Katedralne recenzje.

Wszystkie tematy traktujące o literaturze w bardziej ogólnym rozumieniu

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Postautor: Tigana » pt 26.10.2007 12:37

Nowa skala ocen jest bez sensu - czytelnik będzie musiał sprawdzać czy dana książka była oceniana w skali "10" czy "6" stopniowej. To już lepiej bez ocen.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: ASX76 » pt 26.10.2007 13:28

Przesada. Oceny muszą być, bo jeszcze ludzie sobie pomyślą, że Katedra wymiękła... :wink:
Przecież osoby czytające recenzje mają głowy na karku i gdy zobaczą np. ocenę 4/6 czy 6/6, to łatwo się "kapną", że ta druga cyfra oznacza maxymalną notę. Poza tym można zamieścić na stronie info, że książki od tego a tego momentu będą oceniane w skali od 1 do 6. Doprawdy, nie widzę problemu... :) Czytelnicy książek są znacznie bystrzejsi, niż Ci się zdaje, Tigana-san. I nie trzeba ich prowadzać za rączkę do karczmy. Zechcą, to trafią. :wink:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Postautor: MadMill » pt 26.10.2007 14:09

No ale ludzie się już przyzwyczaili, po co zmieniać na 1-6? Polter tak ocenia, Esensja chyba w procentowej, a Katedra ma 1-10. Co do +/- to może byłoby niezłe, ale ciekawe czy ktoś by czytał recenzje wtedy - bo w treści są też plusy i minusy wypunktowane. Więc też byłoby to powtarzanie się. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: ASX76 » pt 26.10.2007 14:34

No to się odzwyczają. :P Od tego się nie umiera... :wink: Moim zdaniem przedział ocenowy od 1 do 10 jest zbyt duży. Od 1 do 6 byłoby w sam raz. :) I nie byłoby problemu czy wystawić 7, 8 czy 9. :P
Zaraz się okaże, że tylko ja nie jestem konserwatystą. :wink:
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Postautor: Shadowmage » pt 26.10.2007 15:31

Tigana pisze:Nowa skala ocen jest bez sensu - czytelnik będzie musiał sprawdzać czy dana książka była oceniana w skali "10" czy "6" stopniowej. To już lepiej bez ocen.
Wiesz, zawsze można przenumerować te stare dla ujednolicenia :)

Czekam na dalsze opinie :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MadMill » pt 26.10.2007 15:58

ASX ale to dział w drugą stronę, bo za chwilę się okaże że czemu książka przeciętna dostała tylko do książka dobra? A będzie się tak zdarzać co chwila. ;) 1/6 - zostaje dla gniotów 6/6 dla wybitnych dzieł, a dla reszty której najwięcej zostają cztery oceny. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Jander » pt 26.10.2007 16:08

Mi biblionetkowy system ocen 1-6 nigdy nie pasował, zbyt dużo książek mieści się w ocenie 4, choć różnią się poziomami (za dobre na 3, ale gorsze od tych, którym nie udało się zdobyć 5).
+/- zastępuje u nas podsumowanie, więc nie ma sensu powtarzać :)
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Tigana » pt 26.10.2007 20:22

Shadowmage pisze:Wiesz, zawsze można przenumerować te stare dla ujednolicenia :)

Wszystko można tylko po co dodatkow dodawać sobie roboty ? No i kwestia jak książka miała "7" to po nowemu "3" czy "4" ?
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Lord Turkey » sob 27.10.2007 11:09

Dla mnie + i - są niepotrzebne i grożą ryzykiem pominięcia lektury recenzji przez czytelnika, natomiast ocena powinna pozostać, gdyż sugeruje zainteresowanym jak dana pozycja prezentuje się na skali gnioty - średniactwo - perełki.

Skala 1-6 jest za wąska i jak pisał ktoś powyżej - niesprawiedliwie traktuje książki różniące się poziomem. Jakie w takim razie znaleźć remedium? Imho możnaby dookreślić poszczególne oceny ze skali 1-10 tak, aby wszyscy redaktorzy kierowali się wspólną skalą - aby zasady oceny utworów były ujednolicone. Publikując te zasady zniwelowalibyśmy problem zbyt szerokiego zakresu punktacji.

Inną kwestią jest to, jak taką skalę obiektywnie opisać :wink:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » ndz 04.11.2007 10:26

Po burzliwych dyskusjach stanęło na razie na czymś takim:
Znikają oceny z list recenzji, jednakże nadal będą widoczne w samych reckach. Poza tym nie ma już obowiązku wystawiania ocen - część osób będzie to robiła, część nie (ja pewnie trochę tak, a trochę siak) - w tym jest dowolność i będzie zależeć od recenzenta. Obowiązek oceniania nie będzie już więc narzucany odgórnie, a wystawienie noty liczbowej będzie bardziej częścią recenzji niż cechą portalu.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Jander » ndz 04.11.2007 13:11

Wszystko ok, ale usuwanie ocen z listy recenzji tylko utrudnia życie - np. chcę znaleźć szybko dobrze ocenioną książkę to muszę klikać w reckę, żeby zobaczyć ocenę bądź by zobaczyć, czy recenzja w ogóle ocenę posiada.
Co do suwerenności recenzentów to jestem jak najbardziej za.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jander
Czujnik ;-)
Czujnik ;-)
 
Posty: 1504
Rejestracja: sob 09.11.2002 23:07
Lokalizacja: Wrocław / Mysłowice

Postautor: Galvar » ndz 04.11.2007 18:00

Moim zdaniem obecny system 1/10 jest dobry (najbardziej reprezentatywny) i nie należy go zmieniać. Przynajmniej w moich reckach będę go nadal stosował (no, chyba, że władze Katedry dadzą nam jakiś inny prikaz ;) ).

Ja czasem zaczynam czytanie recki od oceny i może ona zadecydować o tym, że przeczytam tekst o utworze średnio lub wcale mnie interesującym.
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: RaF » ndz 04.11.2007 18:25

Galvar pisze:Moim zdaniem obecny system 1/10 jest dobry (najbardziej reprezentatywny) i nie należy go zmieniać.

Znaczy, jedziemy po wszystkich książkach na równo? :D
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Galvar » ndz 04.11.2007 21:00

RaF pisze:
Galvar pisze:Moim zdaniem obecny system 1/10 jest dobry (najbardziej reprezentatywny) i nie należy go zmieniać.

Znaczy, jedziemy po wszystkich książkach na równo? :D
Oj wiadomo, że chodzi o jakąś część z dziesięciu. ;) Niemniej jednak trafnie mnie złapałeś na nieprecyzyjności wypowiedzi. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Gavein » czw 22.11.2007 15:55

Ocena 1-10 jest moim zdaniem wystarczająca, co do spoilerowania myślę, że recenzenci powinni go unikać po prostu z zasady.
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: RaF » czw 22.11.2007 17:57

Wiesz, co do spoilerowania to nie taka prosta sprawa, bo czasem trzeba (a w każdym razie: wypada) podeprzeć czymś swoje argumenty. Recenzja nie ma być 'niespoilerowa' - recenzja ma być krytyczną oceną :P
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gavein » czw 22.11.2007 18:32

Przede wszystkim chodzi mi o nie ujawnianie istotnych rozwiązań i zwrotów akcji, myślę, że można opisać, czy coś jest ciekawe lub zaskakujące bez nadmiernego detalizowania :)
Awatar użytkownika
Gavein
Lord
Lord
 
Posty: 1132
Rejestracja: pn 19.11.2007 12:41
Lokalizacja: Anamasobia

Postautor: Galvar » czw 22.11.2007 19:53

Ogólnie rzecz biorąc staramy się nie spoilerować. Ew. czasem ujawniamy jakieś drobne szczegóły co by podeprzeć ocenę, o czym wspomniał już wyżej Vamp. Poza tym czasem trzeba napisac dlaczego uważamy, że coś jest dobre lub złe, podając konkretne przykłady.

Niemniej jednak nasze recenzje nikomu nie powinny popsuć zabawy i nie zawierają książkowych blurbów. ;)
Ostatnio zmieniony pn 26.11.2007 11:14 przez Galvar, łącznie zmieniany 1 raz
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: elTadziko » ndz 25.11.2007 21:15

Mi ocena końcowa książki w recenzji bardzo pomagała/pomaga ;) To głównie od niej zależy, czy daną recenzje przeczytam. Dlatego żałuję, że już nie wszyscy będą oceny wystawiać.
Co do samych recenzji - wg mnie są bardzo dobre. Katedra to jedyny portal o literaturze, na który od jakiegoś czasu zaglądam regularnie. Jest też według mnie najbardziej przejrzysty :P

Chciałbym przy okazji odpowiedzieć na pierwszego posta ;)
Czy nasze recenzje pomagają Wam w doborze lektur?

Zdecydowanie tak. To jaką książkę kupię zależy od oceny na tym portalu :)
Awatar użytkownika
elTadziko
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 124
Rejestracja: ndz 25.11.2007 11:16
Lokalizacja: Oława

Postautor: Galvar » pn 26.11.2007 11:19

elTadziko pisze:Mi ocena końcowa książki w recenzji bardzo pomagała/pomaga ;) To głównie od niej zależy, czy daną recenzje przeczytam. Dlatego żałuję, że już nie wszyscy będą oceny wystawiać.
No ja, Vamp i może ktoś jeszcze zostaje przy ocenach liczbowych. Może inni do nich powrócą, jeśli będziecie cisnąc ich w tej kwestii. ;)

elTadziko pisze:Co do samych recenzji - wg mnie są bardzo dobre. Katedra to jedyny portal o literaturze, na który od jakiegoś czasu zaglądam regularnie. Jest też według mnie najbardziej przejrzysty :P
No i dla takich opinii warto się czasem trochę pomęczyć. :P

elTadziko pisze:Chciałbym przy okazji odpowiedzieć na pierwszego posta ;)
Galvar pisze:Czy nasze recenzje pomagają Wam w doborze lektur?

Zdecydowanie tak. To jaką książkę kupię zależy od oceny na tym portalu :)
Dla tych też. Są one, przynajmniej wg mnie, zobowiązujące do jeszcze lepszej pracy. Dziękuję. :) No i mam nadzieję, że się na naszych ocenach nie zawodzisz. :wink:
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Lord Turkey » pt 30.11.2007 22:10

Witam,

na Katedrze znaleźć można moją pierwszą recenzję, druga powinna ukazać się niebawem (czeka na publikację). Pisanie, a przede wszystkim prezentowanie swoich tekstów szerszemu gronu, to dla mnie nowość. Dlatego wdzięczny byłbym za wszelkie komentarze i porady (pod recenzjami widnieje podpis - Krzysztof Kozłowski).

Ja także pozostaję przy ocenach liczbowych, z tym że zmodyfikowałem skalę do 8 not punktowych, która wydaje mi się właściwsza - szersza niż x/6, ale zarazem konkretniejsza niż x/10.

Pozdrawiam.
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » pt 30.11.2007 22:52

Lord Turkey pisze:Ja także pozostaję przy ocenach liczbowych, z tym że zmodyfikowałem skalę do 8 not punktowych, która wydaje mi się właściwsza - szersza niż x/6, ale zarazem konkretniejsza niż x/10.

Naprawdę? To chyba nie odnosi się do tej już opublikowanej ;)

Wydaje mi się jednak, że jeśli ktoś decyduje się na umieszczenie oceny liczbowej, niech stosuje skalę dziesiętną, bo inaczej to będziemy mieli potworny pier... tego, chlew ;)
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Lord Turkey » sob 01.12.2007 10:42

Nie odnosi się do opublikowanej, bo w momencie jej upublicznienia redakcja Katedry nie postanowiła jeszcze co w tej sytuacji zrobić. I nie było dozwolenia na swobodne kreowanie ocen :twisted:

Nie widzę problemu w stosowaniu różnych skal liczbowych. Jak pisał ASX czytelnicy są bystrzy i zauważą różnicę, a skoro większość zrezygnowała z punkcików to naprawdę można oceniać jak się chce. Dwie osoby do 10, jedna do 8, ktoś inny wypisze +/-, a pozostali ograniczą się do podsumowania...

Albo ustalamy jeden schemat oceniania albo przyjmujemy swobodę i uzależniamy decyzję od poszczególnych recenzentów Raf. Chyba że posiedzenie władz serwisu nakaże mi skorygowanie pomysłu :wink:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: RaF » sob 01.12.2007 10:53

Ja z redakcyjnych narad odniosłem wrażenie, że albo się z ocen rezygnuje, albo ocenia tak, jak dotąd. Acz być może się mylę.
"Diese nadmierne sformalizowanie starożytnego prawa zeigt Jurisprudenz jako rzecz tego samego rodzaju, als d. religiösen Formalitäten z B. Auguris etc. od. d. Hokus Pokus des znachorów der savages" -- Karol Marks
Awatar użytkownika
RaF
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3498
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:24
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Galvar » sob 01.12.2007 11:05

Lord Turkey pisze:na Katedrze znaleźć można moją pierwszą recenzję, druga powinna ukazać się niebawem (czeka na publikację). Pisanie, a przede wszystkim prezentowanie swoich tekstów szerszemu gronu, to dla mnie nowość. Dlatego wdzięczny byłbym za wszelkie komentarze i porady (pod recenzjami widnieje podpis - Krzysztof Kozłowski).
Co zrecenzowałeś Lordzie? Postaram się przeczytać i napisać kilka słów o tej recce. ;)

RaF pisze:Ja z redakcyjnych narad odniosłem wrażenie, że albo się z ocen rezygnuje, albo ocenia tak, jak dotąd. Acz być może się mylę.
Uważam tak samo. Dodatkowo można użyć naszej "polecanki" i to moim zdaniem powinno wystarczyć. Kolejne skale i sposoby oceniania są moim zdaniem zbędne.
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Shadowmage » sob 01.12.2007 12:54

RaF-->dobre odniosłeś wrażenie.

Galvar-->Lord zrecenzował "Wiedźmina z Wielkiego Kijowa".
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Lord Turkey » sob 01.12.2007 15:07

Rozumiem. W redakcyjnych naradach z oczywistych względów nie brałem udziału, a post Shadow'a nie był (dla mnie) dostatecznie jednoznaczny. Oczywiście podporządkuję się decyzji - dołączam więc do grona, które nie wystawia not punktowych.

System x/10 nigdy mi nie leżał ze względu na zbyt duży rozrzut. Dlatego chciałem przyjąć coś dokładniejszego i czytelniejszego. Przynajmniej w moim odczuciu :wink:

Galvar -> będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Te najbardziej krytyczne proszę przesyłać PM'em :wink:
Obrazek
Krzysztof Kozłowski
Lord Turkey
Książę
Książę
 
Posty: 2549
Rejestracja: sob 15.02.2003 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia

Wróć do Ogólnie o literaturze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości