Shute, Nevil - "Ostatni brzeg" (Kolekcja Wehikuł czasu) :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Shute, Nevil - "Ostatni brzeg" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Postautor: Shedao Shai » śr 19.05.2021 6:15

W „Ostatnim brzegu” fantastyki nie ma za wiele i koncentruje się ona w założeniu fabularnym, że w latach 60. miała miejsce wojna atomowa która wyniszczyła północną półkulę. Australia została oszczędzona (i tam się dzieje akcja), ale opad promieniotwórczy zbliża się nieubłaganie; mieszkańcy mają kilka miesięcy życia. I tyle. Reszta to personalne dramaty i różne postawy ludzi wobec nieuniknionej zagłady. Co urzekło mnie najbardziej w tej powieści, to jej optymizm (paradoksalnie): mieszkańcy okolic Melbourne nie popadają w skrajny nihilizm, wiecie: sex, drugs and crime, w wizji Shute’a społeczeństwo nie rozpadło się zupełnie na rzecz prawa dżungli, wręcz przeciwnie. Ludzie próbują dalej żyć normalnie, przychodzą do pracy, szanują siebie nawzajem, nawet robią plany na przyszłość, która nie ma prawa nadejść. Było w tym coś poruszającego, z bohaterami nadzwyczaj łatwo było mi się identyfikować i zainteresować ich losami. Dawno żadna książka mną tak nie wstrząsnęła emocjonalnie. Dość prędko zacząłem czytać z zapartym tchem, nie umiejąc przestać, a jednocześnie obawiając się końcówki. Tu nie może być innej oceny niż 6/6. Jak zapewne widzą ci, którzy czytają moje ostatnie wypowiedzi, książki z serii Wehikułu oceniam w zdecydowanej większości pozytywnie, konkurencja jest duża a poziom wysoki, ale „Ostatni brzeg” to, jak na razie, mój ulubiony tom serii.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Shute, Nevil - "Ostatni brzeg" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Postautor: historyk » śr 19.05.2021 12:23

A filma paczałeś? Jak nie, to popacz, stary, ale jary.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Shute, Nevil - "Ostatni brzeg" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Postautor: ASX76 » śr 19.05.2021 12:38

historyk pisze:A filma paczałeś? Jak nie, to popacz, stary, ale jary.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


Ja tam wolę wersję z 2000 roku z: A. Assante, B. Brownem i R. Ward :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Shute, Nevil - "Ostatni brzeg" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Postautor: Shedao Shai » śr 19.05.2021 14:11

Mam obie wersje. Szczególnie ta stara wydaje mi się interesująca. Jak tylko znajdę chwilę, będzie oglądane :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości