Fantastyka 2008 oczami wydawców :: Sprawdź komentowany artykuł.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Fantastyka 2008 oczami wydawców

Postautor: romulus » pn 19.01.2009 20:01

Z sympatii dla MAG-a pewnie będę nieobiektywny, więc napiszę krótko: dzięki za konkret. Sądząc po planach wydawniczych w drugiej połowie 2009 r. znowu zmonopolizują moje wydatki na książki. Chyba że Zysk ruszy ostro z Hamiltonem (taaa..., jasne...). Mam nadzieję, że ten rok pod znakiem kryzysu finansowego nie odbije się zbyt mocno na kondycji...
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2058
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Postautor: Shadowmage » pn 19.01.2009 20:07

Żałujemy tylko, że kilku wydawców mimo wstępnych deklaracji, jednak nie odpowiedziało na pytania. I tym bardziej dziękujemy tym, którzy znaleźli na to trochę czasu.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20754
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: toto » pn 19.01.2009 20:19

Rok 2008 był pasmem sukcesów, żadnych porażek, żadnych rozczarowań. Jasne...
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Tigana » pn 19.01.2009 20:43

A co mają pisać, ze im się książki nie sprzedają i dokładają do całego biznesu?. Grunt to dobry PR :)
FS - najbardziej zaintrygowała mnie wzmianka o "niedoszacowaniu kilku książek" - ciekawe, o które chodziło.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Maeg » pn 19.01.2009 20:46

Stawiam na Ćwieka i "Kłamcę 3", było coś, że w poznikał z księgarń dość szybko ale jak dla mnie to było kolejny chwyt marketingowy, patrzcie jak dobrze się sprzedaje, już pierwszy nakład wykupiono. Choć Mad pewnie by powiedział, że co to za wydawnictwo które nie umie oszacować nakładu autora który istnieje od jakiegoś czasu na rynku. A ja muszę się z nim zgodzić.
"Gdyby to koty miały definiować świat, ważne miejsce zajmowałyby w nim pożerane dla zabawy muchy"
— M. John Harrison

Bistro Californium 
Awatar użytkownika
Maeg
Lord
Lord
 
Posty: 1523
Rejestracja: wt 16.10.2007 13:02
Lokalizacja: Łomianki/Wawa

Postautor: MadMill » pn 19.01.2009 21:14

No mnie to się wydaje dziecinadą i takie coś świadczy, że wydawnictwo się nadaje do handlowania marchewką na bazarze, a nie książkami na sporym rynku. Oczywiście mógł to być chwyt marketingowy i może nawet był. W zamian za wizerunek firmy wydawnictwo podnosi sobie sprzedaż, a że skierowane są te książki do młodego odbiorcy to wszystko jest ok, bo on tego pewnie nie skojarzy. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » pn 19.01.2009 21:16

Wiecie co? Bredzicie :P Na takiej samej zasadzie WL to amatorzy, bo im się "Lód" błyskawicznie skończył w zeszłym roku.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20754
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MORT » pn 19.01.2009 21:53

Ha! Na Lód BYŁO duże zapotrzebowanie. Mówili, że się nie wyrobią, ale dodrukują...

A które jeszcze wydawnictwa dostały kwestionariusze? Solaris...

Może jeszcze odpiszą i suplement do artykułu będzie? ;)
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: kurp » pn 19.01.2009 22:05

Ciekawy pomysł i tekst :)
Jako czytacz autobusowy chciałbym przyklasnąć ostatniej wypowiedzi Runy - ostatnio zdarzało mi się, że nie byłem w stanie przeczytać niektórych tytułów, bo wydrukowane maczkiem były nie do rozszyfrowania w kolebiącym się, mrocznym, zimowym autobusie. Nie oszczędzajmy drzew! ;)
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Galvar » pn 19.01.2009 22:07

MORT pisze:A które jeszcze wydawnictwa dostały kwestionariusze? Solaris...
Obstawiam Solaris, Zysk, Prószyńskiego i Rebis. ;) Mogłoby też być Dolnośląskie i Amber ale nie sądzę...
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: MadMill » pn 19.01.2009 22:25

Shadowmage pisze:Wiecie co? Bredzicie :P Na takiej samej zasadzie WL to amatorzy, bo im się "Lód" błyskawicznie skończył w zeszłym roku.

Ten sam mechanizm pewnie. Pierw ogólnofandomowa paranoja, potem niby nakładu nie ma i mamy promocję zarąbistą. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: GeedieZ » pn 19.01.2009 22:56

Aaaale fajny wywiad do skrytykowania! Super! Pozwolicie, że sie trochę (często niesprawiedliwie) poznęcam. Cóż poradzę, jestem widać małym człowiekiem, co sie w ogóle nie zna ale jakoś, cholera, nie mogę się powstrzymać przed pisaniem tego, co napiszę:

Fabryka Słów: Wprowadzanie na rynek wydawniczy i promowanie literatury skierowanej do odbiorcy od lat 10 do 110.

Nie, promujecie literaturę skierowaną do odbiorcy od lat 10 do 15. Proszę nie przeinaczać faktów.

Pragniemy dostarczać czytelnikom książek, które stanowią rozrywkę w dobrym tego słowa znaczeniu.
Słowo "rozrywka" boldem powinno być.

Mag: Był zdecydowanie lepszy od 2007. Bardzo fajnie rozwinęła nam się sprzedaż książek Simmonsa, Łukjanienki, Moore’a, Lyncha... Zaskoczyło „Jestem legendą” Mathesona. Rewelacyjnie poradziła sobie „Księga cmentarna” Gaimana. I co najważniejsze, wyszło nam ze wszystkimi nowymi autorami. Alan Campbell, Mike Carey, Robert Redick i Ekaterina Sedia sprzedali się w nakładach o 1000-2000 tysiące większych niż dobrze rokujący debiutanci w podobnym okresie czasu jeszcze dwa lata temu.

Brawo! Dla Was za dobór autorów - naprawdę staliście się moim faworytem na polskim rynku, nawet mimo tego, że odpuściliście thriller Bakkera. Dzięki właśnie za Campbella i Careya (tej ruskiej jeszcze nie czytałem), za Lyncha niech dziękują inni.

Wiele przedsięwzięć zakończyło się sukcesem, w tym zwiększenie zainteresowania literaturą anglojęzyczną, przypomnienie, odsuniętej nieco (żeby nie powiedzieć zapomnianej) beletrystyki „morskiej”, wprowadzenie z sukcesem nowego cyklu książkowego Andrzeja Pilipiuka „Oko Jelenia”, wydanie pierwszego audiobooka, wprowadzenie po raz pierwszy paków książkowych z atrakcyjnym gadżetem (pak nocarski). W kategorii minusów możemy uznać niedoszacowanie w kilku przypadkach nakładów książkowych (popyt przerósł nasze oczekiwania).

Mogli po postu napisać: jesteśmy najlepsi, wszystko nam się udaje, jedyne co nam sie nie udaje to to, że nam się udaje za bardzo, a nie w sam raz.

Gdyby mieli Państwo wskazać jedną książkę wydaną w 2008 roku, która Państwa zdaniem zasługuje na większą uwagę czytelników, to byłaby to...?

Trochę żałosne, że każdy wydawca podał swoje książki. Runa podała chyba z połową swoich wydanych ksiażek, na koniec jeszcze wznowienie. Bez komentarza.

Jak to:
Kontynuacja rozpoczętych cykli wydawniczych. Dalsze promowanie polskich autorów. Dbałość o wizualną stronę naszych książek.

ma się do tego:
Fabryka Słów: Nie jest to zmiana kierunku, tylko poszerzenie oferty wydawniczej, co spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony czytelników.

To co? Już nie promujecie jednak polskich autorów? Bo wychodzi na to, że się tym chwalicie, że promujecie polskich i w ogóle patriotycznie i podniośle, a gry Katedra wytyka Wam zwrócenie się ku zagranicznikom, to jest to wtedy "poszerzenie oferty".

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ukażą się ostatnie tomy trzech cyklów: .... „Yggdrasill” Wawrzyńca Podrzuckiego.

Ło, uwierzę jak zobaczę! Ile to ja już lat czekam na tę książkę!

Planujemy także wydanie drugie „Kronik”, poprawione i zmienione, w nowej szacie graficznej. Ilustracje na okładki oraz wewnętrzne, autorstwa Katarzyny Kariny Chmiel, są już gotowe.

Czekajcie no, a "Naznaczeni błękitem" to co to było?



-------

Ogólnie to wolałbym aby Katedra jednak takich ankiet więcej nie robiła. Ściema na ściemie, ściemą poganiana. Czy, jak to ktoś powiedział - czego chcesz - toż to zwykły PR.

Tylko wtedy po cholerę robić taką ankietę, skoro wyniki są z góry wiadome do przewidzenia. Każdy powie: wszystko sprzedajemy w milionach, a najbardziej polecamy swój towar.

Naprawdę o wiele bardziej wartościowsze są porównania jakiegoś redaktora albo i kilku niż takie propagandowe teksty pisane przez szpeców od sri-ar.
Jest to nieśmiertelność szczególnego rodzaju. Pamięć jest bowiem rodzajem nieśmiertelności.
GeedieZ
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 422
Rejestracja: pt 17.11.2006 11:45
Lokalizacja: Thorn

Postautor: MORT » pn 19.01.2009 23:29

MadMill pisze:
Shadowmage pisze:Wiecie co? Bredzicie :P Na takiej samej zasadzie WL to amatorzy, bo im się "Lód" błyskawicznie skończył w zeszłym roku.

Ten sam mechanizm pewnie. Pierw ogólnofandomowa paranoja, potem niby nakładu nie ma i mamy promocję zarąbistą. ;)

Zdaje się, że Lód nie ograniczył się tylko do fantystycznego fandomu, a spotkał nieco szerszą publikę.

@GeedieZ: Ja tam zawsze z chęcią przeczytam każdą następną tego typu wypowiedź wydawnictw, chociażby właśnie aby zobaczyć jakie mają do czytelników podejście i do jakiego stopnia są w stanie naginać prawdę. No bo, szczegółowych danych nikt z nas chyba nie posiada, ale trochę zbyt różowo brzmią niektóre z tych wypowiedzi.
słowa słowa, ciepłe rzeki mętnej wody
słowa słowa, jeśli uwierzysz to się utopisz
Awatar użytkownika
MORT
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 501
Rejestracja: pn 27.10.2008 22:17

Postautor: AM » pn 19.01.2009 23:51

toto pisze:Rok 2008 był pasmem sukcesów, żadnych porażek, żadnych rozczarowań. Jasne...


GeedieZ pisze:Ogólnie to wolałbym aby Katedra jednak takich ankiet więcej nie robiła. Ściema na ściemie, ściemą poganiana. Czy, jak to ktoś powiedział - czego chcesz - toż to zwykły PR.

Tylko wtedy po cholerę robić taką ankietę, skoro wyniki są z góry wiadome do przewidzenia. Każdy powie: wszystko sprzedajemy w milionach, a najbardziej polecamy swój towar.


A dlaczego miałyby być rozczarowania? Dlaczego poniższe stwierdzenie miałoby być ściemą?

Wydanie każdej książki było świadomą decyzją (zdawaliśmy sobie sprawę z tego, które mogą się sprzedać, a które nie; potencjalna sprzedaż nie jest dla nas zawsze najważniejszym wyznacznikiem), więc o rozczarowaniach nie może być mowy

Rozczarowania biorą się z błędnych założeń i wygórowanych oczekiwań, a my twardo stąpamy po ziemi i doskonale wiemy, że wyżej dupy nie podskoczymy. Trudno więc, żebyśmy narzekali na coś co było od początku jasne i przez nas założone. Gdzie tu zatem jakiekolwiek oszustwo lub manipulacja?
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26

Postautor: GeedieZ » wt 20.01.2009 6:38

Panie Andrzeju, ja mam do Pana ogromny szacunek za podejście do klienta no ale chyba nie chce Pan powiedzieć, że WSZYSTKO w 2008 roku poszło tak, jak sobie założyliście? Żadnych rozczarowań, negatywnych niespodzianek, zawiedzionych oczekiwań - nic?
GeedieZ
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 422
Rejestracja: pt 17.11.2006 11:45
Lokalizacja: Thorn

Postautor: toto » wt 20.01.2009 8:25

AM pisze:Rozczarowania biorą się z błędnych założeń i wygórowanych oczekiwań, a my twardo stąpamy po ziemi i doskonale wiemy, że wyżej dupy nie podskoczymy. Trudno więc, żebyśmy narzekali na coś co było od początku jasne i przez nas założone. Gdzie tu zatem jakiekolwiek oszustwo lub manipulacja?

Kiedy co jakiś czas czytam, że premiera danej książki jest ponownie przesuwana, kiedy dowiaduję się, że są duże rabaty na stosunkowo nowe książki, to mam uwierzyć, że wszystko jest super? Bez jaj. :wink: Wiem, że z perspektywy wydawnictwa ocena roku może być zero-jedynkowa (jest dobrze/źle albo lepiej/gorzej niż w roku poprzednim), ale to jest upraszczanie. Bo na pewno jest coś, co każdemu wydawcy się nie udało (w przypadku Maga grzbiety z Ustroju świata czy książek Farmera są tego przykładem).
Well, I hava a cunning plan, sir.
toto
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3849
Rejestracja: wt 01.01.2008 17:02

Postautor: Vanin » wt 20.01.2009 12:58

No, a już myślałem że Podrzuckiemu się coś stało. Mam nadzieję, że trzeci tom "Yggdrasill" wreszcie się ukaże.
Awatar użytkownika
Vanin
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 140
Rejestracja: śr 16.05.2007 10:11

Postautor: Antonina Liedtke » wt 20.01.2009 14:16

GeedieZ pisze:
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ukażą się ostatnie tomy trzech cyklów: .... "Yggdrasill" Wawrzyńca Podrzuckiego.

Ło, uwierzę jak zobaczę! Ile to ja już lat czekam na tę książkę!


Prawie 4 lata. Zapowiedź ukazała się 14.03.2005 r.
Antonina Liedtke
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 10
Rejestracja: śr 26.09.2007 12:48

Postautor: AM » wt 20.01.2009 16:33

GeedieZ pisze:Panie Andrzeju, ja mam do Pana ogromny szacunek za podejście do klienta no ale chyba nie chce Pan powiedzieć, że WSZYSTKO w 2008 roku poszło tak, jak sobie założyliście? Żadnych rozczarowań, negatywnych niespodzianek, zawiedzionych oczekiwań - nic?


Dokładnie WSZYSTKO (może poza napisami na Farmerze i Stephensonie, ale w odpowiedzi dla Katedry, skupiłem się wyłącznie na aspekcie ekonomicznym)!!!. Przecież nie twierdzę, że nie wydaliśmy książek, które przyniosły straty, a jedynie to, że z góry wiedzieliśmy, że tak będzie (wiedzą o tym doskonale wszyscy, którzy czytają moje wypowiedzi na różnych forach; to przecież nie jest żadna tajemnica, ani powód do wstydu). Jedynyną niewiadomą stanowią zawsze książki nowych autorów, ale tu we wszystkich przypadkach było bardzo dobrze, więc nie ma powodów do narzekania. Poniżej podaje nakłady i po ukośnikach kolejno liczbę sprzedanych egzemplarzy oraz daty wydania.

Richard Matheson Jestem legendą 9000/7813/styczeń 2008
Alan Campbell Noc blizn 5000/3963/czerwiec 2008
Robert Redick Sprzysiężenie czerwonego wilka 5000/3870/wrzesień 2008
Ekaterina Sedia 8000/5555/październik 2008
Mike Carey Mój własny diabeł 5000/3919/kwiecień 2008

Te dane nie są warte nic bez jakiegoś porównania, więc...

Steven Erikson - 3500 tysiąca w ciągu 12 pierwszych miesięcy
Guy Gavriel Kay - około 3000 egzemplarzy każdego tytułu od początku sprzedaży (2 ostatnie słabiej)
R. Scott Bakker Mrok, który nas poprzedza - 1800 egzemplarzy w ciągu 12 pierwszych miesięcy
Paul Kearney Wyprawa Hawkwooda - 1200 egzemplarzy w ciągu 12 pierwszych miesięcy
Jacqueline Carey Strzała Kusziela - 3000 egzemplarzy w ciągu 12 pierwszych miesięcy
Sean Russell Jedno królestwo - 2000 egzemplarzy od początku sprzedaży
Martha Wells Powietrzne okręty - około 3000 egzemplarzy od początku sprzedaży
AM
Lord
Lord
 
Posty: 1486
Rejestracja: wt 27.06.2006 12:26


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości