Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag) :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Morgan, Richard - "Trzynastka" (Mag)

Postautor: Shedao Shai » wt 16.11.2021 13:55

Ktoś mądrze napisał kiedyś na Katedrze, że Morgan w kółko pisze tę samą książkę. I "Trzynastka" tylko potwierdza tę opinię. Mamy tu elementy charakterystyczne dla jego twórczości: główny bohater to zabijaka-madafaka ocierający się o bycie socjopatą, walczy ze złymi korporacjami, rządzącymi i gangsterami (choć właściwie tu granice między jednymi a drugimi są zatarte); raczej w imię zemsty/zysku/własnych celów niż jakichś szczytnych ideałów. Dynamiczna akcja, dużo przemocy, sporo seksu, high-techowa otoczka i tak dalej.

Brzmi jak seria o Takeshim czy "Siły rynku"? No, tak. "Trzynastka" nie jest w żadnym stopniu książką oryginalną w stosunku do reszty twórczości autora, ale mi to niespecjalnie przeszkadza. Morgan znalazł swój przepis na sukces i klepie go jak Disney swoje blockbustery, chyba zgodnie z ideą "lepsze jest wrogiem dobrego". Nie przejadło mi się to, szczególnie że od mojego poprzedniego kontaktu z jego twórczością minęło już sporo czasu.

Intryga zaczyna się w sposób prosty i stopniowo komplikuje się aż do całkiem satysfakcjonującego rozwiązania (i świetnej końcówki). Postacie są wyraziste i zapadają w pamięć; autor nie żałował literek na rozbudowanie ich. Wszyscy są tu twardzielami albo kanciarzami, ale... taki to świat. Ponury, pesymistyczny, wrogi. Taki neo-noir. Solidny thriller w szafarzu sci-fi. 4,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3703
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości