Nominacje dla Polaków :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nominacje dla Polaków

Postautor: ASX76 » czw 24.09.2020 9:44

Wreszcie jakieś sensowne nominacje! :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Nominacje dla Polaków

Postautor: Shedao Shai » czw 24.09.2020 10:41

A gdzie nominacja dla Katedry! :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nominacje dla Polaków

Postautor: ASX76 » czw 24.09.2020 11:40

Zabrakło kategorii ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » czw 24.09.2020 13:34

Shedao Shai pisze:A gdzie nominacja dla Katedry! :D

Choć wolę Katedrę, to jednak trzeba oddać Esensji, że ma szerszy zakres działalności - dział książkowy, komiksowy, filmowy, przeglądy rosyjskiej literatury własnie Laudańskiego. No i jest magazyn:
https://esensja.pl/magazyn/

Katedra chyba jest powiązana z Aleją Komiksu, ale to funkcjonuje zupełnie niezależnie, a do tego Aleja jest w stanie agonalnym - wyłącznie newsy o planach wydawniczych, często nawet się tego obrobić nie chce, wrzucają screeny ze stron wydawców.

Ale faktycznie, nominacje OK, a jak tylko zobaczyłem nagłówek, to już myślałem: Co tu znowu się odjaniepawliło... A tu miłe zaskoczenie.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shedao Shai » czw 24.09.2020 15:25

Wszystko to prawda. Tylko, że dla mnie węższy zakres tematyczny to plus - jestem tu dla literatury. Jak już coś wychodzi poza jej granice, to zazwyczaj mnie męczy. Np. pamiętam że pojawiło się trochę artykułów nt. ekranizacji (Altered Carbon czy GoT) - co zbyt często sprowadzało się do "chlip chlip książki były lepsze, jak oni mogli tyle pozmieniać". Wszedlem właśnie na Esencję i dla mnie jest tam zbyt duży pie***lnik. Na głównej recki: czegoś tam, "PRL w kryminale" i Psich Sucharków. Rubryka "Polecamy" z rzeczami, które nic mi nie mówią. Niżej jakieś recenzje komiksów, seriali. "Publicystyka, felietony, wywiady" - przeleciałem wzrokiem, ziew, scroll dalej. Przejrzałem całą stronę główną i właściwie w nic nie mam ochoty kliknąć, żeby przejść dalej. Nu-da. Dokładne przeciwieństwo Katedry, gdzie wchodzę nawet w nieciekawie brzmiące nagłówki, a jak widzę "Komentarze (0<)"to już w ogóle ohoho :D A tam gdzie nie kliknąłem, tam zero komentarzy. Społeczność to bardzo ważny element serwisu - dobrze jest móc się czasem z kimś pokłócić :D
Ogólnie - nie odmawiam Esensji wartości, gratuluję pewnie zasłużonej nominacji, ale to rzecz totalnie nie dla mnie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Nominacje dla Polaków

Postautor: lordofthedreams » czw 24.09.2020 16:08

Ale akurat jakby Ci polecali to, co już znasz, to jaki byłby w tym sens? :P
lordofthedreams
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 484
Rejestracja: pn 18.03.2013 17:28
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bibi King » czw 24.09.2020 16:21

Jak to działa? Kto zgłasza nominacje? Dlaczego akurat Kańtoch? MAG? Laudański? Nie mam nic przeciwko nim, przeciwnie, np. MAGa bardzo sobie chwalę, ale po prostu ciekaw jestem, kto i jak o tym decyduje. Czy ESFS samo z siebie ma tak genialne rozeznanie w polskim rynku? Czy z kimś u nas współpracuje?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Nominacje dla Polaków

Postautor: jmpiszczek » czw 24.09.2020 17:22

Zgłaszają fanowie z różnych krajów.
Laudańskiego akurat zgłosili Rosjanie (co jest logiczne, bo tłumaczy z rosyjskiego).
Nagrody dla pozostałych Polaków były konsultowane na Liście Fandomu Polskiego
jmpiszczek
Lord
Lord
 
Posty: 1027
Rejestracja: wt 17.02.2009 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Nominacje dla Polaków

Postautor: jmpiszczek » czw 24.09.2020 17:24

Edit: Nominacje dla pozostałych Polaków...
jmpiszczek
Lord
Lord
 
Posty: 1027
Rejestracja: wt 17.02.2009 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Janusz S. » czw 24.09.2020 17:27

Miałem właśnie pytać kto to jest ten Laudański i co takiego przetłumaczył, ale po komentarzu @jmpiszczek, że to tłumacz z rosyjskiego, już rozumiem powody swojej ignorancji.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5867
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bibi King » czw 24.09.2020 17:42

THX.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Fidel-F2 » czw 24.09.2020 20:08

jmpiszczek pisze:Liście Fandomu Polskiego
co to?
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Bronsiu » czw 24.09.2020 20:25

Mailowa lista działaczy klubowo-fandomowych, chyba jeszcze z zeszłego wieku się wywodzi.
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » sob 26.09.2020 21:48

Shedao Shai pisze:Wszystko to prawda. Tylko, że dla mnie węższy zakres tematyczny to plus - jestem tu dla literatury. Jak już coś wychodzi poza jej granice, to zazwyczaj mnie męczy. (...) Wszedlem właśnie na Esencję i dla mnie jest tam zbyt duży pie***lnik. Na głównej (...)

Nie korzystam z głównej na Esensji. Wchodzę (u góry są linki do działów, więc łatwo wszystko znaleźć):

w dział książkowy
https://esensja.pl/ksiazka/

komiksowy
https://esensja.pl/komiks/

i Laudańskiego (niestety, tu są nieraz bardzo długie przerwy - obecnie też jest od niemal roku):
https://esensja.pl/ksiazka/wzw/

Co jeszcze mi pasuje na Esensji - przeglądy w działach książkowym i komiksowym - co warto kupić w nadchodzącym miesiącu, dalej: Przecieki z Locusa do jakich książek polscy wydawcy wykupili prawa autorskie, tu najnowsza notka:
https://esensja.pl/ksiazka/wiesci/tekst.html?id=29756

Na Katedrze cenię sobie niektórych recenzentów i forum - jest tu specyficzna społeczność tetryków, w której jakoś czuję się na swoim miejscu :D

jmpiszczek pisze:Zgłaszają fanowie z różnych krajów.
Laudańskiego akurat zgłosili Rosjanie (co jest logiczne, bo tłumaczy z rosyjskiego).

Laudański robi także w drugą stronę - np. niedawno wyszła w Rosji polska antologia, do której teksty wybierali Laudański i Leonid Kudriawcew. Tu okładka i zawartość, ale trochę trzeba przemielić :D
https://seczytam.blogspot.com/2020/04/n ... zie-2.html

Więc moim zdaniem, nominacja jak najbardziej zasłużona - Laudański robi bardzo dużo dla promocji w Polsce literatury rosyjskiej czy ukraińskiej, ale także w kręgu rosyjskojęzycznym dla promocji literatury polskiej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bibi King » ndz 27.09.2020 14:01

Ten "przeciek z Locusa" wygląda niezbyt wiarygodnie, jeśli chodzi o Aaronovitcha w MAG-u. Wątpię, żeby MAG miał wykupione prawa, skoro zarzucił wydawanie "Rivers of London" chyba po trzecim (albo czwartym?) tomie, a wyszło ich już w UK ze siedem/osiem. W sumie szkoda, bo to całkiem udana urban fantasy i fajna odpowiedź np. na Dresdena, ale może zbyt brytyjska na nasz rynek?
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shedao Shai » ndz 27.09.2020 18:24

Z drugiej strony, Fabryka obecnie mocno ciśnie te serie Campbella i sugerowała, że zamierza kontynuować, więc zakup praw do kolejnej brzmi realnie. Ciekawa rzecz zbttmi przeciekami, nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje. Będę śledził temat :)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Tigana » ndz 27.09.2020 18:37

Bibi King pisze:Ten "przeciek z Locusa" wygląda niezbyt wiarygodnie, jeśli chodzi o Aaronovitcha w MAG-u. Wątpię, żeby MAG miał wykupione prawa, skoro zarzucił wydawanie "Rivers of London" chyba po trzecim (albo czwartym?) tomie, a wyszło ich już w UK ze siedem/osiem. W sumie szkoda, bo to całkiem udana urban fantasy i fajna odpowiedź np. na Dresdena, ale może zbyt brytyjska na nasz rynek?

To tej pory raczej się sprawdzało.
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » pn 28.09.2020 8:45

Bibi King
A nie jest tak, że Mag czasami kupuje prawa do książek, których potem nie wydaje? Co do Aaronovitcha, to akurat taka mizeria, że wręcz mnie ucieszy, jeśli z druku jego nędznych wypocin Mag zrezygnuje. Inna rzecz, że obróbka tekstu w jego magowych wydaniach, też pod psem.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nominacje dla Polaków

Postautor: ASX76 » pn 28.09.2020 9:19

Panie Historyku, jeśli kupi, to wydaje, tyle że rozpiętość czasowa między jednym a drugim bywa niekiedy znaczna. Prawa do wydania można bowiem przedłużyć, jak mniemam.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bibi King » pn 28.09.2020 9:48

Drogi historyku,

Zasadniczo masz rację, MAG-owi zdarza się kupować prawa i potem nie wydawać książek. Nie rozumiem tej polityki i nie zamierzam jej komentować. Wątpię jednak, by w ciemno kupował od autora dowolną liczbę odcinków serii. To tak nie działa. Więc jeśli zrezygnował z serii po trzecim (czwartym?) tomie, seria ma tomów siedem (osiem?), a teraz wychodzi dodatkowo zbiór opowiadań, to mam pełne prawo domniemywać, że jednak nie został kupiony przez MAG-a. I to właśnie napisałem.

Jeśli zaś chodzi o twoją krytykę książek MAG-a, to po raz kolejny zastanawiam się, czym ci tak zaleźli za skórę. Czytam pewnie od 30 do 50 książek rocznie i w literaturze rozrywkowej (nie tylko w SF/F, w których MAG się specjalizuje), co rusz trafiam na gorsze teksty/przekłady i słabsze redakcje niż w produkcjach MAG-a). Także edytorsko/introligatorsko wiele książek nie dorasta MAG-owym do pięt. Nie zauważyłem jednak, byś tu, na forum K (wybacz, nie chce mi się czytać twojego blogaska), tak systematycznie i upierdliwie czepiał się innych wydawców. Cóż to za kompleks?

O krytyce samego Aaronovitcha nie dyskutuję, bo dyskusja o gustach jest z zasady jałowa. Zwłaszcza kiedy widzę, czym się - dla odmiany - zachwycasz.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » pn 28.09.2020 11:13

Jeśli chodzi o nieszczęsnego Aaronovitcha to jest to rzecz obiektywnie słaba i obiektywnie słabo obrobiona w wydawnictwie - redakcja wręcz amatorska z błędami, jakie adeptom dziennikarstwa wybija się z głowy pierwszego dnia pracy.

http://seczytam.blogspot.com/2016/09/be ... ndynu.html

Że nie widziałeś mojej krytyki innych wydawców... Słaba kwerenda. Bo krytykowałem:

1. Solaris za gówniany papier, gównianą korektę, szczeniackie zagrywki promocyjne.

2. Fabrykę Słów za wydawanie kupy - ale od dawien dawna nie kupuję ich produktów, więc teraz milczę, bo ani mam coś do powiedzenia, ani mnie ten wydawca interesuje.

3. Zysk - głównie za przerywanie cykli i olewanie rynku, bo "mamy Martina i to nam starczy". Do tego krytyka ideolo, bo właściciel jest również politykiem PiS.

4. Rebis - za gówniane grafiki do niektórych tytułów, za edytorski koszmarek pt. oprawy zintegrowane (dotąd kupiłem zero Wehikułów).

5. Papierowy Księżyc za wydawniczą amatorkę - brak korekty i redakcji, przerywanie cykli, przesuwanie wydań.

Na razie tyle, bo siedzę w pracy i muszę kwadrans popracować :D

Cdn
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shedao Shai » pn 28.09.2020 11:27

Potwierdzam, Historyk obdziela wydawnictwa krytyką w myśl zasady "każdemu po równo", spisku wobec MAGa nie stwierdzono :D

Mógłbyś swoją drogą założyć jakiś autorski wątek o wydawnictwach. Czy też na blogu zrobić jakiś ranking. Czytałbym.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » pn 28.09.2020 11:52

Cd

SQN - za słabą redakcję i ideolo: tam odmiennie, niż u Zyska są obie skrajności: lewicowa, ale taka, że Razem to dla nich pewnie prawica, a PO faszyści (np. Fedyk) i okolice najbardziej prawicowych grup, tych służących Moskwie, jak Falanga (np. Radlak).

Prószyński - za stawianie na pewniaków, ramoty. Dobre klasyki - konieczne na rynku, ale na nich się literatura nie kończy.

SuperNowa - tego wydawnictwa już de facto nie ma, od 5 lat to pasożyt konsumujący wyłącznie Sapka, a nawet tego Sapka nie potrafią wydać porządnie. Marnują potencjał najsilniejszego szyldu na rynku polskiej fantastyki.

Literackie - za okładki zintegrowane.

Dolnośląskie - za przewagę w ofercie potwornej kupy, która powinna wychodzić w selfpublishingu.

Genius Creations - za kijowe grafiki (niezapomniane "Wojny przestworzy" Majki), za błędy redakcyjne, za przesuwanie mi Nogala.

Mag - najbardziej gówniany (czyli tani) papier na rynku, czasami słaba obróbka tekstu, słabe, sztampowe grafiki - acz tu jest ostatnio poprawa, nawet u Brońka, co szczerze mnie zaskoczyło.

Co do papieru - wykupiłem w tym niesiącu biblioteczkę pozycji z lat 1990-2005, ok. 75 pozycji. Ciekawostka: po latach najlepiej prezentują się książki Alfy, nieźle Rebisu, jako tako Prószyńskiego i Zyska, słabo Solarisu, najgorzej Maga. To nie jest opinia - to fakt: Mag daje najbardziej gówniany papier. A gówniany papier nie tylko żółknie, ale też robi się kruchy.


Mogę ci też drogi Bibi zrobić listę zalet poszczególnych wydawców. Bo niektórzy widzą pełną połowę szklanki, inni pustą, a jeszcze inni obie. Ja z tych ostatnich. Przez lata prowadziłem swoje i cudze biznesy i zawsze kierowałem się taką zasadą: nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej, ale też nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej.

A teraz przeczytaj to i przeproś:
http://seczytam.blogspot.com/2020/04/je ... sowie.html

Osobiste podsrywajki tobie wystawiają opinię - płatka śniegu reagującego niemerytorycznie i złością na opinie, które ci nie pasują.
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bibi King » pn 28.09.2020 12:56

OK, może przesadziłem. Nie widziałem, żebyś jeździł po innych wydawcach TUTAJ, na Katedrze. Twój blog mnie nie interesuje.

Ale w twoich dwóch najnowszych wpisach zaintrygowało mnie coś innego: masz (kupiłeś) książki Alfy z l. 90-tych I SIĘ NIE ROZKLEJAJĄ? Alf mam na półkach jakieś 50-70 szt., mniej więcej, i jeśli 20% nadal trzyma się kupy, to maks.

A jeśli chodzi o opinie nt papieru używanego dzisiaj przez MAG-a, to krótko: nie wiesz, co piszesz. Gorszy surowiec widzę w Literackim, WAB, oczywiście Solaris czy mg. Czarne też wypada raz lepiej, raz gorzej. To rzeczy z ostatnich miesięcy, innych nie chce mi się macać.

No i rozczuliłeś mnie opinią "rzecz OBIEKTYWNIE słaba". Ty i obiektywizm. You made my day, boy. Pozdrowionka, też wracam do roboty.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1112
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: nosiwoda » pn 28.09.2020 13:06

Bibi King pisze:masz (kupiłeś) książki Alfy z l. 90-tych I SIĘ NIE ROZKLEJAJĄ? Alf mam na półkach jakieś 50-70 szt., mniej więcej, i jeśli 20% nadal trzyma się kupy, to maks.

To zależy. Koncert nieskończoności Beara - kartki latają niczym MiGi na defiladzie z okazji 9 maja. Ale już Wężomag, czyli 2. tom - trzyma się dobrze, mimo że chyba mi kiedyś zmókł. Simaki - trzymają się nieźle, z wyjątkiem Rezerwatu goblinów, tam trochę wylatują. Seria Beta - trzyma się dobrze, podobnie Williamson, Basil czy Kuttner. Natomiast papier Alfy był o tyle kiepski, że bardzo często oślepiająco biały (poza Betą).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » pn 28.09.2020 13:09

Bibi King
Książki Alfy z lat 80. rozpadają się od patrzenia, ale z lat 90? Ani jedna mi się nie rozpadła.

Co do papieru wiem co mówię, bo dopiero co miałem w ręku książki z Solaris i Maga sprzed 15 lat - nie widzę, żeby dziś dawali lepszy papier (poza UW, gdzie jest fajny).

Cóż, wypowiadasz się o moich rzekomych słowach i nie chciało ci się przeczytać nawet pięciu (no dobra: sześciu) moich ostatnich postów... Zdumiewające. To na jakiej podstawie sobie zbudowałeś opinię? Na twoim miejscu, zastanowiłbym się nad własną pochopnością i tendencją do budowania kategorycznych opinii przy zerowej informacji...

Jeśli to ma być obiektywizm, to pozostanę przy swoim braku obiektywizmu - jakoś budowanie opinii na podstawie faktów wydaje mi się sensowniejsze od budowania na podstawie wyobraźni i sympatii-antypatii.

Tu niedawny wątek o Rebisie:
viewtopic.php?f=89&t=17638

Drogi Nosiwodo. Papier robi się żółty i kruchy (bo to powiązane) od ligniny. W dobrych jakościowo papierach lignina jest usuwana, taki papier jest bielszy i z wiekiem nie staje się tak kruchy. Ale jest oczywiście droższy, a polscy wydawcy tak po taniości. Więc może po prostu jesteś przyzwyczajony do pożółkłego.

Dobry jakościowo papier znajdziesz - poza Alfą i UW - w niektórych pozycjach Rebisu (np. ostatnia książka Williamsa) i w książkach Muzy.

A magowy papier jest tak parszywy, że musi być gruby, żeby się nie rozpadał od patrzenia. Porównaj np. miękkookładkowego Sandersona z Williamsem - widzisz różnicę grubości?
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Spriggana » pn 28.09.2020 14:57

Bibi King pisze:Ten "przeciek z Locusa" wygląda niezbyt wiarygodnie, jeśli chodzi o Aaronovitcha w MAG-u. Wątpię, żeby MAG miał wykupione prawa, skoro zarzucił wydawanie "Rivers of London" chyba po trzecim (albo czwartym?) tomie, a wyszło ich już w UK ze siedem/osiem. W sumie szkoda, bo to całkiem udana urban fantasy i fajna odpowiedź np. na Dresdena, ale może zbyt brytyjska na nasz rynek?


Nie mnie wnikać w politykę wydawniczą MAGa, ale jeśli agent autora podaje że sprzedał prawa danemu wydawnictwu to zakładam że wie co pisze.
Załączniki
przecieki.jpg
przecieki.jpg (156.05 KiB) Przeglądany 20116 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 828
Rejestracja: sob 27.05.2006 16:32

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » wt 29.09.2020 16:52

Shedao Shai pisze:Mógłbyś swoją drogą założyć jakiś autorski wątek o wydawnictwach. Czy też na blogu zrobić jakiś ranking. Czytałbym.

Kurcze, ale to nie jest prosta sprawa, bo jakie miałyby być kryteria? OK, jakość edytorska jest jakimś obiektywnym. Ale dalej? U mnie np. dużego plucha ma Muza za latynoamerykański realizm magiczny, ale sadzę, że większość miłośników fantastyki to nie kręci (i z półki ideolo: założycielem i współwłaścicielem Muzy jest Włodzimierz Czarzasty :D Który sam jest fanem np. Marqueza).

Taka ciekawostka: dwa wydawnictwa o wspólnej historii: Rebis i Zysk (przypomnę, że Zysk był współwłaścicielem Rebisu, potem firma się podzieliła na Dom Wydawniczy REBIS i REBIS S.C. - REBIS S.C. szybko stał się Zyskiem i S-ką), a jakie różne podejście do czytelnika. Rebis stara się kończyć cykle, nawet jeśli się słabo sprzedają (choć Williams może "polecieć" z planów wydawniczych, czyli pewnie sprzedaż tragiczna), Zysk ma tyle porzuconych cykli, że szok:

Mary Gentle, cykl Księgi Aszy - porzucone po wydaniu dwóch tomów z pięciu.
Felicity Savage, dylogia Garden of Salt - porzucona po wydaniu jednego tomu.
Mitchell Graham, trylogia Piąty pierścień - porzucona po wydaniu jednego tomu.
Margaret Weis & Tracy Hickman, tetralogia Miecz Mroków - porzucona po wydaniu trzech tomów (sic!).
John Marco, trylogia Tyrants and Kings - porzucona po wydaniu dwóch tomów.
Greg Keyes, cykl Children of the Changeling - wydali obie powieści, nie wydali zbioru opowiadań.
Oczywiście najbardziej znany przypadek: Kate Elliott, cykl Korona Gwiazd - wydanych pięć tomów z siedmiu.

To tylko wybór - poziom olewania czytelnika chyba bezprecedensowy na naszym rynku. A może raczej ryneczku, bo choć jest nas prawie cztery razy więcej niż Czechów, to nasz rynek jest dwa i pół raza mniejszy - taki mamy poziom czytelnictwa, a przede wszystkim "kupiectwa" książek; pewnie to jedna z przyczyn tej wydawniczej amatorki.

Polecam kol. Bibi King, który twierdzi, że krytykuję tylko Maga:
http://katedra.nast.pl/nowosci/27928/No ... dzi-Zyska/

Z drugiej strony mamy Solaris - jaki Sedeńko jest, każdy widzi. Ale do pewnego momentu dzielnie ciągnął swoje cykle - np. do cyklu "Unia - Związek" C. J. Cherryh w różnych okresach podchody robiło kilku wydawców (w tym - a jakże - Zysk, który wydał "aż" jeden tom"). I pozostali wydawcy wydali łącznie bodajże cztery, może pięć książek. A Sedeńko - dziewięć. Cały cykl to ponad trzydzieści pozycji, z czego w Polsce wyszło jedenaście (niektóre dwa razy u różnych wydawców).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shadowmage » wt 29.09.2020 18:41

Najzabawniejsze, że do Elliott podchodzili dwa razy :) Choć przyznam, że już mnie do tego cyklu przy wznowieniu nie ciągnęło, zacząłem czytać, ale imo po dwóch tomach zaczęło to zbędnie puchnąć.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » śr 30.09.2020 0:40

Shadowmage
Już kiedyś o tym gadaliśmy, i to chyba nie raz - też się zatarłem na trzecim tomie. To jest wręcz zdumiewający zjazd, po dwóch bardzo dobrych odsłonach, w taką kiszkę. I chyba przy poprzednich dyskusjach, nie było tu nikogo, kto brnąłby dalej w ten cykl, więc wciąż nie wiem czy warto...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shadowmage » śr 30.09.2020 7:21

Też mam echa tej dyskusji, aczkolwiek nie pamiętam czy z Tobą.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Tigana » śr 30.09.2020 8:47

Czyli nie tylko ja wysiadłem w połowie trzeciego tomu :D
"Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością: zdumiewa nas, co też to inni wybierają"
Andre Maurois
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: historyk » śr 30.09.2020 21:16

Shadowmage pisze:Też mam echa tej dyskusji, aczkolwiek nie pamiętam czy z Tobą.

Cóż, moja pamięć być jak komputer. Po raz pierwszy rozmawialiśmy o tym dwanaście lat temu :D
viewtopic.php?f=88&t=435&p=133015#p133015

Potem jeszcze w 2014 i 2017 :P
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Nominacje dla Polaków

Postautor: Shadowmage » czw 01.10.2020 8:36

Hehe, to za trzy lata wrócimy do tematu ;P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Nominacje dla Polaków

Postautor: Bronsiu » ndz 04.10.2020 15:07

W kategorii Best Magazine nagrodę otrzymała Esensja. Gratulacje!
Bronsiu
Lord
Lord
 
Posty: 1055
Rejestracja: pt 25.06.2010 9:21


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości