Vesper prezentuje Umierającą Ziemię :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: Montgomery » czw 23.02.2023 14:41

W sumie, całkiem ładna.
To jednak wyjdzie Vance w tym roku?
Montgomery
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 723
Rejestracja: sob 12.02.2011 12:14
Lokalizacja: Katowice

Re: Versper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: ASX76 » czw 23.02.2023 14:47

Vance wyjdzie w następnym roku.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7361
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Versper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: El Lagarto » czw 23.02.2023 14:51

Dobre i to. Okładka OK, zawartość też OK, jeszcze gdyby tak do przyszłego roku uruchomili ebooki, to już byłoby miodowo.

W tytule newsa w nazwie wydawnictwa jest literówka
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: Janusz S. » czw 23.02.2023 15:51

Zastanawiam się, czy warto. Vance'a czytałem tylko Lyonesse
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: El Lagarto » czw 23.02.2023 17:15

Janusz S. pisze:Zastanawiam się, czy warto. Vance'a czytałem tylko Lyonesse


Czytałem opowiadania ze zbioru wydanego przez Solaris. "Umierająca Ziemia" jest bardziej mroczno-dekadencka niż "Lyonesse", sporo tam też gorzkiego, czarnego humoru. To staroświecka proza, nie każdy współczesny czytelnik to łyknie. Opowiadania dobre albo niezłe w ciekawym uniwersum. IMO to wystarczy, by kupić opasły zbiór Vespera.

Vance słusznie znajduje się w wielu rankingach i kanonach fantasy. Na pewno "Umierająca ziemia" wpłynęła na to, co teraz nazywamy dark fantasy.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: Cerber108 » czw 23.02.2023 17:39

Całkiem fajnie się ta seria zapowiada - ładnie na zewnątrz, wewnątrz wygląda na to, że także.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: Kszych » czw 23.02.2023 18:19

Bardzo mi się okładka podoba i według mnie całkiem dobrze oddaje klimat tych opowieści. Kupię.
Umierającą Ziemię czytałem względnie niedawno, jakieś dwa lata temu, i trafiła w moje gusta. W zasadzie, to wolę właśnie Umierającą Ziemię niźli Lyonesse. Ale wiadomo - de gustibus etc.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: bio » pt 24.02.2023 14:09

Vance jest w Hameryce pisarzem kultowym wręcz z licznym gronem wyznawców. Są nawet pisarze naśladujący jego styl, podobnie jak to się dzieje ze schedą Lovecrafta. Osobiście żałuję, że nie wpadłem na niego wcześniej, dużo wcześniej, bo zapewne jako nastolatek bym się w nim zakochał. Podobnie nie wpadłem na Heinleina. Dzisiaj odbieram jego pisanie jako urzekające narracyjnie, ale nie niosące przesłania na które czekam. Sprawdzają się jako opowieści pełne przygód, nawet jeśli zapomnimy o sztafażu SF. A pełne wydanie opowieści o Umierającej Ziemi cieszy, szczególnie w ładnej szacie.
bio
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 195
Rejestracja: pt 06.04.2007 9:32
Lokalizacja: Nadwilże

Re: Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: asymon » sob 25.02.2023 18:00

bio pisze:Vance jest w Hameryce pisarzem kultowym wręcz z licznym gronem wyznawców. Są nawet pisarze naśladujący jego styl, podobnie jak to się dzieje ze schedą Lovecrafta. Osobiście żałuję, że nie wpadłem na niego wcześniej, dużo wcześniej, bo zapewne jako nastolatek bym się w nim zakochał. Podobnie nie wpadłem na Heinleina. Dzisiaj odbieram jego pisanie jako urzekające narracyjnie, ale nie niosące przesłania na które czekam. Sprawdzają się jako opowieści pełne przygód, nawet jeśli zapomnimy o sztafażu SF. A pełne wydanie opowieści o Umierającej Ziemi cieszy, szczególnie w ładnej szacie.


Też niedawno zacząłem czytać omnibusa kupionego za grosze na Kindle i też mam wrażenie że już za stary jestem na to. Ale jeśli Vesper się zdecyduje na e-booki, to na 100% wezmę, bo raczej się nie zbiorę, żeby dociągnąć do końca po angielsku.

A mam wrażenie że Lyonesse to ostatnie naprawdę dobre fantasy jakie czytałem (pomijając momenty u Abercrombiego).
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Vesper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: El Lagarto » ndz 26.02.2023 16:53

asymon pisze: A mam wrażenie że Lyonesse to ostatnie naprawdę dobre fantasy jakie czytałem (pomijając momenty u Abercrombiego).


Nie wiem kiedy czytałeś, ale to było wydane w latach 90. Od tego czasu trochę dobrej fantasy po polsku wydano i napisano. Z momentami i bez momentów.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Versper prezentuje Umierającą Ziemię

Postautor: Thuringwethil » wt 07.03.2023 12:24

El Lagarto pisze:Dobre i to. Okładka OK, zawartość też OK, jeszcze gdyby tak do przyszłego roku uruchomili ebooki, to już byłoby miodowo

Nie wiem czy się doczekam, obiecują i obiecują, że już za chwileczkęę, już za momencik. A naprawdę chętnie bym parę pozycji zakupiła w ebooku, zwłaszcza z kategorii do przeczytnaia na raz (czyli w moim rozumieniu szeroko rozumianej grozy, powótrnie czytana juz nie straszy, stąd raczej nie wracam. Aczkolwiek Terror chętnie przeczytam za jakiś czas ponownie, gdy zatęsknie za zimą).
Z Vencem mam problem czy chcę go upychać na półkach (wydanie ładne się zapowiada) bo to coś do czego się będzie wracać, czy jednak wystarczy mi elektroniczne. Poczekam chyba na recki, może jakiś fragment gdzieś się znajdzie.
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości