Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa"

Postautor: bio » pt 20.08.2021 13:40

Jedna z dotychczas nie wydawanych u nas powieści post apo z pierwszego rzędu. Jeśli nawet trąci już myszką, to nadal jest to lektura obowiązkowa dla każdego kto kocha SF i ciekaw jest jego rozwojowych gatunkowych ścieżek. Jeśli kto zacznie kręcić nochalem, to niech wpierw uprzytomni sobie, że to wszystko co zna w podgatunku, to było po TEJ powieści.
bio
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 195
Rejestracja: pt 06.04.2007 9:32
Lokalizacja: Nadwilże

Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa"

Postautor: Shedao Shai » pn 08.11.2021 10:50

Podchodziłem do tej powieści jak pies do jeża, bo postapo leży bardzo daleko od podgatunków, które lubię. Mój nieistniejący entuzjazm zaczął nieistnieć :D jeszcze bardziej, kiedy po zakupie zobaczyłem, że książka ma przeszło 400 stron i jest jednym z grubszych Wehikułów. Niemniej - skoro czytam całą serię, no to czytam.
Nie było tak źle. Książka jest dobrze napisana, a przy okazji dość pogodna - oszczędza czytelnikowi męczennictwa i martyrologii głównych bohaterów, jak to często bywa w literaturze tego typu. OK, cywilizacja upadła, ale bohater jakoś układa sobie życie i nie płacze przy tym co chwilę. Mamy tu kilka standardowych obserwacji typu: czego zabraknie prędzej, jak będzie z jedzeniem czy zwierzętami itd., jak będzie wyglądało kolejne pokolenie - wychowywane już nie w cywilizacji jaką znamy. Nie porywa to, ale też nie usypia tak, jak się obawiałem. Jest tu kilka ciekawych pomysłów czy przemyśleń. Całość mogłaby spokojnie być ze 100 stron krótsza.
3,5/6
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3718
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa"

Postautor: Shedao Shai » śr 17.04.2024 7:44

MGM+ zamówiło sześcioodcinkowy miniserial będący adaptacją tej książki.

https://deadline.com/2024/03/earth-abides-mgm-greenlights-limited-series-adaptation-george-r-stewart-sci-fi-novel-1235868087/
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3718
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa"

Postautor: Janusz S. » śr 17.04.2024 8:22

Mogę się w całości podpisać pod Twoją opinią. Mocno się obawiałem tej książki a okazała się całkiem ciekawa i optymistyczna, o ile można użyć tego określenia w odniesieniu do powieści postapo.
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5932
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości