Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czasu) :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Postautor: Shedao Shai » śr 19.05.2021 6:16

Ostatnich kilka czytanych przeze mnie Wehikułów miało naprawdę dobry poziom, no ale jak to w życiu bywa, musiałem w końcu trafić na zakalec. Zakalcem tym jest „Kwestia sumienia” Jamesa Blisha, której to największym plusem jest jej krótkość (256 stron). Gdyby było ponad 300, istnieje możliwość, że gdzieś przed połową bym odpadł. Pierwsze 50 stron jest ekstremalnie nieangażujące. Otrzymujemy bardzo szczegółowe przedstawienie fikcyjnego ludu obcych z fikcyjnej planety, przy którym czułem się, jakbym czytał wpis encyklopedyczny. Nudy. Gdzieś tam w tle przewija się duchowny i naukowiec, który się pochorował, ale jakby autorowi jakby nie zależało, żeby czytelnikowi na nich zależało. Na kolejnych 50 stronach mieliśmy ciekawą sytuację, czyli postacie sobie siedziały i rozważały kwestie moralno-religijne. To było dość interesujące. Potem niestety podjęły decyzję i przeszliśmy do Części Drugiej książki, dziejącej się już na Ziemi i będącej właściwie tak nieinteresującą, że nie chce mi się o niej pisać. Esencją tej książki jest to, że jest bardzo nudna i o ile autor ewidentnie ma nam coś do powiedzenia, to jego przekaz tonie w oceanie nudy, która nie skłania do większego pochylenia się nad zawartością powieści. 2/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czas

Postautor: Janusz S. » sob 29.05.2021 19:38

Nie zauważyłem Twojego wpisu wcześniej. Pomysł wcale nie wydał mi się taki zły, tylko autor zupełnie sobie z nim nie poradził i zaplątał się w zeznaniach. Pięknie wypunktował go Lem w FiF.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czas

Postautor: El Lagarto » ndz 06.06.2021 18:29

Kiedyś w jakimś prehistorycznym wywiadzie Sapkowski tłumaczył dlaczego nie pisze SF. Cytuję z pamięci:
"Nie podejmuję się napisać lepszego SF niż Kwestia sumienia Blisha".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czas

Postautor: Bronsiu » ndz 06.06.2021 18:48

Tak, też to pamiętam.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Blish, James - "Kwestia sumienia" (Kolekcja Wehikuł czas

Postautor: Janusz S. » ndz 06.06.2021 21:43

O wiele bardziej przekonuje mnie to, co napisał o tej książce Lem w F&F.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Spriggana i 33 gości