Hitler i Nimecy - nienawidzić ich czy nie ??

Miejsce na refleksje, rozmyślenia i rozważania natury filozoficznej.

Moderatorzy: Alganothorn, Avathar

Postautor: Alganothorn » pn 29.09.2003 17:15

uogólnienia...
problem uogólnień i dyskusji na poziomie szczegół - ogół, dedukcji i indukcji, przewija się chyba na każdym topicu, przynajmniej na philosophii...
;-)
problem w tym, że nie ucieknie się od ucieczki w stronę uogólnień, choćby się nawet bardzo chciało; z drugiej strony, jeśli dyskusja ma cos dać, trzeba użyć uogólnień, bo inaczej skończymy na wymianie doświadczeń osobistych;
chyba z samego założenia ten topic poświęcony jest naszym osobistym uczuciom jakie żywimy względem Niemców, zakłada więc takowe uogólnienie...
spotkałem setki, tysiące Niemców, miałem okazje bliżej poznać też koło setki chyba, ale jeśli miałbym ortodoksyjnie trzymać się założenia, że nigdy nie spotkam reprezentatywnej grupy, to mógłbym pisać tylko o nich, a nie o całym narodzie...a fakt faktem, że opinię na temat Niemców en masse mam wyrobioną; lepszą czy gorszą, ale mam...pisałem o niej wyżej
;-)
w kwestii Michnika - w moim przypadku EOT
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Hifidelic » wt 30.09.2003 9:56

z innej beczki: michnika się nie czepiajcie, to porządny człowiek...
skąd wiesz? czytałaś jego ubeckie teczki?
[...]
Nie mam zamiaru za Was wyciągać wniosków, ale nie piszcie takich bzdur, jak "michnik to porządny człowiek".
Dałabyś sobie rękę za niego uciąć? Czy postęp protetyki miałby wpływ na twoją odpowiedź na powyższe pytanie??[/

hifidelic, rozumiem, ze mozna kogos nie lubic, jednak Twoja wypowiedz na temat pama Michnika byla conajmniej niesmaczna, a ponadto nazbyt mocne to oskarzenia, zeby moc je wydawac bez dowodow - za takie rzeczy, to nawet do sadu mozna trafic.


Ja nie oskarżam, ja pytam :) Wnioski wyciągacie sami. Pytania są tendencyjne? i co z tego? zadajcie tak samo tendencyjne pytania.

Ale z samoobroną nie mam nic wspólnego.
Denerwuje mnie wydawanie "stuprocentowo pewnych sądów".
Stąd moje pytania...
Na marginesie - kończąc temat - co do michnika mam dokładnie takie samo zdanie jak Algi.
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: bejzkik » wt 30.09.2003 15:18

pierwszy raz widzę na tym forum żeby ktoś w ten sposób formułował pytania.
powiniwneś może podszkolić się w operowaniu słowem i odpowiedniej argumentacji bo wydaje mi się że źle rozumiesz pojęcie "pytanie"
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Hifidelic » śr 01.10.2003 14:18

Jeśli mogła byś mnie przeszkolić, proszę bardzo. Ton masz odpowiedni. Mentorski. No offense.

Na marginesie to był żart - nie wiem, czy pamiętasz, ale boski andrew jakiś czas temu "pytał", co właśnie nieco autoironicznie wyśmiałem w ostatnim poście. Zasugerowałem to informacją o braku powiązań z samoobroną. Szkoda że nie złapałaś. Może następnym razem...
Chyba, że i w Twoim ostatnim poście kryje się gdzieś zawoalowana ironia, będąca odpowiedzią na mój żart... taka finta w fincie...
jeśli tak, to proszę o wyjaśnienie, bo nie łapię.

Pozdrawiam wyznawców jedynie słusznych prawd, jak również tych co mają monopol na nieomylność. Zresztą, co mi tam. Wszystkich pozdrawiam.
Always Yours
autoironiczny Hajfi
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: bejzkik » śr 01.10.2003 15:04

może zacznij więc zaznaczać te autoironiczne fragmnenty, ponieważ mój niezbyt, jak się okazuje, lotny umysł nie jest w stanie ich wychwycić
cóż nie jestem osobą jak widać na Twoim poziomie
dlatego też o żadnej autoironi w moich postach mowy być nie może, to co mówię, mówię serio. bo nie sposób inaczej podejść do takiego stanowiska jakie zajmujesz

pomiń więc mój ton, Twoja kalasyfikacja wypływa jak myślę tylko z poczucia wartości własnych wypowiedzi, które z dyskusją mają tyle wspólnego co wspomniana autoironia (wyższy poziom postrzegania jak mniemam)

a jako odkrywca braku relatywizmu w rozmowie czytaj uważniej posty. może wtedy odkryjesz też jak dalece własna interpretacja odbiega od zamysłu poprzedników

bo inaczej mogę pomyśleć że hmm dziennikarze (w dalszym ciągu nie znam ani tytułów gazet, ani artykułów Twojego autorstwa więc trudno mi się wypowiadać na temat Twojego warsztatu/pracy, a jak widzę z Twoich wypowiedzi jesteś z tego dumny) Twojej klasy sami tworzą rzeczywistość
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Hifidelic » śr 01.10.2003 15:48

No już dobrze, nie unoś się tak i się odpręż. Wiercisz mi dziurę w brzuchu - wysyłam Ci zajawkowy tekst z naszego pisma na priva (mojego pióra, bez korekty redakcyjnej). Nie podaję tutaj ani nazwy wydawnictwa, ani żadnych namiarów na nasz magazyn, bo nie występuję tutaj jako jego rzecznik, tylko prywatnie.
Czy jestem z tego dumny, co piszę? Nie, raczej po prostu bardzo szczęśliwy, że piszę. Robię to co lubię i zarabiam. To tyle. Kończę OT, jeżeli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie mnie osbiście, to proszę na priv.
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: bejzkik » śr 01.10.2003 16:10

po prostu panuj nad językiem w swoich opiniach
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Alganothorn » śr 01.10.2003 16:36

a myślałem, że ja pisuję Ot...
;-)
nic, miło, że wszystko sobie powyjaśnialiście, EOT
zaznaczenie ironii graficznie, np. poprzez ';-)' bardzo pomaga, tak na marginesie...
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: bejzkik » śr 01.10.2003 18:35

nie lubię jeśli ktoś tak protekcjonalnym tonem wypowiada się lansując tak nieuzasadnione opinie
mimo iż to jest forum fantastyki, czyli można myśleć, nie wymagające powagi i do tego pełne młodych ludzi oczekuję pewnego poziomu rozmowy a nie czegoś takiego
kiedy statsujemy to statsujemy ale kiedy rozmawiamy poważnie to oczekuję rozsądnych opini a nie oszczerstw
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Hifidelic » czw 02.10.2003 8:50

to przeczytaj swoje posty.
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: bejzkik » czw 02.10.2003 10:51

i nawzajem proponuję
moje przynajmniej nie ociekają takim zadufaniem i hmm złośliwością myloną z ironią

byłbyś łaskaw wskazać post porównywalny z Twoją błyskotliwą opinią o michniku? najlepiej PM bo tu nie miejsce
bejzkik
Lord
Lord
 
Posty: 1581
Rejestracja: sob 10.05.2003 11:27
Lokalizacja: sosnowiec/krakow

Postautor: Hifidelic » czw 02.10.2003 11:53

Przepraszam :drinking:
Awatar użytkownika
Hifidelic
Spammer!!!
Spammer!!!
 
Posty: 1137
Rejestracja: ndz 13.07.2003 18:27
Lokalizacja: Uroczysko

Postautor: Durendal Waldergrave » pn 10.05.2004 15:10

Moja ciotka kiedys opowiedziala mi jak oprowadzala wycieczke z Niemiec. Podczas niej zdarzyl sie moment, ze zaczela mowic o hitlerowskich zbrodniach i morderstwach. Spojrzala wtedy na tych ludzi i zobaczyla, ze spuszczaja glowy w dol i czerwienia sie ze wstydu. To mnie w pewnym sensie przekonalo, ze nie mozna winic ich za to, co zrobil Hitler. Uwazam, ze za to co zrobil Adolf nie mozemy ich nienawidzic, bo dlaczego oni maja do konca zycia odpowiadac za tego pana. Bylo i minelo! :twisted:

P.S Avi moze nie jestem mozgiem ortograficznym, ale chyba nie wypada robic bledu w temacie Nienawidzić :twisted:
Fear is a part of the Dark Side,
fear is an angry,
angry is a hate,
hate is a suffering
- Yoda
Awatar użytkownika
Durendal Waldergrave
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 123
Rejestracja: pt 02.01.2004 20:30
Lokalizacja: Krotoszyn ( Wlkp. )

Postautor: Vampdey » pn 10.05.2004 17:49

Niby społeczeństwa Niemieckiego winić nie można, bo i nie ma za co.
Bolą jednak skutki dawnych wydarzeń które można obserwować dziś na ulicy: coraz więcej młodych (przerażająco dużo) ma faszywstowskie naszywki, a nie ma u mnie muru nie przyozdobionego swastyką czy antysemitą.
Nie wiem jak to naprawdę jest, ale wśród Niemieckiej młodzieży podobno jest to strasznie rozpowszechnione także.
Winić? Zależy kogo, bo tych co pamiętają o starych zbrodniach nie tak jak powinni chyba tak.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Sztickin » pn 10.05.2004 19:14

Tak a propos rasizmu i posta Vemdeya.
Kraj ten (Niemcy) jest obecnie niechlubnym przodownikiem w ksenofobii wobec innych krajów Europy zachodniej i centralnej.
Oczywiście nie uogólniam.
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Alganothorn » wt 11.05.2004 8:02

Sztickin pisze:Tak a propos rasizmu i posta Vemdeya.
Kraj ten (Niemcy) jest obecnie niechlubnym przodownikiem w ksenofobii wobec innych krajów Europy zachodniej i centralnej.
Oczywiście nie uogólniam.

z całym szacunkiem Sztickin, ale to jest uogólnienie;
takie samo, jak np. 'Polacy to idioci', dodanie 'Oczywiście nie uogólniam jest zaprzeczeniem pierwszej części zdania' - jedno z nich jest nieprawdziwe...
uogólnieniem jest przeniesienie poglądów pewnej, moim zdaniem niewielkiej, grupy na całe społeczeństwo - nie widzę takiej ksenofobii w polityce niemieckiej, nie widzę tego w politykach poszczególnych landów (ok - jako tako orientuję się w polityce jednego z nich, konkretnie NRW)...
takie opinie są w moim przekonaniu dużym nadużyciem i krzywdzącym uogólnieniem
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Sztickin » wt 11.05.2004 9:04

Zależy co rozumieć przez uogólnienie. Dla narodu stara się przypisać pewne cechy ogólne, nawet gdy nie znajdują one oparcia w zdaniu większości. Masz więc w sumie rację. Tyle tylko, że ja mówiąc "...jest obecnie niechlubnym przodownikiem w ksenofobii..." mam na mysli to, że ten prąd jest w Niemczech najsilniejszy pośród danej grupy innych państw. Oczywiście, nie zmienia to faktu, co do ogólnej postawy narodu (o ile można o czymś takim mówić). Trudno przecież przypisywać cechy pewnej grupy wszystkim, wydaje mi się, że to jest oczywiste. A samą tezę oparłem na zasłyszanym w Radiu Watykańskim sondażu, nie pamiętam niestety przez kogo przeprowadzonym.
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Alganothorn » wt 11.05.2004 9:33

ja nie dostrzegam jakiegoś specjalnego nasilenia ksenofobii u naszych zachodnich sąsiadów, chociaż tego się spodziewałem;
spodziewałem się tego, że będą przerażeni napływem taniej siły roboczej, która potrafi omijać obostrzenia prawa pracy - dla mnie taki lęk, takie obawy są w pełni zrozumiałe i w sumie oczekuję ich manifestacji w jakichś marszach protestacyjnych związków zawodowych, czy deklaracji pomniejszych partii, nie zmienia to jednak w niczym tego, że społeczeństwo jako takie nie ejst moim zdaniem ksenofobiczne;
ma na pewno jednak duże obawy związane z napływem obcokrajowców związane z obecnością rosnącej ciągle mniejszości tureckiej...
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » czw 30.09.2004 20:13

Jak głosi tygodnik "Wprost" w niemczech poczęła sobie rozkwitać IV Rzesza. Związane jest to z błyskotliwymi sukcesami takich partii jak NPD (neofaszyści), DVU (również neofaszyści) czy PDS (postkomuniści, ci osiągnęli aż 23,6 % głosów w tegorocznych wyborach do Landtagów); nazistowska indoktrynacja wśród młodzieży i dorosłych nie budzi wątpliwości, marsze i rozróby narodowościowców są w Saksoni czy Brandenburgii częste o ile nie nagminne. Jakiś milioner (nie pamiętam nazwiska) wpadł na genialny pomysł utworzenia czegoś na wzór Himmlerowskiego "Lebensborn", gdzie rodzić się będą jedynie aryjczycy.

Jakie są tego powody, niepowodzenia rządów Shrodera, zwiększenie ilości mniejszości narodowych (wspomniana powyżej przez was ksenofobia) i powszechne niezadowolenie. W dodatku nikogo to nie dziwi nie obuża, ba skrajnie prawicowe ugrupowania cieszą się coraz to większym poparciem społecznym. Niemcy zawsze mieli tendencję do skrajności i nie zdziwiłbym się gdyby, jeżeli nie w tej kadencji to w następnej, powstała IV Rzesza.

Rzucam wam temat do przemyśleń i śledzenia wydarzeń w mediach - myślę że temat znów się odświeży - narazie tyle...
Ostatnio zmieniony pt 01.10.2004 11:15 przez Gvynbleid, łącznie zmieniany 2 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Wotan » czw 30.09.2004 20:22

nacjonalizm to trucizna...

dlatego nie chciałbym mieszkać w Niemczech - bo coraz więcej tam łysych pał - pełnych przemocy i nienawiści
od tego zawsze uciekam - jest tego pełno również tutaj


zastanawiam się czy gdzieś na świecie jest jeszcze miejsce gdzie nie ma chętnych do 'oczyszczania świata' za pomocą kija bejsbolowego.

Co do samych Niemców - normalnych ludzi => nie mam nic do nich.
Odpowiedzialni za II wojnę zbrodniarze są już w większości na wylocie z tego świata.

Nowe pokolenie na szczęście w dużej części to zwykli ludzie - którym nie mam nic do zarzucenia. Nie powinno się karać dzieci za grzechy ojców.
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Alganothorn » pt 01.10.2004 8:21

Gvynbleid pisze:Jak głosi tygodnik "Wprost" w niemczech poczęła sobie rozkwitać IV Rzesza (...) W dodatku nikogo to nie dziwi nie obuża, ba skrajnie prawicowe ugrupowania cieszą się coraz to większym społeczeństwem . Niemcy zawsze mieli tendencję do skrajności i nie zdziwiłbym się gdyby, jeżeli nie w tej kadencji to w następnej, powstała IV Rzesza.

po kolei...
kursywą - fragmenty, które zwróciły moją uwagę z powodów chyba zrozumiałych ;-)
rozkwitanie III Rzeszy? tak, wprost uwielbia takie teksty, pamiętna okładka z Eriką S. ujeżdżającą kanclerza, a pozostającą w stroju z Rzeszy numer 2 zrobił furorę nie tylko w naszej prasie, ale i odbił się echem na świecie - nie ma lepszej promocji dla tego periodyku...
a bardziej serio: nie, nie ma szansy na powrót jakiejkolwiek 'rzeszy' z prostego powodu: to jest extremum, którego popularność wynika z mizerii gospodarczej i niczego innego; nie jest zaskoczeniem, że popularność ugrupowań skrajnych ogniskuje się w landach najbiedniejszych, czyli u Ossich - na zachodzie takich decyzji wyborczych nie uświadczymy;
z kolei mówienie o 'tendencji do skrajności' u Niemaszków to też pomyłka - sukcesy Le Pen'a we Francji, czy onegdaj eNDecji w II RP nie wskazują na 'skłonność do skrajności', ale na ciężkie czasy, na trudną sytuację; jak trwoga to do Boga, ale także do ludzi oferujących rosty obraz świata nie wymagający myślenia, ale za to wyraźnie wskazujący 'naszych' i tych 'złych', którzy są odpowiedzialni za wszystko paskudne, co nas spotyka - to jest znak czasów, a nie konkretnej nacji...niedaleko szukając: LPR też daje taki obraz świata, Samoobrona podobnie i ich popularność wypływa z kolosalnego bezrobocia i poczucia zagrożenia, głównie ekonomicznego;
reasumując - ja w tym nie widzę większego problemu, to jest lekcja dla SPD i CDU (może i CSU, FPD i zielonych)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Parivantus » sob 18.12.2004 15:40

Samego hitlera napewno powinniśmy nienawidzic jednak teraz juz niema tego pokolenia niemców. Więc za co ? mamy ich nienawidzić za to że są. Sam osobiscie lubie ten kraj i zawsze im gorąco kibicuję. To prawda że hitler zabijał miliony ludzi i to było złe i mam nadzieję ze szmi Niemcy o tym wiedzą i takiego błedu juz nigdy nie popełnią. :!:
Cofamy sie przed wielkościa, która nas przerasta
Awatar użytkownika
Parivantus
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: pt 17.12.2004 23:44
Lokalizacja: Płońsk

Postautor: Marycha » sob 21.06.2008 17:29

Możemy czuć niechęć do Hitlera i jego armii, za to, że wyrządzili Polakom i Polsce tyle zła. Jednak uważam, że nie możemy winić i nie lubić obecnie żyjących Niemców. Co oni są winni? To ich dziadkowie byli źli, nie oni.
Marycha
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 65
Rejestracja: pt 20.06.2008 20:39
Lokalizacja: Gniezno

Poprzednia

Wróć do Philosophia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości