POMOC MILE WIDZIANA SZANOWNI FORUMOWICZE !!! :)

Tutaj podyskutujesz o filmach, ludziach i wszystkim, co dotyczy X muzy.

Moderator: Wotan

POMOC MILE WIDZIANA SZANOWNI FORUMOWICZE !!! :)

Postautor: furia » czw 09.02.2006 16:27

Co jak co,ale myślę ,że zwróciłam się o pomoc do odpowiednich osób:)
Piszę pracę na temat- Różne wizje przyszłości na podstawie wybranych filmów i innych tekstów kultury. Utwory juz wybrałam, bez problemu, tylko zastanawiam się wciąz nad filmami-jesli możecie zaproponujcie tytuły filmów,które mają miejsce w przyszłości i prezentują jakąś konkretną jej wizję-prosiłabym tylko o pozycje ambitne.

Dodam, że jako utwory wybór padł na:
-"Solaris" S.Lem
-"Wehikuł czasu" H.G.Wells
-"Na srebrnym globie" Żuławski

Z góry bardzo dziękuję :D
A Ruscy i tak przepowiedzieli koniec świata... Bo temperatuta niższa niż wódka ma procent !!! :)
furia
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 09.02.2006 16:11
Lokalizacja: mogadishu :)

Postautor: Jakub Cieślak » czw 09.02.2006 17:00

Ambitny film S-F nie na podstawie książki (bo tak to z miejsca zaproponowałbym ekranizację Solarisa, Wehikułu Czasu... :)), dziejący się w przyszłości? Hoho...
Z towaru młodego: "AI- Sztuczna Inteligencja"
"Gattaca: Szok Przyszłości"
Z towaru niemłodego:
"Ucieczka Logana"
"Outland".
To na początek, chętnie jeszcze o tym podyskutuję.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: LOX » czw 09.02.2006 22:44

Wymienie tylko jeden film ktory moim zdaniem stanowi juz podstawe tego gatunku:
ławaca Androidów
Coociaz moze jeszcze: Ghost in the shell ( Mamuro Oshiego) ma cos do powiedzenia
My best hat
LOX
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 88
Rejestracja: śr 05.01.2005 23:12
Lokalizacja: Pruszków

Postautor: Jander » czw 09.02.2006 22:47

Equlilibrium, koniecznie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Alganothorn » pt 10.02.2006 9:16

różne wizje mówisz;
zastanówmy się więc na początek nie jakie to fajowe filmy znamy, ale jakie różne wizje one prezentują:
- optymizm, czyli postęp technologiczny trwał i trwa aż do momentu opisanego w filmie -> np. 'Star Trek' i tego typu patenty
- pesymizm, czyli wizje z cyklu 'coś nie wyszło' -> 'Planeta Małp' i kolejne wizje z serii (zwłaszcza pierwsza wersja), '13 małp' i wiele, wiele innych
inny podział, jaki mozna zastosować to wizje skupiające się z jednej strony na podkreśleniu ewolucji naszego gatunku (że staliśmy się jeszcze fajniejsi, doskonalsi pod wszględem etyki i moralności - bardzo amerykańskie podejście, widać to świetnie w 'Star Treku', gdzie wszyscy bohaterowie 'ludzcy' są bardzo pozytywni, dyrektywy rozsądne itp, itd - tak, są wyjątki, ale potwierdzają regułę) i takie, gdzie pokazuje się, że poza rozwojem technologicznym, reszta się nie zmieniła (choćby wspomniany 'Blade Runner');
swoją drogą dziwi mnie brak Dicka w literaturze, ale to Twój wybór
;-)
można to nadrobić filmami, jest ich trochę na podstawie jego opowiadań
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » pt 10.02.2006 11:35

Sam bym zaproponował Star Treki, bo jestem ich wielkim fanem. Cóż, jednak nie wydaje mi się, żeby taki wybór był dobrze odebrany przez szanownych odbiorców tej pracy... Właśnie, kto jest odbiorcą tej pracy?
Star Trek aspiruje do rozrywki ambitniejszej, jednak polecałbym skupić się na innych tytułach, których nie trzeba dodatkowo bronić jako dobrych przykładów ambitnej twórczości.
Planeta Małp, czy taka Ucieczka Logana, albo Outland to filmy należące do klasyki, im łatwiej będzie wśliznąć się w ramy ambitniejsze. Łowca Androidów odpada, jeżeli nie bierzemy pod uwagę ekranizacji. Equilibrum może i prezentuje ciekawą wizję, ale cóż, film w większości poświęcony jest ciachaniu, strzelaniu. Tak samo można zaproponować niesamowitą wizję z Matrixa. Trudno obronić te dwa tytuły jako kino wyższych aspiracji.
A jak 13 Małp to koniecznie też Brazil. Tak wykręconej wizji chyba nikt nie miał.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: alex_anderson » pt 10.02.2006 13:40

Spróbuj " 5 element" albo "ostatni brzeg"
Awatar użytkownika
alex_anderson
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 11
Rejestracja: wt 24.01.2006 1:46
Lokalizacja: Mielec

Postautor: furia » pt 10.02.2006 22:14

Dzięki za taki odzew. Wciąż sie zastanawiam co wziać, jest to praca nie dla mnie, tylko pisana na zamówienie, więc muszę tez uwzględnić możliwości maturzysty, który ten temat będzie musiał wybronić. Stąd też takie zawężenie utworów, prezentacja maturalna nie może bowiem być za długa, tak więc maksymalnie 5 pozycji i to jak najbardziej kontrasujacych ze sobą.

Jeśli chodzi o wasze propozycje... Łowca androidów i Star trek odpada,to juz moje babskie,subiektywne preferencje :). Jesli chodzi o Equlibrium(chyba tak to sie pisze:) ), film spoko, ale prezentuje podobną wizję jak Matrix czy Raport mniejszości-człowiek- istota podrzędna, kontrolowana,pozbawiona wolności wszelako rozumianej itp

Z tego zestawu wezmę MATRIXA ,ponieważ najbardziej według mnie uwypukla wizję świata-manipulacji ,wykreowanej ,sztucznej rzeczywistości, w której człowiek jest totalnie zdegradowany i zależny od maszyn.

Dla kontrastu myślę też o Planecie Małp, tylko nie wiem czy to nie za ciężkie dla maturzysty,wiecie sami, jeszcze mi sie chłopak zamota i będzie zonk.

Dobrym przykładem konkretnej wizji, byłaby taka, która podejmowałaby problem klonowania i dylematów moralnych z tym związanych.Tu jednak nie jestem przekonana do "Wyspy", która najpierw przychodzi mi do głowy.Zamysł scenariusza dobry, wykonie zdecydowanie słabsze.

Jeśli macie jakies filmowe propozycje dotyczące klonowania to bardzo proszę, napiszcie.Film s-f nie jest moja najmocniejsza stroną :)

Byłabym także wdzięczna o kilka słów na temat tematyki wspomnianego "Brazil" i 'Ucieczki Logana"-te filmy nie są mi znane.

I jeszcze troche pomęczę... :D a co byscie powiedzieli ażeby w pracy wspomnieć o jakimś kultowym komiksie s-f ?
Czekam na podpowiedzi.

Sorki, że tak sie rozpisałam, polonistyczne zboczenie zawodowe :)

POZDRAWIAM
A Ruscy i tak przepowiedzieli koniec świata... Bo temperatuta niższa niż wódka ma procent !!! :)
furia
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 09.02.2006 16:11
Lokalizacja: mogadishu :)

Postautor: furia » pt 10.02.2006 23:03

Ale mam pomysł !!!!!!! W pracy powołam się jeszcze na słuchowisko Orsona Wellesa z 30 października 1938 roku -zawsze to coś innego. I będzie kolejna wizja -atak obcych na Ziemię !!! A forma słuchowiska i jego konsekwecji bezapelacyjnie ciekawsza jest od kolejnej książki czy filmu.

Kurde, jak ja o tym wszystkim napiszę na 4 stronach, toz to temat na magisterkę,a nie na maturę... :?
A Ruscy i tak przepowiedzieli koniec świata... Bo temperatuta niższa niż wódka ma procent !!! :)
furia
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: czw 09.02.2006 16:11
Lokalizacja: mogadishu :)

Postautor: LOX » pt 10.02.2006 23:25

CO do Wyspy to sam osobiscie uwazam ze daleko tej produkcji do miana ambitnego.

A co do komiksu no to ja sie znam tylko na mandze i z s-f moge polecic juz wczesniej wymienianego Ghost In The shell i inny komiks tego aotora Appleseed ( to tez a propo kolonowania) no i wszechobecny Akira.
Sa to trzy kultowe mangi s-f. ALe jesli mam byc szczery to watpie zeby ow komiksy nadawaly sie na prace maturalna :wink:
My best hat
LOX
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 88
Rejestracja: śr 05.01.2005 23:12
Lokalizacja: Pruszków

Postautor: Jakub Cieślak » wt 14.02.2006 10:07

Słuchowisko Orsona było oparte na "Wojnie Światów" HG Wellsa, już łatwiej będzie Ci się oprzeć na książce niż na słuchowisku, które szło ponad pół wieku temu. Chyba, że masz dostęp do tych nagrań...
Kurde, jak ja o tym wszystkim napiszę na 4 stronach, toz to temat na magisterkę,a nie na maturę... :?
Oj nie sądzę.

Matrix nadaje się na temat pracy pisanej przez maturzyste. Na pewno trudno byłoby uwierzyć, że to jego praca, gdyby traktowała o słuchowisku sprzed wielu, wielu lat, albo o "Ucieczce Logana".
"Planeta Małp" nie powinno zostać zamotane przez maturzystę, ponieważ występuje w nowej wersji zrobionej nie tak dawno temu przez Tima Burtona. Niestety to typowy komercyjniak, ale mniej więcej opowiada tą samą historię co klasyczne odcinki "Planety Małp".
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o Ucieczce Logana:
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=9244
http://www.imdb.com/title/tt0088846/
O "Brazil".
http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=2011
http://www.imdb.com/title/tt0074812/

Przy czym "Logan's Run" to ciekawostka, a "Brazil" wypada znać, bo to naprawdę kawał niesamowitego kina.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » wt 14.02.2006 14:16

Jakub Cieślak pisze:Słuchowisko Orsona było oparte na "Wojnie Światów" HG Wellsa, już łatwiej będzie Ci się oprzeć na książce niż na słuchowisku, które szło ponad pół wieku temu. Chyba, że masz dostęp do tych nagrań...

pozwolę sobie się nie zgodzić z wielce szanownym przedmówcą: słuchowisko to funkcjonuje sobie już w kulturze masowej, trzeba po prostu dotrzeć do tych informacji na jego temat, do jakich mógł dotrzeć ów maturzysta...
...z resztą traktowanie maturzysty jak idioty, który nie umie posiedzieć kilku godzin w necie i poszperać jest nieco uwłaczające dla sporej części naszych forumowiczów
;-)
jeśli zaś chodzi już o 'realizm korzystania' z 'wojny światów', to najprawdopodobniej najłątwiej uwierzyć w oparcie się na filmie, który niedawno gościł na ekranach
:-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Gvynbleid » wt 14.02.2006 17:32

Jeśli o klonowanie chodzi to mangi zdecydowanie przodują LOX imo bardzo dobrze Ci doradził (mimo że np. Appleseed było bardzo cieńkie). Z 'normalnych' filmów nasówa mi się jeszcze "6-ty dzień" ze Schwarzeneggerem (też cieńki nota bene) i Aliens Resurection (porucznik Replay w końcu sklonowali, ba i to w ilu wersjach).

Osobiście do twojej pracy pasowałby mi jeszcze jakiś postapokaliptyk albo jakaś bardziej głęboka (przejmująca) dysutopia bo matrix jest strasznie oklepany (jeśli można doradzić :D, ale od razu mówie że te tematy to moje skrzywienie zawodowe). I tu mamy Mad Maxa (chyba najlepszy przedstawiciel postnuklearek) i THX 1138 jako dysutopia (może być też ekranizacja Orwella "1984" - ale książkowa postać jest lepsza, poza tym z tego co pisałaś nie chcesz ekranizacji).

Powodzenia!
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

Postautor: Jakub Cieślak » wt 14.02.2006 17:36

Interes polega na tym, że tym, że mamy przedstawić przykłady różnych wizji przyszłości. Zatem proponuję nie ciągnąć tematu "Wojny Światów", która pod każdą postacią- książki, słuchowiska, filmu jest przedstawieniem wizji teraźniejszości w obliczu zjawiska inwazji. Zatem chyba obok tematu, nie?
A jeżeli już mamy przedstawiać czyjeś wizje, to lepiej przedstawiać wizje autorów tych wizji, a nie autorów ekranizacji, czy innej adaptacji tych wizji, nieprawdaż? :D
..z resztą traktowanie maturzysty jak idioty, który nie umie posiedzieć kilku godzin w necie i poszperać jest nieco uwłaczające dla sporej części naszych forumowiczów

To już Twoje słowa. Ja nic takiego nie powiedziałem. Nie podpisuję się też pod tą interpretacją moich słów.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: LOX » wt 14.02.2006 22:38

(mimo że np. Appleseed było bardzo cieńkie)

Filmy moze tak, ale mi chodzilo bardziej o mange ktora jednak jest bardzo dobra jak nie najlepsza w owym temacie.
My best hat
LOX
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 88
Rejestracja: śr 05.01.2005 23:12
Lokalizacja: Pruszków


Wróć do Film

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron