Wywiad z Robertem J. Szmidtem! :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Wywiad z Robertem J. Szmidtem!

Postautor: Kenet » sob 05.08.2006 20:52

Bardzo podoba mi się, że na Katedrze pojawią się coraz więcej wywiadów, to zdecydowanie wyróżnia Was na plus wśród konkurencyjnych stron. Czekam na kolejne :)
Kenet
Wędrowiec
Wędrowiec
 
Posty: 50
Rejestracja: sob 05.08.2006 20:24

Postautor: Vampdey » sob 05.08.2006 22:36

Kolejne oczywiście w planach :)
Dzięki za miłe słowa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vampdey
Katedralny Malkontent
 
Posty: 3946
Rejestracja: sob 16.11.2002 20:34
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Postautor: Szenk » pn 07.08.2006 9:35

Inna sprawa to remastering starych powieści. Autorzy zazwyczaj wydawali po latach te same teksty, choć świat się zmieniał i to, co kiedyś wydawało się nowatorskie, raziło archaizmem. Dawno temu, tłumacząc „Fundację” Asimova, trafiłem na kilka szczegółów technicznych, które wręcz zepsuły odbiór tej genialnej książki. Zapamiętałem tamte zgrzyty i zaproponowałem nową formułę reedycji po latach, w pewnym sensie kopiując rozwiązania z rynku filmowego. Directors Cut, Special Edition, jakkolwiek to nazwać. I widzę już, że akcja zaczyna przynosić owoce :-).

Mnie się akurat ten "remastering" niezbyt podoba. Wolę oryginalną zawartość powieści czy opowiadania. Nie wyobrażam sobie np. Lema, kiedy jeszcze żył, jak przeprawia swoje utwory - zastępując np. suwaki logarytmiczne czy taśmy komputerowe dzisiejszymi gadżetami technicznymi.
Szenk
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 235
Rejestracja: śr 24.05.2006 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Gytha Ogg » pn 07.08.2006 10:49

Szenk => masz absolutną rację. Dzieło literackie powinno trwać w kształcie, w którym zostało stworzone. IMO dopuszczalne są jedynie drobne odautorskie poprawki (jakieś błędy czy nieścisłości zawsze mogą się przytrafić), ale nawet, jak w przypadku SF, zaszły w nauce czy technice poważne zmiany, książka nie powinna być korygowana. Dobrym przykładem są tu "Prądy przestrzeni" Asimova, gdzie autor jedynie w posłowiu wyjaśnia, że teoria, na której oparł pomysł fabuły, jest już przez astrofizykę odrzucona.
Jeśli zaś chodzi o film - nie podoba mi się ani nowy, "reżyserski" "Czas apokalipsy", ani "Ziemia obiecana"...
Gytha Ogg
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 368
Rejestracja: pt 17.06.2005 8:39
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Szenk » pn 07.08.2006 12:16

Zastanawia mnie tylko ostatnie zdanie cytowanego akapitu: I widzę już, że akcja zaczyna przynosić owoce.

Czyżby ci, którym ten pomysł się nie podoba, byli w mniejszości? Mam tylko w takim razie nadzieję, że nie zacznie się np. przerabiać Sienkiewicza, bo przecież już dawno wojen nie prowadzi się konno i nie walczy mieczami, poza tym bohaterowie u niego w ogóle nie używają telefonów komórkowych :)
Szenk
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 235
Rejestracja: śr 24.05.2006 10:35
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Anansi » śr 09.08.2006 16:05

ja też jestem zadowolony i więcej wywiadów
Anansi
Pustelnik
Pustelnik
 
Posty: 13
Rejestracja: śr 15.03.2006 16:00


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości