Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł cza :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł cza

Postautor: Shedao Shai » pn 10.05.2021 11:55

"Kwiaty dla Algernona" to inaczej dziennik Charliego Gordona, człowieka z IQ 68, który został poddany naukowemu eksperymentowi mającemu zwiększyć jego inteligencję. Forma tej książki/dziennika to jedna z jej/jego najmocniejszych stron. Zaczynamy od ledwo rozczytywalnego bełkotu pełnego błędów ortograficznych i gramatycznych, jakby rodem z jakiejś facebookowej grupki antyszczepionkowców czy denialistów pandemii. Oczywiście Charlie jest znacznie milszy i potulniejszy niż tamci ludzie. Jakoś tam daje radę sobie w życiu, choć jest na tyle ograniczony, że nie potrafi np. dostrzec, że jego współpracownicy z piekarni, których uważa za przyjaciół, tak naprawdę robią sobie z niego żarty i traktują lekceważąco. Obserwujemy jego rozwój intelektualny w miarę, jak mijał czas od zastosowania na nim zabiegu chirurgicznego, w wyniku którego wcześniej wzrósł intelekt myszy doświadczalnej - tytułowego Algernona. Jego notki w dzienniku stają się coraz bardziej poukładane i czytelne, a jego wnioski coraz bystrzejsze. Zarazem zachodzą spore zmiany w jego psychice, podejściu do świata: emocje Charliego nie zawsze umieją nadążyć za jego szybkim rozwojem intelektualnym.

"Kwiaty dla Algernona" to ciekawie podane rozważania nad inteligencją i człowieczeństwem. To mądra i interesująca książka. Nie zestarzała się ani trochę, baa: dalej robi spore wrażenie. To ta część klasyki, którą warto znać nie tylko dlatego, że "kiedyś było ważne i inspirowało innych". Dobrze, że ją wznowiono. 5,5/6

Na koniec: wiem, że napisane już zostało o tym wiele, ale trzymając tę książkę w ręku i przyglądając się jej, myślałem tylko jedno: dobry Boże, jaka ta okładka szkaradna, jak ktoś to mógł przepuścić? I do tego: minęły dwa lata, a pan Morski dalej obdarza nas swoim brakiem talentu na okładkach Wehikułu. To musi być jakiś chrześniak prezesa, innej opcji nie widzę. Wiem, że mieliliśmy tę dyskusję już wiele razy i właściwie wszystko zostało już powiedziane (drogi bocie o nicku na trzy litery i dwie cyfry, to delikatna sugestia żebyś tu nie powtarzał znów swojej opinii), ale po prostu nie mogę o tym nie wspomnieć opisując książkę, którą ozdobiła legendarna już grafika myszy z mózgiem na wierzchu. Na szczęście odłożyłem już tę książkę na półkę i teraz widzę tylko grzbiet, ładnie komponujący się z resztą serii.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł cza

Postautor: gg72 » wt 11.05.2021 8:47

A czy ktoś wie i mógłby napisać :wink:
jak się ma powieść do opowiadania? Czy opowiadanie jest 'wstępem' powieści? Czy też powieść jest rozbudowanym o nowe [wątki, szczegóły, drobiazgi, przemyślenia] opowiadaniem?
Znając opowiadanie nie podejrzewam opcji pierwszej, ale kto wie...
gg72
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 46
Rejestracja: czw 08.03.2012 15:59

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: asymon » wt 11.05.2021 9:13

gg72 pisze:jak się ma powieść do opowiadania? Czy opowiadanie jest 'wstępem' powieści? Czy też powieść jest rozbudowanym o nowe [wątki, szczegóły, drobiazgi, przemyślenia] opowiadaniem?


Powieść jest rozbudowanym (głównie o wątki obyczajowe) opowiadaniem. Opowiadanie jest bardziej skoncentrowane, taki kebab "samo mięsko". Powieść to ten kebab niby w wersji XXL, ale powiększa go głównie surówka... :wink:

A przeczytać warto, bo to dobra książka.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1939
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: AM » wt 11.05.2021 10:18

Shedao Shai pisze:
Na koniec: wiem, że napisane już zostało o tym wiele, ale trzymając tę książkę w ręku i przyglądając się jej, myślałem tylko jedno: dobry Boże, jaka ta okładka szkaradna, jak ktoś to mógł przepuścić? I do tego: minęły dwa lata, a pan Morski dalej obdarza nas swoim brakiem talentu na okładkach Wehikułu. To musi być jakiś chrześniak prezesa, innej opcji nie widzę. Wiem, że mieliliśmy tę dyskusję już wiele razy i właściwie wszystko zostało już powiedziane (drogi bocie o nicku na trzy litery i dwie cyfry, to delikatna sugestia żebyś tu nie powtarzał znów swojej opinii), ale po prostu nie mogę o tym nie wspomnieć opisując książkę, którą ozdobiła legendarna już grafika myszy z mózgiem na wierzchu. Na szczęście odłożyłem już tę książkę na półkę i teraz widzę tylko grzbiet, ładnie komponujący się z resztą serii.


Może gdybyśmy płacili tyle co zachodni wydawcy za okładki (co nie jest możliwe) narzekania byłyby uzasadnione. A tak...
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1480
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: Shedao Shai » wt 11.05.2021 10:47

AM pisze:Może gdybyśmy płacili tyle co zachodni wydawcy za okładki (co nie jest możliwe) narzekania byłyby uzasadnione. A tak...


Zmieniłeś wydawnictwo i się nie pochwaliłeś? :) Przecież do MAGa zastrzeżeń okładkowych nie mam - i nie miałem - od lat; baa, powiedziałbym, że sporo Waszych jest lepszych niż te amerykańskie czy brytyjskie. Nie macie się czego wstydzić, a raczej cieszyć, jeśli za mniejsze pieniądze macie takie efekty. Ja krytykuję jednego konkretnego grafika, który wciąż, z niewyjaśnionych dla mnie powodów, jest zatrudniany przez jedno konkretne wydawnictwo. Przecież to nie tak, że on jest najtańszy, a Rebisu nie stać na nikogo lepszego. Zatem trzeba szukać przyczyn gdzie indziej - w tym w najbardziej przerażającej z opcji, czyli... osobie decyzyjnej w Rebisie one się podobają :0X:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: asymon » wt 11.05.2021 10:56

Ja się ostatnio zapieniłem, jak zobaczyłem polską okładkę do nagrodzonej Bookerem książki Niepokój przychodzi o zmierzchu. Angielskie wydanie ma dość podobną...

Tak że to nie zawsze jest problem pieniędzy. Czasem może to kwestia (nie) bycia asertywnym, nie wiem, nie pracuję w tej branży.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1939
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: AM » wt 11.05.2021 12:56

asymon pisze:Ja się ostatnio zapieniłem, jak zobaczyłem polską okładkę do nagrodzonej Bookerem książki Niepokój przychodzi o zmierzchu. Angielskie wydanie ma dość podobną...

Tak że to nie zawsze jest problem pieniędzy. Czasem może to kwestia (nie) bycia asertywnym, nie wiem, nie pracuję w tej branży.


Powiedzmy, ze z takimi trochę bardziej artystycznymi okładkami jest dużo mniejszy problem, niż z takimi, jak ta poniżej :P.

https://i.pinimg.com/736x/6b/11/ad/6b11 ... ration.jpg
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1480
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: gg72 » śr 12.05.2021 8:16

asymon pisze:A przeczytać warto, bo to dobra książka.


Znam opowiadanie - bardzo mi się - i właśnie zastanawiałem się, czy w takiej sytuacji powieść warto :wink:
gg72
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 46
Rejestracja: czw 08.03.2012 15:59

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: nosiwoda » śr 12.05.2021 9:27

Warto.

Zupełnie przy okazji - czy ktoś wie o tym, by Rebis planował wznowienie Nowego wspaniałego świata w Wehikule Czasu? Wygląda na to, że prawa ma MUZA, skoro w 2019 wydała, ale ten tytuł mi tak pasuje do serii...
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4958
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Keyes, Daniel - "Kwiaty dla Algernona" (Kolekcja Wehikuł

Postautor: asymon » śr 12.05.2021 13:13

AM pisze:Powiedzmy, ze z takimi trochę bardziej artystycznymi okładkami jest dużo mniejszy problem, niż z takimi, jak ta poniżej :P.

https://i.pinimg.com/736x/6b/11/ad/6b11 ... ration.jpg



Hm, jeśli to ma być teaser, to graficzna wyszukiwarka Google niewiele znalazła, ale ostatnio bawię się Google Lens w telefonie :-) Co do tzw. "wartości artystycznej", to z grzeczności nie będę wypowiadał się jeśli można.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1939
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości