Jaki tytuł wybrać?

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Jaki tytuł wybrać?

Postautor: kistan » sob 09.02.2008 15:32

Mam dylemat, bo kupujemy z książki razem z tatą i nie zawsze to co mi się podoba odpowiada Jemu. Ja czytam właściwie wszystko z fantastyki, natomiast tato nie bardzo, a to On często płaci :P Poszukuje książek podobnych do Sagi o Rejnevanie z Bielawy Sapkowskiego, gdzie rozbudowany jest wątek historyczny i opisane są liczne sceny batalistyczne oraz walka na miecze. Byłoby miło gdyby znalazło się też trochę humoru. Czytałem wiele recenzji z katedry, ale nie mogę się zdecydować, narazie zamówiłem Wellin Duncana. Co jeszcze byście polecili nam?
kistan
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: wt 01.01.2008 12:49

Postautor: Lord Turkey » sob 09.02.2008 16:06

Sądząc po przedstwionym opisie poszukiwanych przez Was książek nie bralbym pod uwagę "Welinu" Duncana (jest jeszcze drugi tom - "Atrament"). To książka, w przypadku której trudno wskazać coś podobnego. Jest to solidny eksperyment literacki z silnie zaburzoną chronologią i mocno podzieloną strukturą. Nie znajdziesz w nim batalistyki, dynamicznych walk na miecze, a historia (a raczej dawne opowieści zawarte w mitach) wykorzystana została jako fundament, na którym Duncan wznosi wspaniałą, rozbudowaną konstrukcję. Ten fundament trzeba znać przed czytaniem, żeby móc się nią w pełni cieszyć - choć z drugiej strony zawarte na kartach powieści informacje wystarczą do swobodnej lektury. Dodam jeszcze, że książka nie spodoba się każdemu i wymaga sporego zaangażowania tak intelektualnego, jak i czasu włożonego w jej poznawanie. Seria "Uczta wyobraźni" ma bowiem w zamierzeniu prezentować oryginalnych autorów tworzących dzieła w pewnym sensie "eksperymentalne".

Osobiście Duncan zrobił na mnie bardzo dobre, silne wrażenie.
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: kistan » sob 09.02.2008 16:19

Welin jest tylko dla mnie, tak samo jak Hyperion, który nie dawno skończyłem czytać, dlatego teraz potrzebuje coś dla taty.
kistan
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: wt 01.01.2008 12:49

Postautor: Vampdey » sob 09.02.2008 17:25

Jeśli lubi fantasy historyczne, to chyba sprawdzi się cykl o Witelonie autorstwa Witolda Jabłońskiego. Mroczne fantasy mocno osadzone w Polsce okresu rozbicia dzielnicowego.
Ale dodać trzeba jeszcze, że odbiór w pewien sposób uzależniony jest od poglądów czytelnika - nie sądzę, żeby osobie konserwatywnej podobała się ta historia. Główny bohater to homoseksualista, podczas całej książki wyczuwalny jest mroczny satanistyczny klimat, a pochlebnych słów o Kościele nie uświadczymy. Więc, decyduj sam ;-).

Jeszcze pasuje George R. R. Martin i "Pieśń Lodu i Ognia" - świat zmyślony, ale mocno wzorowany na średniowiecznej Anglii. Mało magii, sporo historycznego realizmu, wojny, dobrej psychologii postaci itp. Dobra literatura chyba nie tylko dla fantastów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: toto » sob 09.02.2008 17:31

Książka z wątkiem historycznym. Może książki Mielke'go o Karolu Wielkim wydane przez Solaris. Nie czytałem, więc nie wiem czy jest tam dużo batalistyki, ale chyba dość mocno osadzone w historii. Chociaż, jeśli napisane tak jak "Sakriversum", to może lepiej sobie odpuścić i poszukać czegoś innego.

Batalistyki jest sporo u Kresa w jego Księdze Całości, ale ten cykl znowu nie jest osadzony w historii naszego świata. Jednak spróbować zawsze warto. Co prawda język trochę bardziej chropowaty, jak u Sapkowskiego, ale prostota też ma swoje zalety.
:wink:
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: historyk » ndz 10.02.2008 12:10

Polecam książki Guya Gavriela Kaya, zwłaszcza dylogię Sarantyńska mozaika (t. 1 - Pożeglować do Sarancjum; t. 2 - Władca cesarzy). Śwait powieści jest co prawda fantastyczny, ala oparty na średniowiecznej Europie. Ojczyzną głównego bohatera jest kraina przypomianjąca Italę, a samo Sarancjum to oczywiście Bizancjum (Konstantynopol).
============================
W klimatach bizantyjskich polecam też cykl Harrego Turtledowe'a o Videssos. W jego skład wchodzą dwa podcykle: Krispos (Droga do tronu, Krispos z Videssos, Krispos Imperator) oraz Zaginiony Legion (Zaginiony legion, Imperator legionu, Legion Videssos, Miecze legionu).
Świetną zabawą (ale dla historyka) jest odkrywanie zapożyczeń z naszego świata. Warto najpierw zwrócić uwagę na mapę. W stosunku do naszego średniowiecza jest ona odwrócona (nasz zachód, to wschód Videssos).

Pierwszy podcykl dzieje się w czasach, które odpowiadają mniej więcej naszemu IX w. Władca Videssos - Krispos to wypisz wymaluj cesarz bizantyjski Bazyli I Macedończyk. Np. Bazyli początkowo był niewolnikiem w Bułgarii. Krispos był niewolnikiem ludu Kubratoi. Władcą Kubratoi jest Omurtag. To samo imię nosił kagan bułgarski z IX w.

Ludy sąsiadujące z Videssos to też odpowiedniki średniowiecznych sąsiadów Bizancjum. Makaurańczycy to Persowie, Vaspukaranerzy to Ormianie, Halogajczycy to Wikingowie itd. Co ciekawe - Krispos miał przodków Vaspukaranerów, cesarz Bazyli przodków Ormian.

Akcja Zaginionego legionu dzieje się kilkaset lat później. Do sąsiadów Videssos dołączają Namdaleńczycy, odpowiednik Normanów, którzy w X-XI w. podbili Sycylię i pd. Włochy.

Nie będę psuł przyjemności tropienia kolejnych nawiązań.

A kiedyś jeden z - pożal się Boże - recenzentów Nowej Fantastyki (jakiś Wibrator czy Predator - takie mieli pseudonimy) napisał, że świat Videssos jest papierowy. Tjaa, jak nasze średniowiecze. Ani chybi to jakiś ścisły (fizyk, chemik) był
============================
Dalej można polecić wszelkie książki pisane z inspiracji cyklem arturiańskim. Moim zdaniem, najlepsze to Mgły Avalonu Marion Zimmer Bradley oraz trylogia Bernarda Cornwella: Zimowy monarcha, Nieprzyjaciel Boga, Excalibur.
============================
W polskiej fantastyce oczywiście opowieści sarmackie Komudy (ale tam coraz mniej fantastyki), Konrad Lewandowski Królowa Joanna d'Arc (historia alternatywna, czasy husyckie), Jacek Inglot, Quietus (historia alternatywna, wczesne średniowiecze)
Ostatnio zmieniony śr 11.08.2010 23:20 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Postautor: Galvar » ndz 10.02.2008 22:05

historyk pisze:Polecam książki Guya Gavriela Kaya, zwłaszcza dylogię Sarantyńska mozaika (t. 1 - Pożeglować do Sarancjum; t. 2 - Władca cesarzy). Śwait powieści jest co prawda fantastyczny, ala oparty na średniowiecznej Europie. Ojczyzną głównego bohatera jest kraina przypomianjąca Italę, a samo Sarancjum to oczywiście Biznacjum (Konmstantynopol).
Podpisuję się pod tymi słowami obiema rękoma. Naprawdę warto! :). Moje recki tych książek znajdziesz w Katedrze.

Polecam też serdecznie "Galeony wojny" Komudy i zapewne "Czarną banderę" tegoż autora. Co prawda w tych pierwszych fantastyki niewiele, ale jest osadzona w historycznych realiach i z rzeczywistymi postaciami. CB zaś ma być ze sporą dawką fantastyki. Poza tym inne powieści w realiach Rzeczypospolitej Szlacheckiej (np. "Diabeł łańcucki", choć tego jeszcze sam nie czytałem).

Do tego, jak to wyżej ktoś napisał. "Pieśń Lodu i Ognia" Martina. Tatę zaciekawi też zapewne Trylogia trojańska Davida Gemmella (Tobie z resztą też powinna się spodobać ;) ).

Pozdrawiam!
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: romulus » wt 12.02.2008 13:50

Jeszcze Lwy Al-Rassanu G.G. Kaya.
Polecam też przygodówkę "Religia" Willocksa. Choc, jak dla mnie poniżej oczekiwań to jednak jest to solidna, historyczno - przygodowa powieść. Bez szału, ale też bez nudy.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Shadowmage » wt 26.02.2008 14:05

Poproszę o kilka tytułów anglojęzycznych nieobecnych na naszym rynku, najlepiej z sf - ale się nie upieram. No i takich, które można dostać w waszyngtońskich księgarniach, więc raczej z nowości.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Vanin » ndz 02.03.2008 11:09

Shadowmage pisze:Poproszę o kilka tytułów anglojęzycznych nieobecnych na naszym rynku, najlepiej z sf - ale się nie upieram. No i takich, które można dostać w waszyngtońskich księgarniach, więc raczej z nowości.

    "Spin" Wilsona
    "The Orphan's Tales: In the Night Garden" i "The Orphan's Tales: In the Cities of Coin and Spice" Catherynne M. Valente
    "Crystal Rain" Tobias Buckell ewentualnie dalsza część: "Ragamuffin"
    a dodatkowo rzuciłbym "Heroes Die" Stovera, które właśnie skończyłem, ale szanse na to że znajdziesz w księgarni są raczej nikłe. Może jakiś antykwariat.
Awatar użytkownika
Vanin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 140
Rejestracja: śr 16.05.2007 10:11

Postautor: Shadowmage » ndz 02.03.2008 12:39

Dzięki!
"Spin" mam co prawda z promocji Tora, więc chyba nie będę inwestował w wersję papierową, ale za pozostałymi się rozejrzę (a raczej zrobi to Bleys, bo to on jedzie). Na pierwszy rzut ok wyglądają dobrze.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Vanin » ndz 02.03.2008 13:12

Ja też mam z promocji, ale ebooki to raczej zbieram dla możliwości szybkiego przeszukania tekstu, niż samego czytania.
Awatar użytkownika
Vanin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 140
Rejestracja: śr 16.05.2007 10:11

Postautor: Shadowmage » ndz 02.03.2008 13:27

Też tak mam zwykle, ale że ostatnio się u mnie nie przelewa, to wolę nie mnożyć bytów nad potrzebę. A jak mi się spodoba, to zawsze mogę sobie później jakoś jeszcze załatwić wersję książkową.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości