Potrzebuję pomocy (np. do matury) miłośników fantastyki

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Postautor: Shadowmage » pn 02.03.2009 18:10

A oni w ogóle to jakieś funkcje pełnią? Powiedz może wpierw co rozumie się przez funkcje bohaterów w utworze literackim, to może coś się wymyśli.
A poza tym nie masz wrażenia, że zabierasz się za to od końca - przecież lektury powinieneś wybrać pod kątem tematu. A tu mi wygląda na to, że najpierw wybrałeś tytuły, a teraz się męczysz z tym jak tu je dopasować do tematu.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: knopersik14 » śr 04.03.2009 15:36

Nie wręcz przeciwnie dobrałem lektury do tematu. Sługa Boży i Siewca wiatru mają doskonale według mnie wykreowanych bohaterów, jednak nie jestem pewny czy komisja uzna mi jeśli zbyt duży nacisk położę na kreacje a nie skupie się na dalszej części tematu. A co do funkcji to można troche wymyślić. Daimon- niszczyciel światów, anioł powołany do życia przez samego Boga. Jednak to nie jest na 15min dlatego pytam czy macie jeszcze jakieś pomysły?
knopersik14
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 2
Rejestracja: pt 14.11.2008 18:40

Postautor: toto » śr 04.03.2009 21:13

Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze. Przeanalizuj ich funkcje w wybranych utworach.
Wow. Czymże jest ta funkcja bohatera w utworze? Oprowadzanie po świecie wykreowanym przez pisarza, przedstawienie jakiejś rasy na podstawie jej przedstawiciela, przeprowadzenie czytelnika przez naszą przeszłość, krytyka ludzkości jego (bohatera) ustami, prezentowanie jakiejś idei? A może bohater pełni po prostu funkcję spoiwa łączącego książkę w (nie zawsze) logiczną całość?
I wiele więcej, ile wyobraźnia wytworzy :D .
Nie wiem jak Daimon, bo go zwyczajnie nie pamiętam. Mordrimer to moim zdaniem słaby wybór, ale ja pewnie uprzedzony do Piekary jestem :wink:

Inna sprawa, że oklepany i głupi temat. Przynajmniej jeśli chodzi o kreację bohatera.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: historyk » czw 23.04.2009 22:06

Zainteresowanym opracowaniami o literaturze fantastycznej polecam takie czasopismo naukowe jak:
Acta Universitatis Wratislaviensis

serię:
Literatura i Kultura Popularna
Warto zapoznać się ze starszymi numerami.

Przykładowo, ktoś wyżej pytał o wampiry. Warto wspomnieć o Regisie z Wiedźmina i tu polecam artykuł:

K. Kaczor, Wampir Regis - najlepszy przyjaciel Geralta. Metamorfozy wampira, w: Acta Universitatis Wratislaviensis, No 2381, Literatura i Kultura Popularna, X, Wrocław 2002, s. 91 i n.
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

-

Postautor: Cyrograf » pn 04.10.2010 16:17

Narazie powoli zabieram się do ogranizowania mojej prezentacji maturalnej. Powoooli, ale mam taki fajny temat, że po co z nim zwlekać :).
"Kreacja świata sci i fantasy - pokaż podobieństwa i różnice". Nie toczka w toczkę tak samo, ale coś takiego.
Narazie pomyślałam nad lekturami. Wzięłam "Pierścień" i "Ogrody księżyca" jako kompletnie dwa różne światy. Tu kosmos, podróże inne planety a tu doliny, wojny i bogowie. No wiecie o co mi chodiz :). Ale też podobieństwa jakos różnorodność ras. W obu książkach występuje kilka gatunków.
Zastanawiałam się nad "Grą Endera". Mało czytam sci-fi więc wybaczcie małą wiedzę. Z jednej strony jako walka z inną cywilizacją co też można znaleźć w wielu ksiażkach fantasy. Wojna, żołnierze i ich dylematy pomiędzy tym co słuszne a potrzebne. Również "Diunę" i "Mesjasza Diuna" (sci-fi?) ale już postać Paula Atrydy. Przywódca religijny, wódź i tak dalej.
Nie wiem, może źle myślę. Narazie nie zastanawiałam się nad tym tak dogłebnie, bo mam sporo czasu. Ale co myślicie? Dobrze? Macie jeszcze jakieś propozycje?

P.S. Wiecie co. Jak czytałam teraz co napisałam zakładając temat, to nie mam pojęcia o co mi chodziło. Siedziałam tak gapiąć się na te literki i nie mogłam dowierzyć, że ja to pisałam. Przecież nie można się domyślić o co chodzi! Ehh... xd
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: Shadowmage » pn 04.10.2010 16:24

Pomyślę... jak nie wymyślę, to się przypomnij, bo sklerozę mam :D
W każdym razie "Diuna" jest dobrym pomysłem, bo choć to generalnie sf, to wg mnie jest to tak naprawdę fantasy w sztafażu sf; zarówno pod względem kreacji świata, jak i fabuły etc.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

-

Postautor: Cyrograf » wt 15.02.2011 11:45

Dobra, moja prezentacja maturalna krok następny. Mam do was takie pytanie. Chciałam stworzyć mniej więcej na wstępie, jakie występują kreacje ściawa science fiction i fantasy. (mój temat to "omów kreacje świata sci-fi a fantasy na wybranych przeykładach literackich")

No to mam na razie taki podział wstępny

Sci-fi

historie równoległe - między innymi podróże w czasie - czyli kreowanie ziemi z alternatywną historią
Jakoś nie wiem co tu może być przykładem


S-f postapokalpityczna katastroficzna
np. Deus Irae Philip K. Dicka i Roger Zelazny

S-f kosmiczne
np. D. Restauracja na końcu galaktyki, Gra Endera Orson Scott

s-f ziemskie - czyli ziemia w przyszłości
np. Philipa K. Dick "Przypomnimy to panu hurtowo" (na podstawie film pamięć absolutna)

hybrydy sci-fi i fantasy
np. Gwiezdne Wojny (użyj moocy luk)

No i fantasy

fantasy w wydaniu na ziemską fantasy (czyli ziemia z mistycyzmem)
np. J. K. Rowling cykl "Harry Potter", "Kłamca" Jaki=ub Ćwiek

fantasy kreowane luźno - czyli większość literatury
1. Zgodne z konwencjami fantasy z elfami, orkami, smokami itp. Władca Pierścieni
2. Niestandadowe - Pratchet "Świat dysku"

Również rolę jaką te światy odgrywają.

światy proste - uproszczone zwykle jako mało znaczące tło dla bohatera
"Solaris" Lem (?), "Kłamca" Ćwieka

światy bogate i rozbudowane - często z opisaną historią, głęboką warstwo polityczno społeczną, bohater książki jest jednym z elementów tego świata
Erikson cykl " Malazańska Księga Poległych" albo Herbert "Mesjasz Diuny" albo "Władca Pierścieni" Tolkien

później podział na światy

realistyczne - prawdopodobne względem zdarzeń, zachowań ludzkich etc.

abstrakcyjne - światy mało prawdopodobne, duża ilość elementów nie logicznych często bardzo absurdalnych, zachowania niezgodne z logiką opisanym światem np. przestawiony świat podporządkowany bohaterowi i jego przygodzie, mocne elementy bajki czy baśni czyli zerwanie z realizmem narracji a to główna różnica pomiędzy bajkąbaśnią a fantasy. Eee może Pratchet?


No to chciałam się spytać czy taki podział może być, czy może są jakieś bardziej naukowe określenia tego co napisałam, albo może myślicie i innym podziale.
Z góry dzięki za odpowiedź.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: toto » wt 15.02.2011 16:17

Proste pytanie. W 15 minut się wyrobisz? Przy takich tematach widziałem, że ludzie skupiali się na przykładowych 2-4 przykładach dość mocno ze sobą kontrastujących i pokazaniu po jednym, góra dwóch utworach na każdy sposób kreacji.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Shadowmage » wt 15.02.2011 16:27

Sugerowałbym też dokonania podziału (pod)gatunkowego według jednego kryterium, zastosować klasyfikację wyłączającą, bo w podanej przez Ciebie propozycji jest groch z kapustą. Skup się np. na jednym czynniku różnicującym i dokonaj podziału według niego.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

-

Postautor: Cyrograf » wt 15.02.2011 16:47

Ale broń boże żebym miała to wszystko zaprezentować! Chciałam tylko powiedzieć, że są takie kreacje świata. A potem szczegółowo 2 książkach. Myślałam o władcy pierścieni, Solaris, Malazańskiej Księdze Poległych (I albo II tom) Harrym Potterze lub Grze Endera. Coś ztego, tylko nie wiem do końca które.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Postautor: toto » wt 15.02.2011 17:05

historie równoległe - między innymi podróże w czasie - czyli kreowanie ziemi z alternatywną historią
Jakoś nie wiem co tu może być przykładem
Inne pieśni, Lód Jacka Dukaja, Maszyna różnicowa Gibsona i Sterlinga, Wieki światła i Dom burz MacLeoda, Zadra Piskorskiego.

Jeśli masz czas i chęci to przejrzyj sobie Drogę do science fiction Gunna. Oprócz opowiadań, na początku każdego tomu antologii (4 tomy w pięciu książkach) jest trochę o sf. Dodatkowo informacje przemycane są we wstępach do każdego utworu zawartego w antologii. Wadą jest, że nie będziesz miała takiego podziału wypisanego jasno i wyraźnie, raczej należy dokonać syntezy informacji zawartych w książkach i na ich podstawie można trochę napisać. Niestety jest to pozycja już dość wiekowa i nie obejmuje tego, co działo się przez ostatnie 30 lat.
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

-

Postautor: Cyrograf » sob 19.02.2011 10:09

Jeszcze chciałam się spytać o podobieństwa obu światów.

Myślałam o tym, że oba gatunki pochodzą z działu fantastyka. Drugie to, że oba światy często zawierają elementy wymyślone, nierealne(rasy przedmioty, zjawiska) ale też znane nam z rzeczywistości(miasta, promy kosmiczne, lasy itp.). Postacie często nie odbiegają z charakteru i zachowania od znanych nam norm. W sensie odwzorowują pewne typy, ci źli czy dobre postacie.
Często w obu powieściach występuje motyw wojny i jakieś konkretnej osoby, wybrańca, ktory musi ten świat ocalić.
Teraz jakoś nie mogę wymyślić więcej...
Podobieństwa chciałam pokazać na bazie Władcy Pierścieni i Gry Endera.
Różnice Na bazie Solaris i Malazańskiej Księgi poległych.
You once said I lied to you? I still believe I was right! No matter where you are, whatever adversities you face, as long as you've got your life, something good is bound to happen. Something so totally awesome that would make up for all the bad stuff.
Awatar użytkownika
Cyrograf
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 175
Rejestracja: pn 07.05.2007 16:07
Lokalizacja: Opole / Jełowa

Poprzednia

Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości