Jak czytają Polacy? :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Jak czytają Polacy?

Postautor: Ambrose » pn 25.03.2019 17:43

Na LC już ględzenie, że przecież te badania w żadnej mierze nie oddają prawdziwego oblicza polskiego czytelnictwa, bo wzięło w nich udział raptem kilka tysięcy respondentów.
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Shadowmage » pn 25.03.2019 18:05

Widać czytanie książek nie przekłada się na przyswajanie wiedzy i czytanie ze zrozumieniem :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Beata » pn 25.03.2019 19:10

Przekłada się, ale z wyjątkami. :P

Bardzo podobają mi się te głosy. :twisted:
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Jak czytają Polacy?

Postautor: Sumire » wt 26.03.2019 10:25

Też nie uważam tych raportów za szczególne wiarygodne, a czytam je uważnie i ze zrozumieniem. Są błędy metodologiczne. Poza tym, do licha, dlaczego mnie na przykład nikt nie ankietuje...
Sumire
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 354
Rejestracja: pt 11.04.2014 10:12

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: nosiwoda » wt 26.03.2019 11:00

Od samego czytania człowiek nie robi się lepszy czy wartościowszy. Irytujące są te wszystkie snobistyczne fanpejdże w stylu "Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka" czy "Nie jestem statystycznym Polakiem". No i co z tego?

Ponadto w tych książkach wliczane są podręczniki, poradniki, książki kucharskie, skrypty i inne takie. Wystarczy przeczytać 50 parzeń Earl Greya, jakiś seryjniak Mroza i kilka podręczników, żeby móc uchodzić (wg tych statystyk) wręcz za yntelektualystę.


edit:
Ach, i jeszcze co roku przy okazji tych statystyk pojawia się na fejsie wysyp ohoho intelektualistów, którzy wywyższają się i snobują na liczbę książek posiadanych i przeczytanych, jak np. wspaniały reżyser i niekwestionowany autorytet w zakresie inteligentnej rozrywki, Saramonowicz. I co roku rytualne już biadania w wielu mediach papierowych i nie, i gotowa wierszóweczka na koncie, i odbębniony temacik. I co roku jest to tak samo irytujące.
Ostatnio zmieniony śr 27.03.2019 11:49 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 1 raz
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4974
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Jak czytają Polacy?

Postautor: jachu » wt 26.03.2019 15:53

nosiwoda +1
jachu
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 320
Rejestracja: pt 20.11.2015 12:41

Jak czytają Polacy?

Postautor: Shedao Shai » wt 26.03.2019 15:56

mądrze prawi ten nasz nosiwoda.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Shadowmage » wt 26.03.2019 16:21

Aszdziennik to wczoraj ładnie podsumował właśnie pod takim kątem :)
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Jak czytają Polacy?

Postautor: Coacoochee » wt 26.03.2019 16:36

Nosiwodo! Wielu kiboli czy zwykłych fanów nogi, poza tym nieczytających, zalicza sporo biografii piłkarzy/trenerów.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1792
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: toto » wt 26.03.2019 18:20

Chciałbym jednak zobaczyć również nieco więcej analiz. Może w pełnym raporcie będzie więcej. Jak populacja czytających elektronicznie ma się do populacji czytających? Uogólniając swoją i znajomych postawę zgaduję, że czytelnicy ebooków to również aktywni czytelnicy książek tradycyjnych i słuchacze audiobooków. Czy i jak nawyki czytelnicze obu populacji się różnią. Ale ciekawe jak to jest w innych kierunkach. Czy najaktywniejsi słuchacze audiobooków są najaktywniejszymi czytaczami? Czy najaktywniejsi czytacze książek to najaktywniejsi "ebookowcy"? Czy u większości ludzi słuchających audiobook to uzupełnienie czytania, czy zastępstwo czytania?

I jak traktujemy posiadanie książki elektroniczne? Ja na przykład w zeszłym roku kupiłem kilkadziesiąt ebooków, ale w przypadku pytania o posiadaną liczbę książek żadnego z nich bym nie włączył do grona książek posiadanych w domu, choć już w pytaniu o zakup książek w danym roku nie miałbym oporów.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Beata » wt 26.03.2019 20:06

toto pisze:I jak traktujemy posiadanie książki elektroniczne? Ja na przykład w zeszłym roku kupiłem kilkadziesiąt ebooków, ale w przypadku pytania o posiadaną liczbę książek żadnego z nich bym nie włączył do grona książek posiadanych w domu, choć już w pytaniu o zakup książek w danym roku nie miałbym oporów.

Nie zdziwiłoby mnie pełne spektrum postaw, gdyż dla mnie nośnik w zasadzie* nie ma żadnego znaczenia, ważny jest tekst. Ale tekst przyswajany przez oczy - audiobooki zdecydowanie nie są dla mnie przeznaczone.
Dlaczego ebooków byś nie włączył do księgozbioru?




* Oczywiście, są wyjątki: książki, które ze względu na kolorowe grafiki (np. Inne światy), zdjęcia, mapy, schematy tracą jako ebooki.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: toto » śr 27.03.2019 18:17

Nie wiem jak to wytłumaczyć. W końcu jak czytam ebooka, to uważam, że przeczytałem książkę, bo, podobnie jak ty, zwracam uwagę przede wszystkim na treść, nie na nośnik informacji. Ebooka też traktuję jako kupioną książkę. Ale jakoś nie zaliczam jej do domowej biblioteczki. Nie wiem dlaczego. Najlepszą, zarazem najgorszą, odpowiedzią będzie to skomplikowane.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Shadowmage » śr 27.03.2019 18:54

Ostatnio nawet prowadziłem taką dyskusję. Okazało się, że niektórzy nie zaliczają audiobooków do książek. I w sumie jestem w stanie zrozumieć obiekcje, choć ich nie podzielam. Z ebookami łatwiej, ale też pewnie jakieś opory wewnętrzne się pojawiają, głównie z "niematerialnego" charakteru takowych.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Beata » śr 27.03.2019 19:08

Hmm.
Znaczy, zależy od definicji biblioteczki. ;)
Audiobooki: gdy czyta żywy człowiek lub gdy jest to słuchowisko, to audiobook jest czymś więcej niż książką. Tak myślę.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Shadowmage » śr 27.03.2019 20:29

A może czytać martwy człowiek? :D
Znaczy rozumiem, że dostajesz od razu interpretację... ale mimo wszystko dla mnie to się wiele nie różni, co najwyżej lektor może mnie skutecznie zniechęcić.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: Beata » czw 28.03.2019 11:58

Shadowmage pisze:A może czytać martwy człowiek? :D

Tak. ;) Ivona.
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem. Karl Popper
Awatar użytkownika
Beata
Lord
Lord
 
Posty: 1725
Rejestracja: wt 09.09.2008 6:51

Jak czytają Polacy?

Postautor: asymon » czw 28.03.2019 13:57

Czy jest martwe coś, co nigdy nie było żywe?
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1950
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Jak czytają Polacy?

Postautor: kwx747 » czw 28.03.2019 15:09

Martwy punkt :)
kwx747
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 79
Rejestracja: wt 17.05.2016 11:14

Re: Jak czytają Polacy?

Postautor: toto » czw 28.03.2019 18:49

O tak, audiobooki to coś innego niż książka. Niby to samo (treść), ale jednak nie do końca, umysł jakby inaczej przyswaja treść przez oczy i uszy, jakby skupiał się na innych elementach. Z jednej strony bardzo lubię w ten sposób odświeżać znane już książki, z drugiej potrafię zaryzykować i słuchać coś, czego w papierze bym raczej nie wziął. Słuchowiska na wielu aktorów, z dodatkowymi efektami dźwiękowymi może wyrosnąć ponad samą książkę. Jeszcze osobną kategorię stanowią tytuły czytane przez autora - uwielbiam autorskie interpretacje Szczerka.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości