03.07.19r. - premiery :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

03.07.19r. - premiery

Postautor: Fidel-F2 » czw 04.07.2019 18:27

szmelc
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3433
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » czw 04.07.2019 18:43

Poważnie szmelc? Dzięki, bo chciałem wszystkie kupić :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » czw 04.07.2019 19:14

Mag 8 miesięcy już nie wydał nic ambitniejszego twierdząc że zbiera pieniądze na wydawanie tych ambitniejszych tytułów. Ciekaw jestem jak dla Rebisu sprzedaje się "Wehikuł czasu", ale sądząc po tym jak ruszyli z kopyta z kolejnymi tytułami i planują już kolejny rok, to przypuszczałbym że sprzedaje się dobrze. Tymczasem Mag twierdził że w Artefaktach nic prócz Simmonsa i Gibsona nie schodzi. Dziwne, zważywszy że jak sądzę mają w Artefaktach lepszy dobór tytułów. Ciekawe z czego wynika taki problem z przebiciem się do klienta.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » czw 04.07.2019 21:39

Konsul pisze:Mag 8 miesięcy już nie wydał nic ambitniejszego twierdząc że zbiera pieniądze na wydawanie tych ambitniejszych tytułów.

No, i lata lecą, a oni wciąż zbierają. Jak już zaczną wydawać, to co tydzień będzie nowa Uczta Wyobraźni :D

Konsul pisze:Ciekaw jestem jak dla Rebisu sprzedaje się "Wehikuł czasu", ale sądząc po tym jak ruszyli z kopyta z kolejnymi tytułami i planują już kolejny rok, to przypuszczałbym że sprzedaje się dobrze.

Pojęcia nie mam, patrząc po sobie: z Maga mało, bo mało, ale zawsze - pięć Artefaktów kupiłem. Z Rebisu na razie nic i patrząc po zapowiedziach, tak zostanie. Jeśli będą wydawać wyłącznie odgrzewane kotlety, to beze mnie :D

Konsul pisze:Tymczasem Mag twierdził że w Artefaktach nic prócz Simmonsa i Gibsona nie schodzi. Dziwne, zważywszy że jak sądzę mają w Artefaktach lepszy dobór tytułów. Ciekawe z czego wynika taki problem z przebiciem się do klienta.

Trawa Sheri Tepper też chyba im zeszła nie najgorzej, bo jeszcze przed upadkiem ich forum, AM obiecywał wydanie pozostałych części cyklu. Chociaż Trawa wciąż jest do kupienia w ich sklepie, a np. Smitha, Tevisa czy Priesta już nie ma.

Ale nie można porównywać Rebisu z Magiem - to nie ta półka wydawców. Mag jest wydawnictwem zdecydowanie mniejszym i bez zdywersyfikowanej oferty - poza fantastyką nie istnieją. Katalog Rebisu na 2019 rok ma 225 stron, samych nowych tytułów w ebookach zapowiadają sto. Rebis może poczekać dłużej aż tytuł zacznie przynosić kasę.

Inna rzecz, że w Magu chyba coś się zaciera, bo oszczędności widzę nawet po papierze - zacząłem czytać Wzlot i upadek D.O.D.O., tak parszywy papier to chyba tylko jeszcze Solaris daje; to papier do gazet codziennych, a nie książek. Owszem, taniutki...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bibi King » czw 04.07.2019 22:18

@Konsul

Też mi się wierzyć nie chce z tymi Artefaktami. Bradbury się nie sprzedał? Albo Brunner?

Natomiast zabytki z Rebisu nie wiem do kogo są adresowane - kto je miał przeczytać, przeczytał 30 lat temu, a mało który młody czytelnik sięgnie po takie ramoty.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1104
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » pt 05.07.2019 0:46

No ja bym nie przesadzał. Wiem, ze na tym forum to wszyscy wszystko przeczytali juz w latach 50tych, ale ja np. nie czytalem fantastyki przed 2014 rokiem wiec kupiłem wszystkie wehikuły i je przeczytałem. Tez patrząc po moich znajomych czy po reakcjach na fb wydawnictwa - naprawdę, nie każdy to przeczytał i zainteresowanie jest.
Ostatnio zmieniony pt 05.07.2019 1:02 przez Konsul, łącznie zmieniany 1 raz
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

03.07.19r. - premiery

Postautor: Shedao Shai » pt 05.07.2019 7:15

Konsul, dokładnie. Na 7 wydanych/zapowiedzianych książek z Wehikułu, ja przeczytałem dwie (Aleja Potępienia w Rakietowych Szlakach i Hiob w oryginale). Wszystkie 7 albo kupiłem, albo zamierzam kupić. Co do poprzednich wydań:
(wspieram się bazą z fantasty)

Aleja Potępienia - ostatnio wydana w 2011 jako część zbioru opowiadań
Hiob: komedia sprawiedliwości - ostatnio wydany w 1992
Koniec dzieciństwa - ostatnio wydany w 2003
Kwiaty dla Algernona - ostatnio wydane w 1996
Non stop - ostatnio wydany w 2007
Cieplarnia - ostatnio wydana w 2007
Przestrzeni! Przestrzeni! - ostatnio wydane w 1990

Jeśli wam te 15-30-letnie wydania odpowiadają, to wasza sprawa, ale niektórzy mogą woleć nowsze wydania, to raz. Dwa, nie każdy miał możliwość bądź chęć zakupienia tamtych wydań. Mi się nie uśmiecha polowanie na Allegro za starymi książkami, a oferta Wehikułu to dla mnie nie odgrzewane kotlety, tylko słuszne reedycje dawno niewydawanych klasyków.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3675
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » pt 05.07.2019 7:58

Nie mówiąc już o tym, że jakoś nigdy nie dopatrzyłem się od osób piszących o odgrzewaniu kotletów podania tych bardzo dobrych klasycznych tytułów, ktore nigdy w Polsce nie zostały wydane.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bibi King » pt 05.07.2019 10:01

Okej, wycofuję się ze swoich - widocznie nazbyt stanowczych - słów. Ja po prostu z tej siódemki czytałem wszystko, i to naprawdę dość dawno temu, i nie jestem przekonany, czy wszystko broni się w 2019.

I jeszcze odpowiedź dla Konsula: właśnie MAG w Artefaktach wydaje/wydawał "bardzo dobre klasyczne tytuły, które nigdy w Polsce nie zostały wydane": Brunner, Smith, Tevis, rozszerzony Bradbury... Oczywiście były też powtórki - Simmons albo Gibson, ale w to w zamyśle miały być lokomotywy ciągnące serię.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1104
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

03.07.19r. - premiery

Postautor: asymon » pt 05.07.2019 10:16

Mocno wierzę w to, że jeszcze w tym roku zakupię zbiorcze artefaktowe wydania "Greentown" i "Księgi Nowego Słońca".
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1939
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » pt 05.07.2019 10:21

No, ale skoro Mag te tytuly wydaje to Rebis przeciez ich nie wyda w wehikule. Liczylem ze podasz cos nowego co Rebis moglby wydac. Sam widzisz, że dużo tego nie było i Mag zagospodarował tę nisze. Dobrze licze, że to z 19 artefaktow 6 nowości raptem? A Bradburego to jest 4 wydanie Kronik, nawet tlumaczenie jest to same co ostatnio. Nie wiem czy wrzucenie innych opowiadan, az tyle zmienia skoro odstaja jednak poziomem od Kronik mających swój motyw przewodni.
Ostatnio zmieniony pt 05.07.2019 10:23 przez Konsul, łącznie zmieniany 1 raz
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: asymon » pt 05.07.2019 10:43

Konsul pisze:No, ale skoro Mag te tytuly wydaje to Rebis przeciez ich nie wyda w wehikule. Liczylem ze podasz cos nowego co Rebis moglby wydac. Sam widzisz, że dużo tego nie było i Mag zagospodarował tę nisze. Dobrze licze, że to z 19 artefaktow 6 nowości raptem? A Bradburego to jest 4 wydanie Kronik, nawet tlumaczenie jest to same co ostatnio. Nie wiem czy wrzucenie innych opowiadan, az tyle zmienia skoro odstaja jednak poziomem od Kronik mających swój motyw przewodni.



Ja osobiście mam wrażenie, że MAG Artefaktami wypełnia dziury wydawnicze z serii SF Masterworks, w sensie wydań po polsku. Co do Wehikułu, nie wiem jaki mają zamysł.

EDIT: Inna sprawa, że jeśli ktoś po angielsku fersztejen, to książki SF Masterworks na kindle kosztują 4-5 dolarów, a w promocji bywają po dolarze.
Ostatnio zmieniony pt 05.07.2019 11:08 przez asymon, łącznie zmieniany 1 raz
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1939
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

03.07.19r. - premiery

Postautor: Shedao Shai » pt 05.07.2019 10:45

Gene Wolfe i Harlan Ellison - to autorzy, którzy zdecydowanie powinni być nam lepiej przybliżeni. Ten pierwszy poza dwoma książkami od MAGa od dawna nie był wydawany (saga Słońc w Artefaktach to chyba coś, na co czekam najmocniej), a ten drugi co prawda doczekał się dwutomowego zbioru najlepszych opowiadań, ale... to tyle?
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3675
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: nosiwoda » pt 05.07.2019 11:11

asymon pisze:Ja osobiście mam wrażenie, że MAG Artefaktami wypełnia dziury wydawnicze z serii SF Masterworks, w sensie wydań po polsku.

I to jest zasadniczo bardzo słuszna koncepcja. Swoją drogą, swego czasu niektóre tytuły z Masterworks (po angielsku) były dostępne w papierze na taniej książce, np. w Dedalusie w Warszawie, po kilka złotych sztuka, w tym oczojebnym żółtym wydaniu. Kupiłem kilka, np. opowiadania Waltera Millera, Beasts Crowleya, A Transatlantic Tunnel, hurrah! Harrisona. A nie, soraski, wycofuję się - to nie była seria SF Masterworks, tylko SF Gateway.

O, skompletować SF Masterworks - to by było coś.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4958
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bibi King » pt 05.07.2019 14:19

Na Wiki Artefakty liczą 17 pozycji (ja ich nie skupuję, nie mam pewności, ile tego jest), w tym - na moje oko - 8 nowości (Brunner 3, Tepper, Tevis 2, Smith, Priest) plus nowy przekład Fahrenheita.
Też trochę czekam na Wolfe'a w Artefaktach, ale nie będzie żadnej "Sagi Słońc", tylko cztery tomy Nowego Słońca.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1104
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » pt 05.07.2019 14:34

No dobrze i co prócz tego można jeszcze wydać nowego? Tak jak słusznie wskazano to są dziury wydawnicze z sci fi masterworks. Wiemy że teraz bedzie Matheson, Księga Słońca i Heinlein. Gdzie te nowości, bo to wszystko kiedyś tam bylo wydane prawda, wiec odgrzewane kotlety. Nie mówiąc już o tym, że tak - pytam swoją dziewczyne czy wolałaby kupić Smitha czy Kwiaty dla Algernona. Od razu odpowiedziała ze Kwiaty bo o tej książce słyszała, że jest dobra, a Smitha w ogóle nie kojarzy. Czemu więc Kwiatów już nie przeczytała przed Rebisem? Bo ostatnio wydano je 100 lat temu i tak jak pisał kolega Shedao nie każdy ma fetysz kupywania 15 letnich rozsypujących sie książek z 4 czy 5 ręki. I wydaje mi się, że takie podejście jest częste, a ja je jak najbardziej popieram bo mnie też 30 lat temu nie było na świecie żeby już to wszystko do tego czasu przeczytać.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bibi King » pt 05.07.2019 14:56

Ale spoko, już się przyznałem do swojej karygodnej krótkowzroczności i age'yzmu. Seria Rebisu jest dla takich jak wy, a nie dla starych pierdzieli jak ja ;-) i tyle. Wy szukacie staroci, na które się nie załapaliście, ja do tych staroci nie zamierzam wracać i dlatego seria Rebisu jest w mojej opinii kiepska.

Doskonale rozumiem, dlaczego "Aleja potępienia" sprzedaje się lepiej niż "Wszyscy na Zanzibarze" - mimo to uważam, że "Aleja..." dzisiaj wypada słabo, nie warto jej wydawać i kupować. "Zanzibar" zestarzał się sto razy lepiej. Ba, nawet z samej twórczości Zelaznego można było wybrać rzeczy ciekawsze do wznowienia.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1104
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

03.07.19r. - premiery

Postautor: Konsul » pt 05.07.2019 16:09

Pełna zgoda co do "Zanizbaru" i Zelaznego. Też się zastanawiałem nad Zelaznym i stwierdziłem, że może wykosztowali się na prawa do Keyesa i Clarka i temu z Zelaznym poszli już po kosztach.
Konsul
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 327
Rejestracja: śr 22.08.2018 14:55

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » pt 05.07.2019 17:50

Shedao Shai pisze:Mi się nie uśmiecha polowanie na Allegro za starymi książkami, a oferta Wehikułu to dla mnie nie odgrzewane kotlety, tylko słuszne reedycje dawno niewydawanych klasyków.

1. Misie to siedzą w lesie, a na początku zdania zawsze zaimek długi: MNIE.
2. Nie dyskutujemy tu o słuszności reedycji, tylko o sprzedaży: czy lepiej sprzedają się Artefakty, czy Wehikuły. Odgrzewane kotlety mają to do siebie, że część już jadła, więc potencjalna klientela mniejsza. Inna rzecz, że z dotychczasowych Wehikułów, razem z zapowiedziami, w ogóle interesują mnie dwa tytuły (i oba mam).

Konsul pisze:Nie mówiąc już o tym, że jakoś nigdy nie dopatrzyłem się od osób piszących o odgrzewaniu kotletów podania tych bardzo dobrych klasycznych tytułów, ktore nigdy w Polsce nie zostały wydane.

Nie jestem wydawcą, żeby ten problem spędzał mi sen z powiek. Nie jestem też wielkim fanem SF, żebym śledził inne rynki. Gdyby ktoś mnie spytał, co powinno znaleźć się w takiej serii fantasy znam wiele tytułów, które powinny być w Polsce wydane, a nigdy nie zostały.
Ale widzę, że z tych dwóch zestawów SF anglosaskiej sporo u nas nigdy nie wydano, ba, są autorzy, których nie poznaliśmy ani jednej pozycji.

Bibi King pisze:Też trochę czekam na Wolfe'a w Artefaktach, ale nie będzie żadnej "Sagi Słońc", tylko cztery tomy Nowego Słońca.

Znaczy co, chcą wydać tylko cztery tomy z pięciu? Z letka poroniony pomysł...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bibi King » pt 05.07.2019 19:12

Księga Nowego Słońca ma cztery części, nie pięć. "Urth of the New Sun" to osobne dzieło, zgrabnie domykające wątki z KNS, ale osobne. Nawet w haśle o KNS na Wiki "Urth..." nazywana jest "sequelem do tetralogii". Wydaje mi się, że dawno, dawno temu, kiedy jeszcze istniało forum MAGa, pisali o wydaniu w Artefaktach tylko czterech oryginalnych tomów KNS. Oczywiście chciałbym się mylić.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1104
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » pt 05.07.2019 19:46

Bibi King
Szkoda, bo do Księgi Nowego Słońca, poza tymi pięcioma powieściami, należą jeszcze dwa opowiadania. Byłaby okazja, żeby wreszcie dać to w całości. W ogóle chętne kupiłbym pełne wydanie Cyklu Słonecznego (Nowe Słońce + Długie Słońce + Krótkie Słońce), czyli dwanaście powieści + pięć opowiadań + esej. A same te cztery powieści, to nie wiem czy kupić, chociaż Cień kata mam w prastarym i dziwacznym (w odcinkach) wydaniu z Fantastyki z 1990 roku.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

03.07.19r. - premiery

Postautor: Yeowe » sob 06.07.2019 3:34

Miały być cztery Księgi Nowego Słońca plus Urth.
Yeowe
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 57
Rejestracja: pt 16.05.2014 14:53

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: lordofthedreams » sob 06.07.2019 8:48

Bibi King pisze:Natomiast zabytki z Rebisu nie wiem do kogo są adresowane - kto je miał przeczytać, przeczytał 30 lat temu, a mało który młody czytelnik sięgnie po takie ramoty.


30 lat temu nie było mnie jeszcze na świecie. Zanim poznałem tytuły klasyków fantasy i science fiction to już poznikały z księgarnianych półek. A zatem teraz kupuję i z przyjemnością czytam serię Rebisu. I jak na razie żadnej z tych książek nie określiłbym mianem ramoty. Może tylko "Aleja Potępienia" delikatnie ociera się o takie kategorie.
"Leave your mind hard open..."
lordofthedreams
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 484
Rejestracja: pn 18.03.2013 17:28
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: Thuringwethil » pn 08.07.2019 7:42

Po pare "zabytków" z Rebisa chętnie sięgnę, podobnie jak sięgam po Artefakty, gdyż 30 lat temu nawet jak miałabym okazję (w małych miastach nie było tak różowo z książkami) to byłam na etapie Muminków, Kubusia Puchatka i najbliższe fantastyki były baśnie.

Nie wiem jak dużo takich czytelników jak ja czy chociazby lord of the dreams jest, ale wygląda na to że seria się sprzedaje wystarczająco dobrze.

Co do Maga mam nadzieję, że wyjdzie na prostą i bardziej "popiaste" pozycje ustabilizują pozycję na tyle, że będzie mógł odważniej działać na polu UW i Artefaktów lub trudniejszych autorów. Mam cały czas nadzieję, że też usprawni komuniakcję. Ta na fb jest dość chaotyczna. No i niestety zasmucili mnie bardzo stwierdzeniem, ze jednak reedycji Eriksona nie będzie. Nie wiem na ile to ostateczne, na ile wiąże się np z tym że odpuszczą sobie prawa (wówczas może któryś z większych graczy na rynku wydawnictw mógłby ponieść ryzyko - choćby Rebis, jak już zakończy Czarną Kompanie),a na ile jest to tylko wstrzymanie np na najbliższy rok, dwa.
Thuringwethil
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 234
Rejestracja: wt 25.07.2017 12:44

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » pn 08.07.2019 10:11

Thuringwethil pisze:wygląda na to że seria się sprzedaje wystarczająco dobrze.

Bardzo przedwczesny wniosek. Kwiaty dla Algernona wyszły 2,5 miesiąca temu, sądzę, że wydawca jeszcze nie ma wyników sprzedaży, a na pewno nie ma z Mordoru (Empiku).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: Shadowmage » pn 08.07.2019 12:55

Nie należy mylić systemu płatności z ewidencją sprzedaży i zatowarowania.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20729
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » pn 08.07.2019 14:36

Shadowmage
Kiedyś rozmawiałem z Empikiem o wejściu do ich sieci, acz z prasą, a nie książkami - w każdym razie, z tego co pamiętam, to informacje o sprzedaży miałbym po 3 miesiącach. Może z książkami jest inaczej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: Shadowmage » wt 09.07.2019 8:04

Do ich części e-commerce/ebooków mają z tego, co się orientuję. A z tego coś tam już można estymować.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20729
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: toto » wt 09.07.2019 19:47

W nawiązaniu do lekko przebrzmiałej już dyskusji o Magu i jego ofercie. Kto by się spodziewał, że UW jako seria przetrwa 13 lat. Miała już się zamknąć na 50. tytule, ale okrągła liczba została przekroczona, a kolejne tytuły wciąż się pojawiały. Liczę, że obecna zadyszka nie oznacza jeszcze końca serii. A jeśli nawet, to uda się dociągnąć do 15 lat i zamknąć serię jakąś bombą, niekoniecznie sprzedażową.

Artefakty - kupuję, niekiedy bez większego entuzjazmu (na tyle ufam Andrzejowi, że i tak kupuję całą serię), staram się czytać, czasami nawet w roku wydania.

Oczywiście, mam pewien żal*, że niektóre książki się nie ukazują (odkładany Wolfe, brak "Miasta szaleńców i świętych" w UW, rezygnacja z "Zamieci" i "Zodiaca" Stephensona, niechęć do wydania "Krainy baśni" McAuleya), że niektóre wbrew logice wyszły poza UW ("Damy z Grace Adieu" Susanny Clarke, "Widmopis" Mitchella, "Odtrutka na optymizm" Wattsa), nie wydanie "Epoki diamentu" w formacie Cyklu Barokowego (tym w twardej oprawie). Ale też w ostatnich latach co najmniej kilkukrotnie byłem zaskoczony pozytywnie obecnością tytułów, których nijak się nie spodziewałem - "Piękna krew" Sheparda i "Zrodzony" VanderMeera na moje oko bardzo nie pasują do dzisiejszego rynku książki, a jednak trafiły do druku. Jak dla mnie Mag robi świetną robotę, co prawda obecnie wydaje mniej książek, które koniecznie chcę przeczytać, ale nie boli mnie to tak bardzo, bo czasu na czytanie mniej, więc jakoś mniej to zauważam. Wracając do Sheparda - chciałbym jeszcze zobaczyć "Zielonego kocura diabła" w Magu. Pewnie, że chciałbym więcej, ale jeśli UW zachowa się nawet w szczątkowej formie, rzędu 1-2 książki rocznie będę zadowolony.






* nie w sensie, że mam do AMa lub Maga jakieś pretensje, po prostu jest mi szkoda, że nie wszystko się udało
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: historyk » wt 09.07.2019 20:59

toto pisze:W nawiązaniu do lekko przebrzmiałej już dyskusji o Magu i jego ofercie. Kto by się spodziewał, że UW jako seria przetrwa 13 lat. Miała już się zamknąć na 50. tytule, ale okrągła liczba została przekroczona, a kolejne tytuły wciąż się pojawiały.

To już 61 pozycji :) I życzę sam sobie kolejnych 61 :D

Liczę, że obecna zadyszka nie oznacza jeszcze końca serii.

Końca chyba nie, bo AM pod koniec istnienia forum Maga zapowiadał parę tytułów:

Chris Beckett - Córka Edenu
Ian McDoanald - Luna: Moon Rising
Sofia Samatar - Skrzydlate opowieści
Nicola Barker – Darkmans
Thomas Pynchon – V
Michael Swanwick - Matka żelaznego smoka
Michael Swanwick – Jack Faust
Michael Swanwick – Stacja przypływów

Do tego AM pisał, że mają wykupione prawa do tytułów do UW na kilka lat. Być może w przyszłym roku będzie więcej UW, bo w tym roku Mag chce wypchnąć zaszłości i potem ma się "zrobić więcej miejsca".

toto pisze:zamknąć serię jakąś bombą

Jak ja im, prostytutka (eufemizm), zamknę :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2629
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: nosiwoda » śr 10.07.2019 7:59

toto pisze:mam pewien żal*, że niektóre książki się nie ukazują (odkładany Wolfe, brak "Miasta szaleńców i świętych" w UW, rezygnacja z "Zamieci" i "Zodiaca" Stephensona, niechęć do wydania "Krainy baśni" McAuleya), że niektóre wbrew logice wyszły poza UW ("Damy z Grace Adieu" Susanny Clarke, "Widmopis" Mitchella, "Odtrutka na optymizm" Wattsa), nie wydanie "Epoki diamentu" w formacie Cyklu Barokowego (tym w twardej oprawie).


Z częścią się zgodzę - karuzela formatowa i niekonsekwencja w wydawaniu seria-poza serią (Clarke, Watts), a z częścią niekoniecznie - moim problemem jest jednak zbyt duży udział powtórek w ofercie. A na pewno zbyt duży udział powtórek w UW - bo Artefakty miały taką formułę od początku, więc łykam to. Wolfe, Miasto... - były już na rynku. Damy, Widmopis, Kraina..., Stephenson - to samo. (Nie rozumiem deklarowanego przez niektórych piszących wymieniania wydań na nowsze, rozumiem brak chęci młodszych stażem czytelników do kupowania w antykwariatach czy na allegro wydań starszych, które dla nich mogą faktycznie być jedynie ersatzem porządnego wydania, bez tego sentymentu, który mam do tych wydań np. ja, który co najwyżej uzupełniam kolekcję o nowe wydanie, starego się nie pozbywając).
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4958
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: toto » śr 10.07.2019 16:14

Jeśli dobrze liczę, to w UW procent wznowień wynosi 10%.
Maszyna różnicowa
Córka żelaznego smoka
Atlas chmur
Jonathan Strange i pan Norell
Wurt (?)
Imajica

Jeśli chodzi o inne możliwe powtórki w serii:
- "Widmopis" - skoro "Slade house", "Czasomierze" są w UW, to i "Widmopis" powinien był się w niej znaleźć, teraz już po ptokach,
- "Kraina baśni" - chciałbym widzieć tę książkę w UW, ale wystarczyłoby mi nowe wydanie (wzbogacone o opowiadania), tego z Zyska nie wyrzucę,
- "Miasto szaleńców i świętych" - dwie inne książki z cyklu (plus jeszcze dwie kolejne) wyszły w UW, więc w przypadku wznowienia wolałbym "Miasto" widzieć w serii, a nie jak "Widmopis" samopas; znowu, mam wydanie Solaris i się go nie pozbędę, ewentualne wznowienie w UW kupiłbym, żeby zachować integralność serii

Co do Stephensona - nie chodzi mi o to, że "Zamieć" i "Zodiac" nie będą w UW, a o to, że Mag ich wznowieniem nie jest zainteresowany. Płakać nad brakiem nie będę, ale po cichu miałem nadzieję, że wszystkie książki pojawią się w spójnym formacie. Chociaż właściwie od początku AM wspominał, że "Zodiakiem" nie jest zainteresowany, więc to jest raczej żal zbieracza (przecież poprzednich wydań się nie pozbędę i tak).
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bandobras » śr 10.07.2019 23:32

Dziwne, że taka rozbudowana dyskusja rozwinęła się pod wzmianką o premierach książkowych pewnego dnia lipca, ale skoro się rozwinęła to trochę dołożę od siebie. :D

Pierwsze co bym poruszył to kwestia wnioskowania dobrej sprzedaży serii książek po tym, że..... regularnie się ukazują (średnio po jednej na miesiąc). Trochę jednak wysuwając jakieś wnioski to starajmy się logicznie do nich dochodzić, a nie od czapy. W ten sposób można by stwierdzić np. "wydawnictwo Otwarte wydaje jeden tom serii Cornwella co miesiąc, więc to na pewno musi się dobrze sprzedawać", a dowodów na potwierdzenie takiej tezy brak.

Fajnie, że Rebis wydał już w tym roku 4, a wyda jeszcze zapewne 2-3 książki w serii, jednak zapewne ma to związek z tym, że pierwsze wzmianki/zapowiedzi serii pojawiły się już jakieś 2 lata temu bodajże, a biorąc pod uwagę, iż wydają głównie wznowienia to i nie muszą czekać na tłumaczenia. Artefakty MAGa też wystartowały mocno ilościowo, bo z tego co pamiętam były to wydania po 2-3 książki razem w rzutach, z odstępami co 3-4 miesiące.

Natomiast sprzedaż książek w obu seriach to jedynie gdybanie. Artefakty sprzedawały się niezbyt wnosząc po dawnych wypowiedziach AM, a rebisowa seria też raczej zysków nie przyniesie. Mnie o wiele bardziej ciekawi jak wygląda kwestia nakładów, w przypadku MAGa porównując Artefakty do np. książek Coreya czy Morgana, a w przypadku Rebisowego Wehikułu do np. Liu. Hitem sprzedażowym (z wiarą wydawnictwa w sukces poprzez większy nakład) będą raczej te współcześnie pisane sf niż jednak stare ramoty, choć ładnie wydane to raczej mniej przyciągające klienta.

Co do perspektyw i potencjalnych oczekiwań:
Wszystkie Artefakty ze znanej listy, zakupionych praw książek przewidzianych do serii zapewne AM wypuści wolnym ciurkiem po 2-3 książki na rok i jakoś w 2022 (2024?) zakończą żywot, a z oczekiwań to osobiście czekam już tylko na Mathesona i Wolfe (oby chociaż w 2020 się dopchał w kolejce do wydania).

Wehikuł Czasu to z kolei większa niewiadoma, choć obstawiam, że seria kilka lat pożyje i przynajmniej Rebis po cichu, nie informując za wcześnie o następnych w kolejce książkach (największa pomyłka AM z dzieleniem się planami/szkicami, na czym teraz wydawnictwo cierpi), dobrnie do ilości ok. 20 książek w serii. Z moich oczekiwań to mam cichą nadzieję na coś Sheckleya, bo w artefaktowych planach chyba go zabrakło.
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

03.07.19r. - premiery

Postautor: Bandobras » śr 10.07.2019 23:49

Jeszcze jedna myśl ode mnie. ;)
Póki co seria "Wehikuł czasu", ma też jeden ciekawy atut po swojej stronie - grubość książek. Biorąc pod uwagę formę wydania (mniej ekskluzywne niż np. seria Dicka, a w konsekwencji tańsze), jakość wykonania (lekkie, dobre do noszenia w plecaku/torbie podróżując komunikacja miejską) i szczególnie ilość stron w granicach 200-400, przy cenie ok. 30/40 złotych w księgarniach i 20/30 w necie to większa szansa przekonania do zakupu. Trochę mityczny już w dyskusjach tzw. psychologiczny pułap ceny książki jednak robi swoje i może na tym trochę Artefakty padły (Smith, Zanzibar Brunnera, Simmonsy to jednak grubsze knigi, w konsekwencji droższe i przez to potencjalnie gorzej schodzące z półek).

Kończąc to mam nadzieję, że długo pożyją obie serie, ku uciesze zarówno chwalących, jak i narzekających co by każdy miał szansę komentować na Katedrze losy tychże tasiemców wydawniczych :D
Bandobras
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 213
Rejestracja: sob 21.01.2017 21:53

Re: 03.07.19r. - premiery

Postautor: Fidel-F2 » czw 11.07.2019 7:04

z oczekiwań to osobiście czekam już tylko na Mathesona i Wolfe (oby chociaż w 2020 się dopchał w kolejce do wydania).
też czekam na Mathesona już kilka lat, starego wyprzedałem przy zapowiedziach :), Wolfa mam za zwykły chwast literacki, stojący co najwyżej o pół poziomu nad harlequinami

Co do Wehikułu. To raczej znane nazwiska, tytuły. Brunner, Smith to rzeczy z zakresu świadomości znacznie mniejszej grupy czytelników.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3433
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości