Roberts, Keith - "Pawana" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Roberts, Keith - "Pawana"

Postautor: Shadowmage » pn 06.03.2023 9:14

Blurb mocno mylący, ale nie zmienia to faktu, że to interesująca pozycja, choć końcówka trochę zbędna :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20764
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Roberts, Keith - "Pawana"

Postautor: Janusz S. » pn 06.03.2023 12:26

Zgadzam się w obu sprawach. Zdaje się, że epilog był dopisywany po latach wraz z nowelką o łódce.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Roberts, Keith - "Pawana"

Postautor: Shedao Shai » pt 05.05.2023 8:53

Nie wiedziałem nic o tej książce. Ot, wyszedł nowy Artefakt to kupiłem. Postawiłem na półce i czekała na swoją kolej. Ta nadeszła, ściągnąłem ją z półki, przeczytałem blurba i prawie się popłakałem na myśl o tym, że mam czytać kolejną historię alternatywną. Trudno - pomyślałem - książka długa nie jest, a jak ją teraz odłożę, to już pewnie do niej nie wrócę.

Wyszło tak sobie. Lepiej od "Czekania na smoka", ale jednak upewniłem się w przekonaniu, że nie jest to kierunek w którym chciałbym, żeby Artefakty szły. Książka nie była za ciekawa - to dla mnie jej podstawowy problem. Założenia konstrukcji świata były OK, tkanina fabularna jaką uplótł autor była OK, ale jednak koniec końców musiałem się zmuszać do kontynuowania lektury, niezbyt (to taki eufemizm na: "wcale") interesowało mnie co będzie dalej i dokąd zmierza fabuła. I to jest problem wokół którego nie mogę przejść obojętnie.

Najlepiej oceniam pierwsze dwie części, czyli tę o Lady Margaret i samotnym sygnaliście. Miały one swój klimacik. Zaczął on się wykolejać (hehe) od trzeciej opowieści, tej o łódce, gdzie autor stracił moją uwagę i już raczej jej nie odzyskał. Trochę nie pasuje mi tam ta sekcja. Późniejsze opowieści - te o buncie, czyli o Johnie i Corfe Gate - były mocno standardowe, nie oferowały nic wyróżniającego się. To kolejny eufemizm na: były nudne.

Spośród wszystkich zapowiadanych, planowanych, teoretyzowanych i fantazjowanych przez AMa książek w puli Artefaktowej, jakieś 95% budzi mój dziki entuzjazm. W związku z ciężkimi czasami istnieje możliwość, że nie wszystko (albo i nawet większość) zostanie wydane. I w tym kontekście żałuję, że "Pawana" zajęła slot wydawniczy, bo właściwie każda alternatywa wydaje mi się ciekawsza.

3/6. Książka ma swoje ambicje, aczkolwiek w mojej opinii oferuje za mało.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roberts, Keith - "Pawana"

Postautor: ASX76 » pt 05.05.2023 9:57

W pełni podzielam bolesne rozczarowania. :cry:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7363
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Roberts, Keith - "Pawana"

Postautor: Janusz S. » ndz 07.05.2023 8:33

Shedao Shai pisze:I to jest problem wokół którego nie mogę przejść obojętnie.

Ale to Twój problem a nie książki :mrgreen:
"Pawana" mi się spodobała od razu przez swoją odmienność (to samo dotyczy "Czekania na smoka") i nietypową konstrukcję. Same historie w poszczególnych rozdziałach tez były dla mnie interesujące a ich melancholijny nastrój znakomicie stworzony, ale zgadzam się z Tobą w zupełności, że dodanie do pierwotnej wersji książki dodatkowej nowelki o białej łódce więcej zepsuło niż uzupełniło. To samo zresztą tyczy się też epilogu, chociaż w mniejszym stopniu.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości