Derleth, August - "Maska Cthulhu" :: Sprawdź komentowaną ksiażkę.

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Derleth, August - "Maska Cthulhu"

Postautor: Shedao Shai » pn 28.09.2020 7:42

Cieszę się, że zapoznałem się z tą książką, głównie ze względu na to, że dowiedziałem się, kto to August Derleth i jaką miał rolę w popularyzacji twórczości Lovecrafta - zarówno tą pozytywną, jak i negatywną. Ciekawa postać i ciekawy wątek dla fanów twórczości Samotnika z Providence (który nie był samotnikiem). Aż się zajarałem i kupiłem książkę autora posłowia ("Groza jest święta").

Same opowiadania są wg. mnie właściwie nie do odróżnienia od tych spod pióra Lovecrafta. Językowo, klimatycznie czy fabularnie mają one dokładnie te same zalety i wady. Wtórność drugiego opowiadania względem pierwszego wyłączyła mnie z czytania tej książki na cały dzień. No bo jak tu inaczej zareagować, kiedy przeczytałeś nawet dobre opowiadanie, przechodzisz do kolejnego, a tu dokładnie ten sam szkielet fabularny (gość dziedziczy dom po zmarłym krewnym, w domu znajduje zakazane księgi, czyta je i budzi Wielkie Zło które zaczyna terroryzować okolicę). Myślałem, że ktoś sobie ze mnie kpi. Tylko jak tu mieć pretensje do Derletha, skoro u Lovecrafta było tak samo - jak to ujął Maciej Płaza, Lovecraft jest albo dobry jakościowo, albo różnorodny - jego najlepsze dzieła są podobne do siebie. Zatem jeśli łykacie Lovecrafta, to łykniecie i Derletha. Ja łyknąłem i chętnie kupiłbym więcej. Opowiadania są sprawnie napisane, dla czytelnika w 2020 roku już niczym nie zaskakujące, ale klimatyczne i fundujące mu dwa nastrojowe wieczory w świecie Wielkich Przedwiecznych. Ode mnie 4/6.

Na osobne wspomnienie zasługuje bdb wydanie - świetna okładka, w wersji twardookładkowej - ręczna numeracja, dobre tłumaczenie. Lubię mieć takie książki na półce.
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Derleth, August - "Maska Cthulhu"

Postautor: nosiwoda » pt 06.11.2020 17:31

Uprzejmie donoszę, że na amazonie jest ZA DARMO plik Complete fiction H.P.Lovecrafta -1331 stron wg ich danych.
https://www.amazon.com/H-P-Lovecraft-Co ... ext&sr=1-2
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Re: Derleth, August - "Maska Cthulhu"

Postautor: Janusz S. » pt 06.11.2020 17:45

nosiwoda pisze:Uprzejmie donoszę, że na amazonie jest ZA DARMO plik Complete fiction H.P.Lovecrafta -1331 stron wg ich danych.
https://www.amazon.com/H-P-Lovecraft-Co ... ext&sr=1-2

Ponoć jednak nie jest "complete".
Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. G. Orwell
Awatar użytkownika
Janusz S.
Monarcha
Monarcha
 
Posty: 5868
Rejestracja: pn 18.03.2013 19:15
Lokalizacja: Sośnicowice / Kraków


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości