Domagalski, Dariusz - "Początek podróży" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Domagalski, Dariusz - "Początek podróży"

Postautor: Shedao Shai » wt 21.11.2023 12:28

Pierwszy z sześciu tomów polskiej space opery. Moją uwagę zwróciła tematyka, trochę taki Battlestar Galactica vibe, a że to mój ulubiony serial, to jak coś ma jego vibe to się dwa razy nie zastanawiam :D

Eksperyment oceniam jako nadzwyczaj udany. Domagalski stawia na akcję, nie nudzi, ale też robi to z talentem, dzięki czemu nie zaniedbał innych aspektów powieści. Postacie są wyraziste, szybko zaczynają się wyróżniać z tłumu i zaczęły mnie interesować ich losy. Jednocześnie nie przekombinował, nie zachłysnął się wspaniałością swojego protagonisty jak np. Weber czy częściowo też Campbell. To ludzie a nie supermeni.
Fabuła jest ciekawa. Ale największą siłą tej książki jest kreacja świata, jego założenia - łatwo w space operze popaść we wtórność, Domagalskiemu udało się tak wymanewrować, że tej wtórności jest mało.

Spośród tasiemców space operowych które czytałem/napocząłem w ostatnich latach: Weber, Campbell, Szmidt, pierwszy tom Domagalskiego wypada najlepiej. Jak się dalej jakoś epicko nie popsuje, to będzie dobrze.

Ta książka dała mi to, czego potrzebowałem. Może i ma jakieś mankamenty, ale naprawdę nie mam ochoty się czepiać. Zapowiada się ciekawa przygoda w kosmosie.

4,5/6

PS. to miała być szybka lektura ebookowa, ale po pierwszym tomie wiem, że chcę to w papierze. Tylko jak na złość - pierwszy tom jest niedostępny :|
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Domagalski, Dariusz - "Początek podróży"

Postautor: nosiwoda » wt 21.11.2023 12:34

Pamiętam jeszcze pierwsze literackie kroki DD jako Last Vikinga na forum Nowej Fantastyki, a potem na forum SFFiH. Jego krótkie humoreski były w porządku, jednak dłuższe formy o Krzyżakach mnie nie przekonały, głównie w sferze kreacji bohaterów. SF już nie próbowałem, nie wiedziałem nawet, że to już 6 tomów.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości