Przeczytałem ostatnio "451 Fahrenheit" i było to bardzo dobre, świetny styl, o niebo lepszy pisarz niż przereklamowany Simmons, które czytałem wcześniej w Artefaktach. A niedawno grałem w "Life is Strange", które bardzo mocno wzoruje się na "October Country", czego nie ukrywa mówiąc to wprost graczowi. Szkoda, że jeszcze niegotowe, bo mocno chciałem zapoznać się z tym dziełem.

Ale z racji, że zbieram to i tak pewnie wezmę wszystko z powyższej dziewiątki.
Ostatnio zmieniony pt 26.05.2023 15:23 przez jezzo, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości