Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019 :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019

Postautor: Tigana » wt 16.04.2019 16:29

Uważam, ze Dukaj powalczy z Brzezińską o główny laur. "Toń" - przyjemna, ale bez fajerwerków, Wegner wolę za opowiadania.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019

Postautor: Ambrose » wt 16.04.2019 18:54

Ja właśnie wczoraj skończyłem lekturę "Wody na sicie" i przyznaję, że lektura jest przednia. Autorka skonstruowała powieść, którą śmiało można przyrównać do szarady, bowiem wysłuchujemy zeznania tytułowej czarownicy (dodałbym: rzekomej), by samemu rozstrzygnąć, co z tego, co ma nam do przekazania jest prawdą, co ułudą, a co naszym życzeniem (tj. tym, co chcielibyśmy usłyszeć). Sam przekaz też bardzo ciekawy (inkwizycja jako wygodne narzędzie politycznej walki, rola maluczkich w grach wielkich panów, sytuacja kobiet w patriarchalnej społeczności, itd.).
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019

Postautor: Obłęd » wt 16.04.2019 19:21

Ja "Wodami na sicie" byłem rozczarowany. Brzezińska nie zaproponowała żadnej intelektualnej alternatywy dla Parnickiego. A refleksja dotycząca relatywizacji historii, brzmi dość wtórnie w perspektywie całego postmodernizmu i literatury XX wieku. Nie jest to moja faworytka.
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 672
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości