Nominacje do nagród NF :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » śr 27.03.2024 23:14

Czasem zastanawiam się czy te wszystkie nagrody branżowe kogokolwiek jeszcze obchodzą. Na pieniądze się nie przekładają. Na popularność też nie.
A z powyższych to np. nagrody dla wznowień w ogóle mają jakiś sens?
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Shadowmage » śr 27.03.2024 23:27

Odpowiedź pewnie brzmi: zależy. Dla początkującego jest na pewno kopem, dla nagradzanego kolejnym skalpem. Wydawca może się ucieszy, może mu się nie przełoży, ale też ma czym zapełnić kolejny wpis na Insta :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » śr 27.03.2024 23:41

To co piszesz można odnieść głównie do nagród dla polskich książek. Nagradzanie zagranicznych już tak nie działa o wznowieniach nie wspomnę. O ile jeszcze o Hugo i Nebuli wspomina się czasem na okładkach (abstrahując od ich obecnej wartości) to o polskich nagrodach wzmianek jakoś sobie nie przypominam.
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: historyk » czw 28.03.2024 5:53

Żenujace nominacje w kat. książka zagraniczna - nie dotarli do ani jednej pozycji spoza oklepanych wydawnictw i poza włoskimi starociami do niczego spoza światka anglosaskiego... Widać jaki jest poziom orientacji redaktorów tego periodyku.

Ciekawe, że wśród komiksów brakuje chyba największego hitu ubiegłego roku: Alchenit.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: nosiwoda » czw 28.03.2024 8:59

No dobra, to kupię tego Vizvary'ego.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Shedao Shai » czw 28.03.2024 9:04

Vizvary zadka mi nie urwał, ostatnio skończyłem Matuszka i to samo. Nie rozumiem entuzjazmu. Kosik to już w ogóle, a do Cholewy ani nie zamierzam dobrnąć. Pozostaje kibicować Rakowi, którego co prawda jeszcze nie czytałem, ale to pewna firma.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » czw 28.03.2024 9:49

Vizvary miał interesujący pomysł, ale jak dla mnie, nie dał mu rady. Co gorsza, przysłali mi lekko uszkodzony egzemplarz z numerkiem i po reklamacji dosłali drugi. Mam teraz dwa nieszczęścia. :drinking:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: nosiwoda » czw 28.03.2024 11:27

Trzeba było to wcześniej napisać, uwolniłbym Cię od jednego :D A tak mam ebooka za 9,90.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » czw 28.03.2024 13:26

nosiwoda pisze:Trzeba było to wcześniej napisać, uwolniłbym Cię od jednego :D A tak mam ebooka za 9,90.

W Twoim przypadku zwykle jestem przekonany, że wszystko już dawno kupiłeś :angel:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Nominacje do nagród NF

Postautor: Coacoochee » czw 28.03.2024 17:51

Też się zastanawiam za co dają nagrody za wznowienie. Za jakość wydania?
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1816
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: nosiwoda » pt 29.03.2024 8:29

Janusz S. pisze:
nosiwoda pisze:Trzeba było to wcześniej napisać, uwolniłbym Cię od jednego :D A tak mam ebooka za 9,90.

W Twoim przypadku zwykle jestem przekonany, że wszystko już dawno kupiłeś :angel:

W przypadku prozy polskiej jestem zwykle bardzo ostrożny.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: historyk » pt 29.03.2024 12:16

Coacoochee pisze:Też się zastanawiam za co dają nagrody za wznowienie. Za jakość wydania?

Raczej za ponowne wydanie książek ważnych, od dawna niedostępnych i przez to poszukiwanych. Do tego często w nowym lub poprawionym przekładzie.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Bibi King » pt 29.03.2024 13:17

historyk pisze:Raczej za ponowne wydanie książek ważnych, od dawna niedostępnych i przez to poszukiwanych. Do tego często w nowym lub poprawionym przekładzie.

Pomysł zacny, ale żadna z tegorocznych nominacji nie spełnia tego kryterium. Może poza "Jonathanem...", bo przekład nowy, ale nie jestem pewien, czy to książka "ważna". Raczej ciekawostka. Ale "Rama"? Na siłę. To samo Watts i Robinson.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: asymon » pt 29.03.2024 14:33

Watts zasłużył na porządne wydanie po polsku. Książki nie są jakieś wybitne, ale jestem fanem i nie przekonacie mnie że nie :D

Ale gdzieś czytałem, jakaś gównostronka albo Reddit, żadne badania, że większość kontentu w internecie już tworzą boty, nie wiem na ile to prawda. Więc wszystko idzie w stronę wattsowskiego internetu, na pewno jest gorzej niż za czasów poprzedniego wydania, dzieci piekły wczoraj ciasto, chciałem sprawdzić ile ml ma łyzka wody i pierwszy wynik to było to: https://zwidelcempozdrowie.pl/ile-ml-ma-lyzka/
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Bibi King » pt 29.03.2024 16:44

asymon pisze:Watts zasłużył na porządne wydanie po polsku.

Do tego potrzebny byłby NOWY przekład, a nie "odświeżanie" tamtego badziewia. Może trzeba się było ze Skalskim dogadać?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: asymon » pt 29.03.2024 17:52

Bibi King pisze:
asymon pisze:Watts zasłużył na porządne wydanie po polsku.

Do tego potrzebny byłby NOWY przekład, a nie "odświeżanie" tamtego badziewia. Może trzeba się było ze Skalskim dogadać?


Strzelam że Storytel wymaga jakiejś (czasowej?) wyłączności, bo tłumacz nabrał wody w usta. A podejrzewam, że gdy dasz słabe tłumaczenie dobremu korektorowi, to można uratować. Do tłumaczenia Dominiki Rycerz-Jakubiec miałem "ale" głównie merytoryczne, ale może językowe wyparłem. Najgorsze że do tekstu trzeba by posadzić kogoś, kto się zna i na biologii/genetyce, i na kąkuterach.

Kojarzę że "Marsjanina" tak się dało uratować. Pierwsze tłumaczenie rzuciłbym w kąt, gdyby nie cena czytnika, ale jak się dowiedziałem, że podobno poprawili, to za drugim razem było OK, choć Weir słabo pisze.
Ostatnio zmieniony pt 29.03.2024 17:55 przez asymon, łącznie zmieniany 1 raz
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Shadowmage » pt 29.03.2024 17:55

Adam może zajrzy i skomentuje, ale generalnie zdaje się, że kontakt był, ale możliwości nie. Generalnie przekłady są jak prawa do tekstu, na określony czas itp.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Bibi King » pt 29.03.2024 18:11

Czyli należało dogadać się ze Storytelem :D Ja merytoryki w SF rzadko się czepiam, ale od polszczyzny zęby bolały.
A podejrzewam, że gdy dasz słabe tłumaczenie dobremu korektorowi

Redaktorowi raczej. To nie były duperelki do korekty, a niektóre w ogóle świadczyły po prostu o słabej znajomości angielskiego. "Seal" w skafandrze to raczej uszczelka niż pieczęć. Frosted glass to szkło matowe, a nie oszronione. Fire brigade to nie jest brygada ogniowa tylko straż pożarna, itd. itp. Zacząłem wynotowywyać przy lekturze, ale dałem sobie spokój. Te trzy zapamiętałem, tak mnie zakłuły w oczy.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1129
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Krzysiek » pt 29.03.2024 18:50

Shadowmage pisze:Adam może zajrzy i skomentuje, ale generalnie zdaje się, że kontakt był, ale możliwości nie. Generalnie przekłady są jak prawa do tekstu, na określony czas itp.

Oidp pisał tu kiedyś o dwóch latach.
Krzysiek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pt 23.08.2019 7:17

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: AM » sob 30.03.2024 12:03

asymon pisze:
Bibi King pisze:
asymon pisze:Watts zasłużył na porządne wydanie po polsku.

Do tego potrzebny byłby NOWY przekład, a nie "odświeżanie" tamtego badziewia. Może trzeba się było ze Skalskim dogadać?


Strzelam że Storytel wymaga jakiejś (czasowej?) wyłączności, bo tłumacz nabrał wody w usta. A podejrzewam, że gdy dasz słabe tłumaczenie dobremu korektorowi, to można uratować. Do tłumaczenia Dominiki Rycerz-Jakubiec miałem "ale" głównie merytoryczne, ale może językowe wyparłem. Najgorsze że do tekstu trzeba by posadzić kogoś, kto się zna i na biologii/genetyce, i na kąkuterach.

Kojarzę że "Marsjanina" tak się dało uratować. Pierwsze tłumaczenie rzuciłbym w kąt, gdyby nie cena czytnika, ale jak się dowiedziałem, że podobno poprawili, to za drugim razem było OK, choć Weir słabo pisze.


Mam kilka uwag natury ogólnej (nie odnoszę się do tego przekładu)... Nie wiem co kryje się pod terminem "słabe tłumaczenie", bo tekst może niedomagać z wielu powodów, ale jeśli chodzi o to, że przekład jest napisany nie tak fajnym językiem, jak oryginał, nie oddano stylu autora, to... Nie naprawi tego żaden redaktor. Nie zarabiają tyle, żeby pisać książki od nowa. W ogóle niemoralnym byłoby wymagania od nich takich wyczynów za pieniądze, które dostają.

Bibi King pisze:
historyk pisze:Raczej za ponowne wydanie książek ważnych, od dawna niedostępnych i przez to poszukiwanych. Do tego często w nowym lub poprawionym przekładzie.

Pomysł zacny, ale żadna z tegorocznych nominacji nie spełnia tego kryterium. Może poza "Jonathanem...", bo przekład nowy, ale nie jestem pewien, czy to książka "ważna". Raczej ciekawostka. Ale "Rama"? Na siłę. To samo Watts i Robinson.


Chyba jedna z najważniejszych w tym wieku na polu fantasy. W dodatku zadziwiająco dobra, biorąc pod uwagę popularność i sprzedaż. Kluczem do odczytania mojej wypowiedzi nie są jednak 2 pierwsze zdania. Najistotniejsza jest moja ocena gatunku.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1494
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » sob 30.03.2024 13:07

Zadziwiająco dobra, bo gatunek jako całość to muł na dnie literatury? :angel:
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: AM » sob 30.03.2024 14:42

Janusz S. pisze:Zadziwiająco dobra, bo gatunek jako całość to muł na dnie literatury? :angel:


Na rozwinięcie tej myśli mnie nie namówisz :).

Ale to rzadki okaz, jak Hyperion czy Amerykańscy bogowie. Wyjątkowo dobre, biorąc pod uwagę popularność, którą osiągnęły. Wszystko co cenię bardziej, to w porównaniu do nich, nisza.
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1494
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Nominacje do nagród NF

Postautor: Janusz S. » sob 30.03.2024 16:56

:D Nie liczyłem na zbyt wiele, ale za to tę prywatną listę najbardziej cenionych książek mógłbyś kiedyś ujawnić w całości. Zwłaszcza niszowych i niewydanych w UW.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5946
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości