Vesper i Conan Barbarzyńca :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Shedao Shai » śr 30.08.2023 12:03

<rozczarowane spojrzenie>
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3724
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Whoresbane » śr 30.08.2023 12:05

To było przecież do przewidzenia. Oby sprzedaż była na tyle wysoka by Solomon Kane dostał swój kompletny zbiór
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: nosiwoda » śr 30.08.2023 12:25

Mam zbiory z Rebisu, które zawierają wersje pierwotne, więc nie pójdę w kolejne wydanie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5010
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Paul Atryda » śr 30.08.2023 12:27

Nie mam wersji z Rebisu, zastanawiam się.
Zobaczę, policzę zdecyduję :-)
Paul Atryda
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 605
Rejestracja: wt 24.07.2007 13:22

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: ASX76 » śr 30.08.2023 12:31

Whoresbane pisze:To było przecież do przewidzenia. Oby sprzedaż była na tyle wysoka by Solomon Kane dostał swój kompletny zbiór


Bran Mak Morn! Bran Mak Morn!
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7363
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Whoresbane » śr 30.08.2023 12:34

Ja mam wydanie kompletne z wydawnictwa REA ale słynie z kiepskiego przekładu więc pewnie kupię i to
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1483
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Shadowmage » śr 30.08.2023 12:45

Ja odpuszczam. Mam jakieś wydania, słuchałem połowy jak wychodziło w Storytelu. Ani nie mam do tego sentymentu, ani nie planuję wracać za specjalnie.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20765
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Janusz S. » śr 30.08.2023 14:15

Szkoda, że idą w tę stronę.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5947
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: ASX76 » śr 30.08.2023 14:17

Janusz S. pisze:Szkoda, że idą w tę stronę.


Lepiej w tę, niż w romantic fantasy. :P
Klasyka, to część DNA Vesper. ;)
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7363
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Cerber108 » śr 30.08.2023 16:02

ASX76 pisze:
Janusz S. pisze:Szkoda, że idą w tę stronę.


Lepiej w tę, niż w romantic fantasy. :P
Klasyka, to część DNA Vesper. ;)

W tym wypadku zgadzam się z Asixem. Jestem jeszcze młody i nie miałem okazji zapoznać się z masą staroci, tak więc teraz nie narzekam na pojawiające się okazje i sposobności lektury, nawet jeśli może to czasem skutkować niekoniecznie najlepszymi wrażeniami.
Awatar użytkownika
Cerber108
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 414
Rejestracja: wt 17.01.2023 20:04

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: asymon » śr 30.08.2023 16:32

Cerber108 pisze:
ASX76 pisze:
Janusz S. pisze:Szkoda, że idą w tę stronę.


Lepiej w tę, niż w romantic fantasy. :P
Klasyka, to część DNA Vesper. ;)

W tym wypadku zgadzam się z Asixem. Jestem jeszcze młody i nie miałem okazji zapoznać się z masą staroci, tak więc teraz nie narzekam na pojawiające się okazje i sposobności lektury, nawet jeśli może to czasem skutkować niekoniecznie najlepszymi wrażeniami.

Zależy jak młody jesteś. Conan to poziom późnej podstawówki, potem się zwykle wyrasta i przechodzi do Stalowego Szczura.

Do oburzonych: proszę się nie oburzać, takie są fakty. Choć oczywiście fajnie, że Vesper dba też o młodych czytelników, a nie tylko reumatolo.

ASX76 pisze:Lepiej w tę, niż w romantic fantasy. :P

Ciekawe, co byś powiedział na zbiór "Czuły barbarzyńca".
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: El Lagarto » śr 30.08.2023 19:02

Jeśli wydawnictwo startuje z serią fantasy - jest to logiczne posunięcie. Ilu autorów sprzed 100 lat może zagwarantować rozpoznawalną markę i prawie pewną sprzedaż?

Różne wydania i tłumaczenia "Conanów" można przerzucać widłami, więc sam się nie skuszę, ale tak jak ASX76 chętnie zobaczyłbym w serii zbiór opowiadań o Branie Mak Mornie, które nigdy w Polsce nie ukazały się w zwartym zbiorze.

asymon pisze: Zależy jak młody jesteś. Conan to poziom późnej podstawówki, potem się zwykle wyrasta i przechodzi do Stalowego Szczura.

Do oburzonych: proszę się nie oburzać, takie są fakty. Choć oczywiście fajnie, że Vesper dba też o młodych czytelników, a nie tylko reumatolo.


No cóż... Ze Stalowego Szczura wyrosłem, a z Conana jakoś nie. Nadal go lubię. Lubię też braci Grimm i dobrze mi z tym rym cym cym.

Komiksy i Frank Frazetta wyrządziły Conanowi niedźwiedzią przysługę - spopularyzowały tę postać, ale jednocześnie ją zinfantylizowały. Podobnie jak zrobił to film "Conan Niszczyciel", który i tak jest niezły w porównaniu ze współczesnymi tworami heroic fantasy.

Howard trzaskał opowiadania dla kasy i jego płody mają bardzo zróżnicowany poziom. Wielokrotnie też przerabiał własne teksty, żeby je ponownie sprzedać.

IMO najlepsze fantasy od Howarda to nie Conan, ale "Dolina Robaka" wydana ongiś przez Iskry jako "Dolina Grozy", a także wydane przez Iskry "Skrzydła wśród nocy" i "Zemsta spod ziemi". Wszystko to heroic fantasy zmiksowane z horrorem.
Daj Cromie współczesnym pisarzom fantasy taką wyobraźnię jaką miał Howard... Wpłynął na legion twórców, w tym na Georga R. R. Martina, a poprzez Fritza Leibera na Sapkowskiego, do czego ten ostatni pewnie za Chiny Ludowe się nie przyzna.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: El Lagarto » śr 30.08.2023 19:09

asymon pisze:
ASX76 pisze:Lepiej w tę, niż w romantic fantasy. :P

Ciekawe, co byś powiedział na zbiór "Czuły barbarzyńca".


Co tam "Czuły barbarzyńca". Nawet Zbigniew Herbert nie oparł się modzie na sequele Conana i napisał "Barbarzyńcę w ogrodzie". ;-)
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Coacoochee » czw 31.08.2023 17:54

Serio Stalowy Szczur ma wyższy poziom od Conana? Nie zauważyłem. Od szczura (z 2-3 tomy) i Conana (nieco więcej tomów, może z 5) przeszedłem do Dicka, gdzieś tak około 8 klasy podstawówki...
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: El Lagarto » czw 31.08.2023 20:37

Coacoochee pisze:Serio Stalowy Szczur ma wyższy poziom od Conana? Nie zauważyłem. Od szczura (z 2-3 tomy) i Conana (nieco więcej tomów, może z 5) przeszedłem do Dicka, gdzieś tak około 8 klasy podstawówki...


Oryginalnych opowiadań Howarda o Conanie nie wystarczyłoby na zapełnienie 5 tomów, więc musiałeś czytać też dzieła naśladowców...

Dick także "splamił się" pisaniem fantasy, popełniając opowiadanie "Król elfów".
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: asymon » pt 01.09.2023 16:02

Coacoochee pisze:Serio Stalowy Szczur ma wyższy poziom od Conana? Nie zauważyłem. Od szczura (z 2-3 tomy) i Conana (nieco więcej tomów, może z 5) przeszedłem do Dicka, gdzieś tak około 8 klasy podstawówki...


Do do conanów, za szczeniaka czytałem wszystko z czarnej serii, co mi padło w ręce i na pewno były tam jakieś "niehowardowe" książki. Nie upieram się, że było to gorsze od szczurów, ale Harrisson przynajmniej pisał z humorem, puszczał oko - nie było to takie śmiertelnie poważnie (choć conany dzięki tej powadze miały klimat ).

Nie chcę się kłócić, peace, opisuję swoje wrażenia z dzieciństwa.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1967
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: Coacoochee » pt 01.09.2023 20:39

Zacząłem od zeszyciku "Bogowie Bal-Saggoth", czytałem też tom poprzedzony esejem o Erze Hyboryjskiej.
Najlepszy był właśnie ten esej.
Coacoochee
Lord
Lord
 
Posty: 1820
Rejestracja: czw 12.11.2015 13:15

Re: Vesper i Conan Barbarzyńca

Postautor: El Lagarto » sob 02.09.2023 22:14

asymon pisze:ale Harrisson przynajmniej pisał z humorem, puszczał oko - nie było to takie śmiertelnie poważnie (choć conany dzięki tej powadze miały klimat ).



Otóż to. Bolączką współczesnej literatury jest, że wszystko musi być ironiczne, narrator nieustannie mruga okiem, a bohater musi strzelać one-linerami niczym CKM, nawet w momentach, które powinny przyprawiać o grozę albo zadumę. Właśnie dlatego czasem sięgam po staroświecką fantastykę nieprzeżartą postmodernizmem...

Co do eseju, o którym wspomina Coacoochee, też go lubię, ale archeolodzy i historycy zapewne dostają przy jego czytaniu wstrząsu anafilaktycznego...
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 934
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości