Wardziak, Andrzej - "Słoneczny" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wardziak, Andrzej - "Słoneczny"

Postautor: Shedao Shai » pn 23.05.2022 8:50

Prosty ze mnie człowiek, widzę klimaty kolejowe = biorę. Do tej pory mam w pamięci fajny zbiór opowiadań M. Kowalczyka. Tu natomiast mamy powieść.
Pod wględem założeń nasuwa mi się skojarzenie z „Pętlą” Kamila Staniszka. Wardziak, tak jak Staniszek, ani na chwilę nie usiłuje zaskoczyć czytelnika fabułą. Jest ona oczywista dla każdego, kto przeczytał czy obejrzał w życiu choć kilka horrorów. Będąc na jakiejś 20 stronie, wiedziałem już w jakim kierunku to wszystko pójdzie – i nie myliłem się. Zamiast tego autor skupia się na klimacie, na odmalowaniu rzeczywistości przechodzącej powoli z przyziemnej, poprzez surrealistyczną i niepokojącą, w ponurą i przerażającą. I tak jak Staniszkowi, udało mu się to, dzięki czemu lekturę zaliczam do bardzo udanych. Klimat kolejowy z pewnością pomógł mu w tym zadaniu. „Słoneczny” to opowieść o żalu i odpowiedzialności – i o próbach ucieknięcia przed nimi. To opowieść ponura i ciężka. Podejrzewam, że zostanie w mojej głowie w takiej czy innej formie na dłużej.
4,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron