Zapowiedzi Fabryki Słów :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Kruk Siwy » pn 01.01.2024 23:35

El Lagarto:
Kruk Siwy pisze:"taki słabszy Wagner."
Hehe. Jakiś czas temu wyczytałem, że jakiś kretino ocenił Tolkiena, że to słaba zrzynka z Paoliniego... Cóż... Można i tak.


Tylko, że tu Coacoochee nie sugerował że ktoś z kogoś zrzynał, tylko postawił twórczość Wegnera (też zakładam że chodzi o niego, a nie Wagnera) ponad twórczością Kresa. Inne przypadki.

Tu nie chodzi o zrzynanie, a w każdym razie nie tylko. Otóż szanowny C bierze epigona i mówi, że jego master jest słabszy. Ciekawe w czym? W kreacji świata? W kreacji bohaterów? W oryginalności pomysłów? Oczywiście dopuszczam możliwość, że szanowny C lepiej przyswajał Wegnera bo lektura Kresa bywa wymagająca, ale może rzeczywiście zostawmy to. Przed szanownym C długa droga. A Kres - w przeciwieństwie do Wegnera niejednym go zaskoczy.
Kruk Siwy
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 142
Rejestracja: śr 16.03.2011 22:31
Lokalizacja: Szmulki

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Shedao Shai » wt 02.01.2024 8:24

Kruk Siwy pisze:Otóż szanowny C bierze epigona i mówi, że jego master jest słabszy.


No i? Częsta sytuacja. Czy to takie oburzenie dla zasady - bo ktoś "podniósł rękę na świętość" poprzez zasugerowanie że jakiś "młodzik" może być wg. niego lepszy? :wink:

Kruk Siwy pisze:Oczywiście dopuszczam możliwość, że szanowny C lepiej przyswajał Wegnera bo lektura Kresa bywa wymagająca, ale może rzeczywiście zostawmy to. Przed szanownym C długa droga. A Kres - w przeciwieństwie do Wegnera niejednym go zaskoczy.


Gdybyś chciał zostawić, to byś zostawił a nie ciągnął.
Niestety, protekcjonalność w Twojej wypowiedzi sprawia że nie umiem wziąć jej na poważnie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: asymon » wt 02.01.2024 9:16

Szczerze mówiąc też mnie swego czasu Kres ominął i też przeczytałem "Północną granicę" i nie pykło na razie, choć radzą tu, żeby czytac dalej, bo dalej jest lepiej. No taka klasyczna historia, faktycznie Wegner lepiej to zrobił, pewnie inni też, ale raczej mało czytam tego typu fantastyki. I szczerze mówiąc nie rozumiem, co to znaczy "jest wymagający"? Fantasy jak fantasy, zaznaczam znowu, że opiniuję tylko "Północną granicę".

Do "Gromberladzkiej legendy" nie mogę się zabrać, bo tytuł kojarzy mi się z żarcikiem teściowej "czy pani brombrała?", co zrobić.

No ale mam plan na 2024 zrobić Kresa, przynajmniej te 2-3 tomy. Jest to gdzieś w audiobooku dostępne? Na razie mam drugie podejście do "Mistborn" Sandersona, jest jak pamiętałem, czyli mocne 5/10.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Krzysiek » wt 02.01.2024 9:32

asymon pisze:
No ale mam plan na 2024 zrobić Kresa, przynajmniej te 2-3 tomy. Jest to gdzieś w audiobooku dostępne?

Storytel. Bookbeat i Audioteka chyba też mają. IMHO Żołądkiewicza dobrze się słucha. Jeśli pierwszy Mistborn to, dla ciebie, 5/10 to pozostałe 2 możesz spokojnie odpuścić i przeskoczyć od razu do Kresa ;)
Krzysiek
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pt 23.08.2019 7:17

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Fidel-F2 » wt 02.01.2024 10:58

Różnica miedzy Wegnerem a Kresem taka, że Wegner zaczął zupełnie nieźle, a potem zaczął z tomu na tom pisać coraz większy badziew z regularnością równi pochyłej. Kres zaczął od niezłej, choć chropawej, Północnej granicy, a potem pisał rzeczy albo równie dobre albo lepsze, osiągając w niektórych pozycjach czystą rewelację.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Fidel-F2 » wt 02.01.2024 11:04

Shedao Shai pisze:Kruk Siwy pisze:
Otóż szanowny C bierze epigona i mówi, że jego master jest słabszy.


No i? Częsta sytuacja. Czy to takie oburzenie dla zasady - bo ktoś "podniósł rękę na świętość" poprzez zasugerowanie że jakiś "młodzik" może być wg. niego lepszy?
W podstawówce na lekcji muzyki kolega nie bardzo mógł się skupić na prezentowanej przez nauczyciela muzyce poważnej, nie pamiętam dziś już co to było, robiąc szum i zamieszanie. Skarcony prychnął, że to marna muzyka. Lekko poirytowany nauczycie zadał proste pytanie "To jaka muzyka jest lepsza?". Po krótkiej zadumie kolega odpowiedział "A-HA".

Tak to mniej więcej widzę. Wzorce społeczne niezmienne. Ale przyznaj, ciężko uniknąć w takiej sytuacji protekcjonalnego tonu.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3467
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Shedao Shai » wt 02.01.2024 11:13

Fidel-F2 pisze:Ale przyznaj, ciężko uniknąć w takiej sytuacji protekcjonalnego tonu.


Że tobie się podoba takie podejście to akurat się nie dziwię :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: El Lagarto » wt 02.01.2024 13:56

Nie podejmę się porównywania Kresa z Wegnerem, bo moja znajomość z twórczością Kresa jest bardzo chaotyczna, zaś z "Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza" czytałem tylko tom I.

Co jakiś czas jednak spotykam się z opinią jakoby Sapkowski czy inny Martin pisał lepszą literaturę od Tolkiena. A to są kompletnie nieprzystawalne rzeczywistości. Tolkiena można porównać do eksploratora, którzy bez mapy udaje się w nieznaną dzicz i z mozołem wytycza nowe szlaki. Potem inni z tych szlaków korzystają albo z nich zbaczają i są dumni, że też są wielkimi podróżnikami.

IMO może się zdarzyć, że naśladowca przerasta mistrza, ale są to przypadki raczej rzadkie.
Poe, pisarz było nie było, wybitny, stworzył postać ekscentrycznego detektywa Dupina. Wzorował się na nim Conan Doyle tworząc Sherlocka Holmesa, ale na tyle udoskonalił pomysły Poego, że to Szkot jest uważany za czołowego twórcę opowieści detektywistycznych. Czytałem i Poego, i Conan Doyle'a. Z detektywistycznych opowiadań Poego pamiętam niewiele, a z Conan Doyle'a sporo. Uniwersum Sherlocka Holmesa jest do tej pory wykorzystywane przez popkulturę, o Dupinie dziś mało kto pamięta.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: Coacoochee » czw 11.01.2024 11:47

Historyk!
Ale mnie ubawiłeś z tą "Północną granicą"! Jednak mimo antyreklamy i tak postaram się przebrnąć przez całość. Nie rozdawałbym jednak nagród za gadające koty i sępy.
Jasne, że chodzi mi o Wegnera i jasne też, że nie twierdzę, że Kres małpował od niego, ogarnijcie się! :-]
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Zapowiedzi Fabryki Słów

Postautor: historyk » czw 11.01.2024 15:16

Coacoochee pisze:Nie rozdawałbym jednak nagród za gadające koty i sępy.

Nie chodzi o koty i sępy, tylko o Srebrnych i Złotych Alerów. Aż żal, że ich wątku Kres nie pociągnął dalej.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Poprzednia

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości