Wydawnictwo IX

Dyskusje o rynku wydawniczym

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » wt 11.08.2020 15:57

Wydawnictwo IX (sami na siebie wołają: "Dziewiątka") po raz pierwszy pojawiło się na moim radarze przy okazji wydania książki "Wyzwanie z innego świata” Lovecrafta, która dobrze uzupełnia dotychczas wydane dzieła Howarda (trzy tomy od Vespera, "Nienazwane" od C&T plus to, i właściwie więcej nie trzeba). Jest to rzecz bardziej dla kolekcjonerów i fanów; osoby chcące poznać podstawy Lovecrafta i iść dalej nie mają w niej czego szukać. Mnie zaciekawiło, toteż wrzuciłem sobie na listę obserwowanych i czekałem. Jak się okazało, czekałem zbyt długo, bo wyprzedał się cały nakład w twardej oprawie i musiałem kupić w miękkiej. I tu ciekawostka: jest to wydawnictwo młode (powstało pod koniec 2017) i niewielkie, mam wręcz wrażenie, że to taki poboczny projekt kilku (jeśli w ogóle kilku, a nie jednego) pasjonatów. Co za tym idzie, zdają się mieć niewielkie nakłady. Wszystkie książki oferują w dwóch wersjach: twarda oprawa i miękka oprawa, z czego twarda jest mocno limitowana i dostępna właściwie tylko na zasadzie przedsprzedaży: stawiają deadline do kiedy można zamawiać, i ile egzemplarzy ludzie zamówią, tyle powstanie. Czasem po jakimś czasie robią dodruki, ale rzadko. Toteż łatwo jest przegapić takie wydanie, a jak się już przegapi, to ciężko je zdobyć.

Po zakupie Lovecrafta jakoś przestałem obserwować działalność Dziewiątki, aż niedawno rzuciło mi się w oczy, że mają w planach “Maskę Cthulhu” Augusta Derletha. Siadłem sobie, poprzeglądałem ich sklep, Fejsa, i stwierdziłem że interesują mnie wszystkie książki, jakie wówczas oferowali w przedsprzedaży, czyli oprócz "Maski": Dawid Kain - “Wszystkie grzechy korporacji Somnium” oraz Marcin Kowalczyk - “Bilet w tamtą stronę”. Wziąłem w ciemno, tylko na podstawie blurba okładkowego. Do tego domówiłem jeszcze dwie książki, których nakład twardookładkowy był dostępny, a które też mnie zainteresowały: Robert Aickman - “W głębi lasu. Opowieści upiorne i śmiertelne” oraz na dopchanie do darmowej wysyłki (150 zł): Dawid Kain - “Oczy pełne szumu”. Łącznie 5 książek. Odebrałem je wczoraj i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem jakości wydania. Solidnie wydane książki, z dedykowanymi zakładkami, a każdy egzemplarz jest ręcznie numerowany(!). Co do jakości tekstów, jeszcze się nie wypowiadam: wczoraj zacząłem "Wszystkie grzechy..." i jedyne co mogę powiedzieć, to że pierwse opowiadanie jest bardzo dobre - zwięzłe i z ciekawym pomysłem.
Zakup sprawił mi frajdę, toteż zachwalam, obserwuję na Fejsie (odpowiadają na pytania, kontakt z nimi - bdb!) i od teraz bacznie przyglądam się kolejnym premierom. Warto przyjrzeć się ich ofercie, może znajdziecie coś dla siebie.

Edit: aha, jeszcze kilka słów o temacie, który rozpala wszystkich Katedraków, czyli okładki. Bywało z nimi różnie ("Ciemna strona księżyca" Gajka...), teraz już chyba odnaleźli swoją tożsamość na tym polu.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » pt 19.02.2021 7:04

Daję znać, może kogoś zainteresuje i dzięki temu nie przegapi :P Dziś o 19:00 w sklepie wydawnictwa rozpoczyna się przedsprzedaż trzech nowości (okładka twarda i miękka):

Radomir Darmiła „Świat bez świtu”
Cezary Czyżewski "Mgły przeszłości"
"Żertwa" - antologia słowiańskiego horroru

oraz sześciu dodruków (okładka twarda):
E. Bulwer-Lytton "Nadchodząca rasa"
H.P. Bławatska "Opowieści okultne"
A. Derleth "Maska Cthulhu"
W. Bilderdijk "Podróż powietrzna"
Wojciech Gunia "Powrót"
Bartek Biedrzycki "Zimne światło gwiazd"
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » pn 19.04.2021 11:38

W sklepie wydawnictwa rozpoczęła się przedsprzedaż kolejnych trzech pozycji:

Krzysztof Grudnik, Okultyzm i nowoczesność (studium okultyzmu w kulturze i literaturze końca XIX i początku XX wieku)
Paweł Mateja, Nocne (zbiór opowiadań weird fiction)
Mapa Cieni, Opowieści z nawiedzonych miejsc (antologia łącząca historię o nawiedzonych miejscach z opowiadaniami grozy)

Po blurby i inne szczegóły odsyłam na stronę/FB wydawnictwa. Ciekawostką w tym zestawieniu jest "Okultyzm i nowoczesność", bo wyjdzie ona w nieco większym formacie niż inne książki wydawnictwa, w dwóch edycjach: zwykłej i specjalnej, limitowanej do stu sztuk. Cytując za wydawcą: Wersja ściśle limitowana, uzależniona od liczby zamówień, będzie posiadała odmienną kolorystykę oprawy, obwolutę, dodatki w postaci specjalnej zakładki, magnesu, będzie również ręcznie numerowana oraz będzie posiadać dedykację (może być imienna) i podpis autora. WERSJA LIMITOWANA NIE BĘDZIE NIGDY DODRUKOWYWANA.

Oczywiście nie wytrzymałem i się skusiłem. :)

Okultyzm i nowoczesność to wnikliwe studium okultyzmu w kulturze i literaturze końca XIX i początku XX wieku. Autor opisuje rozmaite sposoby uobecniania tradycji okultystycznych w polityce, filozofii, psychoanalizie i światopoglądzie modernistycznym, a także analizuje dzieła literackie (m.in. Aleistera Crowleya, Jorisa-Karla Huysmansa, Franciszka Pika-Mirandoli, Stefana Grabińskiego, Arthura Machena, H.P. Lovecrafta, Stanisława Przybyszewskiego, Tadeusza Micińskiego i Bolesława Leśmiana), ukazując różne związki okultyzmu i literatury.

Pierwsze wydanie Okultyzmu i nowoczesności ukazało się w 2016 roku i od dłuższego czasu jest już niedostępne w sprzedaży. Przygotowane przez nas drugie wydanie zostało poprawione i wzbogacone o dwa rozdziały. Będzie również inaugurowało naszą serię naukową i popularnonaukową.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » pt 01.10.2021 17:08

O 19:00 rusza przedsprzedaż kolejnych trzech książek:
- Bartek Biedrzycki "Po sezonie"
- Wojciech Gunia "Złe wszechświaty"
- Eduard Wierkin "Ten, który stoi za plecami"

+ sporo dodruków oprawy twardej:
- Robert Aickman "Ukryty pokój"
- Robert Aickman "W głębi lasu"
- Helena P. Bławatska "Opowieści okultne"
- Dawid Kain "Wszystkie grzechy Korporacji Somnium"
- Wojciech Gunia "Powrót"
- Howard P. Lovecraft "Wyzwanie z innego świata"
- Paweł Mateja "Nocne"
- Abraham Merritt "Księżycowa studnia"
- Abraham Merritt "Stalowe Monstrum"
- Tadeusz Miciński "Mené-Mené-Thekel-Upharisim!… Quasi una fantasia"
- Tadeusz Miciński "Dęby czarnobylskie"
- "Mapa cieni. Opowieści z nawiedzonych miejsc" - antologia
- "Żertwa". Antologia słowiańskiego horroru
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: historyk » sob 02.10.2021 22:15

Shedao Shai
Rozumiem, że kupujesz książki Wyd. IX w twardych oprawach? Jakie to są oprawy - szyto-klejone czy tylko klejone?
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » ndz 03.10.2021 8:45

Tak, od nich kupuję tylko w twardej, oprawy są szyto-klejone.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: historyk » ndz 03.10.2021 11:36

Shedao Shai pisze:Tak, od nich kupuję tylko w twardej, oprawy są szyto-klejone.

Dzięki. Pytam, bo ich wydania na miękko są przyzwoite, więc jeśli wymieniać na twarde, to tylko na szyto-klejone.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: bel_e_muir » ndz 17.10.2021 22:44

Dla zainteresowanych, na bonito mają teraz promocję -45% na wszystkie książki Wydawnictwa IX.
Ja od jakiegoś czasu miałam ochotę zapoznać się z twórczością Dawida Kaina a.k.a. Marcina Kiszeli, to się skusiłam na:
- Wszystkie grzechy korporacji Somnium
- Oczy pełne szumu
- Ostatni prorok
Ta ostatnia pozycja akurat z oferty Genius Creations, ale też była w promocji, więc pomyślałam sobie, czemu nie?
bel_e_muir
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 67
Rejestracja: czw 23.04.2015 12:05

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: nosiwoda » pn 18.10.2021 8:05

To Somnium to gdzieś, ktoś chwalił. Przyznam, że groza ani weird to niekoniecznie moja para kaloszy, do tego doszły tytuły typu Kotku, jestem w ogniu, bym zraził się do autora. Może coś tracę, ale tyle wychodzi książek, że każde kryterium odrzutu jest dobre.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4958
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » ndz 23.01.2022 18:21

Nowa, ciekawa inicjatywa wydawnictwa:

NIESAMOWITNICY
Stanisław Czosnowski "Idąca śmierć" (tom I)
Jan Huskowski "Spojrzenia" (tom II)
Franciszek Mirandola "Tropy" (tom III)

Projekt serii: Krzysztof Biliński
Przedstawiamy Wam trzecią i ostatnią ze styczniowych premier, na którą wielu z Was bardzo czekało! "Niesamowitnicy", to seria pod redakcją i w opracowaniu dr. Krzysztofa Grudnika, która obejmować będzie polską literaturę niesamowitą z pierwszej połowy XX wieku. Każdy tom zawiera wstęp dotyczący życia i twórczości autorów. Planujemy wydanie w każdej kolejnej odsłonie kilku tomów na raz, zatem na początek pierwsze trzy :)

Wstępny plan wydawniczy obejmuje m.in. następujących pisarzy:
• Stanisław Czosnowski – „Idąca śmierć”
• Jan Huskowski – „Spojrzenia”
• Franciszek Mirandola – „Tropy”
• Bogusław Adamowicz – „Wesoły marszałek”
• Stanisław Baliński – „Miasto księżyców”
• Karol Irzykowski – „Spod ciemnej gwiazdy”
• Antoni Lange – „W czwartym wymiarze”
• Janusz Meissner – (tom w trakcie ustalania)
• Stefan Grabiński – (tom w trakcie ustalania)
• Mieczysław Smolarski – (tom w trakcie ustalania)
• Jerzy Sosnkowski – (tom w trakcie ustalania)
• Roman Jaworski – "Historie maniaków"

Wersja drukowana zostanie przygotowana w jednolitej oprawie graficznej i nowym formacie (120x165 mm), by zadowolić wszystkich kolekcjonerów. Opublikujemy też wersje cyfrowe (e-booki), które dostępne będą na stronach naszego wydawnictwa – za darmo.


Pierwsze trzy okładki można zobaczyć tu: https://www.facebook.com/wydawnictwoix/ ... 3576251959
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shadowmage » pn 24.01.2022 8:09

Ha, newsa o tym pisaliśmy z pół roku temu, jeśli nie dawniej i nawet ostatnio myślałem, że jakoś cicho.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20729
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » wt 30.08.2022 10:19

Zlożyłem pierwsze od roku zamówienie w sklepie IX. Pojawiły się powiem trzy interesujące mnie pozycje:
„Tropem Cthulhu” - August Derleth - nowość, oraz dwa dodruki w twardej oprawie:
"Klejnot Siedmiu Gwiazd" - Bram Stoker
"Epifanie" - Colin Insole

Daję znać, jakby kogoś interesowała twarda, żeby nie przegapił.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » czw 04.01.2024 19:07

W sklepie IX można znowu składać zamówienia na twardą oprawę "Zejścia49" Pawła Matuszka.

https://wydawnictwoix.pl/produkt/pawel- ... ejscie_49/
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wydawnictwo IX

Postautor: Shedao Shai » ndz 18.02.2024 19:54

W środę ruszy przedsprzedaż dodruków w twardej oprawie m.in.:

- Joris-Karl Huysmans „Tam” („Là-bas”)
- Clark Ashton Smith „Kroniki Averoigne”
- Istvan Vizvary „Lagrange. Listy z Ziemi”
- August Derleth „Tropem Cthulhu” oraz „Maska Cthulhu”
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3674
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław


Wróć do Wydawnictwa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron