Gunia, Wojciech - "Powrót" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Gunia, Wojciech - "Powrót"

Postautor: Shedao Shai » pt 14.05.2021 7:46

Moim pierwszym kontaktem z twórczością Guni było "Nie ma wędrowca", na które skusiłem się po dobrych recenzjach, a które dość mocno mnie wynudziło. Od tego czasu jednak natknąłem się na trochę wypowiedzi autora, z których zarysował mi się obraz człowieka inteligentnego i oczytanego, a do tego dobrze "czującego" swoje poletko literatury. Grosz do grosza i zacząłem być ciekawy, co jeszcze ma do powiedzenia w tematyce grozy. Gdy wydawnictwo IX zapowiedziało dodruk jego zbioru opowiadań "Powrót" w twardej oprawie, wiedziałem, że to jest to, czemu chcę dać szansę.

I była to dobra decyzja. Gunia w tym zbiorze skręca mocno w stronę new weird, kreując oryginalne wizje, wzbudzając w czytelniku swoisty rodzaj niepokoju, niewygody psychicznej. Na koniec lektury czułem się, jakbym właśnie skończył jakąś gorączkującą chorobę, albo trans narkotyczny. Za sam fakt wzbudzenia we mnie takiego uczucia należy się Guni moje uznanie, bo nie jest to łatwa rzecz. Nie sposób odmówić tu autorowi dobrego poziomu literackiego i sporych ambicji. Dla ludzi lubiących podobne klimaty jest to pozycja obowiązkowa. A ja już mam na celowniku "Dom wszystkich snów", który to również zbiera dobre opinie. Warto obserwować twórczość tego człowieka. 5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Spriggana i 16 gości