Henryk Sienkiewicz- Pan Wołodyjowski, Potop,Ogniem i mieczem

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Postautor: Czarownica » śr 25.06.2003 20:11

po prostu- klasyka polskiej literatury...ale raczej nie dla mnie
"I'm so happy cause today I found my friends... they're in my head"
Awatar użytkownika
Czarownica
Lady
Lady
 
Posty: 65
Rejestracja: śr 25.06.2003 19:05
Lokalizacja: Będzin (siedziba diabła)

Postautor: Lord Turkey » śr 25.06.2003 20:15

A szkoda... :cry: . Bo już myślałem, że może jakas bratnia duszę spotkam. Ale w sumie może i tak do dyskusji zaproszę? Ale rym !!! :wink:

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Czarownica » czw 26.06.2003 19:25

NO w sumie to podyskutować mozna...ale nie wiem czy na temat klasyki literatury. Mnie to nie kręci a wręcz nudzi ale każdy ma swój gust... A to chyba nie przeszkadza w dyskusji...
"I'm so happy cause today I found my friends... they're in my head"
Awatar użytkownika
Czarownica
Lady
Lady
 
Posty: 65
Rejestracja: śr 25.06.2003 19:05
Lokalizacja: Będzin (siedziba diabła)

Postautor: Alganothorn » pt 27.06.2003 11:56

tutaj co topic to dyskusja...:-)
jeśli brakuje Ci jakiegoś tematu Czarownico, to bez krępacji zakładaj;
żeby nie być zupełnie OT: co sądzisz Lordzie T o 'Dzikich Polach' patrząc przez pryzmat Trylogii?
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Shadowmage » sob 28.06.2003 9:46

hmm... czy przeczytanie Potpu razy 6, Ogniem i mieczem 4 a Pana Wołodyjowskiego trzy razy do momnetu wbicia Azji na pal(dalej nie miałem juz ochoty, nudno było) kwalfikuje mnie jako maniaka tego cyklu???

Co prawda to było kilka lat temu, teraz juz widzę sporo niedociagnieć, przekłamań itp. Takze stylizacja jezykowa ma niewiele wspólnego z prawdą. Niemniej czyta się to nieźle,jesli ktoś lubi takie heroiczne owieści historyczne.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Lord Turkey » pn 22.09.2003 19:53

Nie mogę się wyrazić, gdyż z Dzikimi Polami nie maiłem zadnego kontaktu, przykro mi...

Ale prawda - co topic to dyskusja :D

Pozdrawiam
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Los » śr 10.12.2003 9:41

Uwielbiam trylogię Sienkiewicza, w ogóle jego powieści historyczne cenię bardzo. Wcale mnie nie dziwi taki wątek na forum poświęconemu fantasy, raczej cieszy :) To są wartościowe powieści, pełne akcji, humoru, romansu... a osadzenie akcji w realiach historycznych sprawia że czyta się je rewelacyjnie.

Należę do tych, którzy uważają że bohaterowie Sienkiewiczowscy są herosami. I najlepszym przykładem na to jest Longinus Podbibięta, rycerz bez skazy, który - jakem Los - jedną ręką zmiażdżył by Conana :) Wołodyjowskiemu też niewiele można zarzucić, w uczciwym, honorowym pojedynku nie miał sobie równych (o czym boleśnie przekonał się Jędruś K. Babiniczem zwany :) )

I Bohun... ten to był szalony, że coś pięknego. Ja na miejscu Heleny jego bym wybrał :D
ride like the wind... fight proud my son
Los
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: śr 10.12.2003 9:06
Lokalizacja: Heavy Metal Universe

Postautor: HYREK » pt 27.07.2007 21:28

Zastanawia mnie: jak można pisać bochater, pozatym itd. i być równocześnie zagorzałym czytelnikiem Sienkiewicza?
Czytałem Trylogię kilka razy - ani razu akcja tych powieści nie odgrywa się w średniowieczu (pomijam różne krótkie dykteryjki opowiadane przez bohaterów). Może ktoś czytał nie tę Trylogię?
Pozdrawiam
HYREK
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: pt 27.07.2007 21:16
Lokalizacja: Guty

Postautor: smerfetka » śr 01.08.2007 17:49

Wołodyjowski nie ma sobie równych!!!
smerfetka
 

Postautor: Fermina Daza » czw 09.08.2007 21:14

Akurat tak się składa, że studiuję filologię polską (czyli kierunek, na którym jest więcej babek) i jakiś czas temu rozmawiałyśmy o "Ogniem i mieczem".
Wszystkie dziewczyny jednogłośnie stwierdziły, że wolałyby Bohuna, bo taki szalony, taki dziki i jakby wziął w ramiona to z tydzień by spod pierzyny nie wychodziły!
A Skrzetuski taki rozmazany! Zamiast szukać Heleny, siadł na kamieniu i się rozpłakał.
No, ale to właśnie cały Sienkiewicz. Jego bohaterka musiała pokochać PRAWDZIWEGO Polaka, a nie Kozaka. No i rycerza o czystym sercu, a nie jurnego dzikusa... A szkoda...
A może by tak napisać to na nowo? I zmienić bieg wydarzen? :)
Lepiej milczeć i uchodzić za głupca niż otworzyć usta i rozwiać wszelkie wątpliwości...
Fermina Daza
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 7
Rejestracja: czw 09.08.2007 19:28
Lokalizacja: z czeluści piekielnych

NIE!!!

Postautor: smerfetka » pt 17.08.2007 12:27

Nigdy za Bohuna!!! Weż nie zmieniaj Noblisty!!!
Jak Ci nie pasi Skrzetuski to zostaje Wolodyjowski i ... Zagłoba!!!
hihihi
;-p :P
smerfetka
 

Postautor: romulus » sob 18.08.2007 19:25

:) Muszę zagrzmieć z oburzenia. Aczkolwiek pogląd o wyższości Bohuna nie jest odosobnionym poglądem studentek filologii :) Znajome białogłowy i nie tylko również wzdychały do dzikiego Kozaka. No co się z tymi babami wyprawia?!? Zamiast siedzieć w ciepłym siedlisku z rycerzykiem (faktycznie, trochę bogobojnym i mdłym..., ale jednak rycerzykiem), to wolą po stepie się uganiać z Kozakiem śmierdzącym koniną i nędzną ukraińską gorzałą. O duszy ognistej być może, ale i wtedy niedużo trzeba by zdzielić na odlew. I co wtedy taka białogłowa zrobi? A płakać będzie by rycerzyk przyjechał i uratował. I weź tu bądź mądry i zrozum kobietę... :)
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Fermina Daza » wt 21.08.2007 10:35

Oj... Bo to takie pragnienie odwrotu od poukładanego życia i chęć zasmakowania przygody!
A Kozak taki zakochany, że tknąć by nie dał! A Rycerzyk to z tych, co po 10 latach małżeństwa już nie hoduje koników, tylko brzuszek i biadoli przez telewizorem, jaki to on piękny i sprwany był!
Lepiej milczeć i uchodzić za głupca niż otworzyć usta i rozwiać wszelkie wątpliwości...
Fermina Daza
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 7
Rejestracja: czw 09.08.2007 19:28
Lokalizacja: z czeluści piekielnych

Postautor: romulus » pt 24.08.2007 23:26

To też nie ma co się dziwić facetom, że uganiają się za jakąś femme fatale... :) albo - ogólnie - za kobietą, której mieć nie mogą...

Że też Sienkiewicz do takich refleksji popycha... Something new...
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2054
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: smerfetka » pt 09.11.2007 12:08

E tam! Nie zwalaj na Sienkiewicza, bo on zwalał od Scotta!!! To tego Angola trzeba się czepiać!
;-p
smerfetka
 

Poprzednia

Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości