Geralt, Ciri, Vesemir i inni :: Sprawdź komentowany news.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Ciacho » ndz 26.09.2021 13:12

Czekam i jaram się, bo liczę na bardzo wiele. Chociaż osobiście nie potrafię sobie wyobrazić Ciri w roli Wiedźminki. ( W sumie w książce też mi ciężko było to sobie wyobrazić. Nie wiem jak wy, ale osobiście uważam rolę Cavila za świetną - chociaż od początku jak wyszło, że on go zagra, nie pasował mi za cholerę. :P
Awatar użytkownika
Ciacho
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 978
Rejestracja: sob 06.04.2013 17:31

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Shedao Shai » ndz 26.09.2021 13:22

Będzie fajnie.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: nosiwoda » pn 27.09.2021 7:01

Do Cavilla jako Geralta mam np. taką wątpliwość, że te włoski mu latają jak gwiazdorowi rocka z lat 80.
Poza tym generalnie nie jest zły, ale i tak wolałbym kogoś (tylko kogo?) innego.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: asymon » pn 27.09.2021 10:07

nosiwoda pisze:Poza tym generalnie nie jest zły, ale i tak wolałbym kogoś (tylko kogo?) innego.


No internet był rozdarty między Madsem Mikkelsenem a Idrisem Elbą...
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1952
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Shedao Shai » pn 27.09.2021 10:12

Przy każdym rozpatrywanym castingu internet jest rozdarty między Madsem Mikkelsenem a Idrisem Elbą :twisted:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: nosiwoda » pn 27.09.2021 10:31

I słusznie.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Whoresbane » pn 27.09.2021 11:14

Ważne, że nie Karolak
Obrazek
Awatar użytkownika
Whoresbane
Lord
Lord
 
Posty: 1448
Rejestracja: wt 13.08.2019 17:08

Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: fructo » pn 27.09.2021 12:16

Wytłumaczcie proszę czym się jaracie w tym serialu? Ja akurat wyłączyłem po 3 odcinku, ale ciekaw jestem Waszych opinii.
Cavill ma dobrą motorykę i spoko się rusza, ale brak mu głębi, słowiańskiego smutku/melancholii w oczach. Za nic nie oddaje wielowymiarowości postaci Wiedźmina, o reszcie ciężko coś dobrego powiedzieć (no może Jaskier w miarę fajnie oddany). Dodatkowo fabuła spartaczona - nie kumam ego scenarzystów, którzy uważają że mogą zmienić historię i napisać lepszą niż sam twórca (to samo przy Modyfikowanym Węglu było).
Więc dla efektów graficznych? Kie licho?
fructo
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 86
Rejestracja: śr 06.09.2017 17:01

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: nosiwoda » pn 27.09.2021 12:22

Wiedźmin nie był Słowianinem, to raz.
Że Cavill jest grubo ciosany, to prawda, niestety, to dwa.

Ale że ogląda się gładko, zwłaszcza za drugim razem, to trzy.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Bibi King » pn 27.09.2021 12:27

Jak nie był Słowianinem, jak był? Geralt to typowo słowiańskie imię, dopiero w późniejszych zapisach kronikarskich zmienione na "Bolesław". A z Rivią to przecież Wielka Polska Turbosłowiańska handlowała na co dzień, a od święta razem tłukli(śmy) tych cieniasów Rzymian.

A serial wypadł bladziej, niż się spodziewałem. Nie był gorszy od (nie)sławnej polskiej wersji, ale to żaden komplement.
Bibi King
Lord
Lord
 
Posty: 1113
Rejestracja: czw 04.07.2019 22:09

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Fidel-F2 » pn 27.09.2021 12:34

Pierwsze dwa odcinki były żenujące. Dalej nie wiem.
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Shedao Shai » pn 27.09.2021 12:35

No bo to fajny serial jest po prostu, i znośna adaptacja. Jak czytam na internetach jakie problemy ludzie z nim mają... że zbroje nie takie, czy jak tu, Cavilowi brak słowiańskiego smutku w oczach XD, fabuła spartaczona, efekty kiepskie, znaczek Netflixa (znaczy: źle) i w ogóle... wszystko źle. Jakim to trzeba być smutnym człowiekiem (we własnych oczach zapewne: wymagającym). Nie kieruję tego konkretnie do Ciebie, fructo (choć się wpasowałeś w trend), ale takich opinii jeżdżących po Wiedźminie jak po burej suce jest na necie na pęczki. Lepiej niech już żadnych naszych dóbr narodowych nikt nie rusza, dla nas i tak wszystko będzie źle :D
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: ASX76 » pn 27.09.2021 13:38

Fidel-F2 pisze:Pierwsze dwa odcinki były żenujące. Dalej nie wiem.


Dalej, ta sama żenada.
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: asymon » pn 27.09.2021 19:12

Tyle że książki jakieś specjalnie słowiańskie nie były. Pan Andrzej jasno podawał źródła inspiracji, czy to w wywiadach czy w treści samych dzieł. A gry narobiły po latach mnóstwo smrodu... Stąd młodzież nie znająca twórczości pana Andrzeja pruje się w necie, że serial "za mało słowiański", nie ma Słowianek i ubijania masła cycem, tylko czarne elfy, widział kto czarnego elfa?
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1952
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: jezzo » pn 27.09.2021 19:23

fructo pisze: Dodatkowo fabuła spartaczona - nie kumam ego scenarzystów, którzy uważają że mogą zmienić historię i napisać lepszą niż sam twórca (to samo przy Modyfikowanym Węglu było).


To się nazywa adaptacja. Poza tym Wiedźmin jest u nas bardzo gloryfikowany, podczas gdy pierwsze trzy tomy to rzecz wcale nierewelacyjna jeśli chodzi o treść (opowiadania lepsze lub gorsze + nudna "Krew Elfów") i trudna do adaptacji w tv. Mnie Wiedźmin rozczarował co najwyżej doborem aktorów (Yennefer i Triss :evil: ) bo jeśli chodzi o resztę to to, co zobaczyłem, było mniej więcej na poziomie treści książek. Od 4 tomu historia się zazębia i jest bardziej liniowa, bardziej też jakościowa, przełoży się też to na lepszy serial. Już się nie mogę doczekać aż dojdą do Wieży Jaskółki, są szanse na Sceny przez duże S. Walka na jeziorze to musi być hit.
Awatar użytkownika
jezzo
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 637
Rejestracja: pn 09.12.2019 13:01

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: ASX76 » pn 27.09.2021 19:34

Jak można jarać się taką przeciętnością którą oferuje serial Netflixa? :x
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: fructo » pn 27.09.2021 19:35

no i w sumie sie nie dowiedzialem dloaczego serial dobry jest. Pasuje mi słowiańska dusza, bo Widzmin ma taką naszą naturę, przemyślenia, rezygnację (brak wiary w człowieka) a i gdzie niegdzie różne nawiązania do naszych podań się trafiają. Cavill sprowadza postać do sprawnego machania mieczem, ale nic więcej nie widziałem (może nie dałem mu szansy). Sheadao - zato Ty narzekasz na krytykujących, tylko żebyś jakoś konstruktywnie to robił. Daj jakieś argumenty "bo to dobry serial" to trochę mało. I dlaczego od razu smutnym? Poprostu ciekaw jestem czy jest sens dać mu drugą szansę. Ja przedstawiłem co mi się niepodobało ale mogę się mylić. Napisz prosze dlaczego tak jest :). miłego
fructo
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 86
Rejestracja: śr 06.09.2017 17:01

Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Corsarius » pn 27.09.2021 19:59

Ciężko mówić o wybitności i ogromnie się zachwycać, ale serial przyjemnie się ogląda. Poza tym proszę wymienić lepsze seriale fantasy? Dużo tego nie będzie. Dodatkowo sam Wiedźmin książkowy to przecież takie fantasy klasy B, proste i grubo ciosane.
Corsarius
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 63
Rejestracja: pt 17.06.2011 18:39

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » pn 27.09.2021 22:44

asymon pisze:tylko czarne elfy, widział kto czarnego elfa?


Owszem. W mitologii skandynawskiej nazywały się svartalfar i niewiele miały wspólnego z "ciemnymi elfami" z gier RPG. A jeszcze mniej z Afrykanami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Svart%C3%A1lfar
W fantasy występują w opowiadaniu R. E. Howarda "Worms of the Earth".

Bibi King pisze:Jak nie był Słowianinem, jak był? Geralt to typowo słowiańskie imię, dopiero w późniejszych zapisach kronikarskich zmienione na "Bolesław".


Sarkazm nieuzasadniony. Geralt to "zangielszczony" Gierałt, legendarny protoplasta szlachty pieczętującej się polskim herbem Gierałt.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Giera%C5% ... szlachecki)
W przeciwieństwie do wiedźmina pobożny gość. Podobnie Vesemir czy Vizimir to Wszemir/Wyszemir...

Powieści były znacznie mniej słowiańskie, ale jeśli chodzi o opowiadania to słowiańskich i polskich tropów jest tam od Pioruna. Smok wawelski, bogini Żywia, Wars i Sawa, nawet diabeł przypomina słowiańskiego czarta
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » pn 27.09.2021 23:00

Corsarius pisze:Ciężko mówić o wybitności i ogromnie się zachwycać, ale serial przyjemnie się ogląda. Poza tym proszę wymienić lepsze seriale fantasy? Dużo tego nie będzie. Dodatkowo sam Wiedźmin książkowy to przecież takie fantasy klasy B, proste i grubo ciosane.


Mnie serial nie zachwycił. Dwa odcinki widziałem przez rok, pewnie obejrzę dalej, ale jakoś nie czuję ciśnienia, żeby to natychmiast i już...

Lepsze seriale fantasy? Zależy jak rozumiesz fantasy. Jeśli szeroko, to jest ich sporo. Jeśli jako tradycyjne "sword & sorcery" z mieczami, zamkami, czarodziejami i smokami, to rzeczywiście jest tego niewiele. Ale to samo dotyczy filmów fantasy spod znaku magii i miecza. Dobre można policzyć na placach (rąk i nóg).
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » pn 27.09.2021 23:21

Się mi jeszcze przypomniało. Geralt w opowiadaniu "Kwestia ceny" występuje pod ksywą Ravix z Czteroroga. Jego herb to panna na niedźwiedziu, czyli polski herb Rawicz (=Ravix). Herb Osmorog (=Czterorogx2) to inna nazwa herbu Gierałt.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Fidel-F2 » wt 28.09.2021 7:00

El Lagarto pisze:Owszem. W mitologii skandynawskiej nazywały się svartalfar i niewiele miały wspólnego z "ciemnymi elfami" z gier RPG. A jeszcze mniej z Afrykanami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Svart%C3%A1lfar
W fantasy występują w opowiadaniu R. E. Howarda "Worms of the Earth".
oraz u G.G.Kay'a
jesteśmy z Alp alpakami
i kopyta mamy
nie dorówna nam nikt
Fidel-F2
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3438
Rejestracja: wt 02.03.2010 23:45

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: nosiwoda » wt 28.09.2021 11:22

El Lagarto pisze:Powieści były znacznie mniej słowiańskie, ale jeśli chodzi o opowiadania to słowiańskich i polskich tropów jest tam od Pioruna. Smok wawelski, bogini Żywia, Wars i Sawa, nawet diabeł przypomina słowiańskiego czarta

Od Peruna :)

Tropów słowiańskich jest owszem, sporo, ale również germańskich, celtyckich, a w Sezonie burz - także chińsko-japoński motyw demona-lisicy.
Dlatego Wiesiek nie jest słowiański, jest mieszanką motywów. Kościej Nieśmiertelny nie czyni z powieści Valente powieści "słowiańskiej", podobnie jak Czernobog nie czyni słowiańszczyzny z Amerykańskich Bogów Gaimana. Postmoderna i fantazja Pana Anżeja.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: ASX76 » wt 28.09.2021 12:58

Corsarius pisze:
Poza tym proszę wymienić lepsze seriale fantasy? Dużo tego nie będzie.

Dodatkowo sam Wiedźmin książkowy to przecież takie fantasy klasy B, proste i grubo ciosane.


1. Tylko dlatego, że powstało bardzo mało seriali fantasy, a nie z powodu jakości której tu nie ma za Chiny Ludowe! :P "Na bezrybiu i rak ryba" ;)

2. Ale za to jest napisane w stylu klasy A :P
ASX76
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 7351
Rejestracja: pn 17.05.2004 9:29
Lokalizacja: z Oriona

Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: jmpiszczek » wt 28.09.2021 15:00

Jak ktoś ciekawy skąd Sapek brał różne motywy mitologiczne, to polecam książkę "Mitologie Andrzeja Sapkowskiego" Elżbiety Żukowskiej
https://gkf.org.pl/anatomia-fantastyki-17/
jmpiszczek
Lord
Lord
 
Posty: 1027
Rejestracja: wt 17.02.2009 16:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » wt 28.09.2021 16:46

Zgadzam się, że "Wiedźmin" to fantasy klasy B. Zważywszy jednak, że klasa A to Tolkien i le Guin, klasa B dla Sapkowskiego to żadna hańba.

Z lepszych seriali fantasy to np. polskie "Siedem życzeń" albo "Przyjaciel wesołego diabła" :-D
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » wt 28.09.2021 17:03

nosiwoda pisze:Od Peruna :) Tropów słowiańskich jest owszem, sporo, ale również germańskich, celtyckich, a w Sezonie burz - także chińsko-japoński motyw demona-lisicy.
Dlatego Wiesiek nie jest słowiański, jest mieszanką motywów. Kościej Nieśmiertelny nie czyni z powieści Valente powieści "słowiańskiej", podobnie jak Czernobog nie czyni słowiańszczyzny z Amerykańskich Bogów Gaimana. Postmoderna i fantazja Pana Anżeja.


Na Śląsku to będzie chyba Pierun.

Ogólnie prawda, ale...

Nie wiem czy to wstyd, czy nie wstyd, alem "Amerykańskich bogów" jeszcze nie czytał (ani nie oglądał). Tak czy siak kultura amerykańska to zlepek różnych różniastych kultur z przewagą anglosaskiej.

Pan Andrzej to zupełnie inna para kaloszy. Słowianin wychowany na Mickiewiczu i Sienkiewiczu, które to wychowanie co rusz wiedźminowi z butów wyłazi. Zgadza się, twórczość Sapkowskiego to postmoderna, ale ta postmoderna wyrosła na glebie słowiańskiej. "Wiedźmin" i "Droga, z której się nie wraca" to opowiadania o klimacie wybitnie słowiańskim (z jakimś zabłąkanym elfem na przyczepkę). Wcześniej panie jeno kościeje, bobołaki, strzygi.

Dopiero od "Ziarna prawdy" Sapkowski zaczął śmielej miksować tradycje i motywy z różnych baśni i mitologii. Słowiańskość jest jednak u niego na tyle istotna, że odróżnia go od hord innych pisarzy, którzy bajają o elfach, czarodziejach i krasnoludach. Sapkowski jest też "słowiański" na poziomie języka - bez Sienkiewicza z Trylogii i "Krzyżaków" nie byłoby jego barwnej frazy.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » wt 28.09.2021 17:05

Fidel-F2 pisze:
El Lagarto pisze:Owszem. W mitologii skandynawskiej nazywały się svartalfar i niewiele miały wspólnego z "ciemnymi elfami" z gier RPG. A jeszcze mniej z Afrykanami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Svart%C3%A1lfar
W fantasy występują w opowiadaniu R. E. Howarda "Worms of the Earth".
oraz u G.G.Kay'a


Tak, dokładnie w "Fionavarskim gobelinie"
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: historyk » wt 28.09.2021 22:57

El Lagarto pisze:Zgadzam się, że "Wiedźmin" to fantasy klasy B. Zważywszy jednak, że klasa A to Tolkien i le Guin, klasa B dla Sapkowskiego to żadna hańba.

To już wolę Sapka od Tolkiena i Le Guin. I może tak, może powieści to klasa B, ale opowiadania Sapka to zdecydowanie A.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2637
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » wt 28.09.2021 23:57

historyk pisze:
El Lagarto pisze:Zgadzam się, że "Wiedźmin" to fantasy klasy B. Zważywszy jednak, że klasa A to Tolkien i le Guin, klasa B dla Sapkowskiego to żadna hańba.

To już wolę Sapka od Tolkiena i Le Guin. I może tak, może powieści to klasa B, ale opowiadania Sapka to zdecydowanie A.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com


Porównywanie Tolkiena z Sapkowskim to trochę jak porównywanie gościa, który wynalazł koło z konstruktorem Ferrari. Feliks W. Kres napisał kiedyś coś w stylu, że jeśli chodzi o kreację świata, to Sapkowski może za nim (Kresem) co najwyżej nosić tren szaty.
Sapkowski działa bardziej jak zdolny kompilator niż jak kreator uniwersum. Po prostu bogowie nie poskąpili mu talentu do tworzenia barwnych dialogów i barwnych postaci. Sprawnie miksuje elementy zapożyczone od innych.

Zgadzam się, że duża część opowiadań Sapkowskiego to prawdziwe perełki. To w nich jest prawdziwym ASem. Również wolę je od nadętych powieści, gdzie Sapkowski raz bywa królem, a raz waletem, a ASem tylko od czasu do czasu. Opowiadania (niektóre) czytałem wielokrotnie, sagę tylko raz.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: nosiwoda » śr 29.09.2021 7:13

Obrazek

Musiałem.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4976
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Janusz S. » śr 29.09.2021 10:32

El Lagarto pisze:Porównywanie Tolkiena z Sapkowskim to trochę jak porównywanie gościa, który wynalazł koło z konstruktorem Ferrari.

A które z tych stwierdzeń odnosi się do którego z autorów? Trudno mi zgadnąć :twisted: Zdolny kompilator Ferrari nie zaprojektuje a i o wynalazki nie będzie mu łatwo. Chyba coś zamieszałeś w tym wywodzie. Podpieranie się cytatami z Kresa, który o swojej twórczości ma niezwykle wysokie mniemanie, też do niczego mnie nie przekonuje. Nadęte powieści? Sapkowskiego? Nadęte? :shock:
nosiwoda pisze:Musiałem.

Wstydziłbyś się :(
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5870
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » śr 29.09.2021 17:55

Janusz S. pisze: Chyba coś zamieszałeś w tym wywodzie. Podpieranie się cytatami z Kresa, który o swojej twórczości ma niezwykle wysokie mniemanie, też do niczego mnie nie przekonuje. Nadęte powieści? Sapkowskiego? Nadęte? :shock:

Możliwe, że zamieszałem. Mam skłonność do barokowych i zawiłych wypowiedzi. Zatem teraz jasno i prosto:
1. Sapkowski jest OK, ale to nie jest liga Tolkiena
2. Opowiadania Sapkowskiego są lepsze niż jego powieści; saga jest dobra/bardzo dobra, ale prawdziwe mistrzostwo to najlepsze opowiadania Asa.
3. Świat przedstawiony u Sapkowskiego to zlepek zapożyczeń z innych książek fantasy i różnych mitologii
4. Światotwórstwo nie jest najmocniejszą stroną Sapkowskiego, jest wielu lepszych w tej dyscyplinie.
5. Sapkowski za to jest mistrzem jeśli chodzi o posługiwanie się językiem i kreację barwnych postaci
6. Każdy kto to przeczytał może mieć odmienne zdanie i ja to zdanie szanuję
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: Janusz S. » śr 29.09.2021 19:35

Światostwórstwo nie jest dla mnie kryterium dobrej literatury. Książki Tolkiena mają wielkie znaczenie historyczne dla rozwoju gatunku, ale moim szczęściem było to, że przeczytałem je we wczesnej młodości, dzięki czemu byłem nimi zachwycony. Po lekturze dziesiątek innych książek fantasy nie mogę nie dostrzegać, że historia opisana przez Tolkiena jest prosta jak konstrukcja cepa obudowana w mnóstwo mało przydatnych szczegółów. Opowiadania i powieści Sapkowskiego dostarczają mi mnóstwa radości, której Tolkien dostarczyć nie jest w stanie. Porównywanie obu pisarzy w moim przekonaniu nie ma żadnego sensu tak samo jak dyskusja, który z nich jest lepszy. Tolkien to też nie jest liga Sapkowskiego pod pewnymi względami. Do Sapkowskiego wracałem wielokrotnie a do Tolkiena wracać nie chcę - wolę już wersję Jacksona, chociaż i ona jest nadęta. A co dopiero jej literacki pierwowzór. Dlatego jak piszesz, że to Sapkowski pisał "nadęte powieści" to mam poważne wątpliwości co do racjonalności Twojej opinii, ale oczywiście szanuję jej odmienność.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5870
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Geralt, Ciri, Vesemir i inni

Postautor: El Lagarto » śr 29.09.2021 19:51

Janusz S. pisze:Światostwórstwo nie jest dla mnie kryterium dobrej literatury.

I słusznie. Nie widzę tu rozbieżności z moją opinią. Światotwórstwo może być jednak (choć nie musi) kryterium dobrej rozrywki.

Janusz S. pisze: że historia opisana przez Tolkiena jest prosta jak konstrukcja cepa obudowana w mnóstwo mało przydatnych szczegółów.

Złożona, zamotana fabuła też nie jest kryterium dobrej literatury. Wiele arcydzieł ma fabułę prostą jak cep i wiele gniotów ma fabułę zaplątaną jak kołtun.

Janusz S. pisze:Dlatego jak piszesz, że to Sapkowski pisał "nadęte powieści" to mam poważne wątpliwości co do racjonalności Twojej opinii, ale oczywiście szanuję jej odmienność.

Chodziło mi o patos. W fantasy patos jest normą. U Sapkowskiego wolę jednak te łotrzykowskie, ironiczne kawałki. IMO patos wychodzi mu znacznie słabiej, raz gorzej raz lepiej.

Nie ma co dyskutować o racjonalności, bo odbiór literatury jest sprawą bardziej emocji niż rozumu.
El Lagarto
Paladyn
Paladyn
 
Posty: 923
Rejestracja: sob 20.03.2021 21:17

Następna

Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: asymon i 40 gości