Nocarz dwójeczka ( i inne tomy też)

Wszystko o rodzimych publikacjach

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Nocarz dwójeczka ( i inne tomy też)

Postautor: Chomski » czw 01.02.2007 19:55

Witam!

właśnie zabrałem się za lekturę drugiego tomu i już na wstępie widzę, że fabuła jest głupsza niż w części pierwszej. Nie przeszkadza to bynajmniej w czytaniu, lecz niezbędnym do tego warunkiem jest nie skupianie się zbytnio na tym, o czym właściwie jest ta książka. Może jestem przyzwyczajony, że tego typu fabuły są osadzone w bliżej nieznanym mi miejscu (USA, układ DŻ-Centauri, Mars...) i jakoś mnie śmieszy na myśl o wampirach w ABW. Mam nadzieję, że ateciaki za bardzo sobie tej książki nie wezmą do serca i nie będą biegać jak Nicolas Cage w "Pocałunku Wampira".

Niemniej książka (zapewne dzięki mężowi Pani Kozak) jest dość dobrze osadzona w realiach polskich i dosyć dużo da się wyczytać między wierszami.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Shadowmage » czw 01.02.2007 22:10

Ja już przeczytałem "Renegata" i mi się podobało. Fabuła jak fabuła, na takie pomysły należy patrzeć z przymróżeniem oka i brać je za dobrą monetę. Większe nieprawdopodobieństwa były wychwalane. I faktycznie, może to co wydaje się całkowicie znośne w dalekiej Ameryce, u nas wydaję się troszkę nie na miejscu - efekt zapewne czysto psychologiczny, łatwiej uwierzyć w nieprawdopodobne, gdy jest daleko od nas.
Ostatnio zmieniony sob 13.09.2008 11:59 przez Shadowmage, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Chomski » ndz 11.02.2007 10:34

Przeczytałem do końca i muszę przyznać, że trochę mnie ta książka zaskoczyła. Jest zupełnie inna od pierwszej części, jeśli chodzi o naciągany wątek wampirów-tajniaków. W porównaniu do jedynki jest jeszcze nierówniej napisana i momentami odnosi się wrażenie, że była pisana przez kilka osób na raz, a rozterki głównego bohatera przypominają mi bohaterki seriali z Wenezueli ;-) W zachowaniu Vespera jakoś nie widać tej wyjątkowości, którą widział w nim Ultor i Aranea.

Poza tym dostałem chyba jakiś wybrakowany egzemplarz książki, bo nie byłem w stanie znaleźć nim zakończenia ;-) Lubię niedopowiedzenia, ale z tego jakoś nic ciekawego nie wynika i aż się prosi, żeby zapytać Panią Kozak, kiedy będzie kolejna część?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Shadowmage » ndz 11.02.2007 13:50

Na dniach ukaże się u nas krótka rozmowa z Kozak w której będzie nieco o tym właśnie.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Chomski » ndz 11.02.2007 15:20

Shadowmage pisze:Na dniach ukaże się u nas krótka rozmowa z Kozak w której będzie nieco o tym właśnie.


O tym, co napisałem, czy o książce w ogóle?
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Shadowmage » ndz 11.02.2007 15:34

O tym co napisałeś... ale o książce też :)
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Chomski » śr 14.02.2007 11:29

tajemnicza jest nasza Pani Autorka ;-)
komentarz wrzucił pod wywiad.
[miejsce na mądrą mądrość :-) ]
http://chaosgate.waw.pl/~chomski/
--Obrazek
Awatar użytkownika
Chomski
Prefekt
Prefekt
 
Posty: 598
Rejestracja: pt 04.10.2002 22:27
Lokalizacja: Nigdzie (Kolorado)

Postautor: Shadowmage » sob 13.09.2008 12:06

Jakiś czas temu pojawiła się zapowiedź trzeciej części "Nocarza", pod tytułem "Nikt". Ciekawe, czy będzie to już koniec historii Vespera? W zasadzie na to się zapowiada, ale z pisarzami to nigdy nic nie wiadomo. Bez wątpienia ta seria przyspożyła jej wielu fanów, którzy są całkiem nieźle zorganizowani (stąd m.in. nominacje do Zajdli), ale ciekawe czy będzie potrafiła wyrwać się od łatki "ta od Nocarzy". Jak pokazują przykłady niektórych młodych autorów (i nie tylko, bo taki Sapkowski i tak kojarzy się głównie z Wiedźminem), może być to ciężkie: inne projekty sa rozpatrywane w porównaniu ze sztandarowym dziełem i pojawiają się komentarze typu "fajne, ale lepiej gdyby autor X napisał kolejną książkę o Y".
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Tigana » ndz 21.09.2008 14:54

Podejrzewam, ze "Nikt" zakończy przygody Vespera, a przynajmniej jakąś ich część. Chyba, że powstanie kolejna odcinek - "Człowiek" :wink: Co dalej z panią Magdą? Miałem okazje przeczytać jej dwa "niewampiryczne" opowiadania - "Air Marshals" i "Sznurki przeznaczenia" - oba niezłe, chociaż nie rewelacyjne. Jest to jednak widomy sygnał, że autorka może odnaleźć się w postVesperowej rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: MadMill » ndz 21.09.2008 18:26

Na Polconie autorka powiedziała, że nie chce nic słyszeć o wampirach w przyszłości. ;) Nikt zakończy ten rozdział jej twórczości, ma jakieś inne pomysły, ale dokładnie ich nie sprecyzowała na spotkaniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Shadowmage » ndz 21.09.2008 18:35

Biorąc pod uwagę jej wykształcenie i je ostatnie prelekcje, to obstawiałbym jakieś thrillery medyczne :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Tigana » ndz 21.09.2008 20:07

Shadowmage pisze:Biorąc pod uwagę jej wykształcenie i je ostatnie prelekcje, to obstawiałbym jakieś thrillery medyczne :P

Mogłoby być ciekawie - u nas tez gatunek leży (jeśli chodzi o krajowych autorów) Inna sprawa co tu pisać o polskich szpitalach?
Awatar użytkownika
Tigana
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 10354
Rejestracja: pn 19.06.2006 13:09
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Żerań » ndz 21.09.2008 20:13

Biorąc pod uwagę jej wykształcenie i je ostatnie prelekcje, to obstawiałbym jakieś thrillery medyczne


Albo spadochronowe. A najlepiej jedno i drugie: bohater budzi się w polskim szpitalu, nie pamięta kim jest ani co robił, ale wie jedno - nie podoba mu się tamto miejsce; i przy pomocy wezwanych oddziałów AT oraz spadochronu ucieka ze szpitala okuponowanego przez oddziały szturmowe pielęgniarek i lekarzy. :wink:
Obrazek

Jeśli trudno ci działać zgodnie z regułami gry i zamierzasz zrezygnować, zamiast rezygnowania - zmień reguły.
Żerań
Książę
Książę
 
Posty: 2116
Rejestracja: wt 15.08.2006 17:00

Postautor: Maeg » ndz 21.09.2008 20:18

Albo spadochronowe. A najlepiej jedno i drugie: bohater budzi się w polskim szpitalu, nie pamięta kim jest ani co robił, ale wie jedno - nie podoba mu się tamto miejsce; i przy pomocy wezwanych oddziałów AT oraz spadochronu ucieka ze szpitala okuponowanego przez oddziały szturmowe pielęgniarek i lekarzy.


Przypomina mi to któryś z odcinków Drużyny A :P
Poza tym polskie szpitale to idealne miejsce na takie thrillery, choć bardziej o samych szpitalach a nie medycynie. ;)
"Gdyby to koty miały definiować świat, ważne miejsce zajmowałyby w nim pożerane dla zabawy muchy"
— M. John Harrison

Bistro Californium 
Awatar użytkownika
Maeg
Lord
Lord
 
Posty: 1523
Rejestracja: wt 16.10.2007 13:02
Lokalizacja: Łomianki/Wawa

Postautor: Żerań » ndz 21.09.2008 20:36

Przypomina mi to któryś z odcinków Drużyny A


Serio? To tak dawno było...

Poza tym polskie szpitale to idealne miejsce na takie thrillery, choć bardziej o samych szpitalach a nie medycynie


Albo o personelach. Chociaż to bardziej na horror temat, a nie thriller, czyli coś dla Łukasza Orbitowskiego...
Obrazek

Jeśli trudno ci działać zgodnie z regułami gry i zamierzasz zrezygnować, zamiast rezygnowania - zmień reguły.
Żerań
Książę
Książę
 
Posty: 2116
Rejestracja: wt 15.08.2006 17:00

Postautor: Shadowmage » ndz 21.09.2008 21:27

Maeg pisze:Przypomina mi to któryś z odcinków Drużyny A
Co ty chcesz od kultowego serialu mojego dzieciństwa??
Maeg pisze:Poza tym polskie szpitale to idealne miejsce na takie thrillery, choć bardziej o samych szpitalach a nie medycynie.
Właśnie to samo chciałem powiedzieć. Nasze szpitale - przynajmniej w obiegowej opinii, bo sam ostatni raz z publiczną służbą zdrowia miałem do czynienia jakieś 18 lat temu) - to prawdziwy horror. Idealny i w zasadzie (Orbitowski jedno opowiadanie w tych klimatach popełnił, ale to nie o służbę zdrowia chodziło) niewykorzystywany temat w naszej fantastyce.
Ostatnio zmieniony pn 22.09.2008 19:29 przez Shadowmage, łącznie zmieniany 1 raz
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: MadMill » ndz 21.09.2008 23:05

Raczej pod nosem mówiła coś o smokach. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
MadMill
Lord
Lord
 
Posty: 1138
Rejestracja: śr 01.11.2006 22:38
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: nosiwoda » pn 22.09.2008 14:14

Shadowmage pisze:Idealny i w zasadzie (Orbitowski jedno opowiadanie w tych klimatach popełnił, ale to nie o służbę zdrowia chodziło) niewykorzystywany temat w naszej fantastyce.
Orbit w horrorze, dziejącym się na sali opieki pooperacyjnej to jest coś, co bym zamówił już jako Zapowiedź Wydawniczą.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Postautor: Vampdey » pn 22.09.2008 15:27

Budynki szpitalne (przeszklone szafki z masą nieprzyjemnych narzędzi, rzędy łóżek w salach, niby masa ludzi w koło, ale korytarze i tak zawsze puste i ciemne :P) to chyba najstraszniejsza sceneria. Gotyckie zamki, lochy i opuszczone domy przegrywają na starcie :P

Gorszy thriller/horror to tylko na poczcie :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Maeg » pn 22.09.2008 18:04

Co ty chcesz od kultowego serialu mojego dzieciństwa??

Nic nie chcę od kultowego serialu nie tylko twojego dzieciństwa :P Ot tak mi się przypomniało :P
Gorszy thriller/horror to tylko na poczcie

Oj nie, NFZ przebija pocztę, miałem ostatnio tę wątpliwą przyjemność załatwiać tam jedną sprawę. Poczta przy nim to pikuś. :P
"Gdyby to koty miały definiować świat, ważne miejsce zajmowałyby w nim pożerane dla zabawy muchy"
— M. John Harrison

Bistro Californium 
Awatar użytkownika
Maeg
Lord
Lord
 
Posty: 1523
Rejestracja: wt 16.10.2007 13:02
Lokalizacja: Łomianki/Wawa

Postautor: Vampdey » pn 22.09.2008 18:52

Nie masz racji. Poczta jest najgorsza.

W końcu wystarczy fachowej zaczerpnąć literatury:
"Poczta jako czyściec, czyli nowa koncepcja winy i kary" - Jan Borsuk, wyd. L.L.L, 1996
"Problemy trawiące Rzeczpospolitą: masoneria, komuniści i Poczta Polska" - Halina Bęc, wyd. Parasol, 2002
"Instytucja wyniszczająca ludzi - natura problemu" - Grzegorz Ścińbić, wyd. Ksero, 1989
"Powiązania Poczty Polskiej z liczbą 666" - Franciszek Naklejka, wyd. L.L.L, 1972
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: kurp » pn 22.09.2008 19:16

:shock: :D <rotfl> :D
kurp
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4476
Rejestracja: ndz 04.02.2007 1:54
Lokalizacja: Wawa

Postautor: Shadowmage » pn 22.09.2008 19:31

Vamp, skąd ty masz takie tytuły? A pozycję imć Naklejki (Znaczek powinien się nazywać :P), to chętnie bym przeczytał :)

Wracając do tematu: Smoki? Eeee, to ja podziękuję.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Shadowmage » wt 02.12.2008 8:46

Wracając do tematu po małym offtopicu :)

Przeczytałem ostatni(?) tom przygód Vespera, czyli powieść pod tytułem "Nikt". Początek bardzo dobry, szczególnie na tle mojej poprzedniej lektury. Z czasem jednak trochę rzeczy zaczęło mnie irytować. Obawiam się, że autorka nie do końca miała pomysł jak wybrnąć ze wszystkich wątków. Trochę chaotycznie wyszło, a do tego zostawia otwarte zakończenie. Jak myślicie, czy Kozak będzie pisała dalsze tomy o Vesperze? Stanie się niewolnikiem jednego cyklu? A może zostawiła sobie po prostu furtkę, ale nie zamierza na razie wracać do wampirów w służbach specjalnych?
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Postautor: Kot Kóry Mówi » czw 06.05.2010 14:17

A ja wrócę do offtopu - nowa książka jest i medyczna i spadochronowa i trochę horror. Nazywa sie "FIOLET".

Powiem wam że dawno Polska książka mnie tak nie wciągnęła. Robiłem sobie przerwy tylko na herbatę i sen, a dawno już nie miałem takiego parcia żeby dowiedzieć sie co dalej.

Po pierwsze pomysł fajny - inwazja z kosmosu pod postacią kosmicznych zarodników. Brzmi może głupawo, ale sensowniejsze to niż trójnogi z Wojny Światów. Z tych zarodników rośnie momentalnie coś wielkiego i siejącego wokoło cyjanowodorem - znaczy truje jak diabli. ;)

Po drugie, rzecz dzieje się w Warszawie. Wręcz centralnie pod Pałacem Kultury. Zasadzie zaczyna sie od masakry w centrum Warszawy, wytrutym cyjanowodorem w godzinach szczytu. Scena naprawdę dramastycznie realistyczna. Jak ostatnio wyszedłem z Metra to mi się jakoś dziwnie zrobiło, bo jakiś słodkawy zapach poczułem. A Cyjanek podobno pachnie słodkimi migdałami. Znaczy ze w podświadomości coś zostało ;)

Poza tym świetna fabuła i bohaterowie do których naprawdę człowiek coś czuje. Nie żadne klony, tylko normalni, żywi ludzie.
Sporo ciekawej militarno-ratowniczej akcji. Odkażanie, kombinezony, problemy z zatruciem. No i typowa sytuacja, że jedni starają się uratować ludzi, a w tym czasie inni już kombinują jak z tego zrobić broń masowego rażenia. :twisted:

A na deser świetne opisy skoków spadochronowych. Sporo ich, ale kazdy inny i wyjątkowo sugestywny. Kilka lat już nie skakałem, a przez chwilę znów miałem ochotę dać sie z Antka wypchnąć :)

Ogólnie, polecam wszystkim.
Zgubiłem "T" w środkowym wyrazie :P
Kot Kóry Mówi
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: czw 29.04.2010 22:40

Postautor: Kot Kóry Mówi » sob 15.05.2010 9:06

Mały News.
Jeśli ktoś ma dziś czas, to w ramach Warszawskich Targów Książki odbędzie sie gra miejsca inspirowana książką "Fiolet"
Zgubiłem "T" w środkowym wyrazie :P
Kot Kóry Mówi
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 5
Rejestracja: czw 29.04.2010 22:40

Postautor: Galvar » sob 15.05.2010 12:59

Kot Kóry Mówi pisze:Mały News.
Jeśli ktoś ma dziś czas, to w ramach Warszawskich Targów Książki odbędzie sie gra miejsca inspirowana książką "Fiolet"
Informowaliśmy już o tym na stronie głównej. :P
Galvar, mag z charakterem. ;)
Galvar
Książę
Książę
 
Posty: 2718
Rejestracja: wt 07.06.2005 17:43
Lokalizacja: Gdańsk


Wróć do Literatura polska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

cron