Księga Całości według Stalkera :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Bibi King » śr 02.02.2022 21:14

nosiwoda pisze:jakie rubryczki powinny być w takiej excelowej tabelce?


W katalogu mam tytuł, autor, położenie (regał, półka - najważniejsza rubryka, zwłaszcza przy dwóch rzędach na półce albo przy półkach trudniej dostępnych; dzięki temu mogę mieć względny bałagan, a książkę łatwo znajdę - tylko trzeba aktualizować), kategoria (lit. piękna, faktu, podręcznik, przewodnik, album, popularnonaukowe, słownik/encyklopedia/leksykon itd.), podkategoria (sf, fantasy, biografia, fizyka, matematyka itp.), wydawca, data wydania (te dwie ostatnie bez nabożeństwa wypełnione, głównie kiedy z żoną uznamy, że to z jakiegoś szczególnego powodu ważne), uwagi (tłumacz, seria/cykl/tom, liczba tomów, język wydania, zdublowane egzemplarze itp.). Kolorem zaznaczam egzemplarze wypożyczone :twisted:. Nie mam osobnego katalogu opowiadań, za to mam osobny katalog periodyków (bez spisów treści, niestety) i osobny map. Ceny i źródła nie odnotowuję.

Osobny plik z przeczytanymi - tam już tylko autor, tytuł i długaśna rubryka ze wszelkimi możliwymi (choć skąpo ujętymi) uwagami o treści i formie.

Nie spisuję planów zakupowych, co najwyżej w okresie świąt, urodzin itp. tworzę jakąś shortlistę na użytek potencjalnych prezentodawców. Schowek w Bonito ktoś już tu polecił: dobrze się sprawdza i można wyeksportować do PDF.

@Janusz S.

Myślałem o relacyjnej bd typu Access, ale chyba wolę ten czas przeznaczyć na czytanie :wink:
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » czw 03.02.2022 8:25

Virgo C. pisze:
nosiwoda pisze:
asymon pisze:Listę pozycji do możliwego zakupu prowadzę - jak zwierzę - w notatniku, na papierze.

Mam w tym celu schowek w bonito i "Chcę przeczytać" na Fantasta.pl :)


U mnie to by nie zadziałało, bo jestem niewierny i kupuję tam, gdzie akurat jest najtaniej. Takie schowki miałem już w księgarniwarszawa, arosie, nieprzeczytane, teraz w taniejksiążce, plus MAG, esef.

Notatki z przeczytanymi miałem na fejsbuku, ale zlikwidowali opcję notatek, więc powróciłem do papierowej notacji. Ale mam zapisane te pliki na fejsie z lat bodajże 2013-2019, wezmę je i skompiluję.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Virgo C. » czw 03.02.2022 11:15

nosiwoda pisze:U mnie to by nie zadziałało, bo jestem niewierny i kupuję tam, gdzie akurat jest najtaniej

Ja także, ich schowek służy mi tylko za listę życzeń. A że mają chyba jedną z większych baz danych o książkach z gatunków różnych to na nich się zdecydowałem.
Podobnie mam z grami - wishlista na steam, ale jak gdzieś zobaczę taniej albo dostanę za darmo to po prostu usuwam z listy :)
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Księga Całości według Stalkera

Postautor: niepco » czw 03.02.2022 18:48

Ja zbiory spisuję w excelu, ale raczej jako wyjście awaryjne. Do katalogowania używam programu BIBLOS Pro firmy Jeżyk Software - stary i już nie rozwijany, ale działa z 20 lat.
Dziś pewnie kupiłbym CLZ Books, ale nie wiem czy dałby radę zassać moją bazę, a na nowo wklepywać 4000 pozycji z okładkami mi się nie chce...
niepco
Lord
Lord
 
Posty: 1224
Rejestracja: ndz 19.09.2010 18:25
Lokalizacja: Antiquitatis Genus Crosniensis

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Virgo C. » czw 03.02.2022 19:00

Bardzo fajnym programem do katalogowania jest Tellico - niestety z tego co widzę to nie doczekał się nadal wersji na inne systemy niż Linux.
https://tellico-project.org/
Awatar użytkownika
Virgo C.
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 190
Rejestracja: pt 12.02.2010 1:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Luc du Lac » pt 04.02.2022 1:08

jak byłem mały też bawiłem się w takie rzeczy....
nawet miałem własny exlibris
Luc du Lac
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 225
Rejestracja: czw 30.09.2021 23:18

Księga Całości według Stalkera

Postautor: SechulLath » pt 04.02.2022 9:22

L.P. Tytuł Autor Świat Cykl Tom cyklu Chronologia Komiks/manga Wydawnictwo Okładka Wysokość Szerokość Grubość Uszkodzenia Tłumacz Rok wydania Nr wydania Ilość stron ISBN Cena z okładki Rynek Data zakupu Cena zakupu U kogo Status Ocena PostApo Kosmos Technologia Magia Dark Bogowie Demony Smoki Wojsko Szlachta Wybraniec Skrytobójcy Intrygi Nieludzie
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 185
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Księga Całości według Stalkera

Postautor: SechulLath » pt 04.02.2022 9:23

Mój autystyczny excel ma nawet kolorowe rubryczki XD
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 185
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Shedao Shai » pt 04.02.2022 9:32

Poczułem się przy Was jak jakiś normik, ja tylko sobie dodaję do biblioteczki i odhaczam czytane na Fantaście, plus prowadzę dość prostego Excelka z książkami i komiksami które zamierzam kupić :oops:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Księga Całości według Stalkera

Postautor: SechulLath » pt 04.02.2022 10:22

Luz, przy niektórych pozycjach jestem bardziej rzetelny niż LC jeżeli chodzi o dane :D No i oczywiście zaraz obok excela jest folder ze zdjęciami okładek. Początkowo były wrzucone jako komentarze w rubryczce tytułu, ale excel się zamulał przy otwieraniu XD Jak się dorobię większego skanera to zdjęcia zastąpie skanami właśnie i będzie chyba już mój autyzm uspokojony. Mam nadzieję. "Do kupienia" to u mnie drugi arkusz i ma tylko pierwsze 10 kolumn. Proszę nie mówcie ludziom jak żyję ;D
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 185
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » pt 04.02.2022 11:18

SechulLath pisze:L.P. Tytuł Autor Świat Cykl Tom cyklu Chronologia Komiks/manga Wydawnictwo Okładka Wysokość Szerokość Grubość Uszkodzenia Tłumacz Rok wydania Nr wydania Ilość stron ISBN Cena z okładki Rynek Data zakupu Cena zakupu U kogo Status Ocena PostApo Kosmos Technologia Magia Dark Bogowie Demony Smoki Wojsko Szlachta Wybraniec Skrytobójcy Intrygi Nieludzie

Jeżu Sonicu i hydrauliku Mario!!!!!!11135

No i oczywiście zaraz obok excela jest folder ze zdjęciami okładek

Oczywiście... :roll:

A ja do tej pory tylko to "ja tylko sobie dodaję do biblioteczki" plus papierowy zapis, co przeczytałem. Ale teraz chyba zacznę tego excela. Ale nie aż tak rozwiniętego - na pewno bez cen.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Księga Całości według Stalkera

Postautor: Paul Atryda » pt 04.02.2022 11:39

Ja aż tak wielu danych nie rejestruję.
A to co rejestruję robię w: Alfa eBooks Manager - może ktoś jeszcze nie zna.

Zobaczcie, może kogoś zadowoli.
Program występuje w trzech wersjach, w tym, w bezpłatnej.
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Księga Całości według Stalkera

Postautor: SechulLath » pt 04.02.2022 11:49

Nosiwoda właśnie z cenami polecam, bo w 2021 w głowie miałem jakąś kosmiczną kwotę całkowitą i przez to wyrzuty sumienia, a tak sprawdziłem sobie i mało mnie to nie zabiło. ALE podzieliłem sobie przez 365 i wyszło mi trochę mniej niż paczka fajek na dzień, a że rzuciłem w 2020 to ogólnie jestem na plus. I proszę nie zapalać światła racjonalności w mojej piwnicy, zdania nie zmienię XD
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 185
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Księga Całości według Stalkera

Postautor: SechulLath » pt 04.02.2022 11:55

No i w większości przypadków cena zakupu jest mniejsza od ceny z okładki, więc jak już mam kryzys, że tracę kontrolę i kontakt z rzeczywistością to sobie porównuję te dwie i patrze na te grube tysiące, które przecież zaoszczędziłem.
SechulLath
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 185
Rejestracja: ndz 21.03.2021 17:15

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Shadowmage » pt 04.02.2022 12:54

Ba, wręcz zyskałeś!
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: skylight » pt 04.02.2022 14:14

Paul Atryda pisze:Ja aż tak wielu danych nie rejestruję.
A to co rejestruję robię w: Alfa eBooks Manager - może ktoś jeszcze nie zna.

Zobaczcie, może kogoś zadowoli.
Program występuje w trzech wersjach, w tym, w bezpłatnej.

Też go używam i polecam. Szukałem czegoś co odwzoruje mi półki z lc i w Alfa... zrobiłem to za pomocą tagów. Warto też dodać, że zasysa dane książek z lc.
skylight
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 83
Rejestracja: czw 10.04.2014 9:49

Księga Całości według Stalkera

Postautor: Coacoochee » pt 04.02.2022 22:01

Hm. Notuję przeczytane dopiero od 2012, ale mam ambitny plan retrospekcyjny. :)
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1796
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » pn 06.06.2022 19:05

How it started:
nosiwoda pisze:Ale teraz chyba zacznę tego excela. Ale nie aż tak rozwiniętego - na pewno bez cen.

How it's going: właśnie wpisałem pozycję 3234 do excela. Równolegle spisuję opowiadania - na razie 3140 tytułów. Strasznie się obawiam dojścia do regału z antologiami.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Shedao Shai » pn 06.06.2022 19:55

Wpisujcie miasta [*]

1. Wrocław
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Whoresbane » pn 06.06.2022 20:24

Jeszcze wczoraj się irytowałem, że mam jakieś 900 pozycji do skatalogowania ale nagle poczułem się lepiej :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » pn 06.06.2022 21:09

A co będzie, gdy wezmę się za czasopisma? Mam wszystkie F, NF, Fenixy, SF, SFFH, wiele F&SF, SFinksów... To będzie robota głupiego, ale cóż, lepiej to, niż robić coś pożytecznego.
A co będzie, gdy wezmę się za ebooki?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: asymon » wt 07.06.2022 14:21

nosiwoda pisze:A co będzie, gdy wezmę się za ebooki?


Ale chcesz te ebooki wpisywać do excela? Nie lepiej Calibre? Ja tam sobie na bieżąco dodaję, samo się wtedy wpisuje wg metadanych, ewentualnie uzupełniam. Można też podpiąć wtyczkę Lubimy Czytać i Calibre zaciąga sobie ocenę czy liczbę stron z serwisu (choć czasem błędnie). Przy okazji można uzupełnić bazę LC.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » wt 07.06.2022 14:23

No nie wiem, może spróbuję, ale do tej pory mi się nie udało wykorzystać Calibre do czegoś innego niż przeformatowanie pliku.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Janusz S. » śr 08.06.2022 22:16

Jak wy znajdujecie na to wszystko czas? Ja od lat nie nadążam z czytaniem, rejestry robię tylko bieżące albo w sieci a na żadne katalogowanie nie mam czasu... :(
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Fidel-F2 » czw 09.06.2022 5:15

Przy przeprowadzce, żona wykładając na półki, każda książkę wpisywała do katalogu. Teraz tylko dopisywanie na bieżąco.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Whoresbane » czw 09.06.2022 7:02

Janusz S. pisze:Jak wy znajdujecie na to wszystko czas? Ja od lat nie nadążam z czytaniem, rejestry robię tylko bieżące albo w sieci a na żadne katalogowanie nie mam czasu... :(


Też nie nadążam a kataloguję czasami po jednej książce na kilka dni, czasami gdy czekam na kogoś to uda się w wolnej chwili wpisać ich więcej. Motywuje mnie to, że nosiwoda ma ich 5000 do wpisania więc się śpieszę póki mam znacznie mniejsze zaległości :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: nosiwoda » czw 09.06.2022 8:46

A ja to robię półkami. Zdejmuję, kładę na stole, więc muszę szybko z niego zdjąć z powrotem, bo inaczej będzie awantura. A czasowo... to element prokrastynacji rzeczy ważniejszych. Robię to właśnie dlatego, że nie mam czasu.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Whoresbane » czw 09.06.2022 9:07

Też to robiłem półkami aż dotarłem do największej, która ma 120 cm długości i biurka mi brakło :lol: Teraz garściami biorę, raz jedną, raz 10 wezmę do spisania
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Janusz S. » czw 09.06.2022 20:22

Nie mam biurka... Poza tym za dużo kupuję i ciągle przekładam na półkach, żeby stało seriami/autorami/wydawnictwami. Jedyna rzecz jaką robię na bieżąco od 2012 r. to rejestr nowych zakupów i dat przeczytania. Żeby zacząć robić porządny katalog musiałbym chyba dokonać prokrastynacji moich dotychczasowych prokrastynacji :drinking:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Shadowmage » pt 10.06.2022 7:39

U mnie zadziałało na etapie pisania pracy magisterskiej :D Potem przez lata prowadziłem zapiski, ale parę lat temu przerwałem - jak zacząłem oddawać część starszych książek itp, to bolało mnie bardziej wykreślanie z listy niż znikanie z drugich rzędów półek :D
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: jezzo » sob 11.06.2022 15:55

Janusz S. pisze:Jak wy znajdujecie na to wszystko czas? Ja od lat nie nadążam z czytaniem, rejestry robię tylko bieżące albo w sieci a na żadne katalogowanie nie mam czasu... :(


Niektórzy może przez więcej czasu katalogują i kupują niż czytają. Ot takie hobby, bardziej skręcające pod OCD (nerwicę natręctw). Sam to przerabiałem, ale ograniczyłem się do katalogowania zakupionych i przeczytanych/odsłuchanych książek wraz z cenami (koszt domowej biblioteki przy innych wydatkach jak mieszkanie czy samochód wydaje się malutki), plus zapisywanie pozycji którymi jestem zainteresowany na przyszłość. W końcu dopamina związana z kupnem musi być co jakiś czas dostarczona. I tak biblioteczka rozrasta się w tempie znacznie szybszym niż nadążam czytać.
Jak dla mnie to katalogwanie w mojej limitowanej formie i tak zabiera masę czasu. Miałem też plan odhaczać przeczytane nagrodzone lub nominowane opowiadania SFF, ale aż tak nie jestem w krótkie formy i sobie na razie darowałem. A tu jeszcze magazyny i gazety? Pozytywne świry. Pasję są w życiu bardzo ważne.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Shedao Shai » pn 20.06.2022 8:58

A, tak w ogóle, to chyba nie było - jakiś czas temu Sedeńko rozesłał mailing do tych, którzy kupili pakiety Kresa, z informacją o przedsprzedaży "Żeglarzy..." w jego wydaniu. Już porozsyłał paczki; czekają jeszcze tylko te, które mają być podpisane przez autora na festiwalu w Waplewie (w tym moja).
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: historyk » pn 20.06.2022 21:42

Shedao Shai pisze:Już porozsyłał paczki

Już mam i nawet przeczytałem :)
https://seczytam.blogspot.com/2022/06/f ... zdzcy.html
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: Whoresbane » pt 29.07.2022 9:27

Skończyłem katalogowanie - skromne 920 książek na miejscu
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Księga Całości według Stalkera

Postautor: elTadziko » pt 29.07.2022 11:09

Whoresbane pisze:Skończyłem katalogowanie - skromne 920 książek na miejscu

A w czym to katalogujesz? :)
Awatar użytkownika
elTadziko
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 124
Rejestracja: ndz 25.11.2007 11:16
Lokalizacja: Oława

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron