Fry, Stephen - "Mythos" :: Sprawdź komentowany artykuł.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: Janusz S. » ndz 21.02.2021 11:19

Niektóre zdania z tej recenzji zdają się sugerować, że jej autor nie wie, że "brakujące" mity znajdują się w następnym tomie. Dziwne.
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5910
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: historyk » ndz 21.02.2021 13:06

Ja raczej tego nie przeczytam, bo jakoś wątpię w przyjemność z lektury :D Moje zainteresowanie mitami greckimi (i rzymskimi) wygasło gdzieś w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. Bo ile można... Jako dziecko przeczytałem Parandowskiego (Mitologia + Przygody Odyseusza + prozatorskie tłumaczenie Odysei), Markowską (Mity Greków i Rzymian), Żylińską (Mistrz Dedal + Opowieść o Heraklesie + Tezeusz i Ariadna + Młodość Achillesa + Wyprawa po złote runo). Potem jeszcze doszedł Graves (Mity greckie), Chadzinikolau (Mity greckie), Srokowski (Mity greckie + parę mniejszych książeczek typu Przygody Odyseusza), Stabryła (Mitologia dla dorosłych) i już bardziej naukowe opracowanie Pietrzykowskiego (Mitologia starożytnej Grecji).

I wystarczy, ileż można wałkować w kółko to samo. Jakbym miał kiedyś wrócić do mitów, to tylko z bardziej dla nas egzotycznych kierunków, przede wszystkim Afryki i Polinezji. Kiedyś takie rzeczy przybliżał Robert Stiller (mity i baśnie malajskie, indonezyjskie, polinezyjskie, ale także skandynawskie). I pamiętam, że pacholęciem będąc (9-12 lat) czytałem bardzo fajny zbiór baśni i podań afrykańskich - Azania Zamani Eugeniusza Rzewuskiego.

Wspominki literackie mi zaskoczyły :D

A wracając do recenzowanej książki, dodatkowo recenzent mnie zniechęcił:
autor przywołuje często historie z tzw. genderem związane

Normalnie bym czytał i nie zwracał na to uwagi, ale po tych słowach jakoś nie umiałbym już czytać bez wrażenia, że znowu mi ktoś wciska ideolo.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony ndz 21.02.2021 14:07 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2648
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: Shicho » ndz 21.02.2021 13:37

Parandowski, Pietrzykowski, Graves, tak, to się dobrze czytało, ale tak naprawdę do mitów zachęciła mnie dopiero "Starożytność bajeczna" Zielińskiego.

"Mythos" - może, może - kupiłem, ale kiedy przeczytam, nie mam pojęcia; odrzuca mnie takie pospieszne czytanie nowości, niech swoje odleżą.
Nie wiem, czy mowa będzie niepełna, gesty niespójne, pod publiczkę wesołe; ale spróbuję, kiedyś, chyba - złowrogim okiem, z wewnętrznymi cieniami i krytycznym, kulawym osądem.
Shicho
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 146
Rejestracja: pn 27.04.2009 5:51

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: historyk » ndz 21.02.2021 14:06

Shicho pisze:Parandowski, Pietrzykowski, Graves, tak, to się dobrze czytało, ale tak naprawdę do mitów zachęciła mnie dopiero "Starożytność bajeczna" Zielińskiego.

A widzisz, nawet to teraz widzę na półce - trzy części z tetralogii (Starożytność bajeczna + Grecja niepodległa + Rzeczpospolita rzymska, brakuje mi Cesarstwo rzymskie). A jak spojrzałem na półkę, to dojrzałem też: Tadeusz Wałek-Czernecki i Stanisław Witkowski, Wielka Historja Powszechna, Tom II: Dzieje greckie z 1934 roku, straszna kobyła (format A4, 1012 stron) z fajnym rozdziałem o przemianach religii greckiej w okresie hellenistycznym.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2648
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: romulus » ndz 21.02.2021 17:10

Janusz S. pisze:Niektóre zdania z tej recenzji zdają się sugerować, że jej autor nie wie, że "brakujące" mity znajdują się w następnym tomie. Dziwne.

Ponieważ nie wiedziałem, że jest druga część. :) Nie robiłem riserczu. :)

historyk pisze:Normalnie bym czytał i nie zwracał na to uwagi, ale po tych słowach jakoś nie umiałbym już czytać bez wrażenia, że znowu mi ktoś wciska ideolo.

Ale jaka ideologia? Zwrócenie uwagi, że w mitologii greckiej seksualność człowieka była bardzo płynna i nie zero-jedynkowa typu chłop/baba? Gdzie w tym ideolo?

Poza tym, ja też pewnie bym nie przeczytał. Z tych samych powodów. Ale zgłosiłem się do recenzji, więc obowiązek górą. Dosyć przyjemny, ale nie na tyle, aby kiedyś do tego powrócić.
Don't blink. Don't even blink. Blink and you're dead.
romulus
Książę
Książę
 
Posty: 2058
Rejestracja: śr 29.11.2006 20:11

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: historyk » ndz 21.02.2021 21:13

romulus pisze:Ale jaka ideologia? Zwrócenie uwagi, że w mitologii greckiej seksualność człowieka była bardzo płynna i nie zero-jedynkowa typu chłop/baba? Gdzie w tym ideolo?

Po prostu już mi w czaszce wciąż będzie kołatać to "gender". U Stabryły jest tego pewnie znacznie więcej, ale jego Mitologia dla dorosłych wyszła w czasach, kiedy ta lewicowa nowomowa jeszcze nie była modna i nikt tego nie nazwał genderem.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2648
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: Shadowmage » ndz 21.02.2021 22:39

Ja mam wrażenie, że dla popularyzacji "ideologii gender" więcej zrobiły kręgi, nazwijmy je konserwatywnymi.
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20754
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: nosiwoda » pn 22.02.2021 8:05

Zdecydowanie tak. W końcu to one, te kręgi, wciąż wznoszą oburz, gdy tylko ktoś powie "gościni"...

A co do mitów - była kiedyś taka książeczka (80.?), kierowana do wczesnych nastolatków, a opisująca, jak to (chyba) PRLowskie rodzeństwo styka się z ucieleśnionymi postaciami z mitów greckich - chyba z Odyseuszem, chyba też z Parkami, okładka autorstwa któregoś znanego wtedy grafika, na niej (chyba) dwóch chłopców witających się ze spartiatą (albo inną postacią w greckim hełmie). Ktoś kojarzy autorstwo i tytuł?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4986
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: Shedao Shai » pn 22.02.2021 8:10

nosiwoda pisze:Zdecydowanie tak. W końcu to one, te kręgi, wciąż wznoszą oburz, gdy tylko ktoś powie "gościni"...


A to ktoś tak mówi? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3702
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: nosiwoda » pn 22.02.2021 8:16

Tak.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4986
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: asymon » pn 22.02.2021 8:23

nosiwoda pisze:A co do mitów - była kiedyś taka książeczka (80.?), kierowana do wczesnych nastolatków, a opisująca, jak to (chyba) PRLowskie rodzeństwo styka się z ucieleśnionymi postaciami z mitów greckich - chyba z Odyseuszem, chyba też z Parkami, okładka autorstwa któregoś znanego wtedy grafika, na niej (chyba) dwóch chłopców witających się ze spartiatą (albo inną postacią w greckim hełmie). Ktoś kojarzy autorstwo i tytuł?


Mam u rodziców, jak przetlumacze przez telefon o co chodzi, to napiszę. Brązowa okładka, ten na okładce to Odyseusz właśnie, co ich oprowadzał. Tylko jak wziąłem do ręki parę lat temu, to było takie se.
The square root of three equals two for large values of three.
- found in a bathroom in the Cornell Physics department -
Awatar użytkownika
asymon
Lord
Lord
 
Posty: 1963
Rejestracja: ndz 10.05.2015 8:38

Re: Fry, Stephen - "Mythos"

Postautor: nosiwoda » pn 22.02.2021 13:51

O, super. Pamiętam, że miała trochę dziwny format, wąski. Co do jakości - tak często bywa z lekturami dzieciństwa.
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4986
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości