Nocny Anioł zobrazowany :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » śr 25.10.2023 16:01

Oby nie było tego barwienia, zostawmy je dla julkowych książek.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » śr 25.10.2023 16:32

Czyli pasuje :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » śr 25.10.2023 16:41

Dla julkowych bardziej.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: El Lagarto » śr 25.10.2023 16:54

Shadow zdaje się sugerować, że Weeks to taka julkowa fantastyka. Ja tam nie wiem, Weeks u mnie dopiero grzeje się na czytniku i to "Czarny Pryzmat", a nie Aniół. Poczytamy zobaczymy.

No chyba, że chodzi o tę Julię od YA ;-P
https://julia-ember.com/
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: asymon » śr 25.10.2023 17:02

Cerber108 pisze:Dla julkowych bardziej.



Chodzi o to, że jeśli "julkowe" książki mają barwione brzegi, to @Shadow ma dla ciebie złą wiadomość...
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » śr 25.10.2023 17:06

Zrozumiałem, a chciałem przekazać to, żeby barwili książki bardziej julkowe niż Weeks. Zły dobór słów.
Ostatnio zmieniony śr 25.10.2023 17:11 przez Cerber108, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Whoresbane » śr 25.10.2023 17:31

Shadow się nie zna na fantasy przecież :lol:

Teraz jest moda na barwienie, Jonathan Strange nawet je dostał. Nie ma w tym nic złego a jeśli przyciągnie do dodatkowo "julki" i MAG na tym jeszcze więcej zarobi to tym lepiej dla nas. Będzie więcej kasy na inne projekty
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: ASX76 » śr 25.10.2023 17:32

Tego Weeksa da się czytać bez bólu? ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7363
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Coacoochee » śr 25.10.2023 17:38

Nie przebrnąłem.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » śr 25.10.2023 17:39

Przeczytałem chyba półtora tomu. Więcej nie dałem rady.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Bibi King » śr 25.10.2023 17:45

@ASX,

Prosta fantasy, z bohaterem, który uczy się na super zabójcę. Wciąga, ale rzecz raczej dla młodszych (mniej wyrobionych?) czytelników. Zakończenie w postaci dopisanego później "Cienia doskonałego" - bardzo przyjemnie satysfakcjonujące. Dla mnie rzecz porównywalna z Sullivanem, doroślejsza od Paoliniego, oczywiście mniej dorosła od Abercrombiego, bez zadnego zbaczania w romansidełka z nurtu YA. Można by Weeksowi zarzucić nieoryginalność, ale prawda jest taka, że "Cienie" powstały 15 lat temu i chyba więcej autorów zrzynało później z Weeksa niż odwrotnie.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Whoresbane » śr 25.10.2023 17:51

Bibi King pisze:@ASX,

Prosta fantasy, z bohaterem, który uczy się na super zabójcę. Wciąga, ale rzecz raczej dla młodszych (mniej wyrobionych?) czytelników. Zakończenie w postaci dopisanego później "Cienia doskonałego" - bardzo przyjemnie satysfakcjonujące. Dla mnie rzecz porównywalna z Sullivanem, doroślejsza od Paoliniego, oczywiście mniej dorosła od Abercrombiego, bez zadnego zbaczania w romansidełka z nurtu YA. Można by Weeksowi zarzucić nieoryginalność, ale prawda jest taka, że "Cienie" powstały 15 lat temu i chyba więcej autorów zrzynało później z Weeksa niż odwrotnie.


Pełna zgoda. Dodatkowo na reddicie powszechnie mówią o tej serii "rape is a plot point" więc do YA się to nie zbliża
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » śr 25.10.2023 18:01

Przy tym, co potrafi się dziać w YA, to żaden argument :)

Dla mnie to średniak, nizej od Sandersona, bo ten miewa przynajmniej niezle pomysły światotwórcze. Najgorszy był zupełny brak emocji towarzyszacy lekturze. Nawet te naście lat temu nie ruszało.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Whoresbane » śr 25.10.2023 18:08

To w YA nie wszystko pachnie fiołkami, wszyscy się kochają a potęga przyjaźni przezwycięży każde zło? :shock:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » śr 25.10.2023 18:10

Nie. To kucyki Pony, które oglądają faceci 30+ :twisted:
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Whoresbane » śr 25.10.2023 18:12

W kwestii kucyków i YA wierzę Ci na słowo :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » śr 25.10.2023 18:21

W życiu trzeba spróbować wszystkiego :drinking:
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: ASX76 » śr 25.10.2023 19:03

Wielkie dzięki za opinie! :)
Okładka bardzo ładna, przeto troszku kusiło. ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7363
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Janusz S. » śr 25.10.2023 19:49

I to ma być wynik tego odrzucania kolejnych projektów? Fatalny. Co to właściwie za kolor? Szarosiny? I jeszcze mewy go zaraz obsr...
EDIT: I tu i na fb wszyscy najbardziej jarają się kolorem brzegów stron, tak jakby miało to jakiekolwiek znaczenie na półce
Ostatnio zmieniony śr 25.10.2023 20:17 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » śr 25.10.2023 20:45

Janusz S. pisze:I to ma być wynik tego odrzucania kolejnych projektów? Fatalny. Co to właściwie za kolor? Szarosiny? I jeszcze mewy go zaraz obsr...
EDIT: I tu i na fb wszyscy najbardziej jarają się kolorem brzegów stron, tak jakby miało to jakiekolwiek znaczenie na półce

Im dłużej się przyglądam, tym bardziej mój pogląd zbliża się do Twojego. Mi pasowałyby po prostu podrasowane okładki w stylu Powiernika światła, bo Nocny anioł to już lekko trąci myszką. Przypomina mi to jakąś okładkę z nieokreślonej (choć raczej bliższej) przeszłości, ale za cholerę nie mogę jej sobie przypomnieć.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Janusz S. » śr 25.10.2023 21:30

Ja po prostu jestem staroświecki i lubię okładki, które coś estetycznego dodają do książki. Jakąś niesamowitą grafikę, która coś sensownego przedstawia w powiązaniu z treścią. Dlatego z coraz większą sympatią patrzę na projekty okładek do Wymiarów Vespera, bo dla mnie tak właśnie powinny wyglądać okładki F&SF. Pokazywać coś niezwykłego albo po prostu ładnego. Można to oczywiście totalnie spier...ć jak Rebis publikując w WC grafiki godne najbardziej popularnego znaczenia tego skrótu. MAG w Artefaktach też marnował prawie połowę każdej okładki na tło tytułu, ale przynajmniej niektóre grafiki były zabójcze (te z Simmonsów najchętniej powiesiłbym na ścianach w dużym formacie i podziwiał).
Eksperymenty ze szlaczkami, literami itd. rzadko kiedy coś atrakcyjnego prezentują. Nowe wydanie Jonathana Strange i... jest nimi przeładowane, ale ponura kolorystyka trochę łagodzi ten efekt. Takie okładki podobają mi się tylko gdy są mocno ascetyczne i stylowe jak choćby okładka nowego wydanie Lodu Dukaja. Styl jaki DC prezentuje tutaj albo na okładkach książek Hogana w Fabryce Słów zupełnie mi nie pasuje. A gdy dodać do tego szarawe tło i nijakie kolory liter to zaczynam myśleć o owijaniu książek gazetami. Niestety sprzedałem poprzednie wydanie i pewnie będę musiał kupić to paskudztwo.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: AM » śr 25.10.2023 22:49

Janusz S. pisze:Dlatego z coraz większą sympatią patrzę na projekty okładek do Wymiarów Vespera, bo dla mnie tak właśnie powinny wyglądać okładki F&SF.


Każdy opisuje własną perspektywę, to zrozumiałe. Tylko, że tych perspektyw jest tyle, co czytelników. Często zarówno w przypadku książek, jaki i grafik robiliśmy wszystko, żeby nie urządzić się w takim przytulnym i swojskim "tak powinny wyglądać okładki czy książki F&SF".
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1495
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shadowmage » czw 26.10.2023 8:14

Przyzwyczajenie i własne preferencje mają znaczenie, nowi czytelnicy, którzy wyrośli na innej stylistyce, niż ci starsi, niekoniecznie mogą lubić styl, który był popularny te 10-20 lat temu. Sięgając dalej: przecież nie domagamy się okładek fantasy z dziewoją z bikini płytowym, a kiedyś to był must have :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shedao Shai » czw 26.10.2023 8:26

Janusz S. pisze:EDIT: I tu i na fb wszyscy najbardziej jarają się kolorem brzegów stron, tak jakby miało to jakiekolwiek znaczenie na półce


Od niedawna zacząłem przeprowadzać taki eksperyment. Kiedy MAG wrzuca nowego posta o jakiejś książce, pierwsze co robię to wchodzę w komentarze i szukam czy ktoś pyta o to, czy będą kolorowe brzegi kartek. Jak na razie się nie zawiodłem :D Pod tym ostatnim to wręcz się aktywowała bojówka która powoli robi z tego kwestię ideologiczną...
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Janusz S. » czw 26.10.2023 8:45

AM pisze:Każdy opisuje własną perspektywę, to zrozumiałe. Tylko, że tych perspektyw jest tyle, co czytelników. Często zarówno w przypadku książek, jaki i grafik robiliśmy wszystko, żeby nie urządzić się w takim przytulnym i swojskim "tak powinny wyglądać okładki czy książki F&SF".

Oczywiście, dlatego starałem się wyraźnie pisać, że to kwestia osobistego i raczej mało współczesnego poglądu i, sądząc z zachwytów na fb, jestem w zdecydowanej mniejszości. MAG produkuje bardzo zróżnicowane okładki i większość broni ich świetną grafiką. Wersja "tak powinny wyglądać" według mnie to w przypadku ostatnio wydawanych książek MAGa np. okładki Sullivana. Cała UW, zwłaszcza te pozycje, gdzie rysunki są po prostu piękne lub oryginalne w stylu (W Kalabrii, Gambit lisa). Także większość okładek serii grozy i Artefaktów, chociaż zawsze żałuję, że grafika nie zajmuje całej strony. Dziwacznie oryginalne okładki serii Gaimana. Minimalistyczny Sephenson z fantastycznym pomysłem na graficzny dialog między okładką i obwolutą
Gdy patrzę na goodreads na najnowsze zachodnie okładki widzę od ręki, że ich współczesna stylistyka zupełnie mi nie odpowiada. Gigantyczne litery przesłaniające grafiki a jeśli już coś widać to same grafiki w większości są mierne lub paskudne.
EDIT: Przykład pierwszy z brzegu z reklamy na stronie głównej goodreads: https://www.goodreads.com/blog/show/2660-100-new-horror-recommendations-for-nearly-every-kind-of-reader. Kilkadziesiąt książek i ani jednej interesującej okładki, same paskudztwa.

Shedao Shai pisze:Pod tym ostatnim to wręcz się aktywowała bojówka która powoli robi z tego kwestię ideologiczną...

Po tym jak jedna pani zamieściła zdjęcie półki, na której trzyma książki grzbietami do ściany żeby podziwiać ich barwione brzegi stron, nic mnie już nie dziwi.
Ostatnio zmieniony czw 26.10.2023 9:27 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: nosiwoda » czw 26.10.2023 9:22

To pewnie jedna z tych osób, które ustawiają książki na półce nie autorami, nie seriami, nie cyklami, ale... kolorami. Brrr.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shedao Shai » czw 26.10.2023 9:31

Janusz S. pisze:Gdy patrzę na goodreads na najnowsze zachodnie okładki widzę od ręki, że ich współczesna stylistyka zupełnie mi nie odpowiada. Gigantyczne litery przesłaniające grafiki a jeśli już coś widać to same grafiki w większości są mierne lub paskudne.


O to, to. Amerykańskie/brytyjskie okładki do fantastyki to jakaś tragedia. Albo koszmarki rodem z lat 90., albo to o czym piszesz, czyli gigantyczne litery. To takie piękne a ja się nie znam, czy wydawcy tak mocno przycinają tam na grafikach? Tak czy siak: na naszym rynku jest pięknie w porównaniu z ichnim. I bardzo łatwo jest poznać kiedy wydawca (np. MAG) robi swoje okładki, a kiedy zostawia oryginalne. Te oryginalne są praktycznie zawsze brzydsze.

Janusz S. pisze:
Shedao Shai pisze:Pod tym ostatnim to wręcz się aktywowała bojówka która powoli robi z tego kwestię ideologiczną...

Po tym jak jedna pani zamieściła zdjęcie półki, na której trzyma książki grzbietami do ściany żeby podziwiać ich barwione brzegi stron, nic mnie już nie dziwi.


Widziałem to. Kosmos. Jeśli to jest przyszłość rynku książki, to może lepiej niech on upadnie :mrgreen:

nosiwoda pisze:To pewnie jedna z tych osób, które ustawiają książki na półce nie autorami, nie seriami, nie cyklami, ale... kolorami. Brrr.


Pomyśl jak to potem pięknie wygląda w rolce na Insta :twisted:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » czw 26.10.2023 9:39

Ja rozumiem chęć eksponowania zbioru, ale tutaj nawet nie wiemy z jakimi tytułami mamy do czynienia.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Shedao Shai » czw 26.10.2023 9:41

Cerber108 pisze:Ja rozumiem chęć eksponowania zbioru, ale tutaj nawet nie wiemy z jakimi tytułami mamy do czynienia.


Ładnie wygląda na insta i przestań drążyć, hejterze!
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Cerber108 » czw 26.10.2023 9:43

Taki ich obraz. My to malkotenci, płaczki i stare pierdziele.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: asymon » czw 26.10.2023 10:03

nosiwoda pisze:To pewnie jedna z tych osób, które ustawiają książki na półce nie autorami, nie seriami, nie cyklami, ale... kolorami. Brrr.


Ale tak w sumie, co cię to, co kto we własnym domu robi?

Widziałem w księgarni reportaże Czarnego poukładane kolorami grzbietów (sporo już tego wydali) i całkiem fajnie to wygląda.

Barwienie brzegów na ciemne kolory z mojego, czysto praktycznego punktu widzenia, powoduje lepszą widoczność kurzu. Przyznaję, że rzadko odkurzam, a kurzu na białym tak nie widać.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Krzysiek » czw 26.10.2023 10:13

Cerber108 pisze:Ja rozumiem chęć eksponowania zbioru, ale tutaj nawet nie wiemy z jakimi tytułami mamy do czynienia.

A ja nie rozumiem jak może boleć cię zadek o to kto jak układa swoje książki na swojej półce.
Krzysiek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pt 23.08.2019 7:17

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: nosiwoda » czw 26.10.2023 10:19

asymon pisze:
nosiwoda pisze:To pewnie jedna z tych osób, które ustawiają książki na półce nie autorami, nie seriami, nie cyklami, ale... kolorami. Brrr.


Ale tak w sumie, co cię to, co kto we własnym domu robi?
Nic. Po prostu to dla mnie jedyne wytłumaczenie, dla którego ktoś mógłby ustawiać książki grzbietami do tyłu.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Ash » czw 26.10.2023 10:24

Nie wiem czy widzieliśmy to samo zdjęcie półki z odwróconymi książkami ale totalnie rozwaliło mnie pytanie pod postem "tytuł książki tej X z prawej?". Ciekawe kiedy wydawnictwa odejdą od grzbietów i autorów/tytułów na nich.

iks de
Ash
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 100
Rejestracja: śr 14.06.2023 11:35

Re: Nocny Anioł zobrazowany

Postautor: Bibi King » czw 26.10.2023 10:34

Shedao Shai pisze:Pomyśl jak to potem pięknie wygląda w rolce na Insta :twisted:

W czym?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości