Bujold McMaster, Lois - "Stan niewolności" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Bujold McMaster, Lois - "Stan niewolności"

Postautor: Shedao Shai » czw 23.03.2023 13:04

Z pewną niechęcią oderwałem się od śledzenia przygód Vorkosiganów na rzecz prequela dziejącego się 200 lat wcześniej. I cyk - kolejna blokada czytelnicza. Książkę tę uważam za niepotrzebną przy poznawaniu uniwersum Bujold - do konstrukcji świata wnosi niewiele, a fabuła jest przewidywalna i na pewnym etapie zwyczajnie męcząca. Mamy zatem nowego pracownika zatrudnionego na stacji kosmicznej będącej domem dla tzw. czworaczków - genetycznie zmodyfikowanych ludzi (dodatkowe ręce zamiast nóg), mających być lepiej przystosowanymi do życia w nieważkości. Sensowność tego pomysłu każdy może sobie ocenić wedle uznania, u mnie udało mu się jakoś ledwo ledwo załapać na zawieszenie niewiary. Niemniej... czworaczki to oczywiście własność korporacyjna, a nie obywatele ze swoimi prawami. A przy okazji przez pewien ciąg wydarzeń okazują się być właściwie zbędne. Głównemu bohaterowi się to nie podoba... domyślacie się chyba w jakim kierunku to pójdzie. Ziobro zaskoczeń po drodze.

Nie była to właściwie książka zła, głupia, czy specjalnie nudna, ale jednak wymęczyła mnie swoją przewidywalnością. To taki ot, dodatek do głównej sagi - tyle, że zupełnie niepotrzebny.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3722
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bujold McMaster, Lois - "Stan niewolności"

Postautor: Janusz S. » czw 23.03.2023 15:29

Pewnie dlatego dali jej Nebulę i nominację do Hugo w czasach, kiedy te nagrody jeszcze coś znaczyły. :twisted:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Bujold McMaster, Lois - "Stan niewolności"

Postautor: nosiwoda » pt 24.03.2023 10:11

No właśnie nie chciało mi się sprawdzać ani prostować, więc nie pisałem. Ale wydawało mi się, że było to jednak dość dobre, także NF uznała to za tyle wyróżniające się, żeby publikować na łamach w odcinkach. Pamiętam bardzo dobre rysunki, chyba śp. Jarosława Musiała? Nie, jednak chyba Andrzeja Grzechnika.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości