Mag - czerwiec-wrzesień 2021 :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: AM » pt 23.04.2021 21:53

FKJZ pisze:
El Lagarto pisze:

Solidna salwa zarzutów wobec Redaktora AMa, opierająca się w większości raczej na nadinterpretacji i założeniu, że wg Ów Redaktora fantasy to bajeczki dla dzieci, a sf - prawdziwa literatura. Twórcy sf po prostu lepiej wykorzystali potencjał gatunkowy do poruszania istotnych tematów w mniej lub bardziej realistycznej konwencji.
W to, że większość sf (szczególnie współczesnego) to zwyczajna pulpa, raczej nikt nie wątpi.
El Lagarto pisze:Prawo Sturgeona mówi: "Ninety percent of everything is crap"

Jednak pozycji sf ukazywało się w Omawianym Okresie znacznie więcej niż fantasy. Więcej było pozycji słabych, lecz również więcej tych "wartościowych".


I to dobre podsumowanie.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1482
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » pt 23.04.2021 22:56

asymon pisze:J. Barsoom? Haggard? Dramat. Młodzież woli teraz paranormal romance i Ziemiańskiego, więc kto to kupi?
W ostatnim czasie próbowałem czytać "Córkę króla elfów" Dunsany'ego czy "Węża Uroborosa" Eddisona i serio, nie dałem rady. Język, patos, świadomość że ktoś to pisał na serio... Ale ja żalę się tu ostatnio, że chyba ogólnie mam dość fantasy.

Zdaję sobie sprawę, że jestem mocno niszowym targetem. "Córki" i "Węża" nie czytałem, ale chętnie zaryzykuję kiedyś (jak się da w języku polskim, jak nie to w obcym).

FKJZ pisze:Solidna salwa zarzutów wobec Redaktora AMa, opierająca się w większości raczej na nadinterpretacji i założeniu, że wg Ów Redaktora fantasy to bajeczki dla dzieci, a sf - prawdziwa literatura. .

Salwa zarzutów z mojej strony to ślepaki. Dużo huku, ale nikt nie zostaje ranny. Wszystko co wpisałem w tym wątku, sprowadza się do wcześniejszego zdania: "Cóż, można sobie pomarzyć".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » pt 23.04.2021 23:44

El Lagarto pisze:Zdaję sobie sprawę, że jestem mocno niszowym targetem. "Córki" i "Węża" nie czytałem, ale chętnie zaryzykuję kiedyś (jak się da w języku polskim, jak nie to w obcym).


Jesienią Vesper wyda zbiór opowiadań Dunsany'ego pt. "The Gods of Pegana".
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » pt 23.04.2021 23:57

ASX76 pisze: Jesienią Vesper wyda zbiór opowiadań Dunsany'ego pt. "The Gods of Pegana".


O! Czyli jednak warto czasem powymądrzać się na forach. Zawsze jakaś ciekawa informacja przy okazji skapnie.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ashes_ashes » sob 24.04.2021 0:23

To ja sobie dalej pomarzę o "In Calabria" Beagle'a, skoro mowa o fantasy...

znaczy poczekam, bo ma wyjść kiedyś tam, kiedyś. Tak jak i "Otherwise" Crowleya :')
Ostatnio zmieniony sob 24.04.2021 0:39 przez ashes_ashes, łącznie zmieniany 1 raz
ashes_ashes
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 74
Rejestracja: sob 31.10.2020 22:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » sob 24.04.2021 6:50

ashes_ashes pisze:
To ja sobie dalej pomarzę o "In Calabria" Beagle'a, skoro mowa o fantasy...
znaczy poczekam, bo ma wyjść kiedyś tam, kiedyś.

Tak jak i "Otherwise" Crowleya :')


1. Skoro mowa o fantasy, to nic nie stoi na przeszkodzie aby co lepsze rzeczy które pozostały do wydania puścić w Artefaktach (tu piję do Osobników, którzy chcieliby nowej serii, więc proszę nie brać do siebie) ;)

2. Wg ostatnich przymiarek ma to nastąpić w następnym roku.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: historyk » sob 24.04.2021 9:21

AM pisze:W pewnym sensie to prawda, ale różnica jest taka, ze po tamtym okresie zostało 200 może 300 książek sf, które można byłoby pokazać w potencjalnej serii i w porywach ze 20 pozycji fantasy, które się do tego nadają, w tym 2 najważniejsze rzeczy, które ktoś już wydaje.

Sądzę, że w interesującym Was pod kątem Artefaktów okresie (lata 70., 80. i 90.) znajdzie się znacznie więcej ważnych pozycji fantasy.

asymon pisze:Tyle że jak w praktyce się za to wziąłem, to większości nie da się czytać. Chyba tylko Solomon Kane Howarda był możliwy, ale to raczej nostalgia, przypomniały mi się Conany czytane w podstawówce, większość opowiadań na jedno kopyto, jakiś przeklęty kamień na moczarach, jacyś kultyści itp. Barsoom? Haggard? Dramat.

Barsoom to akurat SF, zresztą u nas wydawane przez Sedeńkę. Haggard z fantasy napisał właściwie jedną rzecz, bardzo dobrą, wydaną u nas dwa razy przez Alfę: Eryk Promiennooki; reszta jego twórczości idzie w takim dziś już zapomnianym nurcie opowieści o zaginionych cywilizacjach, poza tymi zaginionymi cywilizacjami zawiera niewiele SF i/lub fantasy.

W ostatnim czasie próbowałem czytać "Córkę króla elfów" Dunsany'ego czy "Węża Uroborosa" Eddisona i serio, nie dałem rady. Język, patos, świadomość że ktoś to pisał na serio...

A ja akurat Lorda Dunsany bardzo lubię. William Morris - o tak, to już jest staroć, ale czekam na wydanie Lorda D. przez Vesper.

rozkompletowane tomy T.H. White'a walały się w dedalusie (dalej są).

Bardzo dobra rzecz. Tyle że u nas wydana w dość krótkim czasie (17 lat) trzykrotnie (pierwsze wydanie tylko tomy 1-2), za każdym razem w dużych nakładach.

A sam za dotkliwy brak uznaję nieobecność na naszym rynku książek Poula Andersona, tak wznowień tego co już wyszło (Zaklęty miecz; Trzy serca i trzy lwy; Dzieci Wodnika), jak i tego, co nie wyszło, np. A Midsummer Tempest (powiązane z Trzy serca i trzy lwy), The Tupilak oraz The Merman's Children (kontynuacje Dzieci wodnika), tatralogia King of Ys (popełniona wspólnie z żoną Karen Anderson). I może jakiś zbiór opowiadań :D

Przydałoby się wznowienie trylogii Jacka Vance Lyonesse i wydanie całości (bo mamy tylko dwie części) pięcioksięgu Tanith Lee Opowieści z Płaskiej Ziemi (+ jej nigdy po polsku niewydane Birthgrave; Vazkor, son of Vazkor oraz Qest for the White Witch). Chętnie też bym przygarnął całość cyklu Williama Horwooda, o Lesie Duncton (po polsku mamy dwie części z sześciu). Porządnie wydany cykl Davida Gemmella Opowieści Sipstrassi, Roberta Holdstocka cykl Las Ożywionego Mitu...

Oczywiście jest jeszcze Guy Gavriel Kay :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony sob 24.04.2021 10:15 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » sob 24.04.2021 9:57

historyk pisze:
AM pisze:W pewnym sensie to prawda, ale różnica jest taka, ze po tamtym okresie zostało 200 może 300 książek sf, które można byłoby pokazać w potencjalnej serii i w porywach ze 20 pozycji fantasy, które się do tego nadają, w tym 2 najważniejsze rzeczy, które ktoś już wydaje.

Sądzę, że w interesującym Was pod kątem Artefaktów okresie (lata 70., 80. i 90.) znajdzie się znacznie więcej ważnych pozycji fantasy.

Nie chodzi tu jedynie o okres ani o pozycje ważne dla fantsy, które znacząco wpłynęły na ewolucję gatunku. Redaktor AM podał, pod jakim kątem dobierane są pozycje do jego serii.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 167
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: historyk » sob 24.04.2021 10:13

FKJZ
A na jakiej podstawie uznałeś, że tego nie wiem i nie uwzględniam w swojej odpowiedzi?
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » sob 24.04.2021 10:46

historyk pisze:FKJZ
A na jakiej podstawie uznałeś, że tego nie wiem i nie uwzględniam w swojej odpowiedzi?

Najwyraźniej po prostu źle zinterpretowałem Pańską wypowiedź.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 167
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Whoresbane » sob 24.04.2021 11:03

Taki zbiór o Solomonie Kane w twardej oprawie przygarnąłbym momentalnie.

Teraz z innej beczki: Przymierzałem się do spróbowania twórczości Robin Hobb i chciałem zakupić Skrytobójcę ale na fejsbukach wyczytałem, że ma być jakieś nowe wydanie. Prawda to? Wszystkie jej powieści zostaną wydane na nowo?
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Shadowmage » sob 24.04.2021 11:54

Chyba jakieś ploty chyba były, ale bez konkretów. No i nie wszystkie, a wszystkie wydane przez Maga w ostatniej serii. Zdaje się, że np. Żywostatki nadal by się nie łapały.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Whoresbane » sob 24.04.2021 11:58

Z tego co wiem to Hobb ma trzy trylogie dziejące się w tym samym uniwersum: Skrytobójca, Błazen oraz Bastard i Błazen. O nie mi chodziło i do tego się przymierzałem. Jednak jeśli będą wznowienia to zaczekam na nie bo niektóre tomy są wyczerpane
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Shadowmage » sob 24.04.2021 12:25

Dzieje się więcej serii w tym świecie, choćby Źywostatki, choć one są bardzo luźno powiązane z głównymi seriami.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » sob 24.04.2021 12:36

Whoresbane pisze:Z tego co wiem to Hobb ma trzy trylogie dziejące się w tym samym uniwersum: Skrytobójca, Błazen oraz Bastard i Błazen. O nie mi chodziło i do tego się przymierzałem. Jednak jeśli będą wznowienia to zaczekam na nie bo niektóre tomy są wyczerpane

Angielska Wikipedia dodaje do tego jeszcze Rain Wild Chronicles oraz Żywostatki. Ta pierwsza seria jest w planach MAGa na 2022, Żywostatki później (w nowym przekładzie).
Co do reedycji - tak, była taka informacja na profilu FBowym Wydawnictwa, jednak nie wiadomo czy dotyczyć ona będzie wszystkich serii, ani czy zmiany ograniczą się do aspektu wizualnego i/lub tłumaczenia.
Jednak na początku przyszłego roku mają się pojawić dodruki.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 167
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Whoresbane » sob 24.04.2021 12:47

Właśnie dlatego pytam tu i może AM odpowie czy wszystko zostanie wznowione. Skoro planują Rain Wild Chronicles oraz Żywostatki to może wszystkie serie zostaną wydane w tej samej szacie graficznej. Wówczas zaczekam na nowe i jeśli się spodoba to wezmę wszystko
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ashes_ashes » sob 24.04.2021 13:35

ASX76 pisze:
ashes_ashes pisze:
To ja sobie dalej pomarzę o "In Calabria" Beagle'a, skoro mowa o fantasy...
znaczy poczekam, bo ma wyjść kiedyś tam, kiedyś.

Tak jak i "Otherwise" Crowleya :')


1. Skoro mowa o fantasy, to nic nie stoi na przeszkodzie aby co lepsze rzeczy które pozostały do wydania puścić w Artefaktach (tu piję do Osobników, którzy chcieliby nowej serii, więc proszę nie brać do siebie) ;)

2. Wg ostatnich przymiarek ma to nastąpić w następnym roku.


Oj wiem, wiem, ale tak jak wszyscy tutaj, chciałoby się te rzeczy "dla siebie" wcześniej. :cry: Wiedziałam, że "In Calabria" nie pojawi się w tym roku, ale na "Otherwise" liczyłam jeszcze w 2021.
Jakoś nie jestem nadal przekonana do "Małe, duże". Niby Crowley, aleeee...
ashes_ashes
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 74
Rejestracja: sob 31.10.2020 22:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » sob 24.04.2021 13:45

historyk pisze: Haggard z fantasy napisał właściwie jedną rzecz, bardzo dobrą, wydaną u nas dwa razy przez Alfę: Eryk Promiennooki; reszta jego twórczości idzie w takim dziś już zapomnianym nurcie opowieści o zaginionych cywilizacjach, poza tymi zaginionymi cywilizacjami zawiera niewiele SF i/lub fantasy.


Czytałem jeno "Eryka" i "Kopalnie króla Salomona". W "Kopalniach" antagonistą jest jakiś obmierzły czarownik czy czarownica (nie jestem pewien), poza tym mamy chyba jakąś przepowiednię.

Na pewno jednak jest więcej fantastyki w innych powieściach. "W Allanie i bogach lodu" bohater przenosi się do Epoki Lodowcowej :lol: Pomaga mu w tym narkotyk, zatem można to sobie bez problemu zracjonalizować. Niemniej zabieg tego typu nie różni się wiele od portalu, króliczej nory, szafy czy niespodziewanego przeniesienia Johna Cartera na Marsa.
Przypuszczalnie więcej fantastyki jest też w niewydanej u nas powieści "Ghost Kings" i paru innych.

W filmach o Indianie Jonesie też niewiele jest fantastyki, pojawia się ona dopiero w kluczowych dla fabuły momentach. A bez haggardowego Allana pewnie nie byłoby Indiany Jonesa. Haggard wywarł też duży wpływ na Howarda, zwłaszcza na opowiadania o Solomonie Kane.

Z kolei niektóre utwory zalicza się do fantastyki tylko i wyłącznie ze względu na przynależność do uniwersum/cyklu. W "Rycerzu 7 Królestw" i "Grze o tron" Martina magii jest tyle co kot w butach napłakał.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Thuringwethil » sob 24.04.2021 14:11

Benson pisze:Czyli na miękkie Abercrombie nie ma szans w tym roku?

Tak się podepnę pod to pytanie do AM, bo albo zostało pominięte albo przegapiłam odpowiedź.
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: asymon » sob 24.04.2021 15:53

LOL, Oną i Kopalnie wydał Zysk całkiem niedawno i (w różnej formie) są jeszcze dostępne. "Kopalnie" to spoko przygodówka, ale "Ona" to zło i pulpa w czystej postaci.

Wrzuciłem sobie tego "Eryka" na czytnik, zobaczymy, mam wrażenie że to kiedyś czytałem, ale to było ze sto lat temu i nijak nie pamiętam szczegółów. I w sumie jak miałaby ta potencjalna fantasy-artefaktowa seria (Talizmany?) wyglądać? "Erik Płomiennooki" to książka z 1889 roku, Anderson lata 60, a "Lyonesse" (brałbym! 12/10) lata 80 XX w. Trochę duży rozrzut.


BTW. Może kogoś zainteresuje, że Dwie Siostry wydało ilustrowaną Inwazję Jaszczurów Karela Capka. Jest jakieś zamieszanie z datą premiery, bo niby czerwiec, a w Świecie Książki już można kupić.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Spriggana » sob 24.04.2021 16:02

Oni tę „Inwazję” wydają od marca, księgarnie pewnie nie nadążają z uaktualnianiem kolejnych dat…
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 829
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: El Lagarto » sob 24.04.2021 16:24

asymon pisze:LOL, Oną i Kopalnie wydał Zysk całkiem niedawno i (w różnej formie) są jeszcze dostępne. "Kopalnie" to spoko przygodówka, ale "Ona" to zło i pulpa w czystej postaci.


"Ona" Zyska stoi u mnie na półce. Nieco się przykurzyła. Zło w czystej postaci? Zacząłem się bać.

Mam nadzieję, że to nie jest coś w rodzaju "Necronomiconu", ale jak będzie trzeba to pójdzie do spalenia. :onfire:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Fidel-F2 » sob 24.04.2021 17:06

Data wydania Inwazji zaplanowana jest na czerwiec. Już od jakiegoś czasu mam w planach zakup, ale trzeba poczekać. To, że ktoś tam wrzuca do sklepu to drugorzędną informacja.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Tigillo » sob 24.04.2021 17:10

@Whoresbane: bior3 razem z Toba tego Kana w twardej , to już jest nas 2, ile osób jeszcze potrzebujemy? Pewnie tysiące?

Ogólnie wszystko co dobre a będzie ładnie i na twardo wydane to weźmiemy ;p

Czy Mag ma w planach wydanie jakiegoś ciekawego fantasy z którym nie mieliśmy wcześniej się spotkać na naszym rynku lub wieki temu? To tak w kontekście serii fantasy jak artefakty :p również uważam że można by puszczać coś super z fantasy w artefaktach, nie ma potrzeby tworzenie nowej serii.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » ndz 25.04.2021 8:01

Whoresbane pisze:Właśnie dlatego pytam tu i może AM odpowie czy wszystko zostanie wznowione. Skoro planują Rain Wild Chronicles oraz Żywostatki to może wszystkie serie zostaną wydane w tej samej szacie graficznej. Wówczas zaczekam na nowe i jeśli się spodoba to wezmę wszystko


Myślę że lepiej będzie poczekać. Choćby dlatego --> https://www.amazon.co.uk/Assassins-Appr ... IsMfHIHitc
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: FKJZ » ndz 25.04.2021 10:38

ASX76 pisze:
Whoresbane pisze:Właśnie dlatego pytam tu i może AM odpowie czy wszystko zostanie wznowione. Skoro planują Rain Wild Chronicles oraz Żywostatki to może wszystkie serie zostaną wydane w tej samej szacie graficznej. Wówczas zaczekam na nowe i jeśli się spodoba to wezmę wszystko


Myślę że lepiej będzie poczekać. Choćby dlatego --> https://www.amazon.co.uk/Assassins-Appr ... IsMfHIHitc

Nie do końca rozumiem, co to ma do rzeczy.

EDIT: Dobra, nieaktualne. Się doinformowałem się.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 167
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Whoresbane » ndz 25.04.2021 11:07

ASX76 pisze:
Whoresbane pisze:Właśnie dlatego pytam tu i może AM odpowie czy wszystko zostanie wznowione. Skoro planują Rain Wild Chronicles oraz Żywostatki to może wszystkie serie zostaną wydane w tej samej szacie graficznej. Wówczas zaczekam na nowe i jeśli się spodoba to wezmę wszystko


Myślę że lepiej będzie poczekać. Choćby dlatego --> https://www.amazon.co.uk/Assassins-Appr ... IsMfHIHitc


Okładka nie zachęca ale jeśli wyjdzie dodatkowo ilustrowane to chętnie zaczekam
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » ndz 25.04.2021 11:46

Wydanie w tym stylu (przy okazji proszę zerknąć na okładki innych książek Pani R. Hobb utrzymanych w podobnej tonacji graficznej) jest o niebo ładniejsze od wszystkich dotychczasowych publikacji jej prozy w Kaczystanie :P
Obawiam się, że obecność kolorowych ilustracji wyraźnie zwiększyłoby cenę, choć patrząc na ich jakość też jestem za... :)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ashes_ashes » ndz 25.04.2021 12:02

O jakie ładne wydanie :o
Nie czytałam nic Hobb, dobre to?
ashes_ashes
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 74
Rejestracja: sob 31.10.2020 22:08

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » ndz 25.04.2021 12:49

ashes_ashes pisze:
O jakie ładne wydanie :o

Nie czytałam nic Hobb, dobre to?


1. W rzeczy samej :)

2. Na pewno ładnie napisane. A czy dobre, to zależy czego się oczekuje ;) Najlepiej zapoznać się z fragmentami i wyrobić sobie zdanie, czy warto w to wchodzić :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: historyk » ndz 25.04.2021 14:10

ashes_ashes pisze:Nie czytałam nic Hobb, dobre to?

Niezłe. Moim zdaniem, najlepsza odsłona uniwersum Hobb jest w minipowieści Powrót do domu z antologii Legendy II (po raz drugi u nas wydana w antologii: Epopeja. Legendy fantasy). Ale nie jest to typowa część cyklu i - poza światem - nie ma związków z dziejami Skrytobójcy i Błazna czy Kupców i Żywostatków.

Swoją drogą, w cyklu jest też ta minipowieść i cztery opowiadania, aż by się chciało dostać komplet.

El Lagarto pisze:W "Kopalniach" antagonistą jest jakiś obmierzły czarownik czy czarownica (nie jestem pewien), poza tym mamy chyba jakąś przepowiednię.

Owszem, jest. Bo to Afryka w XIX wieku - tam byli czarownicy czy szamani. Ale niekoniecznie umieli czarować :D Fantastyka - poza zaginionymi cywilizacjami - jest dość dyskretna w cyklu o Allanie Quatermainie. Np. jakaś kapłanka czczona jako reinkarnacja bóstwa, słonie podążające na słoniowy cmentarz, prastary słoń gigarozmiarów, podróż w czasie równie dobrze mogąca być halunami po narkotykach... To bardziej zalatuje realizmem magicznym, niż fantasy/SF.

Tak, to ten sam nurt co filmy o Indianie Jonesie, ale jednak w Indianie jest bardziej dosłowna fantastyka - zjawy wylatujące z Arki Przymierza, moc Graala czy kosmita z najnowszej części, są fantastyką w sposób oczywisty.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony ndz 25.04.2021 14:21 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » ndz 25.04.2021 14:20

Do nowego wydania twórczości R. Hobb jeszcze daleko, poza tym i tak zapewne zacznie się od Rain Wild, niemniej gdyby MAG zrobił Skrytobójcę (i pozostałe książki!) z ilustracjami i w kompletnej formie uwzględniającej rzeczy wymienione przez Pana Historyka, to podkręciłoby poziom napalenia potencjalnych klientów :)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: historyk » ndz 25.04.2021 14:26

ASX76 pisze:gdyby MAG zrobił Skrytobójcę (i pozostałe książki!) z ilustracjami i w kompletnej formie uwzględniającej rzeczy wymienione przez Pana Historyka, to podkręciłoby poziom napalenia potencjalnych klientów :)

Nie jestem tego taki pewien - obecne wydanie jest w twardych oprawach, a chyba takich napaleńców na Hobb, żeby wymieniać twarde na twarde dla paru obrazków, wielu nie ma. Sam bym tylko uzupełnił cykl o brakujące mi tomy, nawet nie wymieniałbym tego, co mam w starym wydaniu od Prószyńskiego (trylogia Skrytobójca i Czarodziejski statek - niestety, z Szalonego statku mam tylko dwa tomiki z trzech, bo się wkur... na to bezsensowne dzielenie i przestałem kupować).

Ale tak, taki zbiór minipowieść + opowiadania bym brał. W ogóle bardzo lubię tę minipowieść, aż żal że tego pomysłu Hobb nie rozwinęła, bo to niby to samo uniwersum, ale "gdzieś za morzem", tajemnicze otoczenie, budzi zainteresowanie. Chyba że się mylę, i jednak to rozwinęła - tym rozwinięciem zalatuje mi trylogia Syn żołnierza. Ale nie jestem pewien czy to na pewno część cyklu Krainy Najstarszych - angielska Wiki twierdzi, że nie, że to nowe uniwersum, ale opis jakoś mi przypomina minipowieść z Legendy II. W każdym razie tę trylogię brałbym jak Janda szczepionkę.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: Thuringwethil » ndz 25.04.2021 14:48

ASX76 pisze:Wydanie w tym stylu (przy okazji proszę zerknąć na okładki innych książek Pani R. Hobb utrzymanych w podobnej tonacji graficznej) jest o niebo ładniejsze od wszystkich dotychczasowych publikacji jej prozy w Kaczystanie :P
Obawiam się, że obecność kolorowych ilustracji wyraźnie zwiększyłoby cenę, choć patrząc na ich jakość też jestem za... :)

Zaiste bardzo ładne, podoba ms ie faktura okładki- nei wiem czy płócienna czy tylko taką udaje. Mocno bym rozważała zakup w takiej wersji (obecna twardookładkowa edycja jakoś do mnie nie przemówiła, już czytana miękkookładkowa podobała się wizualnie bardziej)
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: Mag - czerwiec-wrzesień 2021

Postautor: ASX76 » ndz 25.04.2021 15:24

historyk pisze:Nie jestem tego taki pewien - obecne wydanie jest w twardych oprawach, a chyba takich napaleńców na Hobb, żeby wymieniać twarde na twarde dla paru obrazków, wielu nie ma.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


Primo: nie tylko obrazki, ale i okładka (nawiasem pisząc o wiele fajniejsza od brzydkiego poprzedniego wydania).
Secundo: zanim MAG dojdzie do powtórnego wydania Skrytobójcy, upłynie wiele wody w Wiśle. Przypuszczam, że po tetralogii "Rain Wild Chronicles" wyjdzie "Liveship Traders" i dopiero później "Farseer".
Tertio: jak to swego czasu ujął Pan Andrzej: "nowe wydanie to nowe życie książki (czy coś w ten deseń) ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron