"Opowieści niesamowite" z nowym tomem :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

"Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Jarowik » czw 31.08.2023 9:23

Pilnowałem tej zapowiedzi już od dłuższego czasu. Ciekawe czy będzie ósemka...
Jarowik
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 144
Rejestracja: czw 24.03.2022 11:45

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Shicho » czw 31.08.2023 12:33

Z fejsa:
"W tej chwili możemy zdradzić, że w serii ukażą się również opowieści czeskie, japońskie i skandynawskie"
Shicho
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pn 27.04.2009 5:51

"Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Paul Atryda » czw 31.08.2023 12:40

I to jest wiadomość: F E N O M E N A L N A
Oby jak najszybciej.
I oby znaleźli kolejny dobry pomysł. Bo wg mnie ten z serią Opowieści niesamowitych - bardzo trafiony.

Może im podpowiedzieć, że jako 11 mógłby być tom z afrykańskimi niesamowitościami, a kolejny - również zbiorczy - jakiś azjatycki?
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Shadowmage » czw 31.08.2023 13:26

Akurat samej japońszczyzny starczy na jeden tom. Z afrykańskimi to może być ten problem, że oni się raczej koncentrują na klasyce, a literatura stricte afrykańska nie jest wstecz przesadnie rozbudowana. Choć może się mylę.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

"Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Paul Atryda » czw 31.08.2023 13:34

Bardziej chodzi mi o ideę jak można by rozwinąć jeszcze serię.
Twórczość, których regionów świata w danej konwencji przybliżyć.
Czy to będzie wybór dotyczący tego czy innego kraju, czy tylko kontynentu wg mnie byłoby wartościowe.
Czy ktoś się myli czy ma rację to kwestia bez znaczenia.
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

"Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: kpr » czw 31.08.2023 15:31

ktoś podpowie czy warto rosyjskie, hispanoamerykańskie i właśnie włoskie?

z dotychczasowych, które najlepsze (najciekawsze, najrówniejsze, itp.)?
kpr
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 263
Rejestracja: ndz 30.10.2011 23:41

"Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Coacoochee » czw 31.08.2023 17:49

Ludy tubylcze Ameryki!
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Ambrose » czw 31.08.2023 20:37

Shadowmage pisze:Akurat samej japońszczyzny starczy na jeden tom. Z afrykańskimi to może być ten problem, że oni się raczej koncentrują na klasyce, a literatura stricte afrykańska nie jest wstecz przesadnie rozbudowana. Choć może się mylę.


Można by wręcz rzec, że już starczyło (polecam - a jakże - PIW-owski zbiór "Ballada o Narayamie. Opowieści niesamowite z prozy japońskiej"), ale nie mam nic przeciwko, by w tej nowej odsłonie raz jeszcze japońszczyzna się pojawiła z porcją opowiadań, które do tej pory nie przełożono na nasz język.

A co do Afryki, to wg mnie bardziej adekwatnie byłoby powiedzieć, że literatura afrykańska nie jest przesadnie u nas tłumaczona ;)
Ble, ble, ble, koniec
Ambrose
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 351
Rejestracja: ndz 03.02.2013 15:10

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: El Lagarto » czw 31.08.2023 20:48

Shadowmage pisze:Z afrykańskimi to może być ten problem, że oni się raczej koncentrują na klasyce, a literatura stricte afrykańska nie jest wstecz przesadnie rozbudowana. Choć może się mylę.


Zapewne masz na myśli tzw. Czarną Afrykę, bo w takim Egipcie literatura się rozwijała zanim cokolwiek rozwinęło się gdzie indziej... ;-)

Niemniej np. w Etiopii mieli rozbudowaną literaturę zanim narodziła się większość języków europejskich, a na terenie Polski "szumiały bory i knieje" (to taka metafora; wiem, że nie wszędzie szumiały)

http://informatorects.uw.edu.pl/pl/cour ... 0-AF-LE-OG

Jestem w trakcie czytania tomu hispanoamerykańskiego. Literacko poprawnie, ale na razie szału nie ma, nic mnie nie zachwyciło. Każde opowiadanie jest jednak inne, a dopiero jakieś cztery teksty ogarnąłem, więc nie tracę nadziei.

Jeśli kogoś bardziej interesuje zawartość niż kolekcja na półce, to na stronie PIW można kolejne tomy zakupić po 20 zł w ebooku.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: Obłęd » pt 01.09.2023 12:32

Jedna z dwóch serii, które kolekcjonuje (obok horrorów Maga). Jeśli chodzi o tom hiszpańskojęzyczny, to ja go zalecam czytać od tyłu, ponieważ tam są ukryte najciekawsze rzeczy. Przykładowo, najdłuższy tekst zbioru, "Vlad" Fuentesa, jest znakomity i co ważne, pokazuje że jak ktoś umie pisać, to i motyw wampiryczny będzie w stanie ciekawie ograć.

Ja mam tylko jedno zastrzeżenie do tych książek. Za każdym razem ciężko mi się przebić przez początek, bo te utwory z początku XIX wieku to zazwyczaj są kompletne ramotki. Niemniej, im dalej w las tym lepiej.
Link do profilu Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/16204414-maciej-sz
Link do tekstu o twórczości Anny Marii Wybraniec: https://nowynapis.eu/tygodnik/nr-172/ar ... -wybraniec
Obłęd
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 679
Rejestracja: czw 09.02.2012 22:57

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: asymon » pt 01.09.2023 16:15

Ja z literatury afrykańskiej pamiętam niestety tylko Baśnie i powiem że zachwycony nie byłem. Bohaterom przydarzały się jakieś historie, jakieś absurdalne wydarzenia, coś jaku Andersena (Grimmów?), że dziewczyna uciekała przed czarownicą i rzuciła lusterko, zrobiło się jezioro, rzuciła grzebień, zrobiły się góry... Ale fabuły tam nie było za grosz, coś jak ten filmik, że gdy chodziłem do podstawówki, to był tam taki Paweł.

Czytałem dziecku do poduszki i sam zasypiałem, bo serio nie wiedziałem o co chodzi, na przykład po co typ idzie tam gdzie idzie.

Dużo lepsza była kreskówka "Opowieści Tinga-Tinga", ale nie wiem jak to jest przefiltrowane i dostosowane do zachodniego czytelnika.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: "Opowieści niesamowite" z nowym tomem

Postautor: historyk » pt 01.09.2023 18:04

Co do fantastyki afrykańskiej - właśnie wyszedł taki zbiór (nabyłem):
https://esef.com.pl/pl/p/Hynh-19-Afryka ... azje-/8128
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2658
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości