Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0 :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: asymon » śr 22.02.2023 21:19

"Tyle" to znaczy ile? Zdaje sobie sprawę że wszystko podrożało i że książki muszą podrożeć. Nie chodzi mi o wzrost cen, a o "odrealnienie" cen okładkowych.

Patologiczna jest dla mnie sytuacja, że książki w dniu premiery są w internecie do kupienia w wielu miejscach taniej o 30-40% niż nadrukowano na okładce. Także książki MAGa w ŚK. Nie bardzo mam ochotę wchodzić w dyskusję, przerabiałem to przy okazji prób uchwalenia stałej ceny książki. Rozumiem, że rynek książki ma paru udziałowców, są wydawcy, sieci dystrybucyjne, księgarnie i my, czytelnicy. I każdy ciągnie w swoją stronę.

E-booki tak się w kraju sprzedaje, cena wyjściowa niewiele niższa od papieru w twardej oprawie, ale non stop ktoś robi promocje, stąd ceny są "realniejsze". Teraz rozumiem że ten trend przechodzi w segment papierowy, będzie się podkreślać wysokość rabatu, nie cenę wyjściową. I jeszcze raz, rozumiem że zapłacę więcej i dlaczego zapłacę więcej, denerwuje mnie, że albo placę cenę (w moim rozumieniu) wyższą niż rynkowa, albo czekam na promocję, żeby zapłacić cenę (w moim rozumieniu) normalną, rynkową.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: AM » śr 22.02.2023 23:23

asymon pisze:"Tyle" to znaczy ile? Zdaje sobie sprawę że wszystko podrożało i że książki muszą podrożeć. Nie chodzi mi o wzrost cen, a o "odrealnienie" cen okładkowych.

Patologiczna jest dla mnie sytuacja, że książki w dniu premiery są w internecie do kupienia w wielu miejscach taniej o 30-40% niż nadrukowano na okładce. Także książki MAGa w ŚK. Nie bardzo mam ochotę wchodzić w dyskusję, przerabiałem to przy okazji prób uchwalenia stałej ceny książki. Rozumiem, że rynek książki ma paru udziałowców, są wydawcy, sieci dystrybucyjne, księgarnie i my, czytelnicy. I każdy ciągnie w swoją stronę.

E-booki tak się w kraju sprzedaje, cena wyjściowa niewiele niższa od papieru w twardej oprawie, ale non stop ktoś robi promocje, stąd ceny są "realniejsze". Teraz rozumiem że ten trend przechodzi w segment papierowy, będzie się podkreślać wysokość rabatu, nie cenę wyjściową. I jeszcze raz, rozumiem że zapłacę więcej i dlaczego zapłacę więcej, denerwuje mnie, że albo placę cenę (w moim rozumieniu) wyższą niż rynkowa, albo czekam na promocję, żeby zapłacić cenę (w moim rozumieniu) normalną, rynkową.


Mam wrażenie, że nie rozumiesz podstawowej rzeczy. Niezależnie od tego czy istniałyby księgarnie internetowe czy nie, ceny okładkowe i rabaty dla hurtowni byłyby dokładnie takie jak dzisiaj. Rabaty na poziomie 50%+ to norma na świecie. Bez nich nie mogłyby istnieć hurtownie i księgarnie, sprzedające w tradycyjnej formule. Nowym elementem układanki są księgarnie internetowe, które mają wielokrotnie niższe koszty i ogromną sprzedaż. Dzięki temu mogą dzielić się z tobą swoim zyskiem. My nie ponosimy z tego powodu wyższych kosztów, ani nie musimy specjalnie windować cen.

Ogólnie powinieneś cieszyć się z tej sytuacji, bo dzięki nim zyskujesz. No i ciągle wysokie od lat rabaty oznaczają, że nikt nie wygrał i trzeba walczyć o klienta. I to jest najlepsza wiadomość. Mamy 5-7 fajnych firm, które konkurują o czytelnika, a nie jednego molocha, trzymającego wszystkich za gardło.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » czw 23.02.2023 11:19

Ale ja faktycznie nie rozumiem podstawowej rzeczy. Czy zamiast drukować cenę 100 i od razu, od pierwszego dnia sprzedaży, sprzedawać książkę wszędzie za 75 (powiedzmy, konkretne liczby są mniej ważne w moim wywodzie niż mechanizm), nie mozna by po prostu drukowac ceny 75? Wy byscie sie umowili z hurtownikiem, ze jego obryw liczy sie nie od okladki, tylko od ceny "okladka +30%" (przykladowo) i wyszloby na to samo. Mnie, jako kupca/czytelnika, guzik obchodzi, jakie i gdzie krążą rabaty; rozliczajcie się na liniach wydawca/hurtownik/księgarz jak wam się żywnie podoba. Po co ta fikcja? Czy chodzi o to, że jesteśmy - wszyscy, jako ogół kupujących - przyzwyczajeni, że wszystko kupujemy okazyjnie, bo "taniej"? I nikt sie nie zastanawia, że żadnego "taniej" nie ma, bo wszystko i tak jest dokładnie wyliczone tak, żeby nikt nie był stratny?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Shadowmage » czw 23.02.2023 11:40

Z punktu widzenia prowadzenia działalności obecny model jest praktyczniejszy, wygodniejszy i łatwiejszy do rozliczania.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20756
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: nosiwoda » czw 23.02.2023 11:58

Bibi King pisze:Mnie, jako kupca/czytelnika, guzik obchodzi, jakie i gdzie krążą rabaty;

Ale to nie kupujący/czytelnik jest w tym łańcuszku najważniejszy i nie pod niego ten akurat element systemu się ustawia.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4988
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » czw 23.02.2023 12:06

nosiwoda pisze:Ale to nie kupujący/czytelnik jest w tym łańcuszku najważniejszy

Serio? Odważna teza. Zwłaszcza że to czytelnik/kupujący finansuje wszystkie pozostałe ogniwa łańcuszka.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Paul Atryda » czw 23.02.2023 12:32

Ostrożnie z opiniami.
Przecież wiadomo że wszystkie ogniwa łańcuszka finansuje wszechobecny i niewidzialny w różnych członkach ciała kapitalizm.
Idea czytelnika nie ma "pokrycia" w faktach, wszak wiadomo, że czytelnik jako samodzielny byt nie istnieje. :lol:
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: nosiwoda » czw 23.02.2023 13:35

Bibi King pisze:
nosiwoda pisze:Ale to nie kupujący/czytelnik jest w tym łańcuszku najważniejszy

Serio? Odważna teza. Zwłaszcza że to czytelnik/kupujący finansuje wszystkie pozostałe ogniwa łańcuszka.

No serio, serio. Napisałem "w tym łańcuszku" i że nie pod niego "ten akurat element systemu". Są inne elementy systemu, które mogą generować większe koszty czy utrudnienia w razie zmiany tego systemu na "okładkowa dla klienta", więc całemu systemowi może opłacać się to akurat ustawienie ustawić NIE pod klienta.

Poza tym nie zapominajmy o - z naszego punktu widzenia pomijalnych, ale wcale niepomijalnych dla pozostałych aktorów tego systemu, czyli zarabiających, a nie wydających - tych klientach, którzy kupują książki po cenach okładkowych, bo a) mają na to wyebane, z powodu wysokich zarobków, b) kupują tylko to, co widzą w realu, c) nie umieją kupować w internecie, d) kupują tak rzadko, np. tylko na prezenty, że po prostu idą do księgarni i biorą w takiej cenie, jaka jest. Przy tym te punkty mogą się oczywiście sumować i zbiegać u tych klientów.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4988
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » czw 23.02.2023 14:29

nosiwoda pisze:Są inne elementy systemu, które mogą generować większe koszty czy utrudnienia w razie zmiany tego systemu na "okładkowa dla klienta"

Ale jakie koszty? Koszty ponosimy my, kupcy. Producent/wydawca i pośrednicy wkładają pieniądze, żeby wyjąć ich więcej. My wkładamy pieniądze, żeby dostać produkt. Wszystkie ogniwa po drodze tylko zarabiają. A ewentualne "większe utrudnienia" mogą chyba wynikać wyłącznie z faktu, że system wpadł w koleiny, z których nikomu nie chce się wyrwać: są umowy, programy księgowe, jakieś liczbowe założenia biznesowe... Trzeba by to wszystko odnowić, przeliczyć, podpisać jeszcze raz. I nikomu się nie chce, bo takich jak asymon czy ja jest garstka. Generalnie przywykamy do bylejactwa i chujni w przeróżnych dziedzinach, więc dlaczego nie w tej, prawda?

a) mają na to wyebane, z powodu wysokich zarobków,

Promil.
b) kupują tylko to, co widzą w realu, c) nie umieją kupować w internecie,

Może racja.
d) kupują tak rzadko, np. tylko na prezenty

Promil, z definicji (kupują tak rzadko, że...)
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: AM » czw 23.02.2023 15:13

Bibi King pisze:Generalnie przywykamy do bylejactwa i chujni w przeróżnych dziedzinach, więc dlaczego nie w tej, prawda?


To ani chujnia ani bylejactwo. Tak działa rynek książki w gospodarce wolnorynkowej, w której ustawodawca nie wprowadza żadnych regulacji. Rozumiem, ze może się to komuś nie podobać, bo nie ma takiej kwestii, która odpowiadałaby wszystkim, ale nie wiem czy warto marnować czas na podobne dyskusje.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » czw 23.02.2023 15:37

AM pisze:To ani chujnia ani bylejactwo.

Pozwolę sobie mieć własne zdanie na ten temat, bo po prostu nie ma w tym za grosz sensu. To już sensowniej byłoby odejść od drukowania cen na okładkach. Wtedy i tak każdy sprzedawałby za ile chce lub może, identycznie jak dzisiaj, ale poczucie udziału w idiotycznej fikcji byłoby mniej dokuczliwe.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Janusz S. » czw 23.02.2023 15:49

Bibi King pisze:Pozwolę sobie mieć własne zdanie na ten temat, bo po prostu nie ma w tym za grosz sensu. To już sensowniej byłoby odejść od drukowania cen na okładkach. Wtedy i tak każdy sprzedawałby za ile chce lub może, identycznie jak dzisiaj, ale poczucie udziału w idiotycznej fikcji byłoby mniej dokuczliwe.

Chyba jednak nie rozumiem w czym właściwie tak bardzo przeszkadza Ci nadrukowanie na okładce kilku symbolicznych cyfr kodu do rozliczeń między działami księgowości rożnych firm? Ani mnie one ziębią ani grzeją - ważne za ile mogę książkę realnie kupić a nie jakie cyferki na niej nadrukowano i jaki kto wyliczył rabat. Nie chcesz brać udziału w "idiotycznej fikcji" to kupuj po cenach okładkowych.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5914
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » czw 23.02.2023 16:02

To nie są losowe cyfry, tylko cena książki. "Symbolicznym kodem", który mnie ani ziębi, ani grzeje, jest kod kreskowy, w sam raz narzędzie dla jakichś tam "działów księgowości". Na 99% towarów nie ma ceny i wszyscy z tym żyjemy. A książka musi mieć jakiś absurd nadrukowany?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: El Lagarto » czw 23.02.2023 17:19

I znowu rozróba o cyferki, tyle, że z grzbietu zeszliśmy na ostatnią stronę okładki. :popcorn:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Janusz S. » czw 23.02.2023 20:12

Bibi King pisze:To nie są losowe cyfry, tylko cena książki.

Znaczną część tego wątku poświęciłeś na udowadnianie, że te symboliczne cyferki cenami nie są. Nie zwracaj uwagi i będziesz zdrowszy.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5914
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: ASX76 » pt 24.02.2023 5:02

asymon pisze:"Tyle" to znaczy ile? Zdaje sobie sprawę że wszystko podrożało i że książki muszą podrożeć. Nie chodzi mi o wzrost cen, a o "odrealnienie" cen okładkowych.



Sonia Draga here? ;)

Przy "odrealnieniu" cen okładkowych klient zapłaci więcej. Poza tym, szanse na wydawanie Reynoldsów czy McAuleyów byłyby wówczas równe znalezieniu dziewicy na jednorożcu. Tak więc uważaj Pan o czym marzysz, bo może się spełnić. :wink:
Z ręcznego sterowania rynkiem w demokracji nigdy nie wynika nic dobrego dla ludu.
W zupełności wystarczy, że Dojna Zmiana dąży do stworzenia utopii, której nie powstydziłby się komunizm.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » pt 24.02.2023 10:34

Janusz S. pisze:Znaczną część tego wątku poświęciłeś na udowadnianie, że te symboliczne cyferki cenami nie są.

Wystarczyłoby ich nie drukować i skończyłaby się połowa tego pieprzenia o "psychologicznej barierze: książka za trzy cyfry złotówek".
Nawiasem mówiąc, "Niewyczerpany żart" Wallace'a, który tani nie jest, nie ma nadrukowanej ceny. Czyli można.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Fidel-F2 » pt 24.02.2023 10:41

Bibi King pisze: i skończyłaby się połowa tego pieprzenia o "psychologicznej barierze: książka za trzy cyfry złotówek".
to nie wystarczy po prostu przestać pieprzyć?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Shedao Shai » pt 24.02.2023 10:51

Fidel-F2 pisze:
Bibi King pisze: i skończyłaby się połowa tego pieprzenia o "psychologicznej barierze: książka za trzy cyfry złotówek".
to nie wystarczy po prostu przestać pieprzyć?


+1 to, tak bardzo to. Zlitujcie się nad nami!
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Bibi King » pt 24.02.2023 11:02

Fidel-F2 pisze:to nie wystarczy po prostu przestać pieprzyć?

Primo, o "psychicznych barierach" to akurat nie ja pieprzę. Secundo, od czego są fora? :P
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1125
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: ASX76 » pt 24.02.2023 11:28

Bibi King pisze:
Fidel-F2 pisze:to nie wystarczy po prostu przestać pieprzyć?

Primo, o "psychicznych barierach" to akurat nie ja pieprzę. Secundo, od czego są fora? :P


Od pierzenia, ale nie aż tak bardzo bez sensu. :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7356
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Shedao Shai » pt 24.02.2023 11:52

Słuchajcie, nawet Asix ma dość. To powinno Wam dać do myślenia :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: nosiwoda » pt 24.02.2023 12:03

Jeszcze nam Katona brakuje do kompletu.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4988
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Whoresbane » pt 24.02.2023 17:30

Takiego ładnego newsa naskrobałem a tu igrzyska pieprzenia bez sensu. Nie wytrzymie :drinking:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: asymon » pt 24.02.2023 17:45

Whoresbane pisze:Takiego ładnego newsa naskrobałem a tu igrzyska pieprzenia bez sensu. Nie wytrzymie :drinking:



Też napisałem już posta, ale napiłem się wody i zluzowałem. Problem z tą "teoretyczną" ceną okładkową jest taki, że obowiązuje "w realu", zarówno w "małych lokalnych" księgarniach, jak w ogólnopolskim empiku czy ŚK.

I jak mam kupić książkę w cenie okładkowej to czuję się jak ciężki frajer, tym bardziej jeśli sprawdzę na telefonie ile kosztuje na stronie empik.com czy swiatksiazki.pl. Tyle, więcej mi się nie chce, życzę nam wszystkim zdrowia, sukcesów i pieniędzy.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Fidel-F2 » pt 24.02.2023 18:46

Panowie, ale po co ta gadka?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3461
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Janusz S. » śr 01.03.2023 21:35

Ruszyła nowa promocja:
Zapraszamy do księgarni Wydawnictwa MAG
10% dodatkowego rabatu z kodem SA0103 liczone od ceny promocyjnej (nieprzekreślonej) na:
MIASTO JADEITU
EPOKA MITU
GRA ŚRODKOWA
WARKOCZ ZE SZMARAGDOWEGO MORZA
DRAŻLIWE TEMATY opr. tw.
GWIEZDNY PYŁ opr. tw.
KORALINA opr. tw.
ZNISZCZENIE I ODNOWA opr. tw.
OBLĘŻENIE I NAWAŁNICA opr. tw.
CIEŃ I KOŚĆ opr. tw.
SZÓSTKA WRON op. tw.
KRÓLESTWO KANCIARZY opr. tw.

Promocja trwa do 31 marca 2023 włącznie lub do wyczerpania puli promocyjnej.

Termin realizacji zamówienia widoczny jest podczas składania zamówienia i w potwierdzeniu wysłanym e-mailem.

Serdecznie zapraszamy!
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5914
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Whoresbane » śr 01.03.2023 21:38

Nie ten temat Janusz. Tutaj to wrzuć: viewtopic.php?f=88&t=18146&p=235164#p235164
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Plany MAGa okres kwiecień - lipiec 2023 v4.0

Postautor: Janusz S. » śr 01.03.2023 22:10

Whoresbane pisze:Nie ten temat Janusz. Tutaj to wrzuć: viewtopic.php?f=88&t=18146&p=235164#p235164

Zapomniałem, że taki mamy :drinking:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5914
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości