"Ognie niebios": reedycja w kwietniu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: jezzo » wt 23.03.2021 14:24

Whoresbane, oryginalnie. 8)
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 14:36

Whoresbane pisze:Moja lista. Dawajcie z tym hejtem :lol:

MUST READ fantasy:
------------------------------
Pieśń Lodu i Ognia - George R. R. Martin
Malazańska Księga Poległych - Steven Erikson
Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza - Robert M. Wegner
uniwersum Cosmere - Brandon Sanderson
uniwersum Pierwsze Prawo - Joe Abercrombie
Koło Czasu - Robert Jordan
Kroniki Amberu - Roger Zelazny
Conan Barbarzyńca - Robert E. Howard
------------------------------


Uwaga, leci hejt: bardzo dobra lista. Dodać tylko Ziemiomorze, Wiedźmina i Czarną Kompanię, usunąć PLiO i właściwie byłaby jak moja. Z wyraźnym zaznaczeniem, że Malazańska król nad króle. 8)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » wt 23.03.2021 15:07

Abercrombie, początkowe tomy Wegnera. Reszta śmietnik. Bez Sapkowskiego?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 15:09

Shedao Shai pisze:Uwaga, leci hejt: bardzo dobra lista. Dodać tylko Ziemiomorze, Wiedźmina i Czarną Kompanię


Ziemiomorza jeszcze nie czytałem. Jeśli umieściłbym na liście Sapkowskiego to Trylogie Husycką. O Czarnej Kompanii słyszałem bardzo mieszane opinie i brak twardych opraw skutecznie zniechęca do czytania.

Shedao Shai pisze:usunąć PLiO


A śniegu za kołnierz byś nie chciał? :evil:
Ostatnio zmieniony śr 24.03.2021 1:55 przez Whoresbane, łącznie zmieniany 1 raz
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: jezzo » wt 23.03.2021 15:47

Jak można nie doceniać PLiO? Przecież jeśli on to skończy na poziomie to nic nie będzie miało startu do tego.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shadowmage » wt 23.03.2021 15:59

Kszych pisze:To są półśrodki, które giną wraz z wątkami. Czyż nie lepiej stworzyć jakiś katedralny kanon s-f i fantasy, do którego można by potem odsyłać? Przyklejony wątek, w którym każdy użyszkodnik (z historią powiedzmy > 50 postów) mógłby podać swój top, a jakiś lokalny geniusz matematyczny zrobiłby z tego listę? Raz na jakiś czas (rok?) można by to aktualizować, ostatecznie i przybywają nowe książki, i gusta się zmieniają.
Tak sobie tylko głośno myślę, nie wiem, czy to ma sens. W każdym razie już teraz widzę po propozycjach, że mają one więcej punktów wspólnych z moim gustem niż co bardziej znane topki.

Jak chcecie taką topkę robić, to można założyć wątek w innym dziale, potem np. wrzucić news, że czytelnicy K. polecają. Tylko potrzeba jakiegoś koordynatora akcji :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20751
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 16:04

Whoresbane pisze:
Shedao Shai pisze:Uwaga, leci hejt: bardzo dobra lista. Dodać tylko Ziemiomorze, Wiedźmina i Czarną Kompanię


Ziemiomorza jeszcze nie czytałem, jeśli umieściłbym na liście Sapkowskiego to Trylogie Husycką. O Czarnej Kompanii słyszałem bardzo mieszane opinie i brak twardych opraw skutecznie zniechęca do czytania.


Czarna Kompania jest wydana nienajgorzej, weź sobie w księgarni do ręki któryś tom żeby samemu pooglądać, może się przekonasz. Wiadomo, że w HC zawsze lepiej, ale jednak te wydania mi się całkiem podobają. A sama seria jest bdb, patrząc na Twoją topkę - nie mam wątpliwości, że by ci się spodobała, i to niemało. Mógłbyś się nawet zaskoczyć, jak bardzo.

jezzo pisze:Jak można nie doceniać PLiO? Przecież jeśli on to skończy na poziomie to nic nie będzie miało startu do tego.


Zaznaczyłem Ci fragment:
a) przy którym parsknąłem śmiechem :mrgreen:
b) przez który PLiO nie ma miejsca w moim rankingu i w moim mniemaniu nie powinno mieć w żadnym. Może i kontrowersyjna opinia, ale dla mnie nieskończona opowieść nie może mierzyć się z tymi skończonymi, szczególnie zaś w rankingach najlepszych. Nie jestem w stanie ocenić PLiO, bo nie wiem, do czego autor zmierza, czy dobrze skończy, czy też może będzie straszna kicha? A może (zapewne) nie skończy i będzie takie ot, wisiało. Mogę co najwyżej ocenić część PLiO. Można lubić, można być fanem, ale czegoś ważnego jednak mi będzie brakowało - zakończenia, konkluzji, podsumowania. Ujrzenia całości wizji autora. Nie powiem, że w ogóle nie warto czegoś takiego kupować, ale jednak w TOPkach bym tego nie umieszczał.
Do tego PLiO to mega specyficzny przypadek, bo był serial, serial który się skończył i z jednej strony na koniec pozostawił niesmak, z drugiej mam świadomość, że to po części były wymysły showrunnerów, ale jednak pewne pomysły i rozwiązania fabularne zostały im przekazane przez Martina, a więc trochę rzeczy już nam zaspoilerowali, czy to większych, czy mniejszych. No nawet jeśli kiedyś GRRM by wymęczył ten tom 6 (bo na 7 chyba nikt nie liczy?), to z tyłu głowy będzie się człowiek zastanawiał, czy specjalnie nie zmienił jakichś rozwiązań fabularnych, żeby nie było tak samo jak w serialu. Serial trochę mi zepsuł książki. Których swoją drogą jakoś mocno nie uwielbiam, pierwsze trzy były zazwyczaj dobre, ale 4-5 to już spore dłużyzny, nuda i rozłażenie się wątków w niezbyt chyba kontrolowanych przez autora kierunkach. Stąd też mój sceptyczny stosunek do wychwalania PLiO - mam nadzieję, że go dobrze wytłumaczyłem.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » wt 23.03.2021 16:05

Shadowmage pisze:
Kszych pisze:To są półśrodki, które giną wraz z wątkami. Czyż nie lepiej stworzyć jakiś katedralny kanon s-f i fantasy, do którego można by potem odsyłać? Przyklejony wątek, w którym każdy użyszkodnik (z historią powiedzmy > 50 postów) mógłby podać swój top, a jakiś lokalny geniusz matematyczny zrobiłby z tego listę? Raz na jakiś czas (rok?) można by to aktualizować, ostatecznie i przybywają nowe książki, i gusta się zmieniają.
Tak sobie tylko głośno myślę, nie wiem, czy to ma sens. W każdym razie już teraz widzę po propozycjach, że mają one więcej punktów wspólnych z moim gustem niż co bardziej znane topki.

Jak chcecie taką topkę robić, to można założyć wątek w innym dziale, potem np. wrzucić news, że czytelnicy K. polecają. Tylko potrzeba jakiegoś koordynatora akcji :P


E tam, nie tylko tego potrzeba. Trzeba też kryteriów - czy wrzucamy tytuły cykli, czy poszczególnych książek, czy zbiory opowiadań wchodzą w rachubę, czy tylko wydane w Polsce, czy też te nieobecne na naszym rynku, czy jest jakaś data graniczna, no i śmietanka de la śmietanka - jak definiujemy fantasy.
:evilbat:
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4985
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 16:28

Shedao Shai pisze:Czarna Kompania jest wydana nienajgorzej, weź sobie w księgarni do ręki któryś tom żeby samemu pooglądać, może się przekonasz. Wiadomo, że w HC zawsze lepiej, ale jednak te wydania mi się całkiem podobają. A sama seria jest bdb, patrząc na Twoją topkę - nie mam wątpliwości, że by ci się spodobała, i to niemało. Mógłbyś się nawet zaskoczyć, jak bardzo.


Dla mnie brak twardej oprawy to bardzo istotna przeszkoda. Nic nie poradzę, taki fetysz.
Co do samej twórczości Cooka to słyszałem, że straszny tam bałagan narracyjny i niekonsekwencja. 100 stron przygotowań na podróż, która zajęła 5 stron. Do tego jakieś historie o konowałach. Przekonam się sam jeśli ktoś to wyda w twardej oprawie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » wt 23.03.2021 16:40

Rebis nie wyda w twardej, rozmawiałem z nimi o tym, tak ja tez powalony i lubię twarde oprawy. Dlatego też kupiłem to miękkie wydanie, ale tak jak wspomniał Shadeo S jest niezle wydane, kiedyś zacząłem czytać 1 tom ale zamówiłem wtedy Abercrombiego i pochłonęło mnie do reszty :p

Ja 100% wracam do CK w niedalekiej przyszłości.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Kszych » wt 23.03.2021 16:57

Ja to widzę tak (w szczególności ustosunkowując się do postu nosiwody):
- każdemu przysługiwałby tylko jeden post w wątku, może go co najwyżej edytować, bo gust mu się zmienił lub zawstydził go Fidel;
- co za tym idzie nie wolno by było w tymże wątku, ani nawet w swoim poście tamże komentować wyborów innych - wiem, to okrutne; poza wątkiem - hulaj dusza;
- nie więcej niż powiedzmy 15 pozycji, ale lepiej mniej - ostatecznie ma być "best of the best", a nie wykaz mniej lub bardziej lubianych;
- generalnie po polsku, choć jeśli kogoś zachwyciło coś nietłumaczonego, to nie widzę przeszkód, sam byłbym ciekaw;
- można cykl (jako jedną pozycję), można też jakiś tom wyróżnić, jeśli tak odstaje na plus od reszty; byle nie kombinować (jak Shedao 8) ), że od góry do dołu będą poszczególne tomy MKP;
- jeśli ktoś chce, niech wrzuci i "Mistrza i Małgorzatę" (sam czytałem trzykrotnie), ale sądzę, że więcej sensu mają w tym wypadku pozycje mniej kontrowersyjne co do przynależności gatunkowej;
- nie, nie nadaję się na "opiekuna" :fist: .

To tak na szybko. Ciągle nie jestem przekonany, czy warto, być może szybko to będzie martwe, ale w sumie "koszt" jest niewielki, więc...
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » wt 23.03.2021 17:30

Brzmi to całkiem rozsądnie, z miłą chęcią wrzucę tam moje top10 :)

Dla takich czytelników jak ja czyli początkujących i czytających mimo wszystko raczej łatwo dostępne i popularne utwory taki topik miałby wiele do zaoferowania. Już wiem że będę sięgał po mniej sztampowe pozycje po Waszej rekomendacji i szukał nowych doświadczeń. Już zamówiłem jedną taką pozycję :D
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 17:34

Moje pięć groszy to: skupiłbym się na cyklach. Bo bez sensu jest wg. mnie robić porównanie konkretnych książek; co komu da, że 5 tom Czarnej Kompanii wygra z 4 Ziemiomorza? Nic. Bardziej miarodajne byłoby starcie całych cykli, wiecie: czy bardziej polecamy Ziemiomorze, czy Amber itd. Dlatego głosowałbym na całe cykle.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Kszych » wt 23.03.2021 17:54

Shedao Shai pisze:Moje pięć groszy to: skupiłbym się na cyklach. Bo bez sensu jest wg. mnie robić porównanie konkretnych książek; co komu da, że 5 tom Czarnej Kompanii wygra z 4 Ziemiomorza? Nic. Bardziej miarodajne byłoby starcie całych cykli, wiecie: czy bardziej polecamy Ziemiomorze, czy Amber itd. Dlatego głosowałbym na całe cykle.

No tak, zapomniałem, że całość propozycji miała dawać jakieś podsumowanie, więc faktycznie mając to na uwadze wyróżnianie poszczególnych tomów chyba nie miałoby zbyt wiele sensu. Choć oczywiście cykle (szczególnie długie) bywają bardzo nierówne. No ale to już dzielenie włosa na czworo.
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 17:57

Kszych pisze:
Shedao Shai pisze:Moje pięć groszy to: skupiłbym się na cyklach. Bo bez sensu jest wg. mnie robić porównanie konkretnych książek; co komu da, że 5 tom Czarnej Kompanii wygra z 4 Ziemiomorza? Nic. Bardziej miarodajne byłoby starcie całych cykli, wiecie: czy bardziej polecamy Ziemiomorze, czy Amber itd. Dlatego głosowałbym na całe cykle.

No tak, zapomniałem, że całość propozycji miała dawać jakieś podsumowanie, więc faktycznie mając to na uwadze wyróżnianie poszczególnych tomów chyba nie miałoby zbyt wiele sensu. Choć oczywiście cykle (szczególnie długie) bywają bardzo nierówne. No ale to już dzielenie włosa na czworo.


No i to właśnie jest ciekawe - wyróżnić takie cykle, które na tle innych się wyróżniają, nie mają spadku formy, albo mają słaby, albo... mają wzrost formy :D a może jakiś ma spory spadek formy, ale któryś tom komuś się tak podobał, że i tak zagłosuje... i tak dalej.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » wt 23.03.2021 18:05

Może jestem za stary albo mam za duży przebieg, ale Czarną kompanię porzuciłem w połowie pierwszego tomu, tak było to nieangażujace. Złapałem się na tym, że kompletnie nie interesują mnie losy bohaterów i kompletnie nie obchodzi mnie co będzie dalej. Podobnie z PLO. Przeczytałem dwa tomy bez emocji i nic mnie nie ciągnęło do następnych. Serial rzuciłem z nudów w połowie pierwszego sezonu. Na myśl, że mam włączyć kolejny odcinek czemu silny wewnętrzny sprzeciw. Nie dawałem rady z tym wygrać. U Martina dodatkowo odrzucaja mnie pierdyliardy błędów logicznych i rozmaitych niekonsekwencji.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 18:25

Faktycznie, możesz być za stary. To by sporo tłumaczyło. Współczuję...jemy?

Ach, sheisse, drugie podładowanie dziś. Czy ja się kiedyś nauczę nie łapać na to? :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 18:31

Fidel-F2 pisze:Podobnie z PLO


Zdecyduj się czy krytykujesz szajs Grzędowicza czy Pieśń Lodu i Ognia Martina. Serial tylko pierwszy sezon miał w miarę wierny materiałowi źródłowemu a potem coraz mniej, porzuciłem tą herezję jakoś koło czwartego sezonu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: asymon » wt 23.03.2021 19:16

Kszych pisze:- jeśli ktoś chce, niech wrzuci i "Mistrza i Małgorzatę" (sam czytałem trzykrotnie), ale sądzę, że więcej sensu mają w tym wypadku pozycje mniej kontrowersyjne co do przynależności gatunkowej;



Oho, zaczyna się. :lol:
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » wt 23.03.2021 19:33

Shedao Shai pisze:b) przez który PLiO nie ma miejsca w moim rankingu i w moim mniemaniu nie powinno mieć w żadnym. Może i kontrowersyjna opinia, ale dla mnie nieskończona opowieść nie może mierzyć się z tymi skończonymi, szczególnie zaś w rankingach najlepszych. Nie jestem w stanie ocenić PLiO, bo nie wiem, do czego autor zmierza, czy dobrze skończy, czy też może będzie straszna kicha? .

Hm... Znów podpadnę.
Jeśli potraktujemy Śródziemie jako cykl, to w takim układzie Tolkien też się nie łapie do rankingu. Projektu za życia nie zamknął.

Z cykli, których nie przeczytałem, przerwany śmiercią autora został "Gormenghast" M. Peake'a. Mimo to uważany jest za znaczący dla gatunku.

Gdyby się czepiać szczegółów, to i "Koło czasu" nie zostało ukończone przez Jordana....

@Tigillo W temacie dark fantasy przypomniał mi się "Malowany człowiek" Bretta. Potem seria zostaje mocno rozwodniona (utknąłem w środku), ale pierwsze tomy łapią za gardło. Warto spróbować.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » wt 23.03.2021 19:49

Fidel-F2 pisze:Valente nie dałem rady. Nie trawię takiej pensjonarszczyzny. Coelho w spódnicy.

Conana czytałem jakieś trzysta lat temu, nie byłem wtedy w stanie oceniać klasy literackiej. Przeczytałem ze cztery tytuły, bez większych emocji, i nigdy więcej mnie nie ciągnęło. Tak, mogę sobie wyobrazić, że dziś, dla mych starczych oczu mógłby to być ekwiwalnet wybielacza.

Znajomość z Coelhu zakończyłem na jednej książce pt. "Pielgrzym". Łatwo wchodzi, jeszcze łatwiej się zapomina. Valente od niego dzielą lata świetlne. Zupełnie inna wrażliwość i na pewno o niebo lepszy warsztat. Coelho dzieli się swoimi "mądrościami"; Valente za wiele nie moralizuje, po prostu snuje opowieści. Jeśli ktoś ma alergię na baśnie, woli rozbijanie czerepów i fireballe, to nie polecam. Ja lubię i schabowego, i budyń, i wegetariańską tartę.

Conan Wybielacz? W takim razie gorąco rekomenduję. Może podziała nie tylko na oczy, ale też na sumienie?
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: FKJZ » wt 23.03.2021 20:16

El Lagarto pisze:Jeśli potraktujemy Śródziemie jako cykl, to w takim układzie Tolkien też się nie łapie do rankingu. Projektu za życia nie zamknął.

Jak nie? Hobbita i Władcę Pierścieni napisał i wydał w całości i są to dzieła zamknięte. To, że po jego śmierci Christopher raz po raz zbierał i publikował notatki swego ojca, to już inna sprawa. To, co zaczął publikować sam Tolkien, zostało ukończone.
Niech duchy, paląc gwiazd pochodnie,
Powiedzą kiedyś w chmur powodzi,
Że tam, gdzie na świat szewc przychodzi,
Bóg przyobuty bywa godnie.
Awatar użytkownika
FKJZ
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 169
Rejestracja: sob 31.10.2020 13:13

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » wt 23.03.2021 20:24

FKJZ pisze:
El Lagarto pisze:Jeśli potraktujemy Śródziemie jako cykl, to w takim układzie Tolkien też się nie łapie do rankingu. Projektu za życia nie zamknął.

Jak nie? Hobbita i Władcę Pierścieni napisał i wydał w całości i są to dzieła zamknięte. To, że po jego śmierci Christopher raz po raz zbierał i publikował notatki swego ojca, to już inna sprawa. To, co zaczął publikować sam Tolkien, zostało ukończone.

To prawda "Hobbit" i "Władca" to dzieła zamknięte. Ale mowa była o tworzeniu zestawienia cyklów. Jeśli uznamy "Śródziemie" za cykl, to nie został on ukończony. Jeśli "Hobbita" i "Władca" uznamy za osobne powieści - nie łapią się do zestawienia.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 20:28

Przeca Tolkien planował i zaczynał kontynuację Władcy
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » wt 23.03.2021 20:50

El Lagarto pisze:
Shedao Shai pisze:b) przez który PLiO nie ma miejsca w moim rankingu i w moim mniemaniu nie powinno mieć w żadnym. Może i kontrowersyjna opinia, ale dla mnie nieskończona opowieść nie może mierzyć się z tymi skończonymi, szczególnie zaś w rankingach najlepszych. Nie jestem w stanie ocenić PLiO, bo nie wiem, do czego autor zmierza, czy dobrze skończy, czy też może będzie straszna kicha? .

Hm... Znów podpadnę.
Jeśli potraktujemy Śródziemie jako cykl, to w takim układzie Tolkien też się nie łapie do rankingu. Projektu za życia nie zamknął.

Z cykli, których nie przeczytałem, przerwany śmiercią autora został "Gormenghast" M. Peake'a. Mimo to uważany jest za znaczący dla gatunku.

Gdyby się czepiać szczegółów, to i "Koło czasu" nie zostało ukończone przez Jordana....

@Tigillo W temacie dark fantasy przypomniał mi się "Malowany człowiek" Bretta. Potem seria zostaje mocno rozwodniona (utknąłem w środku), ale pierwsze tomy łapią za gardło. Warto spróbować.


El Lagarto pisze:
FKJZ pisze:
El Lagarto pisze:Jeśli potraktujemy Śródziemie jako cykl, to w takim układzie Tolkien też się nie łapie do rankingu. Projektu za życia nie zamknął.

Jak nie? Hobbita i Władcę Pierścieni napisał i wydał w całości i są to dzieła zamknięte. To, że po jego śmierci Christopher raz po raz zbierał i publikował notatki swego ojca, to już inna sprawa. To, co zaczął publikować sam Tolkien, zostało ukończone.

To prawda "Hobbit" i "Władca" to dzieła zamknięte. Ale mowa była o tworzeniu zestawienia cyklów. Jeśli uznamy "Śródziemie" za cykl, to nie został on ukończony. Jeśli "Hobbita" i "Władca" uznamy za osobne powieści - nie łapią się do zestawienia.


Zaraz, zaraz - zanim to zabrnie za daleko. Ja tylko zaprezentowałem swoją opinię o takich rankingach - nie widzę w nich miejsca dla serii niedokończonych. Ale to tylko moje podejście, nic więcej. Nie chcę sugerować, żeby tak było w tym katedrowym (katedralnym? :D) który gdzieś tam się rodzi. Wręcz przeciwnie: uważam, że powinno się móc głosować na jaką serię się chce, na pewno bez obostrzeń pt. ukończone/nieukończone. Jeśli komuś nie przeszkadza, że PLiO jest niedokończone, to niech sobie na nie głosuje.

Dyskusja o Tolkienie w tym kontekście jest dla mnie mocno absurdalna.

A tak pozarankingowo, to nie jestem jakimś purystą w takich kwestiach i spokojnie akceptuję ukończenie cyklu przez kogoś innego, jeśli zrobi to dobrze. Sanderson zakończył Koło Czasu lepiej, niż Jordan byłby w stanie - jestem tego pewien. Czy taka choćby Diuna - o, tu to dopiero jest niepopularna opinia - ale cieszę się, że syn Herberta z Kevinem Andersonem napisali Łowców i Czerwie, bo to dobre zamknięcie cyklu. A nawet gdyby było słabsze, to wolę słabsze niż urwanie na Kapitularzu. Ale na szczęście, podoba mi się. Choć zdaję sprawę, że mój pogląd podziela na świecie około siedem innych osób, a dla reszty to herezja :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3699
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » wt 23.03.2021 20:54

Nadal niedokończone PLiO jest wciąż jednym z najlepszych fantasy na świecie a w mojej prywatnej ocenie przewyższa ciut Malazańską.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » wt 23.03.2021 20:58

Shedao Shai dziękuję za odpowiedź.. Już rozumiem, że nie była to opinia wydana ex cathedra.

BTW Absurd to moje drugie ja :drinking:
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 930
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Kszych » wt 23.03.2021 21:22

Każdy niech sobie definiuje jak chce, zakładam mimo wszystko jakiś umiar. Jeśli się lubi Tolkiena, ale z powodów "ideolo" nie umieści na liście, to cóż, przecież to niezbyt rozsądne? Zbytnie rozszerzanie definicji czy wręcz przeciwnie - zawężanie, najczęściej uderza w samych "ekstremistów".
I proszę nie traktować tego wszystkiego śmiertelnie poważnie. :agrue:
Awatar użytkownika
Kszych
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 306
Rejestracja: sob 04.07.2020 16:25

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Thuringwethil » wt 23.03.2021 21:53

nosiwoda pisze:
jezzo pisze:Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... ... ... :)

When there's doubt, there's no doubt. Kupować.


No i nie ułatwiacie trzymania się dzielnie za kieszeń i walki z kolekcjonerstwem. Co zerkam na kolejny tom nowego wydania i na półkę gdzie jest już cala seria ( ale w różnych formatach i różnie dzielonych tomach- ehhh ten Zysk) to z każdym wydanym tomem kusi wymiana coraz bardziej. Ale co jeśli do końca nie dociągną.. i wracamy do tylu pytań i tak niewielu odpowiedzi

a co do polecanek.. w sumie chyba nie mam czego dorzuć do listy stworzonej przez poprzedników, wszystko co by mi przyszlo do głowy chyba już wymienione.
Może poza komentarzem do Norton- jak czytałam opowiadania ze Świata Czarownic i jakieś pojedyncze tomy xx lat temu zauroczyły mnie, reedycję NK Estcarpu po przeczytaniu pchnęłam na allegro bez żalu (nie wiem czy kwestia wieku czy liczby poznanych pozycji)
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » śr 24.03.2021 6:01

Whoresbane pisze:
Fidel-F2 pisze:Podobnie z PLO


Zdecyduj się czy krytykujesz szajs Grzędowicza czy Pieśń Lodu i Ognia Martina. Serial tylko pierwszy sezon miał w miarę wierny materiałowi źródłowemu a potem coraz mniej, porzuciłem tą herezję jakoś koło czwartego sezonu.

Jeden i drugi marny, każdy po swojemu, z czym masz problem?

Wisi mi stopień wierności serialu wobec książek.

I "tę herezję". Kurwa, ludzie, ile można?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » śr 24.03.2021 6:12

El Lagarto pisze:
Fidel-F2 pisze:Valente nie dałem rady. Nie trawię takiej pensjonarszczyzny. Coelho w spódnicy.

Conana czytałem jakieś trzysta lat temu, nie byłem wtedy w stanie oceniać klasy literackiej. Przeczytałem ze cztery tytuły, bez większych emocji, i nigdy więcej mnie nie ciągnęło. Tak, mogę sobie wyobrazić, że dziś, dla mych starczych oczu mógłby to być ekwiwalnet wybielacza.

Znajomość z Coelhu zakończyłem na jednej książce pt. "Pielgrzym". Łatwo wchodzi, jeszcze łatwiej się zapomina. Valente od niego dzielą lata świetlne. Zupełnie inna wrażliwość i na pewno o niebo lepszy warsztat. Coelho dzieli się swoimi "mądrościami"; Valente za wiele nie moralizuje, po prostu snuje opowieści. Jeśli ktoś ma alergię na baśnie, woli rozbijanie czerepów i fireballe, to nie polecam. Ja lubię i schabowego, i budyń, i wegetariańską tartę.

Conan Wybielacz? W takim razie gorąco rekomenduję. Może podziała nie tylko na oczy, ale też na sumienie?

To się nazywa racjonalizacja.

Dyskusja na temat wrażliwości Valente wzbudza mój uśmiech. Nie będę się w to wdawał.

Nie będę się spierał z tym, że Valente snuje opowieść. To właśnie jest problem.

Baśni nie lubię, bo nie lubię gdy cokolwiek wynika z czegokolwiek pod wpływem czegokolwiek bez nijakiego logicznego wynikania.

Kolejnych zdań nie będę komentował z racji, że to żenujące bredni o słabym dowcipie.

Jeśli zaś ciekaw moich kulinarnych preferencji to powiem, że lubię kuchnię rozmaite, ale nie lubię potraw źle upichconych.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » śr 24.03.2021 6:20

Whoresbane pisze:Nadal niedokończone PLiO jest wciąż jednym z najlepszych fantasy na świecie a w mojej prywatnej ocenie przewyższa ciut Malazańską.
Widać mało dobrych rzeczy czytałeś, a przewyższyć naleśnik nie nie jest żaden wyczyn.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3455
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » śr 24.03.2021 8:16

Thuringwethil pisze:
nosiwoda pisze:
jezzo pisze:Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... ... ... :)

When there's doubt, there's no doubt. Kupować.


No i nie ułatwiacie trzymania się dzielnie za kieszeń i walki z kolekcjonerstwem. Co zerkam na kolejny tom nowego wydania i na półkę gdzie jest już cala seria

Mam to samo, ale z ilustrowanym wydaniem PLiO. Mam pierwszy tom, bardzo mnie kusi drugi i trzeci. Bo grubasy i z ilustracjami. Pewnie w końcu kupię, o ile jeszcze będą dostępne.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4985
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » śr 24.03.2021 9:25

Fidel-F2 pisze:Jeden i drugi marny, każdy po swojemu, z czym masz problem?


Jeśli przyrównujesz Pana Lodowego Ogrodu do Pieśni Lodu i Ognia to szybka droga do wylądowania w wielkich pokrzywach.

nosiwoda pisze:Mam to samo, ale z ilustrowanym wydaniem PLiO. Mam pierwszy tom, bardzo mnie kusi drugi i trzeci. Bo grubasy i z ilustracjami. Pewnie w końcu kupię, o ile jeszcze będą dostępne.


Ilustrowanego Starcia Królów nie ma już jakieś pół roku w sklepach a dodruku nie planują. Zasłaniają się wydaniem limitowanym, nie ma i wuj. Sam chciałem kupować ale z powodu dostępności dwójki i podziału trójki na dwa tomy mój entuzjazm spadł.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1469
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: nosiwoda » śr 24.03.2021 9:37

A, no to spoko, dylemat się rozwiązał.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4985
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości