Wojny między Białymi a Indianami

od starożytnej po nowożytną na wszystkie sposoby ;-)

Wojny między Białymi a Indianami

Postautor: Biały Orzeł » śr 19.01.2005 22:08

Hej!
Czy znacie jakieś ciekawostki na temat wojen białych z Indianami :?: A może jakaś ciekawa literatura :?: Albo nawet coś innego, czekam na wszystko :twisted:
"Ziemia i ja - z jednego jesteśmy ducha"-Joseph - wódz Indian Nez Percé

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - Antonione de Saint-Exupery
Awatar użytkownika
Biały Orzeł
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 48
Rejestracja: wt 02.09.2003 17:42
Lokalizacja: Mrągowo/Des Plaines

Postautor: Wotan » śr 19.01.2005 23:05

polecam film "Niebieski żołnież" ("Soldier in blue") - to mniej więcej dość naturalistyczne pokazuje na czym zbudowano ameryke... Film ma już swoje lata, ale jeśli na niego trafisz - warto obejrzeć
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: Alganothorn » pn 24.01.2005 9:24

zasadniczo zależy od okresu o który Ci chodzi;
filmy:
masz szereg 'romantycznych' opowieści o Geronimo i Custerze (naście filmów, lepszych i gorszych, jak potrzebujesz konkretów trza będzie poszperać ;-) ) i szereg znacznie gorszych ogólnych westernów (zwłaszcza z epoki sprzed 'rewizjonizmem westernowym');
masz monumentalnego Tańczącego Costnera i szereg innych produkcji opartych na kontraście biały - Indianie (praktycznie w każdym prędzej czy później dochodzi do walki biali - Indianie...)
masz wreszcie szereg produkcji z Ameryki Południowej, z 'Misją' i np. 'Aguirrą Gniewem Bożym'
książki:
poza 'żelaznym kanonem' z Mayem na czele, masz pozycje mniej popularne, a bardzo ciekawe jak trylogia Tecumseha Longina Jana Okonia;
inne:
najciekawsze i najnudniejsze jest jednak szperanie po amerykańskich uniwerkach (strony sieciowe) w poszukwianiu publikowanych czasami fragmentów prac i artykułów; w stanach istnieje szereg fundacji i konkursów na najlepsze prace w tej tematyce, trza tylko psozperać
:-)
dla jasności: za Chiny nie pamiętam adresów, a poprzedni format pozbawił mnie notatek, więc w tych poszukiwaniach nie pomogę...
:-(
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Biały Orzeł » wt 25.01.2005 22:15

Hej!
Chodziło mi raczej o barziej porządne filmy, może jakieś dokumentalne. "Tańczący z wilkami" już oglądałam. Co do książek, to May mnie raczej nie interesuje (chyba wiesz czemu). Ale Longin Jan Okoń-mówisz interesujący :wink: Może przczytam jak dostaną to gdzieś Dzieki :lol:
"Ziemia i ja - z jednego jesteśmy ducha"-Joseph - wódz Indian Nez Percé

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - Antonione de Saint-Exupery
Awatar użytkownika
Biały Orzeł
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 48
Rejestracja: wt 02.09.2003 17:42
Lokalizacja: Mrągowo/Des Plaines

Postautor: Alganothorn » śr 26.01.2005 8:40

cykl o Tecumsehu jest o tyle ciekawy, że dotyczy tego okresu historii Indian, który rzadko pojawiał się w konematografii, a i w literaturze nie bywał zbyt często (ok - echa można odnaleźć u Coopera, przy okazji polecam 'Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka', tak to się chyba w całości nazywa: najpopularniejszy tom to, oczywiście, 'Ostatni Mohikanin', ale i pozostałe 4 są ciekawe);
'poważniejsza' kinematografia to domena stacji pokroju Discovery, o której najlepszego zdania nie mam, ale dla obrazków i niektórych ciekawostek na pewno warto pooglądać
pozdrawiam
ps. jeszcze raz zachęcam do przeglądania stron uniwerków amerykańskich, rzecz jasna w odpowiednich stanach
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Stacho » śr 08.03.2006 22:59

Jest taka, poprzedzona skrótem wcześniejszej historii podboju Nowej Anglii, biografia Daniela Boone'a: Prawdziwe życie Skórzanej Pończochy. Autora w tej chwili nie pamiętam.
Stacho
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 08.03.2006 20:35
Lokalizacja: o, stąd!

-

Postautor: Cyrograf » śr 27.06.2007 20:13

Gen. Custer (1839-1876) jest w USA normalnie "wiecznie żywy" - wzmianki o nim pojawiają się w wielu hollywoodzkich filmach, jak "Byliśmy żołnierzami", "Ostatni samuraj" czy "Zaklinacz koni". Heh, najmłodszy generał w historii tego kraju (został nim mając 24 lata - tak jak Napoleon, bodajże)

Ahaa.. Jeszcze już wyżej wspomniany "Tańczący z Wilkami", obraz obowiązkowy oraz Grzegorz Swoboda - "Little Big Horn 1876" - polecam.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: Stacho » śr 27.06.2007 20:31

Eva Lips - Księga Indian (przekład bodaj z niemieckiego).

A jeśli chodzi o Amerykę Południową - Alfred Döblin "Błękitny tygrys". To samo, co w "Misji", tylko bardziej zgodnie z faktami, chociaż w zbeletryzowanej formie.
ja jestem osoba mało medialną. Mam dobrego męża. (Basia Stępniak-Wilk)
Stacho
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 14
Rejestracja: śr 08.03.2006 20:35
Lokalizacja: o, stąd!

Postautor: Tigana » śr 27.06.2007 21:11

Trylogia Szklarskich "Złoto Gór Czarnych" - szczególnie ostatni tom - "Ostatnia walka Dakotów" no i znakomity film "Jesień Czejenów" Jak dla mnie najwierniej postać generała Custera pokazano w "Wielkim Małym Człowieku" - zarówno filmie, jak i książce. Chorobliwie ambitny, popędliwy, dla kariery gotowy zrobić wszystko. No i "Syn gwiazdy Porannej" bo obozy indiańskie zawsze atakował o świcie.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość