Cholewa, Michał - "Gambit" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Cholewa, Michał - "Gambit"

Postautor: Shedao Shai » wt 06.02.2024 9:18

Dawno nie miałem takiego problemu z ocenieniem książki. Nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mi się podobało czy nie.

Zaczyna się bardzo dobrze. Odkrycie zaginionego statku, eksploracja, tajemnice, jednocześnie - zgrabne zarysowywanie świata przedstawionego, postacie z potencjałem. Niestety, to tylko prolog - potem autor przedstawia nam inną - chyba główną - grupę bohaterów, szeregowych żołnierzy robiących desant na planetę. I ze space opery skręcamy w czyste militaria. Książka jest na tyle krótka, żeby to nie zamęczyło na amen, niemniej momentami miałem już dość tej typowej opowieści o zgranym oddziale który przechodzi piekło na obcej planecie wobec przeważających sił wroga. Na szczęście, to nie jedyny wątek - narrację urozmaica bardziej tajemnicza i interesująca historia z bohaterem sił specjalnych z prologu.

"Gambit" jest umiejętnie napisany. Swiat w jakim jest osadzony ma interesującą przeszłość, na której niestety autor się nie skupia. Bunt AI, jego przyczyny i skutki - o tym chętnie bym poczytał. O trepach błądzących po bagnach i budujących strategię na pokonanie wroga - niekoniecznie.

Mamy tu zatem spory potencjał, którego autor deyduje się nie wykorzystać. To niby dobrze wróży na przyszłość. Czytało mi się to koniec końców nieźle. Nie powiem, żeby mnie zassało bez opamiętania, ale... zobaczymy co będzie dalej.

3,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cholewa, Michał - "Gambit"

Postautor: Shadowmage » wt 06.02.2024 9:37

Mnie mocno rozczarował po tych wszystkich ochach i achach nad serią. Drugi tom jest ciut lepszy. Ale podobno dopiero później całość nabiera rumieńców. Nie wiem, tak daleko (jeszcze) nie dotarłem, choć nie śpieszy mi się, by sprawdzać.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Cholewa, Michał - "Gambit"

Postautor: historyk » wt 06.02.2024 9:51

Shadowmage pisze:podobno dopiero później całość nabiera rumieńców.


Raczej nie, ten cykl jest wybitnie nierówny. Sam tak oceniałem:

1. Gambit - 5/10.
2. Punkt cięcia- 7/10.
3. Forta - 8/10.
4. Inwit - 4/10.

Tu więcej t. 1-2:
https://seczytam.blogspot.com/2021/07/micha-cholewa-algorytm-wojny-t-12.html

T. 3-4:
https://seczytam.blogspot.com/2021/08/micha-cholewa-algorytm-wojny-t-3-4.html

Piątego tomu już nie chciało mi się czytać.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 125 gości