Zdjęcie - skomentuj!!!

Czyli tutaj rozmawiamy o wszystkim i o niczym... ;)

Zdjęcie oceniam na:

1 - Beznadziejne - ta opcja jest i tak nieaktywna
2
5%
2 - Słabe
1
2%
3 - Przeciętniactwo
8
20%
4 - Dobre, ale można by je poprawić
21
51%
5 - Rewelacja, zdjęcie jest po prostu perfekcyjne
9
22%
 
Liczba głosów : 41

Postautor: Azirafal » pt 03.11.2006 10:59

Hihihi. Pierwsze skojarzenie? Myst :D :D :D

Pierwsze mi się bardziej podoba - dróżka wijąca się po grzbiecie wzgórza, i takie tam. Ładnie wygląda :)
If you don't stand for something you'll fall for anything.
Awatar użytkownika
Azirafal
Arcypryk
 
Posty: 1938
Rejestracja: wt 07.01.2003 15:33
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » pt 03.11.2006 11:23

Myst? Jakoś mi się nie kojarzy :P

A klisza czym była skanowana? Bo na aparacie mogło być bez podciągania kolorów, a ustawienia skanera mogły jednak kolory podciągnąć ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » pn 06.11.2006 21:38

RaF> skan bez podrasowywania, znajomy fotolaborant skanował
:-)
za to klisza to mój absolutny faworyt, czyli Reala 100, chyba najfajniejsza klisza barwna

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

czysty błękit

Postautor: smerfetka » pt 30.03.2007 13:45

8) no cóż..
:lol: ja się nie zmieniam
:evil: gdyby to zdjecie (to pierwsze) bylo bardziej
:twisted: niebieskie!!!
to byłoby naprawdę SUPER!!! :shock:
ale nie jest :P
smerfetka
 

Postautor: Jakub Cieślak » pt 30.03.2007 15:47

Tak, to chyba kara dla nas. Za to, że zamiast o zdjęciach, o aparatach zaczęliśmy gadać. Smerfetka, ale poprosimy już o bardziej konstruktywne wypowiedzi- o zdjęciach tutaj na przykład umieszczanych.

Zrobiłem porządek w dziale. Temat sprzętu ma swój osobny wątek. Tutaj rozmawiamy tylko o fotografiach przez nas zrobionych.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Jakub Cieślak » czw 04.12.2008 10:25

Tytułem przypomnienia tematu i kontynuacji wątku, jaki się pojawił w "aparatach":
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Galvar » pt 05.12.2008 17:30

Drzewa przy murze.

Staw.

Słońce się chowa...

Wrzuciłem z linkami bo w treści posta byłyby za duże i rozciągały okno. Proszę o szczere i konstruktywne oceny. :)

Na razie trzy. Więcej jakoś nie udało się wrzucić. :?
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Alganothorn » pt 05.12.2008 21:52

Pierwsze dwa zdjęcia:
- przepalone bardzo mocno na dalszych planach i w tle; ustawiaj automat na niebo, albo koryguj ustawienia o przynajmniej jeden stopień (może nawet 1,5 EV)
- kompozycja nie do końca dla mnie zrozumiała: pierwsze lepiej by wyszło, gdybyś robił z niższego pułapu (np. z pozycji w kucki), drugie też, przy czym warto by było rozważyć podejście do tej kładki i robienie zdjęcia z niej; kompozycja centralna jest bardzo trudna do zrobienia z ręki, wykazuje bowiem każde niedociągnięcie przy trzymaniu poziomu - u Ciebie widać, że lewa strona jest wyżej;
- zdjęcia robione na maksymalnej wartości obiektywu (max i min) wykazują odchylenia optyczne, widać to w zdjęciu drugim, że kładka przebiega lekko półkoliście - proponuję nie robić zdjęć na wartościach skrajnych (ten sam problem mają nawet zoomy za grube tysiące)
- nie rozumiem celowości zdjęcia pierwszego (tematu, wizji, nazwij jak chcesz); drugie ma temat banalny, ale bardzo wdzięczny, zwłaszcza szkoleniowo
zdjęcie trzecie:
- zdjęcie zrobione za wcześnie; słoneczko maluje niebo piknymi kolorkami kilka chwil później, tak jak przy wschodzie najbardziej intensywne kolory są w sumie zanim sama tarcza słoneczna się pojawi w całości...zimowe słońce zachodząc wpada w odcienie niebieskiego, efekt jest zupełnie inny w lecie - wybierając sobie jeden pejzaż możesz mieć zupełnie inną kolorystykę przy tym samym temacie
- kompozycja do zweryfikowania, ale nie znając realiów nie podpowiem
- prawdopodobnie niedoświetliłbym o 0,5 - 1 krok; chmury są zbyt blade, ściana drzew wpada w ciemne szarości
- przetestuj to samo dla czarno-białego zdjęcia; jeśli wciągnie Cię taka fotografia, zainwestuj w filtr czerwony do fotografii czarno-białej, podbija kontrasty, zwłaszcza na zachmurzonym niebie (paleta niebieska wpada niemal w czerń)
to tyle na szybko
;-)
pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » sob 06.12.2008 11:07

Staw.
Widzę, że jak na razie bardzo cieszy Cię kolorystyka zdjęć. Zestawy barw, jakie mogą znaleźć się w kompozycji, potrafią rzeczywiście oszołomić. Jesień to jedna z fajniejszych pór roku, jeżeli chodzi o cykanie fotek. Pomagają w tym długie cienie. Zdecydowanie kompozycja fotografii by zyskała na tym, gdyby ominąć tą kładkę.
Spróbowałbyś to samo zdjęcie zrobić w czerni i bieli i wtedy zwróciłbyś uwagę na kompozycję. Dziadek Algan dobrze radzi. :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Galvar » sob 06.12.2008 12:24

Dzięki za opinie. :) Są naprawdę cenne.

Pierwsza fotkę zrobiłem w sumie w pierwszych dniach posiadania aparatu. Chodziłem sobie po mieście i szukałem ciekawych tematów i ujęć. Korzystałem z programu naturalnego, bez lampy błyskowej. Wiadomo, że przy pomocy manualnych ustawień da się lepiej zrobić dane zdjęcie, ale nie jestem jeszcze na tyle obcykany by dostosować je do zamierzonego efektu. Raczej na odwrót: dane ustawienia powodują, czasem niezamierzony, efekt. ;)

Alganothorn pisze:nie rozumiem celowości zdjęcia pierwszego (tematu, wizji, nazwij jak chcesz); drugie ma temat banalny, ale bardzo wdzięczny, zwłaszcza szkoleniowo
Pierwsza fotka to w sumie wpływ chwili i wyjątkowość miejsca. To są drzewa przy kościelnym murze, w którym znajduje sie brama. Faktycznie, inna perspektywa dałaby pewno lepszy efekt. ;)

Co do drugiej fotki, to wrzucę Wam zdjęcia robione z kładki, choć na tym tutaj miała ona być widoczna. Faktycznie, z ręki trudno utrzymać równe proporcje.

Trzecia fotka była zrobiona w lipcu. Miałem na myśli uchwycić słońce chowające sie pomiędzy drzewa, na tle tych chmur. Taka kompozycja krajobrazu drobna. ;)

Czarno-białe fotki mam, ale mało Niemniej jednak, m. in. dzięki Wam, mam zamiar nad tym popracować. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Wotan » sob 06.12.2008 12:42

to ja tez wrzuce fotke do oceny - nie robiona przeze mnie, ale przeze mnie edytowana :-)

http://wotan.vel.pl/diary/images/12102008.jpg

Isle of Skye, sierpien 2008
http://www.allsecrets.co.uk
moj film...
http://www.well-known-artist.com
Moja nowa odkurzona www, zapraszam!
http://www.vimeo.com/1271372 - moj showreel
Wotan
Pretorianin
Pretorianin
 
Posty: 1160
Rejestracja: pt 04.10.2002 23:52
Lokalizacja: Varsovia

Postautor: kurp » sob 06.12.2008 17:23

Wotanie,
Swoim okiem laika wyrażam uznanie - bardzo bajkowo :)

Jakubie,
Czemeś zrobił tę fotkę trzecią? Ładnie wyszła, choć kompozycyjnie albo bym podkreślił to obramowanie dając mu więcej miejsca w kadrze, albo bym z niego zrezygnował dając krok do przodu. Ale nie, żebym się znał :)

Sam zaś pozwolę sobie złapane małpką ocenie Waszej poddać foto tszefka. Wdzieczny za uwagi będę :)
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Shadowmage » sob 06.12.2008 18:20

JC-->Co jest na trzecim zdjęciu? Czy aby może Kościół Pokoju w Świdnicy?
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Jakub Cieślak » sob 06.12.2008 18:38

Wotan, sympatyczna edycja. :)
Kurp, efekt absolutnie zamierzony, choć nie wykonany perfekcyjnie. Dół ucięty.
Shadow, brawo. Dokładnie. Raz zobaczyłem zdjęcie w przewodniku i powiedziałem Żonie, że tam musimy się znaleźć. Biegałem po wnętrzu jak wariat i cykałem z każdego możliwego kąta, wciskając wszędzie statyw. Myślę, że dość zabawnie wyglądałem. Generalnie najpiękniejszy zabytek Dolnego Śląska, jeżeli nie całej Polski. Absolutna perełka i coś rozwalającego mózg.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Galvar » pn 08.12.2008 10:33

Staw z kładki.

Tutaj stałem na kładce i starałem się zrobić zdjęcie symetryczne po bokach i uchwycić dobrze księżyc oraz odbicie.

Mikołajkowy Gdańsk.

Ostatnio bawiłem się trochę z czernią i bielą, czego efekt macie wyżej. Poza tym trochę przesłoną i czasem naświetlania na pewnym obiekcie, co wrzucę kolejnym razem. Różnica jest widoczna. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Shadowmage » śr 10.12.2008 18:02

Jakub Cieślak pisze:Shadow, brawo. Dokładnie. Raz zobaczyłem zdjęcie w przewodniku i powiedziałem Żonie, że tam musimy się znaleźć. Biegałem po wnętrzu jak wariat i cykałem z każdego możliwego kąta, wciskając wszędzie statyw. Myślę, że dość zabawnie wyglądałem. Generalnie najpiękniejszy zabytek Dolnego Śląska, jeżeli nie całej Polski. Absolutna perełka i coś rozwalającego mózg.
Poszło drogą eliminacji: widziałem w tym roku Kościół Pokoju w Jaworze, więc wiedziałem że to nie ten. A że ocalał jeszcze tylko jeden... :) I powiem Ci, że w świetle kościoła jaworskiego Twoje twierdzenie, że świdnicki jest najładniejszym zabytkiem w Polsce, jest ryzykowne. Postaram się jakoś niedługo zdjęcia wrzucić - choć nie tak udane jak Twoje.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Jakub Cieślak » śr 10.12.2008 18:40

Ja pierdziu, ale pomyłka. Oczywiście, mówiłem o kościele w Jaworze. Do tego do Świdnicy nie dotarliśmy. A zatem oko Cię zmyliło, to jest ten kościół, w którym byłeś. :) Świdnicki podobno mniejszy.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lord Turkey » śr 10.12.2008 18:45

Widocznie Shadow był wtedy myślami w świdnickim

:lol:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Alganothorn » śr 17.12.2008 14:56

To tak, żeby nie było, że sam nic nie wrzucam
;-)

Obrazek
zdjęcie czarno-białe, ciemne, czyli coś dość typowego dla mojej estetyki
;-)
Obrazek
inna bajka, inna tematyka - tak żeby nie było, że robię tylko jeden rodzaj zdjęć
;-)

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: kurp » śr 17.12.2008 21:08

A nie za ciemne - jak na estetykę sensu largo? ;)
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Galvar » śr 17.12.2008 22:41

Jakby się komuś moje ostatnie chciało skomentować, byłbym wdzięczny. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Jakub Cieślak » czw 18.12.2008 7:58

Mikołajkowy Gdańsk? Solidne. Jak zwykle przy takich kompozycjach jest dylemat z tym, co ma być punktem naczelnym opowieści ze zdjęcia i przez to decyzja o kadrowaniu. Czy nie ciąć wieży kościelnej, ale zostawić dużo pustego i ciemnego nieba, czy jednak zjechać w dół, dać zagrać latarniom i refleksom na chodniku pierwsze skrzypce?

Teraz próbowałem wykadrować jakoś to zdjęcie i, szczerze mówiąc, miałem duży problem ze znalezieniem jakichś punktów zaczepienia, które określiłyby mi dobrą koncepcję na wykadrowanie.
Obrazek

Wcale nie mówię, że moja kompozycja jest bardziej poprawna, czy doskonalsza. To tylko pewna propozycja do szukania właściwej kompozycji. Grunt to znaleźć jakiś gwóźdź programu. Oglądający powinni wiedzieć, czy zainteresowały Cię latarnie, choinka, kościół, czy ludzie.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lord Turkey » czw 18.12.2008 10:10

Świetne zdjęcie JC! Choć ucięta wieża kościelna faktycznie nieco psuje całość, bo od razu skupia wzrok i pojawia się wrażenie "coś tu jest nie tak".
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jakub Cieślak » czw 18.12.2008 11:46

Tak, to właśnie pokazuje, jaki problem może być z dobrym skadrowaniem zdjęcia. Musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, co ma być naszym obiektem nadrzędnym, tym naczelnym obiektem zdjęcia. Tak to zwykle, zwłaszcza na początku, bywa, że podoba nam się kilka elementów i koniecznie wszystkie chcemy złapać za jednym ujęciem. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie zwykle. Trzeba wybrać- albo rybka, albo akwarium. :)

I gwoli ścisłości, Lordzie, zdjęcie jest Galvara. Ja je tylko przyciąłem. :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Lord Turkey » czw 18.12.2008 11:49

Umh, w takim razie gratuluję zdjęcia Galvarowi :P
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Galvar » czw 18.12.2008 15:04

Alganothornie, Twoja fotka tramwaju jest bardzo klimatyczna. Niemniej jednak za mało wyraźna. Rozumiem, że pewno takie było zamierzenie, ale trochę mi ta mroczność jest zbyt mało doszlifowana. Trochę ciężko mi wyrazić co mam na myśli,a le mam andzieję, że zrozumiesz. ;)

Jakubie, to zdjęcie jest trudne do wykadrowania z uwagi na to, że wieża, (Ratusza Głownomiejskiego, nie kościoła :P ), znajduje się po prawej stronie ulicy Długiej a od tego obiektu zaczyna się Długi Targ będący miejscem szerszym. Chcąc objąć i j i choinki oraz latarnie, nie ma możliwości uzyskania konkretnego, głównego obiektu w dodatku symetrycznie rozmieszczonego względem innych.

Dzięki za pochwałę Lordzie Indyku. :)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Jakub Cieślak » czw 18.12.2008 15:11

Galvar pisze:Jakubie, to zdjęcie jest trudne do wykadrowania z uwagi na to, że wieża, (Ratusza Głownomiejskiego, nie kościoła :P ), znajduje się po prawej stronie ulicy Długiej a od tego obiektu zaczyna się Długi Targ będący miejscem szerszym. Chcąc objąć i j i choinki oraz latarnie, nie ma możliwości uzyskania konkretnego, głównego obiektu w dodatku symetrycznie rozmieszczonego względem innych.

O tym właśnie pisałem. :) Trudność polega na "chceniu" objęcia kilku rzeczy naraz. :) Może to jest więc pomysł na następne próby? Trzeba się skupić na jakimś elemencie, wybrać bohatera głównego.
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Galvar » czw 18.12.2008 15:31

Jakub Cieślak pisze:
Galvar pisze:Jakubie, to zdjęcie jest trudne do wykadrowania z uwagi na to, że wieża, (Ratusza Głownomiejskiego, nie kościoła :P ), znajduje się po prawej stronie ulicy Długiej a od tego obiektu zaczyna się Długi Targ będący miejscem szerszym. Chcąc objąć i j i choinki oraz latarnie, nie ma możliwości uzyskania konkretnego, głównego obiektu w dodatku symetrycznie rozmieszczonego względem innych.

O tym właśnie pisałem. :) Trudność polega na "chceniu" objęcia kilku rzeczy naraz. :) Może to jest więc pomysł na następne próby? Trzeba się skupić na jakimś elemencie, wybrać bohatera głównego.
Wiem, wiem. :) No a kolejne próby zepewne będą bo i Wasze komentarze i ogólnie fotografia sama w sobie zachęcają mnie do strzelania kolejnych, oby lepszych, fotek. :)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Jakub Cieślak » czw 18.12.2008 15:42

Cóż za piękny piętrus cytatów! :)
Galvar pisze:
Jakub Cieślak pisze:
Galvar pisze:Jakubie, to zdjęcie jest trudne do wykadrowania z uwagi na to, że wieża, (Ratusza Głownomiejskiego, nie kościoła :P ), znajduje się po prawej stronie ulicy Długiej a od tego obiektu zaczyna się Długi Targ będący miejscem szerszym. Chcąc objąć i j i choinki oraz latarnie, nie ma możliwości uzyskania konkretnego, głównego obiektu w dodatku symetrycznie rozmieszczonego względem innych.

O tym właśnie pisałem. :) Trudność polega na "chceniu" objęcia kilku rzeczy naraz. :) Może to jest więc pomysł na następne próby? Trzeba się skupić na jakimś elemencie, wybrać bohatera głównego.
Wiem, wiem. :) No a kolejne próby zepewne będą bo i Wasze komentarze i ogólnie fotografia sama w sobie zachęcają mnie do strzelania kolejnych, oby lepszych, fotek. :)

No i o to chodzi. Focić, focić, raz jeszcze focić. Myślę, że Algan poprze tą konkluzję. Co do alganowego tramwaju: generalnie na pracowym lapie mam tak ustawioną jasność i kontrast, że z początku nie wiedziałem, że tam jest tramwaj. :)
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » czw 18.12.2008 16:33

Jakub Cieślak pisze:Focić, focić, raz jeszcze focić. Myślę, że Algan poprze tą konkluzję.

Dobrze gada, dać mu sera
;-)
zdjęcie tramwajowe jest ciemne, jak spora część moich fotek: jak mam robić zdjęcie bardziej 'dla siebie', a nie dla kogoś to na ogół będzie niedoświetlone...
opinie sa w typie 'za ciemno', ale tym akurat sie nie przejmuję
;-)
właśnie zorientowałem się, że nie ma mojego posta, którego dziś napisałem rano po poście JC - dziwne, na razie nie będę dublował tego tekstu, może się sam odnajdzie...

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » pt 19.12.2008 8:35

I znów pobawiłem się galvarowym zdjęciem by zobaczyć, co da się powyciągać ze zdjęć "Stawu". Połączyłem oba zdjęcia, w jednym bardzo mi grały kolory liści na drzewach, oraz liście unoszące się na wodzie. Z drugiego wziąłem nieprześwietlone niebo i refleks na wodzie. Dodałem efekt gradientu na górze dla "zamknięcia" tamtej przestrzeni. To też nie jest próba udowodnienia, że oba zdjęcia są złe. Tego efektu doświetlenia liści i nieprześwietlenia nieba nie uzyskasz na aparacie. A jeżeli już to za pomocą różnych nakładanych filtrów tylko zbliżysz się nieznacznie do osiągniętego w obróbce komputerowej efektu.
Jednak taka praca pokazuje, że przed fotografem stoją czasem trudne wybory: z czego zrezygnować na rzecz wyciągnięcia czegoś na pierwszy plan? Czy zaakcentować tą kosmiczną kolorystykę nieba, czy skupić się na pięknych kolorach liści? Czy efekt ciemnego tunelu na zdjęciu z dobrze "złapanym" niebem jest efektem ciekawym? Zdecydowanie do efektu kompozycji nie pasuje kładka. Chciałoby się wierzyć, że ona łączy obie ściany kolorowego żywopłotu, scala przestrzeń. Wg mnie- nie bardzo, nie jako marginalny element tuż przy dolnej krawędzi. Zakłóca tylko kompozycję, rozbija ją. Gdyby z kolei podejść do kładki, ukucnąć i spróbować ją wyciągnąć na pierwszy plan, wtedy może... Ale wcale niekoniecznie!

Obrazek
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: Alganothorn » pt 19.12.2008 12:16

Mój post wczorajszy przepadł gdzieś w mrokach, więc napiszę krócej to samo - krócej, bo część pojawiła się już w postach JC
:-)
temat> każde zdjęcie ma temat, myśl przewodnią, coś, co jest dla niego najważniejsze; jeśli nie wiadomo, jaki jest temat, mamy do czynienia z problemem po stronie widza (ja mam ten problem z niektórymi dziełami sztuki nowoczesnej, przyznaję się bez bicia) lub autora (na ogół częstsza przypadłość); kiedy mamy temat ustalony, zaczyna się zabawa w to, jak go chcemy pokazać i tutaj pomaga nam...
kompozycja> od tego zależy, jak zdjęcie będzie wyglądać; teoretycznie najłatwiej wypracować sobie dobry warsztat w zakresie kompozycji skupiając się na zdjęciach czarno-białych, gdzie kwestia koloru nie odwraca uwagi widza, ale to w pewnym sensie pozorna łatwość: kolor sam w sobie bywa bardzo często tematem przewodnim i jako taki podporządkowuje sobie kompozycję...
kompozycja uwzględnia połączenie planów, na ogół pierwszego, drugiego i dalszego (tła), ale planów może być mniej (np. zdjęcia powierzchni, bądź często fotografowane przeze mnie mury - tu mamy tylko jeden plan); nie ma zasady, są narzędzia, które pomagają; kompozycja to umieszczenie tematu przewodniego z jednej strony na konkretnym planie (nie musi i często nie jest to plan pierwszy), a także w konkretnym punkcie zdjęcia (złoty podział malarstwa renesansowego lub dowolna inna zasada; z reguły unika się kadrów centralnych, ale wszystko zależy od koncepcji fotografa)

przechodząc konkretniej na fotkę z Gdańska (pierwsza mi się nie otwiera):
-> nie dobrałeś tematu przewodniego; spośród wszystkich tam obecnych wybrałbym latarnię, architekturę lub ludzi (typ reporterski: grupa z balonami na drugim, prawym planie); pokazanie wszystkiego to nie pokazanie niczego w tym sensie, że oglądający nie ma pojęcia, na czym zawiesić oko...
-> zaryzykowałbym zabawę z dłuższym naświetlanie, koło 1/2 sekundy - tyle można od biedy zrobić z ręki (potrzeba nieco wprawy), a efekt 'rozmazania' postaci ludzkich, a zwłaszcza połączenie elementów rozmytych z nieruchomymi daje znakomite rezultaty; może banalne, ale mi i tak się podobają
;-)

obróbka JC> zdjęcia z kadrem centralnym są trudne - są trudne dlatego, że oko ludzkie ma pewien feler przy ocenie proporcji i harmonii: starożytni kiedy budowali świątynie poszerzali środkowe bębny kolumn, a na dodatek ustawiali je lekko nachylone, żeby widz uznał, że wszystkie stoją równo...
do czego piję? tutaj pochylenie drzew jest w pełni zamierzone i działa jako atut (problem mamy z architekturą, gdzie albo PS, albo obiektywy z korekcją perspektywy, albo baaaaardzo trudne kadrowanie), ale już linia horyzontu, widoczna jedynie na krótkim odcinku na ostatnim planie, wydaje się przechylona w prawo (prawo dól, lewo góra);
kadr centralny tylko wydaje się prosty, nie mając statywu na ogół się na niego nie decyduję...
zdjęcie jest dla mnie nienaturalne: kolory liści nie grają z typem światła, przy takim oświetleniu spodziewałbym się ciemniejszych kolorów; jeśli jesteśmy przy barwach: takie zdjęcie stanowi dla mnie zawsze dowód na złośliwość aury: akurat, kiedy mamy czas, aparat i sposobność światło zabija kolory, przygasza, mówiąc krótko - słońce za chmurami; cały problem polega na tym, że niewiele z tym można zrobić (nie mówiąc o tym, że czasami masz coś takiego, kiedy masz jeden jedyny dzień na zwiedzanie i focenie, wtedy to już w ogóle kaszana...:-( ); kolory są przygaszone, ewidentnie pozbawione słońca, z kolei drzewa są zbyt jasne, jak na niebo - całość jest dla mnie po prostu nienaturalna i pierwszym skojarzeniem jest tu fotoszopa;
co do kompozycji, to nie da się ukryć, prawdopodobnie wydobyłeś JC z tych zdjęć najwięcej dobrego
:-)
mam ten problem, że obróbka zdjęć po ich zrobieniu jest mi obca ideologicznie i widzę w niej grafikę, nie fotografię: pod tym względem łatwiej mi zachować obiektywizm w kwestii kompozycji, niż całokształtu (a już zwłaszcza kolorystyki)

pozdrawiam
We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars. But we won't. And we're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Awatar użytkownika
Alganothorn
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5085
Rejestracja: pn 06.01.2003 23:02
Lokalizacja: point of no return

Postautor: Jakub Cieślak » ndz 21.12.2008 9:00

To tutaj prosty przykład zdjęcia w skali szarości.
Obrazek
Obrazek
Mistrz Gimli powiada:
Cisza nie leży w naturze krasnoludów. Jednakże w lochach pełnych orków jest ona jak najbardziej wskazana.
Awatar użytkownika
Jakub Cieślak
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 4010
Rejestracja: czw 12.12.2002 22:24
Lokalizacja: JózefOFF k. Otwocka

Postautor: kurp » ndz 21.12.2008 9:41

Świetne :D
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Gvynbleid » sob 03.01.2009 9:29

Dobra głębia ostrości JC

Wszystkie podane zdjęcia to skany negatywów:

Zwieńczenie bramy brandenburskiej:
http://www.mojalbum.com.pl/GroteFoto-TEIIFMIB.jpg

Niestety troche prześwietlone:
http://www.mojalbum.com.pl/GroteFoto-APWCC3KY.jpg

To moje najlepsze zdjęcie jak do tej pory - Morsko jura krakowsko-częstochowska, listopad 2008
http://www.mojalbum.com.pl/GroteFoto-KDK8TJ8Z.jpg

Jeden z pierwszych moich b&w - jak na ironię dosyć miekkie
http://www.mojalbum.com.pl/GroteFoto-NW8EQBOY.jpg
Obrazek
Awatar użytkownika
Gvynbleid
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 808
Rejestracja: pn 16.02.2004 10:59
Lokalizacja: Silesia sweet Silesia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Offtopicownia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości