antologia - Niewidoczne" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » czw 03.11.2022 23:50

A. Hałas pyta czy warto poznać te siedem opowieści. Jedno jest tajne?
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

antologia - Niewidoczne"

Postautor: Shadowmage » pt 04.11.2022 8:54

Tytuł antologii Niewidoczne. Chyba już rozumiesz zamysł? :D

Dodałem brakujące.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20764
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » pt 04.11.2022 13:26

Shadowmage pisze:Tytuł antologii Niewidoczne. Chyba już rozumiesz zamysł? :D

Ciekawe czy wydrukują je czcionką w kolorze papieru :angel:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: nosiwoda » pt 04.11.2022 13:42

Gdyby zrobili to atramentem sympatycznym na niepalnym papierze i dołączyli opalarkę do każdego egzemplarza, to mogłoby to nawet być ciekawe rozwiązanie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » pt 04.11.2022 17:26

Tak się tu wesoło przekomarzamy a w sumie to chciałbym kiedyś zobaczyć więcej książek, w których naprawdę zawarto jakieś niezwykłe elementy do odkrycia po latach przez najwytrwalszych czytelników. Pewne zaczątki takich działań były np. w "Poklatkowej rewolucji" Wattsa i w eksperymentach z formą Danielewskiego, ale generalnie rzadko kiedy coś takiego się zdarza. A przynajmniej ja nie kojarzę od ręki innych przykładów. Atrament sympatyczny i opalarka to może lekka przesada, ale też ładnie pokazuje ewentualny kierunek ekstrawaganckich eksperymentów.

W którymś z filmów J. Deppa odkrywał on jakiś diabelski manuskrypt drukowany w kilku (?) wersjach. Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni i te różnice miały jakieś ukryte przesłanie.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Bronsiu » pt 04.11.2022 18:06

Janusz S. pisze:Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni

Kosik to kiedyś zrobił. :)
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Luc du Lac » pt 04.11.2022 20:53

Janusz S. pisze:W którymś z filmów J. Deppa odkrywał on jakiś diabelski manuskrypt drukowany w kilku (?) wersjach. Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni i te różnice miały jakieś ukryte przesłanie.


9wrota -->Klub Dumania Pereza Rewerta.
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » pt 04.11.2022 22:19

Bronsiu pisze:
Janusz S. pisze:Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni

Kosik to kiedyś zrobił. :)

Poważnie? W książce? O jaki tytuł chodzi?
Luc du Lac pisze:
Janusz S. pisze:W którymś z filmów J. Deppa odkrywał on jakiś diabelski manuskrypt drukowany w kilku (?) wersjach. Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni i te różnice miały jakieś ukryte przesłanie.


9wrota -->Klub Dumania Pereza Rewerta.

Tak, ale zapomiałem przedtem tytułu bo to dawno było. Pamiętałem tylko, że ryciny zawierały jakieś odmienne elementy.
Klub Dumas? Tzn. film jest na podstawie tej książki, ale sama książka nie zawiera chyba żadnych eksperymentów. Nie czytałem.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Luc du Lac » sob 05.11.2022 0:32

Janusz S. pisze:
Bronsiu pisze:
Janusz S. pisze:Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni

Kosik to kiedyś zrobił. :)

Poważnie? W książce? O jaki tytuł chodzi?
Luc du Lac pisze:
Janusz S. pisze:W którymś z filmów J. Deppa odkrywał on jakiś diabelski manuskrypt drukowany w kilku (?) wersjach. Byłoby fajnie, gdyby np. każdy czytelnik dostawał książkę, w której tekst się nieznacznie różni i te różnice miały jakieś ukryte przesłanie.


9wrota -->Klub Dumania Pereza Rewerta.

Tak, ale zapomiałem przedtem tytułu bo to dawno było. Pamiętałem tylko, że ryciny zawierały jakieś odmienne elementy.
Klub Dumas? Tzn. film jest na podstawie tej książki, ale sama książka nie zawiera chyba żadnych eksperymentów. Nie czytałem.



Czytałem, ale nie pomnę - coś mnie pod czachą swędzi. Jakaś ilustracja w książce (zamku?) która różniła się w w kolejnych egzmp. ?
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Bronsiu » sob 05.11.2022 7:25

Już tłumaczę, co z tym Kosikiem.
W książce "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci" bohaterowie wędrują między światami alternatywnymi, próbując powrócić do własnej rzeczywistości. Odwiedzają po drodze kilka czy kilkanaście światów, różniących się czymś od naszego/ich. W jednym z nich jakaś osoba zwraca się do Niki (dotychczas, a i później, zawsze nazywanej wyłącznie Niką) pełnym imieniem. No i właśnie...

https://forum.fnin.eu/attachment.php?at ... 1352627902

Są trzy wersje książki. Czy to jedyna zabawa Rafała, czy też są jeszcze jakieś inne różnice między książkami (światami!), tego nie wiem.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1063
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » sob 05.11.2022 10:29

Dzięki. Idea fajna, ale wykonanie nieco skromne.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: nosiwoda » pn 07.11.2022 7:52

Czytałem, ale nie pomnę - coś mnie pod czachą swędzi. Jakaś ilustracja w książce (zamku?) która różniła się w w kolejnych egzmp. ?


Książka Klub Dumas nie zawiera eksperymentów, ale zawiera opis "eksperymentu", mającego na celu ukrycie szatańskiego sekretu. Ryciny w trzech ocalałych egzemplarzach pewnego starodawnego dzieła nieznacznie się różniły. Dopiero złożenie dziewięciu rycin po trzy z trzech różnych egzemplarzy tej księgi pozwalały wezwać diabła i skorzystać z jego oferty. Problem był w tym, że jeden egzemplarz księgi był sfałszowany (przez co ryciny się powtarzały i nie zawierały tego odmiennego detalu) i pewien gorliwy satanista przekonał się naocznie (i nacielnie), że wzywanie szatana z ziemkiewiczowskim riserczem kończy się bardzo niepapuśnie.
Bardzo lubię tę książkę (Klub Dumas). Film (Dziewiąte wrota) też, ale zdecydowanie mniej (sceny w Sintrze są piękne).


Przez Was chyba przeczytam ponownie.
Ostatnio zmieniony wt 08.11.2022 9:13 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 1 raz
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Janusz S. » pn 07.11.2022 9:52

Chętnie widziałbym taki eksperyment w realu (chodzi mi oczywiście o część książkową bez konieczności wzywania czarnych charakterów z dowolnej mitologii). W epoce w której bogiem jest wartość sprzedaży nie ma chyba co na to liczyć.
A książkę dodałem do list oczekujących skoro ją tak chwalisz.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5941
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: Shadowmage » pn 07.11.2022 11:55

"Klub Dumas" jest fajny (w sumie mam z niego cytat w stopce :P), ekranizacja (idąca w innym kierunku trochę) też.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20764
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: antologia - Niewidoczne"

Postautor: nosiwoda » pn 07.11.2022 12:39

Z filmu wypadł cały tytułowy wątek Dumasa, no i w książce mamy ciekawego (niewiarygodnego) narratora.

edit: zacząłem czytać, no i dopiero teraz zauważyłem, że Łobodziński nie znał Wodnikowego Wzgórza, bo przetłumaczył je dosłownie jako Wzgórze Watership :P
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5005
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości