Przenosiny i zmiany Katedry

Co chcielibyście zmienić w serwisie lub na forum.

Przenosiny i zmiany Katedry

Postautor: Jakub Cieślak » śr 21.09.2005 20:46

Katedra wycofuje się z serwera firmy Natster i nie przedłuża opłacania domeny info. Tym samym przystępujemy do trudnego i czasochłonnego procesu stworzenia serwisu o nowej formule. Jeszcze przez około tydzień będziemy dostępni pod starym adresem, radzę już teraz zanotować adres www.nast.pl i www.katedra.nast.pl. (Adresy jeszcze nieaktywne)
Cała operacja obejmuje ponowne połączenie Alei Komiksu z Katedrą i stworzenie portalu o szerszej tematyce. Dobra wiadomość dla użytkowników forum- nasze forum pozostaje w raczej niezmienionej formie, jedynie będzie uzupełnione o wpisy i użytkowników forum Alei Komiksu.
Mamy nadzieję, że wszystkie zmiany wyjdą na plus nam wszystkim!

O dodatkowych szczegółach i ew. zmianach będziemy informować na bieżąco, także poprzez masową korespondencję forum.

Wszystkie pytania, uwagi proszę umieszczać w tym topicu.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Tyhagara » śr 21.09.2005 22:59

Myślę że to dobre posunięcie. Statek widmo nareszccie zawita do portu gdzie są marynarze :)
Czy to oznacza, że serwis Katedry w obecnej formie przestanie istniec? I czy zmieni się szata graficzna forum?
Tyhagara
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 704
Rejestracja: ndz 11.01.2004 15:30

Postautor: Jakub Cieślak » czw 22.09.2005 6:29

Statek widmo? No źeś dobrał porównanie... :D Braki personalne od dawna były bolączką serwisu. Dodatkowo nie widzę dla Katedry szansy wybicia się w segmencie "Fantasy i Gry". W tym przedziale karty już zostały rozdane i wcisnąć się w tą ligę jest bardzo trudno (my nie mamy co się nawet do tego zabierać).
Katedra z czasem zmieni obecną formę.
Tak, jak mówiłem- forum przetrwa w niezmienionej. lub lekko zmienionej formie/ szacie. n
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » sob 24.09.2005 11:08

Katedra została już przeniesiona na nowy serwer. Zaczynają działać adresy:
www.katedra.nast.pl i www.nast.pl. Jeszcze przez dość krótki czas będzie działać stary adres. Prosimy informować nas o wszelkich zauważonych błędach i nieprawidłowościach, jakie zauważycie!
Ogromne dzięki!

Kuba Cieślak
www.katedra.nast.pl
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Gvynbleid » sob 24.09.2005 11:21

Zapowiada się przednio, przeleciałem większość funkcji forum; nie ma żadnych 'Debug Mode'ów' i tym podobnych zjawisk, wszystko płynne i klarowne. Pozostaje poczekać na gości z Alei. Bardzo dobre posunięcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: ManJAk » pt 16.12.2011 23:56

Witam serdecznie,
jestem adminem bramaswiatow.pl które jest chwilowo w rekonstrukcji (chwila trwała 2 miesiące ponad xD no ale musiałem skończyć pracę dyplomową, obronić się i ogarnąć)
pewien troll któremu został mod wrócił po latach i skasował 51tys postów, do odrobienia, niestety nie mam starego dysku a co za tym idzie własnej kopi bazy i muszę kombinować w naprawianie znaczków (skrypt phpbyprzemo robiący backupy popsuł polskie znaki diaktryczne).
Tyle o mnie i obecnej sytuacji bramy ;)

Niedawno napisał do mnie Łaku z porpozycją:
"skoro już reanimujesz to truchło jakim jest BŚ, to może chciałbyś pomóc przy http://katedra.nast.pl/ ? Szukamy technika.'
"Generalnie na http://katedra.nast.pl/ przenosimy się z serwera na serwer i potrzebna by była pomoc przy czymś tam, pozatym przydałby się ktoś do bieżącyh pierdułek, bo często nasi techniczni są niedostępni.
Jakbyś chciał nam pomóc co to zarejestruj się: http://forum.nast.pl/
Pozdrawy"


no więc jestem,

Pytanie 1: czego Wam potrzeba?

Pytanie 2:
Nie wiem jak katedra, ale na bś zostało może 6-10 aktywnych ludzi głównie grających w dwa miasta rpg (forma sesji gdzie posty pisze się w oddzielnych tematach- każdy temat to inna lokalizacja, w ten sposób powstaje cały autorski świat z różnymi opisanymi miejscami, sama forma pozwala by różni MG prowadzili sesję w różnym grupom czy osobnym osobom, łącząc ich w drużyny lub stawiając przeciwko sobie, przy dobrej grupie dogadujących się w ukrytym temacie MG powstają ciekawe historie, a jednocześnie "zniknięcie" z forum pojedynczego MG lub gracza nie psuje całej sesji; jedno niedawno usunął nam stary mod - 51tys postów mówi samo za siebie)

Moje propozycje są dwie:
1. Wciągnąć katedrę i bś na jeden serwer (jest na nim i 3cie oddzielne forum) co obniża znacznie koszty.
2.co bym bardziej widział:
Stworzyć nowe forum, przenieść tam część materiałów z obydwu obecnych i zrobić przekierowania z bś i katedry do nowego tworu.
Łatwiejsze niż reanimacja pojedynczych, zwiększa liczbę użytkowników i w dodatku zmusi mnie bym zapoznał się z silnikiem phpbb3.0 (chyba że proponujecie inny) oraz nauczył w końcu dzielić i sklejać bazy sql ;)
Imo nowe przyciągnie ludzi, i ożywi skostniałe ramy, nie wiem jak u Was ale u nas gdy są tematy po 20 ponad stron to nowym nie chce sie czytac całego watku a starym użyszkodnikom pisac w czyms maglowanym przez ostatnie kilka lat wielokrotnie... i jest zastój.


Pozdrawiam
ManJAk
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: pt 16.12.2011 23:21

Postautor: charlie_cherry » wt 20.12.2011 15:54

Żerań podesłał mi linka tutaj, więc się wypowiem jako tymczasowy techniczny Nastu.

Witaj na pokładzie, aktualnie targają nami przeróżne sztormy, ale wierzę, że wyjdziemy z tego cało. Wpierw jednak musimy przenieść stronę na inny serwer. I w sumie to robimy, to kwestia kilku dni. Dopiero po tym zacząłbym inne przeróbki.

Połączenie forów Katedry i BŚ? Według mnie dobry pomysł, acz prosty w realizacji nie będzie. Tyle, że od strony decyzyjnej nie mam nic do tego, bo Katedra to nie moja działka. Z uwag technicznych, jak wspomniał ManJAk, trzeba by wykasować archiwalne fora (lub gdzieś je przenieść), by nie zamulać niepotrzebnie serwera.
charlie_cherry
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 531
Rejestracja: sob 07.01.2006 13:27

Postautor: Żerań » wt 20.12.2011 16:10

Forum od dawna wymaga, jak cała strona, natychmiastowej reanimacji, więc jeśli zbudowanie od podstaw nowego forum (ew. z zachowaniem TREŚCI niektórych postów) miałoby się wiązać z likwidacją obecnego, ale i pomóc, nie płakałbym po Starku. Znaczy, jestem na tak. Ale ja tam się wypowiadam jako skromny redaktor.
Obrazek

Jeśli trudno ci działać zgodnie z regułami gry i zamierzasz zrezygnować, zamiast rezygnowania - zmień reguły.
Żerań
Książę
Książę
 
Posty: 2116
Rejestracja: wt 15.08.2006 17:00

Postautor: ManJAk » wt 20.12.2011 18:10

charlie_cherry pisze:Żerań podesłał mi linka tutaj, więc się wypowiem jako tymczasowy techniczny Nastu.

Witaj na pokładzie, aktualnie targają nami przeróżne sztormy, ale wierzę, że wyjdziemy z tego cało. Wpierw jednak musimy przenieść stronę na inny serwer. I w sumie to robimy, to kwestia kilku dni. Dopiero po tym zacząłbym inne przeróbki.


Opłacone? Możecie wycofać się z umowy?
Poważnie w sytuacji w jakiej obydwa fora są obecnie nie widzę sensu opłacać dwa serwery.
Primo, mam u siebie dowolną liczbę kont ftp, baz sql, skrzynek itd.
Secundo 5GB miejsca, przy czym baza bramy zabiera jedyne 160MB, obecnie obydwa fora zajmują 800MB wraz z kopiami baz danych i masa obrazków. Więc mamy miejsce.
Tercio, obecnie brama leży i transferu nie zjada prawie wcale, pamiętam czasy kiedy szło ponad 200-300GB transferu rocznie, obecnie zjedliśmy przez prawie cały rok 50GB - a mamy go po zwiększeniu od hostingodawcy 500GB.
Do tego gdyby potrzeba było więcej to koło marca kończy mi się umowa, ale w trakcie pewnie i tak dałoby się zmienić bo właściciel firmy gdzie się hostuję to uprzejmy człowiek.

Tak czy inaczej do marca byśmy określili ile zjadają 3 fora na serwerze transferu na kwartał, obliczyli czy styka na nas czy trzeba iść w opcje droższą. Ale i tak co roku płace 50% ceny więc raczej taniej nie znajdziecie :)
(3 fora składałyby się co roku na sumę 61,5zł ;) - na osobę koszta to grosze)

Zatem miejsca transferu i możliwości multum.
Zrobi się Wam oddzielny katalog ftp i nikt tam nie zajrzy niepowołany.

charlie_cherry pisze:Połączenie forów Katedry i BŚ? Według mnie dobry pomysł, acz prosty w realizacji nie będzie. Tyle, że od strony decyzyjnej nie mam nic do tego, bo Katedra to nie moja działka. Z uwag technicznych, jak wspomniał ManJAk, trzeba by wykasować archiwalne fora (lub gdzieś je przenieść), by nie zamulać niepotrzebnie serwera.

Jak mówiłem, miejsca i transferu jest dosyć, nikt nikogo nie zamuli.
Archiwizacja to ukłon w stronę nowych ludzi, z obserwacji widzę że jak jest za dużo stron to ludzie się w temacie nie udzielają.

Żerań pisze:Forum od dawna wymaga, jak cała strona, natychmiastowej reanimacji, więc jeśli zbudowanie od podstaw nowego forum (ew. z zachowaniem TREŚCI niektórych postów) miałoby się wiązać z likwidacją obecnego, ale i pomóc, nie płakałbym po Starku. Znaczy, jestem na tak. Ale ja tam się wypowiadam jako skromny redaktor.

Treść da się zachować, nawet byłoby to wskazane przy budowie nowego forum by modzi mieli dostęp do ukrytych postów z obydwu i wyciągali w odpowiedniej formie to co uznają za warte. - to jedynie kwestia z połączeniem baz sql, nie wiem jak to wyjdzie, silniki phpbb i phpbbbyprzemo pewnie się trochę różnią - można spróbować, albo postawić 3 fora, dwa zamknięte (bś i katedre) gdzie będą mieli dostęp jedynie moderatorzy i admini. i jedno nowe - gdzie będą przeklejane niektóre posty z tamtych dwóch.
Jedynie tematy dublujące się by poznikały (a na pewno takie będą, można jakoś przetrzebić, albo postawić nowe a tamte archiwizować - co wolicie, imo lepiej jak jest mniej, by nowi userzy mogli natworzyć).

Z nowym forum jest co najwyżej kwestia z nazwą, nie chciałbym by ludzie uważali że jedno forum wchłonęło drugie i ogólnie dzielili się na obozy "my" i "wy". Dlatego bym proponował nową domenę i nową nazwę.

Propo domen. Znalazłem miejsce gdzie koszt wynosi na kolejny rok koło 50zł brutto, taniej chyba nie ma. Chociaż Smoqu twierdził że ryzykuje i nam bś jeszcze dmuchną, to firma okazała się tania i solidna i siedzimy w niej już 3 rok. Zatem, niezależnie co nam wyjdzie, podejrzewam że zredukujemy koszta.
Pierwszy rok wyjdzie drożej bo uważam że należy stare adresy zachować na co najmniej rok i zrobić przekierowania na nowy by ludzie do nas trafili, i by się rating w googlu wyrobił.

Co do silnika, PHPBB 3.0 to jedynie moja fanaberia, w sumie nic poza phpbyprzemo nie miałem pod ręką, więc tworząc nowe forum bym się musiał pewnie sporo dowiedzieć. jak macie inne sugestie co do silnika to jestem za, byle to był silnik bezpłatny.
ManJAk
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: pt 16.12.2011 23:21

Postautor: charlie_cherry » wt 20.12.2011 19:10

Gwoli wyjaśnienia: konto Katedry przenosi się na serwer, gdzie właśnie przeniosła się Aleja Komiksu. Aleja Komiksu (którą reprezentuję ja), będzie trwała przy tym nowym serwerze, ale sama Katedra może zrobić co chce. Z tym, że czasu do wygaśnięcia obecnego serwera zostało bardzo mało i warto by Katedrę przenieść na nowy serwer, choćby dla potrzeb tymczasowych.

Nasz nowy serwer jest kilka razy "słabszy" od poprzedniego, ale zarazem mocniejszy od tego, który ty opisałeś. No i oczywiście nasz jest droższy, co jest sporym minusem. Sęk w tym, że naszym problemem nigdy nie było miejsce czy transfer tylko obciążenie serwera.

Ja z natury jestem przychylny wszelkim połączeniom i fuzjom w obrębie wspólnych zainteresowań. Tyle, że jestem reprezentantem Alei, a nie Katedry, więc to nie ode mnie zależy.
charlie_cherry
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 531
Rejestracja: sob 07.01.2006 13:27

Postautor: ManJAk » wt 20.12.2011 19:26

Charlie, a dokładniej? :>

co nazywasz obciążeniem serwera?
za duża ilości zapytań do bazy danych na raz?, za duże zużycie pamięci przydzielonej na skrypt (bo rozumiem że serwer dzielony a nie dedyk) czy co jest nie ten teges? :>
bo jeśli AK jest po prostu forum, jak każde inne forum gdzie głownie są wysyłane zapytania do sql przy wyświetlaniu postów - to zastanawia mnie gdzie jest problem?

Przyznam że nigdy nie zastanawiałem się nad obciążeniem generowanym przez silnik forum i ludzi, nawet kiedy było paredziesiąt użytkowników dziennie to nie było to odczuwalne (przy starej droższej opcji, przy obecnej też wątpię by było) jedynie transfer zjadało szybciej lub wolniej, i teraz pytanie czy jest to wynik tego że PHPbbbyPrzemo mniej obciąża serwer, czy też maszyna na której nas umieścił hostingodawca po prostu sobie ze wszystkim radzi? (danych serwera nie udostępniono, nie wiem jakie dyski, jaki procek etc. wiem ile mam miejsca, jaki przydział pamięci i transferu, ile jednoczesnych zapytań do sql i jednoczesnych procesów mogę odpalić, i tyle)

z ciekawości: gdzie macie hosting? i ile Was kosztuje?

P.S. Idę pić, będę po północy to odpiszę na ewentualne posty. Pozdrawiam.
ManJAk
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: pt 16.12.2011 23:21

Postautor: charlie_cherry » wt 20.12.2011 19:41

Obecny? Tak dużo, że nie będziemy tego podawać publicznie. Ale to serwer dedykowany. Nowy? Kilkaset złotych rocznie. Obydwa w home.pl

Nie jestem pewien jak Katedra to widzi, więc ja już nic nie będę pisał, dopóki ktoś od was się nie wypowie, ale chyba chodziło o znalezienie miejsce dla Katedry i forum Katedry, a nie tylko forum Katedry?
charlie_cherry
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 531
Rejestracja: sob 07.01.2006 13:27

Postautor: ManJAk » śr 21.12.2011 2:23

Ja sądzę, że Katedra na podstawie danych z poprzedniego hostingu może łatwo wywnioskować co dokładnie potrzebuje, i portal i forum.
Nie rozumiem co za działalność prowadzi AK ze potrzebuje dedyka (?) - bo dedyk fajna rzecz, ale swoje kosztuje, dlatego ciągle mnie ciekawi co powodowało wspomniane obciążenie serwera i wymagało aż wykupienia serwera dedykowanego? :>

Co byście nie postanowili, chętnie pomogę,
Pozdrawiam
ManJAk
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 4
Rejestracja: pt 16.12.2011 23:21

Postautor: charlie_cherry » pt 23.12.2011 15:04

Dobrze, to ja to opowiem jeszcze raz, bo zrobiło się zamieszanie. Aleja i Katedra tworzą razem NAST. Mieliśmy dwa duże portale (i kilka mniejszych stron) powiązane kodem i bazą danych oraz wspólne forum. Całość generowała tak duży ruch i obciążenie serwera, że zostaliśmy "wyeksmitowani" z jednego serwera i musieliśmy przejść na serwer dedykowany.

W jakiś czas później rozdzieliliśmy kod i bazy na oddzielne dla Alei i Katedry oraz pokasowaliśmy to i owo. Aleja zdecydowała, że dedyk nie jest już do niczego potrzebny i przeszła na słabszy, a zarazem tańszy serwer. Jednocześnie zaprosiła Katedrę do zmian i tak oto jesteśmy razem (ale jednak osobno) na nowym serwerze, który chwilowo się sprawdza.

I to cała historia. O reszcie należy rozmawiać z samą Katedrą.
charlie_cherry
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 531
Rejestracja: sob 07.01.2006 13:27


Wróć do Pomysły i pytania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości