- Żyjemy na najlepszym z możliwych światów -

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

- Żyjemy na najlepszym z możliwych światów -

Postautor: -WasyL- » pn 29.05.2006 20:34

:?:
Czyli luźne rozważania cześciowo może oparte na teorii G.W.Leibniz'a, bo nie chce pytac czy uwazacie, że zyjemy na jedynym i najlepszym świecie tylko :
Czy uwazacie ze nasz swiat jest najlepszy jaki moglby byc ?(najlepiej uporzadkowany) i czy rzeczywiscie nie mamy wplywu na nasze działania ?(to drugie niepogrubione pytanie jest mniej istotne bo podobny topic juz byl)

Ja, na przyklad, twierdzę, że nasz świat mógłby być lepszy - nie jakos bardzo ale trochę...
swoje stanowisko rozwinę moze troche pozniej(jak ktos sie do dyskusji przyłączy)

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
-WasyL-
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: sob 20.03.2004 17:02
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Avathar » pn 29.05.2006 22:11

Moim zdaniem nasz 'świat' mógłby być o wiele lepszy. Ale będąc lepszym straciłby wiele ze swojego uroku. Rzeczy, które, moim zdaniem, musialy by sie zmienić, aby swiat sie zmienił są bardzo urokliwe (w pewnym sensie) i ludzkie.

Świat jest jaki jest i wydaje mi się, że zmienia się mimo naszej woli (przez naszą podświadomość).

Pozdrawiam
Obrazek
Avathar
Lord
Lord
 
Posty: 1245
Rejestracja: sob 02.11.2002 0:18
Lokalizacja: Gdynia / Poznań

Postautor: Gvynbleid » wt 30.05.2006 8:51

Teoretycznie mógłby być lepszy, natomiast radykalne poprawienie go przekracza intelektualne możliwości jakiegokolwiek człowieka. W praktyce lepiej już być nie może :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Louen » wt 30.05.2006 18:40

oczywiście, że nie jest najlepszy... teoretycznie do tego najlepszego wciąż dążymy... w praktyce jakość świata zależy od punktu siedzenia i moralności...
ja uważam, że świat jest kiepsko uporządkowany i cholernie niesprawiedliwy... np. u nas w kraju hołota stanowi elite... złodzieje dyktują prawo... pod hasłami wolności wolność się odbiera... itd., itp... a przecież mogłoby być tak pięknie...

aha a gdyby jakieś religie, czy inne filozofie na przykład nie zakałdały, że jesteśmy panami Ziemi to może mielibyśmy większe poszanowanie dla zwierzaków... bo mnie osobiście bardzo wkurza fakt bezmyślne trzebienia wszelakiej fauny i jej "rozkoszne" katowanie... naiwnie uważam, że ludzie jako niby mądrzejsi powinni się opiekować "słabszymi" istnieniami, a nie je mordować i tępić... i mogliby zauważyć jak przydatne i pożyteczne mogą być...
wzorem dla mnie są zimą misie...
Awatar użytkownika
Louen
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 412
Rejestracja: wt 02.09.2003 9:28
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Alganothorn » wt 30.05.2006 20:38

najlepszy pod jakim względem? ludzi? przyrody? praw fizyki?
jeśli ludzi, to pewnikiem chodziłoby głównie o kwestie etyczne i moralne - tutaj ZAWSZE może być lepiej, ale nie trzeba do tego innych światów, tylko chęci samych ludzi, do poświęcenia kilku chwil i przemyśleniu, jak sami się zachowują...
:-)
świat w każdym innym ujęciu, to tylko forma, którą jako tacy wypełniamy - nie mam co do niej większych zastrzeżeń, potrafilibyśmy zniszczyć każdy ekosystem, żadna przyroda nie wytrzymałaby permanentnego naporu bezmyślnej cywilizacji, a prawa fizyki...cóż, zżyliśmy się i jakoś specjalnie nie tęsknię za mniejszą grawitacją
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return


Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

cron