A Wiedźmin to co ??

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

A Wiedźmin to co ??

Postautor: Desty » wt 18.03.2003 17:17

W tym temacie proszę o wypowiedzi na temat jednej z najlepszych polskich sag fantasy "Wiedźmin" Jest jedno z moich pierwszych książek fantasy. Pewnie dlatego czuje do niej taki sentyment :D Jest to książka która chyba każdy zna. Nawet w języku codziennym często nieświadomie używamy cytatów z tej książki np :
"Ty wrzyć chędożony ... lalalala :D
Dla mnie najważniejszą zaletą tej książki jest nie głowny bohater ale jej specyficzny klimat. Coś sprawia że chcesz ją czytać dalej i dalej. Ja gdy czytałam 1 tom nic nie mogło mnie od niego oderwać (a były wakacje).
No to tyle moci wywodów. Czekam na reakcje :D
P.S. Błagam nie piszcie tu o filnie i serialu które dal prawdziwego fana rpzoy Sapka były .... nie no nie będe przeklinać. Zresztą każdy wie jakie były...
In the Silent Hill...don't walk alone.
Why ??? I can't ask :twisted:
Awatar użytkownika
Desty
Lady
Lady
 
Posty: 29
Rejestracja: pt 28.02.2003 21:57
Lokalizacja: z drogi z której się nie wraca

Postautor: Vampdey » wt 18.03.2003 17:35

Wiedźmin? Co wy mi tu bajki jakieś dajecie, ja jestem powazny dorosły człowiek! :P
Oczywiście, żartowałem, to wyżej to podejście moich starych :).
Co tu teraz pisać? Po raz setny, że jest to lektura obowiązkowa? Że Regis is the best? Że po przeczytaniu o BPP - biednej pierdolonej piechocie zlewałem się pół godziny? :)...
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: '//iedzmin » wt 18.03.2003 17:39

No ja nic nie bede sie rozpisywal.... :) chyba to oczywiste - Sapek Uber alles - nawet bylem z nim na spotkaniu.. eh r0x
Obrazek
Awatar użytkownika
'//iedzmin
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 694
Rejestracja: ndz 06.10.2002 9:44
Lokalizacja: Currahee

Postautor: Desty » wt 18.03.2003 20:08

Ulubiona postać = Regis, za wyzej wymienoną piechote i całokształt twórczości (osioł Regisa RULEZ)
In the Silent Hill...don't walk alone.
Why ??? I can't ask :twisted:
Awatar użytkownika
Desty
Lady
Lady
 
Posty: 29
Rejestracja: pt 28.02.2003 21:57
Lokalizacja: z drogi z której się nie wraca

Postautor: Vampdey » śr 19.03.2003 15:17

Desty, a co Regis do BPP ma to ja nie wiem...
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Azirafal » śr 19.03.2003 19:40

Moment moment... A Jaskier? "kobyła wierzchem na wałahu! niebywałe!" A Yarpen Zigrin? "powietrze udaje mi się czasem zepsuć na co wobec pani nie śmiałbym sobie pozwolić" A diaboł i ludzie z Krainy Kwiatów? "wy jemu onych kulek dwa worki bez mała dali, durni wy!" (wiem, że to Jaskier mówił, chodzi o stylistykę ;-) A Dijkstra? "wiedźminie, ja mam na statku dwudziestu żołnierzy; a jest wśród nich cyrulik?" A Cahir? "rzucił z żołnierska kurwą waszą macią i przeszli bez problemów"

Cytaty mogą być niedokładne, bo z głowy, ale sens ogólny taki: były tam same zarąbiste postacie, które raz po raz dawały ekstra popisy humoru. Nie licząc Ciri, która była drętwa jak nieociosany patyk...

Oczywiście są też inne, lepsze teksty wyżej wspomnianych postaci, ale ich nie pamiętam na tyle dokładnie, by cytować z pamięci...
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » czw 20.03.2003 0:16

krótko:
świetne opowiadania, niezła saga, wspaniale stworzony i opisany świat z niepowtarzalnym klimatem i odważnym uwspółcześnieniem problemów (zdaniem wielu to błąd, albo i świętokradztwo, np potraktowanie elfów, ale ja cenie odwagę Sapcia i wiarygodność charakterystyki), wyraziści bohaterowie, a także postacie z dalszych planów...świetna, świetna literatura;
ulubione postacie?
Regis, Dijkstra i...Nenneke

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Desty » czw 20.03.2003 14:53

I o to właśnie chodziło
In the Silent Hill...don't walk alone.
Why ??? I can't ask :twisted:
Awatar użytkownika
Desty
Lady
Lady
 
Posty: 29
Rejestracja: pt 28.02.2003 21:57
Lokalizacja: z drogi z której się nie wraca

Postautor: Zuhar » czw 20.03.2003 15:18

Wiedźmin? Opowiadania są tak dobre, że nawet moja żona pałająca wstrętem do fantasy przeczytała i wyraziła zachwyt. Saga: bardzo dobra, ale nic więcej. Postać? Nie będę oryginalny: Regis
Awatar użytkownika
Zuhar
Mechanik Pokładowy
Mechanik Pokładowy
 
Posty: 520
Rejestracja: śr 11.12.2002 14:13
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Detoks » pt 21.03.2003 2:33

opowiadania i 1 czesc sagi swietne
ale 2 czesc mnie zawiodla, prawie nie do przejscia, nie wiem moze powinienem podejsc do niej jeszcze raz ale no nie wiem, spodziewalem sie wiekszego rozwoju sytuacji a Sapkowski troche wziol czytelnikow na przetrzymanie,
co do postaci to jeszcze nie wiem nie skonczylem jeszcze sagi
Powiedziałem, co chciałem powiedzieć
Ty zrobisz, co uważasz za słuszne
gdzie byli detoksi gdy przybyli obcy??
www.maskarada.republika.pl
Awatar użytkownika
Detoks
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 192
Rejestracja: czw 14.11.2002 13:36
Lokalizacja: Arrakis

Postautor: Lechu » pt 21.03.2003 11:23

Dokładnie Detoks, u mnie było w 100% identycznie. Zacząłem od opowiadań i były świetne, krótkie, treściwe i porządnie napisane. Pomyślałem dobra, teraz saga, pewnie będzie tak samo dobrze. A tu zonk. Pierwszy tom był jeszcze w porządku, w miarę, ale przy drugim utknąłem i dałem sobie spokuj. Nie wiem, może dalej jest lepiej, ale mi się zupełnie czytać odechciało. Może kiedyś wróce i dokończe.
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: Vampdey » pt 21.03.2003 14:08

Co wam w "czasie pogardy" nie pasowało to ja nie wiem.. Super powieść. Jedynym miejscem gdzie "usnąłem" przy sadze był początek "pani jeziora"... Książka przeleżała u mnie w szufladzie dwa tygodznie zanim zabrałem się w przeczytałem ją.
Ale to że jakieś fragment był troszę nudniejszy nie zmienia faktu że zarówno saga jak i opowiadania sa genialne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Azirafal » pt 21.03.2003 18:04

Ja przeczytałem dwa tomy opowiadań i trzy części sagi jednym ciurkiem. Potem czekanie po pół roku na dwie ostatnie części. Opowiadania oczywiście świetne - dobrze wprowadzały w klimat. Pierwsze trzy części były ekstra - właśnie to przeniesienie współczenych problemów i spraw aktualnych do tego świata, stanowiło genialności dzieła. Rozgrywki polityczne, dyplomatyczne i szpiegowskie (boski Dijkstra i król Esterad z Koviru :D ) były świetne! Potem było gorzej - Wieża Jaskółki w porządku, a Pani Jeziora napisana, jakby naprawdę Sapek nie wiedział jak to skończyć, więc skończył w sposób najprostszy - wybił głównych bohaterów, a Ciri (najsłabsza z postaci w sadze) odjeżdża w dal z pięknym nieznajomym (i nic do końca się nie wyjaśnia). Nędza...
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » ndz 23.03.2003 21:10

Może to furtka? W końcu sam autor nigdy nie zaprzeczał możliwości opublikowania kolejnych powieści o Geralcie za jakiś czas...
Jeżeli chodzi o moją subiektywną ocenę wiedźmoksięgu, to, analogicznie jak chyba niemal u wszystkich, opowiadania były zdecydowanie najlepsze. Potem właśnie drugi tom sagi, następnie pierwszy, trzeci, piąty i czwarty :) Pomieszane, wiem, ale w moim przypadku tak właśnie jest :mrgreen:
A z postaci... Z technicznego punktu widzenia najlepiej zarysowany był Regis (poza naturalnie Geraltem i Jaskrem), ale subiektywnie najbardziej podobała mi się postać... uwaga... Ciri. Tak, wiem że jestem inny, a ona sama bardziej przypomina chodzącą statuę niż człowieka, ale pośród rozwrzeszczanego zewsząd towarzystwa wydała mi się mile pociągającą oazą spokoju. Jak widać, każdy szuka czego innego.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Lechu » ndz 23.03.2003 22:49

Hmmm RaF ciekawe metody czytania stosujesz patrzę :mrgreen:
A ja czytając o Ciri (przypominam że czytałem tylko 2 pierwsze częsci sagi i mówie tu o Ciri właśnie z tych dwóch ksiązek, Ciri z opowiadań to inna historia) miałem wrażenie jakbym czytał podręcznik o dojrzewaniu u dziewczyn, nie wiem po co zresztą Sapkowski to w ten sposób ujął, czy chciał zrobić ją bardziej ludzką czy liczył że przyciągnie to męską część czytelników. Ale to może tylko ja takie wrażenie miałem :roll: No nic taki szczegół na jej temat, zresztą i tak było lepiej niż szczerbialowa Ciri. To była dopiero katastrofa (tylko błagam nie piszmy dalej o serialu bo już jest taki topic)

PS Azirafal - merci, nie muszę dalej czytac sagi :)
My new Home:
Heroes Home
Obrazek
Awatar użytkownika
Lechu
Lord
Lord
 
Posty: 1638
Rejestracja: pt 06.12.2002 12:41
Lokalizacja: Guild Wars / Heroes Home

Postautor: hops » pn 24.03.2003 0:00

Książki Sapka mnie zachwycają. Kiedyś nawet postulowałem o włączenie opowiadań do lektur nadobowiązkowych w podstawówce :) Ehh, to były czasy. Człowiek był wpływowy, to mógł poszaleć w pokoju nauczycielskim :)

A ulubiona postać? Vilgefortz z Rogeveen. Największy, najbardziej chory i okrutny, najpotężniejszy, najprzebieglejszy zły w historii literatury [IMHO]. Po dziś dzień używam jego imienia w grach cRPG :)
"There is nothing amazing. Just the norm." - Naota, FLCL
http://www.stalin-vs-hitler.w.pl
Awatar użytkownika
hops
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 524
Rejestracja: śr 09.10.2002 19:01
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Vampdey » pn 24.03.2003 12:02

Lechu... Ciri była powalająca to fakt. Ale w ostatnich tomach. Z nieporadnej dziwczynki zrobiła się z niej pyskada bojowniczka :D... Doczytaj do końca a zobaczysz :)

Przysłuchuje się i nie mogę zrozumieć co wam z tym przeniesieniem współczesnych problemów w wiedźmina. Wiedźmin był moją drugą po Władcy Pierścieni powiescią fantasy. Wtedy to byłem po wrażeniem tego stylu, "taki nowoczesny" "taki super" :P, sami wiecie. Ta książka to była niewyobrażona rozrywka po długim monotonnym nudzącym (chociaż jakże wspaniałym) WP :). Tak więc jakies super aktualnych odniesień do rzeczywistości nie zauważyłem, bo teraz to można się takich wszędzie doszukiwać. Niektórzy jakies prawd Horym Potrierze się doszukują...

Co do wspomnianej przez kogoś zostawionej otwartej "furtki" do kolejnych powieści. W sumie nie miałbym nic przeciwko, kontynuacja Wiedźmina jako sagi przygodowej nie była by jakąś szmirą. W wypadku gdyby Tolkien chciał napisać kontynuacje WP to by niszczyło idee pierwszej części. A w wiedźminie to i trzy sagi mogą jeszcze być, ja bym sie wielce ucieszył :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Sfinks » pn 31.03.2003 13:11

Genialna, napisana genialnym jezykiem, niesamowity humor i zwroty akcji, ulubiona postać : Ciri, Regis. Niesamowita atmosfera
Co to za zwierze które o poranku chodzi na czterech łapach
W południe na dwóch
O zmierzchu na trzech ?
Sfinks
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 12
Rejestracja: pn 03.03.2003 13:51
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: QuaD » wt 08.04.2003 19:46

Ojej Sapek i jego boska książka....najczęściej czytany przeze mnie cykl fantasy (średnia raz, dwa na rok ;). Genialny hurmor, głębokie postacie i boski świat... Popisze się orginalnością i powiem: Regis rox :P

Z lepszych cytatów:
"...Też mi drużyna: wierszokleta z lutnią, pyskate pół-baby pół-driady, Nilfgaardczyk(nie jestem pewnien czy dobrze ;) ),który upiera się, że nie jest Nilfgaarczykiem i wampir któremu idzie pięćdziesiąty krzyżyk na karku... "

"Raz nas okrzykneli podczas przeprawy ale Cahir odkrzyknął, że jest w służbie cesarskiej i dołożył zawsze skuteczną i prawdziwie wojskową kurwą waszą macią i pojechaliśmy dalej..."

Kultowe BPP, oraz pieśń krasnoludzka.
Ehhh zapomniało się.... Trzeba podczytać...
;)
I can see, what You cannot.
Visions milky, then eyes rot.
When You turn, i will be gone.
Whispering my hidden song...
Awatar użytkownika
QuaD
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 28
Rejestracja: pt 17.01.2003 21:54

Postautor: Tordis » pn 05.05.2003 12:39

Ech, co ja bede gadac po proznicy: do Sapkowskiego wraca sie milo jak do malo czego. Wlasnie po raz dziewiaty czytam sage i znow smieje sie jak dziki osiolek. To jedna z tych ksiazek, ktorych czytanie w miejscach publicznych powinno byc zabronione ze wzgledu na nagle wybuchy smiechu. Ech, scenka w szalasie Regisa ("Powiedzialbym wam wiecej, chlopcy, ale to tajemnica!") albo rozmowa czarodziejek dotyczaca kamieni i jezy, ktora sprawilaby, ze Geralt oblalby sie rumiencem, gdyby tylko mogl... A zupelnie niekomediowa, ale pelna uroku scenka na Tarn Mira? Nie bede kryla: Sapkowskiego uwazam za geniusza. I tyle.
"Turn off the sun, pull the stars from the sky
The more I give to you, the more I die"
(T. Reznor)
Awatar użytkownika
Tordis
Lady
Lady
 
Posty: 12
Rejestracja: pn 05.05.2003 12:00

Postautor: dhutirth » wt 20.05.2003 12:13

Powiem tylko tyle Sapek to mój Iezu. Wiedźmin to kawał znakomitej fantasy. Pięcioksiąg o lwiątku z Cintry to mój uluiony cykl.
Czy mówił już ktoś o Regisie? :wink:

"Pomyliłeś niebo z gwiazdami odbitymi nocą od powierzchni stawu"
dhutirth
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 3
Rejestracja: wt 20.05.2003 11:06

Postautor: hmhm » śr 04.06.2003 8:31

Sapek r0x i basta, ale podzielam zdanie wiekszosci forumowiczow, ze czesc 5 nie byla juz tak dobra jak poprzednie i jak opowiadania. Mnie moooocno znuzylo jakies pierwsze 300 stron...
hmhm
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 33
Rejestracja: czw 15.05.2003 11:38

Postautor: Gorbag » sob 21.06.2003 19:35

Z Sagi najleszpy byl Jaskier i Yarpen Zigrin ;] 2 najbardziej kontrowersyjne postacie ktore najbardziej mi przypadly do gustu :)
Gorbag
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 27
Rejestracja: śr 18.06.2003 18:48
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: IkitClaw » śr 02.07.2003 19:56

A mi Wiedzmin do gustu nie przypadł...................... (nie tylko nie kamieniami!!!!!!!!!!! ) . PRzeczytałem I tom- musze przyznać ciekawy ale mnie nie wciagnął. Tak po prostu IMO dobra ksiazka. Do drugiej części jakos tak mnie nie ciągnie specjalnie. Pytacie co mi sie nie podoba/ jak to siemoze mi nie podobać- Każdy ma własny gust. niektórzy nie lubia Włądcy Pierścieni, czy SW..... Ja nie lubie wiedzmina.
pozdrawiam
ikit
"Jedna smierć do tragedia, milion ofiar to juz tylko statystyka." -J. Stalin
Awatar użytkownika
IkitClaw
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 1
Rejestracja: ndz 29.06.2003 11:29
Lokalizacja: City of Pillars

Postautor: Grzeniu » śr 02.07.2003 21:28

Dla mnie poprostu swietne. Niebede opisywal dokladniej bo potarzalbym poprostu wypowiedzi innych:) Ale zawsze mnei intrygowala milosc wszystkich do Regisa:/ Zupelnie nierozumiem co w nim takiego widzicie... Niezrozumcie mnei zle-uwazam go za swietna postac("Panowie, niebojmy sie tego powiedziec, ta postac ma dwie lewe nogi" z pamieci cytuje). A patrzac chocby na ten temat mozna pomyslec ze jest to jakas naprade niezwykla postac. Moimi faworytami sa Dijkstra i krasnoludowie:)
Grzeniu
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 42
Rejestracja: pt 27.06.2003 10:55

Postautor: Czarownica » śr 02.07.2003 22:15

NMO, no, no... po prostu klasyka...sla mnie jak najbardziej najlepsza książka. regis= najlepsza postać. A Ciri rzeczywiście drętwa jak patyk...eh...nie ma to jak być....fanem Saspka...Ale Wiedzimin to książka która wywarła na mnie wieeelki wpływ...:P
"I'm so happy cause today I found my friends... they're in my head"
Awatar użytkownika
Czarownica
Lady
Lady
 
Posty: 65
Rejestracja: śr 25.06.2003 19:05
Lokalizacja: Będzin (siedziba diabła)

Postautor: Angbandrider » czw 31.07.2003 23:29

Tak Sapkowski, jak u wielu innych był dla mnie drugą książką po WP, i miałem pewien dylemat jak ocenić która lepsza. Do tej pory nie oceniłem, pomimo tego że troche drażnił mnie patetyzm w WP a w Wiedźminie podobało to że tekst pisany jest z jajem :D.
Ulubine postacie: Cahir Mawr Dyfrynn aep Cellah i Emiel Regis Rohellec Terzief Goddefroy (wszystko z pamięci oczywiście :D, tego sie nie zapomina).
I am the fallen angel who will punish you for all your sins
Awatar użytkownika
Angbandrider
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: pn 30.06.2003 20:11
Lokalizacja: prosto z piekła

Postautor: Sztickin » pt 01.08.2003 11:19

Sapkowski to krol polskiej F. Na poczatku bylem zafascynowany, coz to za talent, coz za kunszt. Ale do czasu poki nie siegnalem po inne ksiazki fantasy. A teraz mimo, ze to juz nie poczatek, zafascynowany jestem nadal. To cos dla milosnika fantasy jak Koran dla Araba. Oczywiscie mam pewne zastrzezenia jak do wszystkiego. Ale nie zmienia to faktu, ze to klasa, wyznacznik dla wielu mlodzszych writerow.

Ulubione postacie? Ciri, Avallac'h, no i Geralt.
Sztickin
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 482
Rejestracja: pn 14.07.2003 17:10
Lokalizacja: jestem?

Postautor: Torgarn » pt 01.08.2003 20:27

Wszyscy tutaj piszecie że Wiedźmin to najlepszy cykl fantasy na polskim rynku. Ja tak nie uważaj, Wiedźmin to jeden z najlepszych, i bynajmniej nie mam na myśli Polski. Książka Sapowskiego, to dzieło na skalę światową. Także jedna z pierwszych książek jakie dane było mi przeczytać. Każda postać ma odrębny, własny i charaktrestyczny klimat. Dla mnie jedna z najlepszych książek, spokojnie mogąca konkurować z WP, mimo drobnych wad, nic nie znaczących wobec ogromu zalet jakie niesie ze sobą saga. Nie wiem czy to zmowa, ale ja też największym sentymentem darzę Regisa :]
Obrazek
Awatar użytkownika
Torgarn
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 34
Rejestracja: czw 31.07.2003 9:08

Postautor: Czarownica » pt 08.08.2003 18:14

Po ponownym przeczytaniu lekturki zmieniam zdanie najlepsza postać, choć występowała za krótko, to ANGOULEME. Jej teksty mnie rozwalają. Regis jest na drugim miejscu. A potem chyba sam Geralt. Mniejsza z tym. SAPKOWSKI ROX ! ! ! !
"I'm so happy cause today I found my friends... they're in my head"
Awatar użytkownika
Czarownica
Lady
Lady
 
Posty: 65
Rejestracja: śr 25.06.2003 19:05
Lokalizacja: Będzin (siedziba diabła)

Postautor: Angbandrider » pn 08.09.2003 17:01

Oj widze że ochy i achy nie mają końca. A co sądzicie o ostatnim tomie sagi. Czy podoba wam się nawiązanie do świata Króla Artura, czy podoba wam się to że po przejściu 1500 stron docieramy nie tylko do śmierci Geralta ale i reszty drużyny. Czy zabieg takowy uważacie za przejaw chwilowej niedojżałości - zakończenia książki na "odpieprz". Odrazu zastrzegam sobie że nie myśle o tym w takich kategoriach, chociaż przyznam szczerze że perspektywa zamku Camellot mi nie odpowiada :D; chce po prostu zasiać ziarno niezgody by wznowić dyskusję :D.
I am the fallen angel who will punish you for all your sins
Awatar użytkownika
Angbandrider
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: pn 30.06.2003 20:11
Lokalizacja: prosto z piekła

Postautor: RaF » pn 08.09.2003 19:33

Ja tego nie odebrałem jako kończenia "na odpieprz się". Sapkowski jako pisarz miał 100% prawo do zakończenia powieści w taki sposób, jaki mu się żywnie podobał, nawet gdyby zdecydował się wysłać wszystkich na Marsa. Też nie byłem wprawdzie zachwycony wybiciem wszystkich do nogi, bo zdążyłem już ich polubić. I nie wiem, ale odniosłem wrażenie, że Geralt jednak wcale nie umarł.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Angbandrider » pn 08.09.2003 19:59

To w takij razie jakim cudem z widłami w brzuchu spotkał się z resztą swojej wszekże zmarłej już kompanii i to w dodatku na jakiejś łódce - jedyne skojażenie jakie mi się nasówa to hmmm - Styx.
Wiem że może jestem mało romantyczny ale jeżeli o mnie chodzi to saga chyba się skończyła i nie powróci już (chyba jednak dobrze, co za dużo to nie zdrowo).
I am the fallen angel who will punish you for all your sins
Awatar użytkownika
Angbandrider
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 252
Rejestracja: pn 30.06.2003 20:11
Lokalizacja: prosto z piekła

Postautor: RaF » pn 08.09.2003 21:18

Że jak?? Gdzie ty to wyczytałeś? Przecież w książce jest jak byk, że Ciri sobie tam coś czaruje, ratując Geralta, potem zaporowadza go i Yennefer do jakiegoś, ja wiem, "innego wymiaru" czy świata, gdzie cieszą się sobą. Nie ma tam nic o zmarłej kompanii ani zdania typu "Geralt umarł"...
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » pn 08.09.2003 23:02

żadnych zastrzeżeń do zakończenia sagi nie mam - wielu znajomych poczuło się 'oszukanymi' końcówką, zwłaszcza ukłonami w stronę cyklu arturiańskiego, ale w sumie fascynacja Sapcia tym tematem jest znana od dawna (vide 'Świat króla Artura') i generalnie spodziewałem się jakiegoś nawiązania...spodziewałem się nieco innego i może wcześniej, ale takie mnie wcale nie dziwi w wcale nie przeszkadza;
odnośnie śmierci Geralta - lubię takie zakończenia: nie ;i żyli długo i szczęśliwie', ale właśnie takie bardziej niespodziewane, a jednocześnie pasujące do bohatera - Geralt nie był stworzony do śmierci ze starości
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Następna

Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron