"Ognie niebios": reedycja w kwietniu :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 11:09

Tigillo pisze:Wyglądać będzie na pewno super. Mam pierwszy tom, tylko póki co masa innych książek do przeczytania. Tu pojawia się moje pytanie, czy warto? Słyszałem opinie że koło 5 tomu zaczyna się równia pochyła w dół? Kto czytał i coś nam powie? Saga nie mała, więc i koszta też będą. W ogóle do czego można porównać poziomem według Was?

Do Korony gwiazd Kate Elliott - tak samo zaczyna się nieźle, a potem jest wodolejstwo do granic możliwości. Sam przeczytałem pięć, może sześć tomów - i na więcej nie mam ochoty.

Tigillo pisze:co mi polecicie do przeczytania, obecnie czytam wszystko Abercrombiego, jakieś ciekawe dark fantasy?

Sam Abercrombie trochę za mało mi mówi o Twoim guście... Ale rozumiem, że zaczynasz z gatunkiem, więc żeby nie zniechęcić :D

Darkowate slavic fantasy Komudy polecę: cykl Jaksa. Problemem jest kolejność czytania, bo opowiadania z tomu nr 0,5 zostały wykorzystane w powieści (Jaksa. Bies idzie za mną). Sądzę, że czytanie w kolejności wydawania może ukatrupić przyjemność z lektury powieści - sam najpierw przerobiłem powieść, potem zbiór opowiadań, i w tej kolejności było OK.

Z polskich jeszcze Agnieszki Hałas cykl Krzyczący w Ciemności (część "kanoniczna" wydawana jest przez Rebis pt. Teatr węży). Do tego Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu, Zembaty dylogia Głodne słońce oraz Piekary cykl inkwizytorski (ale tak dwa, góra trzy tomy, bo potem gania własny ogon) i Necrosis. A także, oczywiście, Kresa Północną granicę.

Wspomnianego Księcia nicości Bakkera też mogę polecić. Do tego: Glen Cook cykl Czarna Kompania , Paul Kearney pięcioksiąg Boże Monarchie, Brandon Sanderson Elantris, Tim Lebbon Zmrok + Świt, Andy Remic Legenda Kella (wzorowane na wspomnianym Gammellu, ale chyba bardziej mroczne i z elementami steampunku - niestety, Fabryka Słów wydała tylko t. 1), John Marco Szakal z Nar + Wspaniały plan.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 11:25

Shedao Shai pisze:Jesteś pełen anomalii czytelniczych
Lem w Filozofii przypadku pisał o tym, że w niszach literackich, takich jak np. fantastyka, często zdarza się, że pozycje świetne i te wyjątkowo słabe, stoją w ocenie środowiska na podobnym poziomie. Wynika to ze słabości aparatu oceny tegoż środowiska. Nie zdziwi Cię chyba, że zgodzę się z nim i pozwolę sobie pozostać przy zdaniu, że to nie anomalie, a po prostu mój detektor jest czulszy i bardziej precyzyjny.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 11:41

Nie wiem Fidelu czy się orientujesz, ale to nie jest wątek o tobie, choć usilnie starasz się go do tematyki fidelowej sprowadzić.
User początkujący w fantasy pyta o polecenie książek, które na jego etapie znajomości gatunku będą wciągające. Nie, nie prosił o ponawiane porcje twojego wymądrzania się.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » sob 20.03.2021 11:42

Podsumowujac: czytałem juz troche fantasy, 20lat, az sie Fidel biedak zbulwersowal ze pytam o rade i zaczal pisac w innych jezykach, patrz „lacina”. Tak pytalem o rade bo nie chce marnowac niepotrzebnie czasu ani pieniedzy na cos co bedzie slabe, stad zdaje sie na Wasz gust czytelniczy. Nie jestem pozeraczem ksiazek, nie czytam po 50 ksiazek rocznie nie mam na to tyle czasu.

Zapisalem sobie wszystkie Wasze propozycje, dzieki jeszcze raz.
Po Abercrombim mam w planach Czarna Kompanie Cooka, czeka na polce juz dlugo.

Grzedowicz juz za mna, Sandersona tez troche czytalem, ogolnie staram sie poznac wielu autorow i ich utwory, ale jak za pewne wiecie jest tego sporo i nie da sie znac wszystkiego.

Na koniec jeszcze musze sie zgodzic z Fidelem, Bohaterowie Abercrombiego to jedna z moich ulubionych pozycji :d
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 11:44

Fidel-F2 pisze:
Shedao Shai pisze:Jesteś pełen anomalii czytelniczych
Lem w Filozofii przypadku pisał o tym, że w niszach literackich, takich jak np. fantastyka, często zdarza się, że pozycje świetne i te wyjątkowo słabe, stoją w ocenie środowiska na podobnym poziomie. Wynika to ze słabości aparatu oceny tegoż środowiska. Nie zdziwi Cię chyba, że zgodzę się z nim i pozwolę sobie pozostać przy zdaniu, że to nie anomalie, a po prostu mój detektor jest czulszy i bardziej precyzyjny.


Spoko, po prostu zaznaczam, że osoba nieznająca twojej specyfiki (niezależnie od tego, co jest jej powodem - ty powiesz: czulszy detektor, ja powiem: totalnie rozkalibrowany, tu się raczej nie dogadamy :P ) powinna brać sporą poprawkę na twoje opinie, bo biorąc ją bezkrytycznie jako wyznacznik, zrezygnowałaby z mnóstwa dobrych, bardzo dobrych i doskonałych autorów.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 11:47

Tigillo pisze:Po Abercrombim mam w planach Czarna Kompanie Cooka, czeka na polce juz dlugo.


Czarna Kompania koniecznie! Skoro lubisz Eriksona i Wegnera, to Cook to jest pewniak. Tak samo jego drugi cykl - Imperium Grozy. Bierz w ciemno, nie będzie lipy :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » sob 20.03.2021 11:49

Dodam jeszcze ze moja intencja nie bylo wzniecenie tutaj powstania, tylko jak ladnie powiedzial to Historyk prosba o polecnie ksiazek ktore moga okazac sie dla mnie wciagajace w swietle Waszego wiekszego doswiadczenia w tej materii.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » sob 20.03.2021 11:53

Imperium grozy troszke ciezko dostepne ale gdzies natrafilem na info o planowym dodruku, nie wiem ile w tym prawdy ale zobaczymy.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 11:56

Shedao Shai pisze: bo biorąc ją bezkrytycznie jako wyznacznik, zrezygnowałaby z mnóstwa dobrych, bardzo dobrych i doskonałych autorów.
Zrezygnowałby z .ujowych tekstów i autorów. Niemniej jednak, należąc do niszy, nie sięgając po dzieła z zewnątrz, które mogłyby smak mu nieco wysubtelnić, pewnie zrezygnowałby z nędzy, która jednak dawałaby mu satysfakcję.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 12:00

Tigillo pisze: czytałem juz troche fantasy, 20lat, az sie Fidel biedak zbulwersowal ze pytam o rade
Niczym się nie zbulwersowałem, jeno silnie zdziwiłem faktem, że od dwudziestu lat czytając głównie fantasy, nie ogarniasz tematu.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 12:06

Fidel-F2 pisze:Zrezygnowałby z .ujowych tekstów i autorów. Niemniej jednak, należąc do niszy, nie sięgając po dzieła z zewnątrz, które mogłyby smak mu nieco wysubtelnić, pewnie zrezygnowałby z nędzy, która jednak dawałaby mu satysfakcję.


No właśnie nie - nie ujowych, a bardzo dobrych. Ale jako, że jesteś... rozkalibrowany, to dla ciebie są oni ujowi i ich odradzasz. Dlatego właśnie trzeba brać na twoje negatywne opinie poprawkę - to delikatnie ujęte "nie brać ich w ogóle pod uwagę". Ja to wiem, bo czytuję cię nie od dziś, ale jak wbija ktoś w miarę nowy, to warto to podkreślać, bo on przecież może tego nie wiedzieć.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 13:52

To ci właśnie Lem próbuje wytłumaczyć. To są rzeczy ujowe, a Ty i tak jesteś zachwycony, na dodatek w taki sam sposób jak w przypadku rzeczywiście dobrych. Pojęcie rozkalibrowania raczej pasuje do twoich ocen, bo nie potrafisz odnaleźć różnicy między literaturą dobrą i słabą. Wszystko ci się podoba.
Ostatnio zmieniony sob 20.03.2021 14:27 przez Fidel-F2, łącznie zmieniany 1 raz
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » sob 20.03.2021 14:02

historyk pisze:Do tego Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu


Polecanie tego gniotu to intelektualny strzał w stopę
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 14:23

Fidel-F2 pisze:To ci właśnie Lem próbuje wytłumaczyć. To są rzeczy ujowe (...)


Według ciebie. I twojego rozkalibrowanego gustu. A potem dorabiasz sobie ideologię, jaki to ty nie jesteś elitarny i wysmakowany w sprawach literackich. Można i tak, ale pamiętaj jednak, że twoja opinia nie kreuje rzeczywistości. Nawet jeśli podpierasz ją Lemem. Lemowi jest przykro jak robisz ku..ę z logiki.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 14:40

Whoresbane pisze:
historyk pisze:Do tego Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu

Polecanie tego gniotu to intelektualny strzał w stopę

Rzeczywiście, Zajdel i dwie nominacje do Zajdla, trzy nominacje do Nagrody Żuławskiego (t. 1 wyszedł zanim zaczęto ją przyznawać), Śląkfa, trzecie miejsce na liście najlepszych polskich powieści fantastycznych tłumaczonych na rosyjski w 2019.
Pierwszy tom PLO pierwszą w historii powieścią, ktora zgarnęła polskie nagrodowe bingo: Zajdel + Śląkfa + Sfinks + Nagroda Fahrenheita. Poza Lemem i Sapkowskim, PLO należy do wąskiego, bo składającego się z zaledwie trzech pozycji, grona polskich powieści fantastycznych wznawianych w Rosji (pozostałe to Księga całości Kresa i Meekhan Wegnera).

No ale nikt się nie zna, w przeciwieństwie do kol. Whoresbane i pewnie Fidela.

Shedao Shai
Daj spokój - ignoruj, przecież Fidelowi o to chodzi, żeby znowu wątek był o nim.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 14:49

historyk pisze:Shedao Shai
Daj spokój - ignoruj, przecież Fidelowi o to chodzi, żeby znowu wątek był o nim.


Za każdym razem sobie to powtarzam, a potem nie wytrzymuję i odpisuję. Chyba jestem za słaby :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 14:56

Zmieniłeś w międzyczasie post, ale nie chce mi się już zmieniać odpowiedzi.

Przeczytałem, nawet dwa razy. I niewiele to zmieniło. Upierasz się, że wszystko jest dobre, bo jeśli coś krytykuje to mojej wypowiedzi nie należy brać pod uwagę. Widzę różnicę między jakością tekstów i potrafię to uzasadnić, Ty upierasz się ujowe rzeczy nazywać dobrymi, podobnie jak dobre dobrymi, i to ja robię kurwę z logiki. Tobie się wszystko podoba, nie potrafisz znaleźć różnicy miedzy słabymi tekstami a dobrymi i to ja mam gust rozkalibrowany. Zaczynasz w końcu jechać emocjonalnie, bo Lemowi jest przykro gdy go cytuję w sytuacji która pasuje jak ulał, i to ja robię kurwę z logiki.

No i oczywistością jest, że inni nie podzielają moich opinii, nie wiem czemu robisz z tego tak wielkie odkrycie. Na tym przecież opiera się sedno problemu o którym próbujemy dyskutować.

Próbujesz z uporem twierdzić, że to co Ci się podobało jest dobre. Ja się zgadzam z tym, że mogło Ci się podobać i nie dyskutuję z tym. Ale twierdzę, że nie potrafisz rozróżnić dobrego tekstu od złego i z jakiegoś powodu, z uporem maniaka, próbujesz narzucić mi swoje zdanie.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 15:04

Fidel-F2 pisze:Ale twierdzę, że nie potrafisz rozróżnić dobrego tekstu od złego i z jakiegoś powodu, z uporem maniaka, próbujesz narzucić mi swoje zdanie.

To jeszcze raz podejmę próbę wyjaśnienia: to nie jest wątek o tobie i nie powstał po to, żebyś się tu popisywał. To jest polecajka dla kogoś początkującego w gatunku. Konkretnie: poszukującego dark fantasy. Nie, Fidelu, Rejs Chathranda to nie jest dark fantasy - to niemiłosiernie wtórna kupa o Gimbazie Mesjaszu nr 1346. Nie, Fidelu, Helikonie to nie dark fantasy. Nie, Fidelu, Calvino to nie dark fantasy. I tak można ciągnąć. Wiem, że wykorzystałeś okazję do popisywania się swoim oczytaniem i swoją kontrowersyjnością. Doceniamy, więc już możesz odpuścić :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Shedao Shai » sob 20.03.2021 15:10

Fidel-F2 pisze:z jakiegoś powodu, z uporem maniaka, próbujesz narzucić mi swoje zdanie.


Takie twierdzenie padające z twojej - szczególnie twojej - strony to prawdziwe złoto. Do zobaczenia następnym razem, kiedy ktoś poruszy temat jakiegoś autora, ktorego całym sercem nienawidzisz. Czyli większości :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 15:12

Whoresbane pisze:historyk pisze:
Do tego Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu


Polecanie tego gniotu to intelektualny strzał w stopę
Spierałbym się z tym zdaniem. Autor miał dobry zamysł i gdyby poprowadził go jak należy, ograniczając się do dwóch, góra trzech tomów, wykreślając z tysiąc stron szlamu, to byłaby niezła opowieść przygodowa. Głebi w tym nie ma żadnej, ale rozrywkowo byłoby zupełnie nieźle. Zgubiły go realia rynkowe i potrzeba czesania kasy. Tym sposobem zmienił swoją twórczość z literatury w produkt marketowy typu worek ziemniaków. Oczywiście byłaby to niezła powieść przygodowa dla kogoś kto bezboleśnie potrafi odfiltrować autorskie fiksacje antyunijne i ogólnie społecznie antyrozwojowe. Ja mam zwykle bekę z opowieści jak to brukselskie prostowanie bananów jest zagrożeniem dla cywilizacji, a bohater w skafandrze kosmicznym pali cygaro nie zdejmując hełmu, palić wszak trzeba zawsze i wszędzie, bo od niepalenia cygar cywilizacja też umiera.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 15:14

Fidel-F2 pisze:Ja mam zwykle bekę z opowieści jak to brukselskie prostowanie bananów jest zagrożeniem dla cywilizacji, a bohater w skafandrze kosmicznym pali cygaro nie zdejmując hełmu, palić wszak trzeba zawsze i wszędzie, bo od niepalenia cygar cywilizacja też umiera.

Ale świetnie już wiemy, jakie poglądy są wg ciebie jedynymi dopuszczalnymi, a reszta to głupki i gufno. Nie musisz nas tym katować w co drugim wątku...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 15:23

Shedao Shai pisze:Takie twierdzenie padające z twojej - szczególnie twojej - strony to prawdziwe złoto. Do zobaczenia następnym razem, kiedy ktoś poruszy temat jakiegoś autora, ktorego całym sercem nienawidzisz. Czyli większości
Mylisz pojęcia. Co tu nienawiść ma do rzeczy? Ale rozumiem, jeśli tak widzisz świat, to rzeczywiście się nie dogadamy. Są autorzy o których mam fatalne zdanie i nie ma tu pola do dyskusji, ale w przypadku ogromnej większości odnajduję strony słabe i dobre. Nawet w przypadku Lema, którego mam za niespotykanego geniusza i patrzę z podziwem, czasem (rzadko, bo rzadko) mam zastrzeżenia i punkty z którymi bym dyskutował. Ale zawsze mam po temu uzasadnienie.

Czy większość? Pewnie, że większość. Ten świat nie znosi ideałów (no, może poza moją osobą), i dobrze skalibrowany wzrok potrafi dostrzec niedociągnięcia w zasadzie wszędzie. Problemem (oczywiście umownym) jest cielęcy zachwyt wszystkim jak w Twoim przypadku.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 15:28

historyku, widzę z cytatów i pojawiania się informacji, że wypowiadasz się zaraz po moich postach, że czytujesz moje wypowiedzi i je komentujesz, pewnie próbujesz również, w jakiś agresywny, typowy dla Ciebie sposób, nawiązać ze mną dyskurs. Z przykrością muszę poinformować, że ja twoich nie czytam, więc te usilne próby wszczęcia awantury na nic się zdadzą. Daj sobie spokój.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: bel_e_muir » sob 20.03.2021 17:26

historyk pisze:Wspomnianego Księcia nicości Bakkera też mogę polecić. Do tego: Glen Cook cykl Czarna Kompania , Paul Kearney pięcioksiąg Boże Monarchie, Brandon Sanderson Elantris, Tim Lebbon Zmrok + Świt, Andy Remic Legenda Kella (wzorowane na wspomnianym Gammellu, ale chyba bardziej mroczne i z elementami steampunku - niestety, Fabryka Słów wydała tylko t. 1), John Marco Szakal z Nar + Wspaniały plan.


Z powyższych faktycznie świetnie wypadają: Glen Cook "Czarna Kompania", Bakker "Książę nicości", Paul Kearney "Boże Monarchie" oraz "Elantris" Sandersona.
Zdecydowanie nie polecam "Szakala z Nar", był tak miałki i przeciętny, że nic z niego nie zapamiętałam, no może poza tym, że był całkowicie nijaki.
Ale najgorsza jest "Legenda Kella" Remica, tak grafomańskiego tworu dawno nie widziałam, postacie były tam tak płaskie i stereotypowe, że głowa mała. Rozwalił mnie też fragment, w którym bohaterka skręca kostkę i biegnie dalej jakby nigdy nic... Jako wieloletnia fanka twórczości Gemmella takiej próbie podpięcia się pod jego sławę mówię stanowcze NIE, Remic koło Gemmella nawet nie stał.
Przy czym to jest tylko moje zdanie, może komuś się to podobało.
bel_e_muir
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: czw 23.04.2015 12:05

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » sob 20.03.2021 17:35

historyk pisze:
Whoresbane pisze:
historyk pisze:Do tego Grzędowicza Pan Lodowego Ogrodu

Polecanie tego gniotu to intelektualny strzał w stopę

Rzeczywiście, Zajdel i dwie nominacje do Zajdla, trzy nominacje do Nagrody Żuławskiego (t. 1 wyszedł zanim zaczęto ją przyznawać), Śląkfa, trzecie miejsce na liście najlepszych polskich powieści fantastycznych tłumaczonych na rosyjski w 2019.
Pierwszy tom PLO pierwszą w historii powieścią, ktora zgarnęła polskie nagrodowe bingo: Zajdel + Śląkfa + Sfinks + Nagroda Fahrenheita. Poza Lemem i Sapkowskim, PLO należy do wąskiego, bo składającego się z zaledwie trzech pozycji, grona polskich powieści fantastycznych wznawianych w Rosji (pozostałe to Księga całości Kresa i Meekhan Wegnera).

No ale nikt się nie zna, w przeciwieństwie do kol. Whoresbane i pewnie Fidela.



To moim zdaniem świadczy tylko na jak niskim poziomie stoi rodzima fantastyka, że nagradzają "fabryczne twory". Autor miał niezły pomysł na historię ale od samego początku wszystko pikowało w dół i zrobiło się rozwleczonym, nudnym dziadostwem. Zmuszałem się niesamowicie by doczytać do końca i żałuję, że w ogóle wziąłem te książki do ręki. A zwłaszcza świeżo po zakończeniu przygody z Meekhanem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 17:46

Whoresbane pisze:Autor miał niezły pomysł na historię ale od samego początku wszystko pikowało w dół i zrobiło się rozwleczonym, nudnym dziadostwem. Zmuszałem się niesamowicie by doczytać do końca i żałuję, że w ogóle wziąłem te książki do ręki.
tru, gdyby nie to, że słuchałem audiobooka, samodzielnie na pewno bym tego nie doczytał
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » sob 20.03.2021 18:48

Pomijając fakt że znowu wybuchła mała wojenka to topik ciekawie się rozwinął. Poznałem kilka pozycji, na które zwróciliście uwagę, myślę że inni też mogą na tym skorzystać.

Zawsze to była dla nas jakaś odmiana niż ocenianie okładek książek, jak ma to miejsce ostatnimi czasy.

Jako prowokator całego zamieszania dodam swoje dwa grosze o Grzedowiczu i jego Panu Lodowego Ogrodu. Zaczęło się dobrze, potem niestety równia pochyła z tomu na tom, pewnie to nie tylko moje zdanie a zakończenie jeszcze gorsze. Też się męczyłem niemiłosiernie żeby dokończyć i doczytać.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 18:54

Jak widzisz, wbrew opiniom pewnych kręgów, próbujących mnie szkalować, moje zdanie nie jest oderwane od rzeczywistości. 8)
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Whoresbane » sob 20.03.2021 19:07

Tigillo pisze:Jako prowokator całego zamieszania dodam swoje dwa grosze o Grzedowiczu i jego Panu Lodowego Ogrodu. Zaczęło się dobrze, potem niestety równia pochyła z tomu na tom, pewnie to nie tylko moje zdanie a zakończenie jeszcze gorsze. Też się męczyłem niemiłosiernie żeby dokończyć i doczytać.


Jak kolega @historyk może zauważyć - nie jestem odosobniony z swojej opinii co do powyższego cyklu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

"Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Tigillo » sob 20.03.2021 19:08

Fidel takie to już życie że raz się z sobą będziemy zgadzać innym razem już nie. Tak będzie z nami wszystkimi, po to zresztą tu zaglądamy do Katedry żeby sprawdzić co inni mają do powiedzenia na nurtujące nas pytania.

Może tylko czasem powinniśmy się troszkę ugryźć w język i to wszystko :)

Doceniam Wasze pomoc i jeszcze raz dziękuję.
Tigillo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 505
Rejestracja: czw 24.12.2020 0:31

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 19:11

Szkoda tylko, że te pytania w większości dotyczą meszku na okładce.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: historyk » sob 20.03.2021 19:28

Tigillo pisze:Jako prowokator całego zamieszania dodam swoje dwa grosze o Grzedowiczu i jego Panu Lodowego Ogrodu. Zaczęło się dobrze, potem niestety równia pochyła z tomu na tom, pewnie to nie tylko moje zdanie a zakończenie jeszcze gorsze. Też się męczyłem niemiłosiernie żeby dokończyć i doczytać.

Tom pierwszy PLO jest bardzo dobry, tom drugi jest przyzwoity. O tomie trzecim pisałem przed wiekami (2010 r.):
PLO3, jak dla mnie, to słabizna. Gdyby to napisał debiutant, to bym uznał, że rokuje nadzieje na przyszłość. Ale w wykonaniu Grzędowicza, to zwyczajne lekceważenie czytelnika.

Ciekawostka - JG świetnie sobie zdaje sprawę, że wypuścił smrodliwego bąka, więc z wyprzedzeniem zaatakował w SFFiH "reckarzy".

viewtopic.php?f=84&t=6275

Tom czwarty znowu jest niezły.

W każdym razie Fidel potępia PLO z pozycji ideologicznych, a nie czytelniczych. Bo Fidel to taki nasz forumowy, skrajnie lewicowy (wręcz rewolucyjny) odpowiednik Ody z cyklu Kate Griffin Matthew Swift. Że zacytuję (Swift rozmawia z Odą)
– Widziałaś Gwiezdne wojny?
– Widziałam i potępiłam je.
– Potępiłaś Gwiezdne wojny?
– Hollywood nie powinno wysławiać czarowników.
– Chyba nie bardzo zrozumiałaś o co w nich chodziło.
– Harry'ego Pottera też potępiłam.
– Naprawdę?
– Tak.
– Bo...
–...bo literatura, zwłaszcza przeznaczona dla dzieci, nie powinna sławić czarowników.
– Odo, co właściwie robisz dla rozrywki?
– Potępiam różne rzeczy.

Tak że możesz być pewien, że jeśli coś nie jest skrajnie lewicowe, to Fidel to potępi.

Whoresbane
na jak niskim poziomie stoi rodzima fantastyka

Wiesz, że nie pokazałeś teraz poziomu polskiej SF/fantasy, a jeno poziom swojej ignorancji?

bel_e_muir pisze:Zdecydowanie nie polecam "Szakala z Nar", był tak miałki i przeciętny, że nic z niego nie zapamiętałam, no może poza tym, że był całkowicie nijaki.

Szakal z Nar to lepsza "wersja" tak lubianego na tym forum Ryana, a konkretnie Pieśni krwi.

bel_e_muir pisze:Ale najgorsza jest "Legenda Kella" Remica, tak grafomańskiego tworu dawno nie widziałam, postacie były tam tak płaskie i stereotypowe, że głowa mała.

Jak to w heroic fantasy.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » sob 20.03.2021 22:00

Witam Szanownych Userów. Wtrącam się jako katedralny nowicjusz.

Po przeczytaniu dwóch tomów "Koła czasu", cykl ten ani mnie ziębi, ani grzeje. W sumie solidna robota, ale te dłużyzny...

Za to skrajne opinie na temat "Amberu" to inna sprawa.
Kilka faktów:
Zelazny powszechnie jest uważany za jednego z ważniejszych pisarzy SF/F, a także za jednego z odnowicieli gatunku. Współpracował też z innym domniemanym "grafomanem" Philipem K. Dickiem.

Na większości zestawień typu "najlepsze SF" "najlepsze fantasy" znajdziemy książki lub cykle Zelaznego (w tym "Amber").
Można uznać oczywiście, że te rankingi i opinie pochodzą od innych grafomanów i dyletantów, ale w takim razie poza Poem i Lemem całą fantastykę powinno się spłukać w toalecie...

Kolejne fakty:
1. Czepianie się tłumaczenia w ocenie wartości literackiej utworu to cios poniżej pasa
2. Wyrażenia "wypatroszył psa na śmierć", "jeźdźcy jechali na koniach" wyglądają nieco niezręczne, ale jeśli chodzi o logikę, są poprawne. Można bez problemu wypatroszyć kogoś żywcem vide: legenda o rycerzu Florianie Szarym herbu Jelita. Od wyprucia bebechów nie umiera się szast prast.
Jeźdźcy mogą jechać nie tylko na koniach, ale też na mułach, wielbłądach, słoniach, a w świecie fantasy jeszcze na wielu innych stworzeniach, choćby smokach.
3. Patos jest nieodłącznym elementem fantasy, zwłaszcza high fantasy, która odwołuje się do mitów, eposów, legend. Jeśli kogoś odrzuca patos, powinien odpuścić sobie w ogóle tradycyjną fantasy z "Silmarillionem" na czele (jak również wszelkie starodawne eposy). Akurat u Zelaznego jest też dużo ironii, którą tak ceni współczesna literatura.
4. Co do bohaterów:
"Ich przemyślenia, reakcje, działania, są bez wyjątku absurdalnie durne albo pozbawione sensu albo nadęte jak samoocena polityków albo wszystko razem i jeszcze więcej. "

Ależ oczywiście, tak właśnie zachowują się ludzie obdarzeni władzą. Podobnie zachowują się też bohaterowie u Szekspira, do którego "Amber" w wielu miejscach nawiązuje.

5. Pomysł Cieni nie był nowy w czasach Zelaznego, fakt. Nie wiadomo nawet czy był nowy w czasach Platona, ale to Platon z niego zasłynął. Fajnie, że Zelazny ten pomysł podniósł i otrzepał z kurzu.

Ukłony dla wszystkich.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: Fidel-F2 » sob 20.03.2021 22:28

1. nie
2. nie
3. nie
4. nie
5. nie

tak, że ten tego, słaby ten Twój debiut
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3469
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: "Ognie niebios": reedycja w kwietniu

Postautor: El Lagarto » sob 20.03.2021 22:56

Dziękuję za wyczerpującą i rozbudowaną odpowiedź. To co kocham w forach, to właśnie ostra, ale merytoryczna wymiana argumentów.
1. Z odpowiedzi wnioskuję, że to cios powyżej pasa
2. Z odpowiedzi wnioskuję, że wielbłądy i muły to zwierzęta mityczne, a od wypatroszenia się natychmiast przechodzi na łono Abrahama
3. Z odpowiedzi wnioskuję, że w eposach i fantasy patos nie występuje
4. Hmmm... o samoocenie polityków, to nie ja napisałem. Bohaterowie "Amberu" to politycy, tyle, że z upgradem. To że woda sodowa im uderza do łba, to właśnie przejaw realistycznego podejścia Zelaznego.
5. Znaczy co? Platon nie istniał?


Absens carens. Sam sobie za debiut obiektywnie przyznaję ocenę celującą.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

PoprzedniaNastępna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości