Hugo 2022 - zwycięzcy :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » pn 05.09.2022 19:35

Książki Martine i Chambers chętnie przeczytam. No i oczywiście powinienem zacytować refren popularnej piosenki Danuty Rinn :-)
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5931
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Paul Atryda » pn 05.09.2022 19:46

.. mają rozmach ... :-)
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Jacob94 » pn 05.09.2022 20:16

Wiadomo już coś aby Zysk miał wydać (i kiedy?) drugi tom Arkady Martine?
Jacob94
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 22
Rejestracja: śr 24.02.2021 14:43

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: historyk » pn 05.09.2022 20:53

Jacob94 pisze:Wiadomo już coś aby Zysk miał wydać (i kiedy?) drugi tom Arkady Martine?

A po co? Mało to takich kiszkowatych młodzieżówek?
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2655
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Shadowmage » pn 05.09.2022 21:11

Też chętnie przeczytam kontynuację.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20761
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Virgo C. » pn 05.09.2022 21:23

Gdyby ktoś chciał przeczytać w oryginale zwycięskie opowiadanie i nowele :)
https://www.uncannymagazine.com/article ... do-gather/
https://clarkesworldmagazine.com/palmer_06_21/
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 191
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Bibi King » wt 06.09.2022 9:03

"Psalm for the Wild-Built" był jakiś czas temu do ściągnięcia z Tor.com. Wtedy zassałem, a teraz właśnie zyskałem dodatkową motywację, żeby rzucić okiem.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: asymon » wt 06.09.2022 12:03

Bibi King pisze:"Psalm for the Wild-Built" był jakiś czas temu do ściągnięcia z Tor.com. Wtedy zassałem, a teraz właśnie zyskałem dodatkową motywację, żeby rzucić okiem.


Ja zacząłem i początek fajny, ale mnie trochę otrzeźwiło i dałem sobie na wstrzymanie. Bo pierwsze mam wciąż rozgrzebany pierwszy tom Wayfarers, a po drugie o SI czytam właśnie piąty tom Marthy Wells (Network Effect), to może najpierw coś skończę, nie? Ale serio, lubię styl pisania Chambers, dobrze się czyta (no ale "The Long Way..." jeszcze nie skończyłem).

Właśnie zobaczyłem, że na okładce "Psalmu" jest polecanka Marthy Wells, kek.

Od Martine się na razie odbiłem, trochę kwestia języka.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » wt 06.09.2022 13:04

Bibi King pisze:"Psalm for the Wild-Built" był jakiś czas temu do ściągnięcia z Tor.com. Wtedy zassałem, a teraz właśnie zyskałem dodatkową motywację, żeby rzucić okiem.

Cholercia, czasami zupełnie przegapiam te downloady, coś mi się wydaje, że muszą niektóre maile od tor.com wpadać do spamkosza.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » wt 06.09.2022 17:46

asymon pisze:
Ja zacząłem i początek fajny, ale mnie trochę otrzeźwiło i dałem sobie na wstrzymanie. Bo pierwsze mam wciąż rozgrzebany pierwszy tom Wayfarers, a po drugie o SI czytam właśnie piąty tom Marthy Wells (Network Effect), to może najpierw coś skończę, nie? Ale serio, lubię styl pisania Chambers, dobrze się czyta (no ale "The Long Way..." jeszcze nie skończyłem).
...
Od Martine się na razie odbiłem, trochę kwestia języka.

Czytasz wszystko w oryginale?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5931
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Virgo C. » wt 06.09.2022 19:31

nosiwoda pisze:
Bibi King pisze:Cholercia, czasami zupełnie przegapiam te downloady, coś mi się wydaje, że muszą niektóre maile od tor.com wpadać do spamkosza.

Ja mam wrażenie, że niektóre maile od nich docierają jak już po ptokach :(
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 191
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Shadowmage » wt 06.09.2022 19:42

Część jest w mailach, które nie mają w naglówku "free ebook".
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20761
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Bibi King » wt 06.09.2022 21:00

Noooo, takich maili to ja nawet nie odbieram.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: asymon » wt 06.09.2022 21:57

Janusz S. pisze:Czytasz wszystko w oryginale?


Nie, ogólnie mało ostatnio czytam :( Ale śledzę promocje na Amazonie i trochę mniej mnie ruszają te rozterki "wydadzą czy nie". Np. Chambers są po polsku dwa tomy i nie wiadomo co dalej.

Szkoda że Adę Palmer się tak ciężko czyta.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » wt 06.09.2022 22:35

asymon pisze:
Janusz S. pisze:Czytasz wszystko w oryginale?


Nie, ogólnie mało ostatnio czytam :( Ale śledzę promocje na Amazonie i trochę mniej mnie ruszają te rozterki "wydadzą czy nie". Np. Chambers są po polsku dwa tomy i nie wiadomo co dalej.

Szkoda że Adę Palmer się tak ciężko czyta.

Nie zrozumiałem odpowiedzi. Pięciu tomów Marthy Wells raczej o polsku nie mogłeś czytać... O Chambers pisałeś posługując się wyłącznie nazwami oryginałów, więc takie wyciągnąłem wnioski, zastanawiając się przy tym czemu nie wybrałeś polskiego wydania. Ale generalnie to pytanie zostało sprowokowane stwierdzeniem, że od Martine cię odrzuciło ze względów językowych. Nie bardzo łapię o jakich względach pisałeś, bo w polskiej wersji nic takiego nie widzę. Chodziło o oryginał? To samo zresztą dotyczy uwagi o Palmer.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5931
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: asymon » śr 07.09.2022 8:46

Janusz S. pisze:
asymon pisze:
Janusz S. pisze:Czytasz wszystko w oryginale?


Nie, ogólnie mało ostatnio czytam :( Ale śledzę promocje na Amazonie i trochę mniej mnie ruszają te rozterki "wydadzą czy nie". Np. Chambers są po polsku dwa tomy i nie wiadomo co dalej.

Szkoda że Adę Palmer się tak ciężko czyta.

Nie zrozumiałem odpowiedzi. Pięciu tomów Marthy Wells raczej o polsku nie mogłeś czytać... O Chambers pisałeś posługując się wyłącznie nazwami oryginałów, więc takie wyciągnąłem wnioski, zastanawiając się przy tym czemu nie wybrałeś polskiego wydania. Ale generalnie to pytanie zostało sprowokowane stwierdzeniem, że od Martine cię odrzuciło ze względów językowych. Nie bardzo łapię o jakich względach pisałeś, bo w polskiej wersji nic takiego nie widzę. Chodziło o oryginał? To samo zresztą dotyczy uwagi o Palmer.

Jak zacząłem czytać pierwszy tom Chambers, to po prostu jeszcze po polsku nie było. Martine słuchałem w audiobooku i serio miałem problem ze zrozumieniem o co chodzi (zwykle nie mam), po pół godzinie stwierdziłem że muszę przesłuchać jeszcze raz ;), po godzinie słuchania od nowa stwierdziłem, że poczekam na polskie wydanie. Trochę podobnie było z pierwszym tomem Ady Palmer, męczyłem się z czytaniem, to nie chodzi o formę, stylizację jakiej Martine czy Palmer używają, a moje niedostatki i niewystarczające może skupienie uwagi, w tym sensie "względy językowe".

Podobnie miałem np. z "Accelerando" Strossa, musiałem sobie pożyczyć polskie wydanie i okazało się, że on serio pisze o modelu sieci neuronowej krewetki (czy też homara), która zyskała świadomość, wydostała się "na wolność" i za pomocą rosyjskiego programu do syntezy mowy dzwoni z budek telefonicznych do naszego bohatera, tego typu rzeczy. Plus masa jakichś prawniczych terminów... no wyżej dupy nie podskoczysz. Tak mam z wyżej wymienionymi, ale może to kwestia skupienia uwagi. Fantasy jednak łatwej się czyta.

Mam też dylemat, czy zaczynać Banksa, czy jednak jest szansa że Zysk pociągnie temat... Na szczęście z Reynoldsem problem się chyba (?) rozwiązał :-) Teraz tylko będę marudził że drogo.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: ASX76 » śr 07.09.2022 9:18

Innymi słowy, zawsze znajdzie się powód, aby marudzić, zamiast okazać wdzięczność wydawcy, który dokłada do Reynoldsów (i nie tylko), aby Wam zrobić dobrze. ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7360
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Virgo C. » śr 07.09.2022 9:37

Shadowmage pisze:Część jest w mailach, które nie mają w naglówku "free ebook".

Właśnie odkryłem, że w sierpniu można było dwa ebooki Sandersona wyjąć... Rozpaczałbym bardziej, gdyby nie fakt że polskie tłumaczenia od lat stoją na regale hańby ;)
U mnie problem polega na tym, że mojego głównego konta nie chciało przyjąć (zapewne przez pl w domenie) i musiałem się zarejestrować na gmailu. A powiadomienia od niego na telefonie przypominają grę w pchełki - raz wpadnie, raz nie.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 191
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: asymon » śr 07.09.2022 9:55

ASX76 pisze:Innymi słowy, zawsze znajdzie się powód, aby marudzić, zamiast okazać wdzięczność wydawcy, który dokłada do Reynoldsów (i nie tylko), aby Wam zrobić dobrze. ;)



Nie no, kupię przecież... Jak tylko pojawi się trzeci tom :)
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1964
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Janusz S. » śr 07.09.2022 10:10

asymon pisze:Jak zacząłem czytać pierwszy tom Chambers, to po prostu jeszcze po polsku nie było. Martine słuchałem w audiobooku i serio miałem problem ze zrozumieniem o co chodzi (zwykle nie mam), po pół godzinie stwierdziłem że muszę przesłuchać jeszcze raz ;), po godzinie słuchania od nowa stwierdziłem, że poczekam na polskie wydanie. Trochę podobnie było z pierwszym tomem Ady Palmer, męczyłem się z czytaniem, to nie chodzi o formę, stylizację jakiej Martine czy Palmer używają, a moje niedostatki i niewystarczające może skupienie uwagi, w tym sensie "względy językowe".

Podobnie miałem np. z "Accelerando" Strossa, musiałem sobie pożyczyć polskie wydanie i okazało się, że on serio pisze o modelu sieci neuronowej krewetki (czy też homara), która zyskała świadomość, wydostała się "na wolność" i za pomocą rosyjskiego programu do syntezy mowy dzwoni z budek telefonicznych do naszego bohatera, tego typu rzeczy. Plus masa jakichś prawniczych terminów... no wyżej dupy nie podskoczysz. Tak mam z wyżej wymienionymi, ale może to kwestia skupienia uwagi. Fantasy jednak łatwej się czyta.

Mam też dylemat, czy zaczynać Banksa, czy jednak jest szansa że Zysk pociągnie temat... Na szczęście z Reynoldsem problem się chyba (?) rozwiązał :-) Teraz tylko będę marudził że drogo.

Ok, teraz już zrozumiałem. Czytania Palmer czy Strossa w oryginale nie podjąłbym się, bo nawet w polskiej wersji miałem czasami, jak to ująłeś, problemy ze skupieniem uwagi. Zapewne skupianie uwagi wygląda też inaczej w przypadku audiobooków - podejrzewam, że nieustająco bym zasypiał, ale nigdy nie próbowałem. Książka Martine wydaje mi się dużo łatwiejsza, ale to tylko teoria, bo nie znam wersji angielskiej. Oryginały czytam jak nie ma innego wyjście i rzeczywiście, raczej prostsze fantasy (np. całość Esslemonta, niektóre książki Eriksona przed polskimi premierami, nie wydane u nas książki Morgana, Sullivana, niedokończone w PL fantasy M. Wells czy G. Cooka) niż SF (od ręki pamiętam tylko niewydane u nas książki Bujold). Niedostatki językowe to zupełnie osobny temat, zresztą czasami wychodzą tu zabawne paradoksy, bo np. przy lekturze książek Palmer pierwszy raz w życiu przydała mi się mocno zardzewiała znajomość łaciny.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5931
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: nosiwoda » śr 07.09.2022 12:57

Banksa w oryginale czyta się bardzo dobrze. Tam nie ma (OIDP) trudnego słownictwa czy zawikłanych konstrukcji, co najwyżej jakieś gry czy żarty słowne. Ale ze Strossem też nie miałem problemów (może to przez prawniczenie), a czytałem najpierw jeszcze z pdfa z jego starej stronki. Za to Palmer chyba bym się nie podejmował, przez te długie zdania i oświeceniową manierę. Nie zawsze po polsku jestem pewien, kto o kim mówi (zresztą przez to wcale nie jestem specjalnie zachwycony tym cyklem). Martine zacząłem po angielsku, ale odłożyłem - nie przez język, tylko jakoś tak nie chwyciło od razu.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4998
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Spriggana » śr 14.09.2022 21:56

Virgo C. pisze:Właśnie odkryłem, że w sierpniu można było dwa ebooki Sandersona wyjąć... Rozpaczałbym bardziej, gdyby nie fakt że polskie tłumaczenia od lat stoją na regale hańby ;)
U mnie problem polega na tym, że mojego głównego konta nie chciało przyjąć (zapewne przez pl w domenie) i musiałem się zarejestrować na gmailu. A powiadomienia od niego na telefonie przypominają grę w pchełki - raz wpadnie, raz nie.

Właśnie rodzają trzeci tom, jakby ktoś był zainteresowany.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Hugo 2022 - zwycięzcy

Postautor: Virgo C. » pn 19.09.2022 21:58

Spriggana pisze:Właśnie rodzają trzeci tom, jakby ktoś był zainteresowany.

Oczywiście przeczytałem o tym jak już rozdawnictwo zakończone :oops:
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 191
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości