El Lagarto
Doradzalbym jednak korzystanie ze słowników papierowych, a nie internetowych, w których panuje radosna twórczość. A wypowiedź prof. Bańko proszę doczytać do końca, do ostatniego zdania, gdzie "dzień dzisiejszy" jest umieszczony w cudzysłowie i użyty ironicznie.
Na dodatek przytaczasz mi strony, które przeczą twoim słowom, np. UG:
Reasumując: wyrażeń dzień dzisiejszy, dzień wczorajszy, dzień jutrzejszy wolno używać tylko w szczególnych przypadkach (w tekstach nacechowanych oficjalnością), jednak nawet wówczas lepiej używać wyrazów dzisiaj, wczoraj, jutro.
Takie stawianie sprawy to swego rodzaju kapitulacja przed urzędnikami: wiadomo, że oni bełkoczą, ale lepiej tego nie powielać.
Dorzucę jeszcze:
http://www.poradniajezykowa.ujd.edu.pl/post/poprawnosc-wyrazenia-dzien-dzisiejszywyrażenia "dzień dzisiejszy", w "dniu dzisiejszym" cechuje nadmiarowość znaczeniowa (wyraz "dzień" powtarza treść przymiotnika "dzisiejszy") i można je w związku z tym uznać za pleonazmy. Poza tekstami urzędowymi i oficjalnymi, w których już się utrwaliły, lepiej jest używać neutralnego stylistycznie określenia "dzisiaj".
https://testimo.pl/top-8-najczesciej-popelnianych-bledow-jezykowych/Dzień dzisiejszy to jeden z powszechniej stosowanych pleonazmów. Często jest on nadużywany, a szczególnie w mowie oficjalnej i urzędowej. Zamiast dzień dzisiejszy rozpoczyna nowy etap…, lepiej powiedzieć, dzisiaj rozpoczyna się nowy etap… Wprawdzie słownik poprawnej polszczony PWN z 2008 r. pod red. Andrzeja Markowskiego, dopuszcza sformułowanie dzień dzisiejszy, ale go nie zaleca. Dobrze jest wziąć to pod uwagę, by nasze wypowiedzi były proste i jasne.
Prof. Jan Miodek:
Dzień dzisiejszy
Jest to wyrażenie, które mnie wyjątkowo irytuje. Oczywiście, jeśli pracownik banku powie mi, że stan Pana konta na dzień dzisiejszy jest taki a taki, to ja to akceptuję. Ale jeśli znany sportowiec obwieszcza, że on „dopiero na dzień dzisiejszy trenuje po kontuzji” (a chciał powiedzieć, że dopiero od dziś trenuje, bo był kontuzjowany), jeśli jakiś urzędnik się skarży na dyrekcję fabryki, że „na dzień dzisiejszy nie dostarczyła mu sprawozdania” (a ona do dziś mu tego sprawozdania nie dostarczyła), to wtedy trudno o zachowanie spokoju. Jak można rezygnować z jednoznacznych, precyzyjnych określeń od dziś, do dziś (od dzisiaj, do dzisiaj)?! Z ubolewaniem stwierdzam, że wiele osób myśli, że to nieszczęsne na dzień dzisiejszy to swoista przepustka do wyższego językowego stylu. Przepraszam, że się zdenerwowałem. Jestem na ogół cierpliwy, ale to wyrażenie bywa wyjątkowo irytujące – zwłaszcza gdy wypiera tradycyjne syntagmy.
TAK: od dziś (od dzisiaj), do dziś (do dzisiaj)
NIE: na dzień dzisiejszy
W raporcie o błędach najczęściej popełnianych w necie "dzień dzisiejszy" zawsze jest w czubie tabeli, np. za rok 2022 na drugim miejscu.
https://polszczyzna.pl/raport-100-najczesciej-popelnianych-bledow-w-internecie-w-2022-r-raport-o-kondycji-polskiej-ortografii-w-internecie/_______________________
http://seczytam.blogspot.com