Młodzi do piór (i klawiatury) :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Obłęd » ndz 30.05.2021 19:25

Bardzo dobra inicjatywa i zacne jury. Chciałbym analogiczny konkurs dla krytyki literackiej z zakresu fantastyki (nostalgia za CzF wciąż jest u mnie spora).
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Janusz S. » ndz 30.05.2021 21:02

A podasz na potwierdzenie swoich słów jakiś przykład kogoś kto wygrał ostatni taki konkurs czymś wartym przeczytania?
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Obłęd » pn 31.05.2021 9:00

Nie podam, bo takich rzeczy nie czytam, tak samo NF - chociaż pamiętam, że w konkursowej antologii "Szpony i kły" było kilka dobrych opowiadań. Wolę wracać albo do klasyki, albo do sprawdzonych już nazwisk, ale tu nie chodzi o mnie, a o infrastrukturę, która pomaga ludziom stawać w szranki takich konkursów. Ktoś ich ocenia, ktoś ich odrzuca, ktoś ich nobilituje, to pomaga, nawet jeśli ich utwór, w danym momencie, nie będzie najlepszy. To też zawsze motywacja. Pisanie do szuflady niczemu nie sprzyja, a często w magazynach typu NF nie będzie miejsca na publikację, bo duży przemiał. Powinniśmy tworzyć przestrzeń dla debiutantów :)
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Fidel-F2 » pn 31.05.2021 9:54

Obłęd pisze:Powinniśmy tworzyć przestrzeń dla debiutantów :)
Po co?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Obłęd » pn 31.05.2021 11:43

A jak chcesz żeby ktoś zadebiutował, skoro nie ma gdzie? Zresztą masz odpowiedź na stronie Fundacji: "Początki kariery literackiej bywają trudne. Wielu autorom nie udaje się przebić ze swoimi umiejętnościami pisarskimi do świadomości czytelników oraz wydawców. Nawet Stanisław Lem potrzebował pewnej dozy szczęścia, a także właściwych kontaktów, by mógł zostać zauważony i doceniony."

Publikacje uzależnione są często od szczęścia, kontaktów, koniunktury, preferencji redakcyjnych (im więcej redakcji, tym większa przestrzeń), a miejsce w roku jest ograniczone do jednego wiodącego czasopisma. Takie konkursy mogą debiutantów zahartować, jednym pokazać, że to jeszcze nie czas, innych zmotywować i wypromować. Pozwalają łapać doświadczenie, budować pewność siebie, powiększać grono sympatyków. W boksie też zaczyna się od tzw. zawodów pierwszego kroku, imprez lokalnych i stopniowo podnosi poprzeczkę. To nie jest oczywiście dokładna analogia, ale jeśli ktoś wierzy w istnienie reguły brzmiącej “jak ktoś jest dobry, to i tak się przebije”, to nawet nie wie w jak dużym błędzie tkwi.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Fidel-F2 » pn 31.05.2021 11:56

A co mnie obchodzi czy zadebiutuje czy nie? Co mnie obchodzi czy się przebije czy nie? I po co?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Obłęd » pn 31.05.2021 12:14

Ciebie może nie obchodzić, ale nie tylko Twoja perspektywa się tu liczy. Tobie to może nie być potrzebne, ale komuś innemu owszem. Równie dobrze możesz pytać "A po co wydawać fantastykę, skoro mnie ona nie interesuje?". Absurdalności tego pytania nie ma sensu wykazywać, bo samo w sobie miesza różne porządki.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 673
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: Młodzi do piór (i klawiatury)

Postautor: Fidel-F2 » pn 31.05.2021 15:50

Niczego nie mieszam. Sam zacząłeś.
Obłęd pisze:A jak chcesz żeby ktoś zadebiutował, skoro nie ma gdzie?
Więc grzecznie odpowiedziałem, że mnie to nie obchodzi.

Pomijając Twój brak precyzji, dalej nie wyjaśniłeś po co to robić.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 30 gości