Idą zmiany w NF

Tutaj możesz komentować pojawiające się w naszym serwisie literackim wiadomości

Moderatorzy: Vampdey, Tigana, Shadowmage, Achmed

Idą zmiany w NF

Postautor: drwalrabarbar » czw 30.07.2020 5:20

Zagryzł go Klub Miłośników Tęczy.
drwalrabarbar
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 127
Rejestracja: śr 04.01.2017 19:50

Idą zmiany w NF

Postautor: Shedao Shai » czw 30.07.2020 5:56

xD
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Idą zmiany w NF

Postautor: nosiwoda » czw 30.07.2020 7:49

drwalrabarbar pisze:Zagryzł go Klub Miłośników Tęczy.

Ty nie za bardzo ogarniasz, co?
This space-time continuum is ruled by Pa Gorg, Ma Gorg and Junior Gorg.
Awatar użytkownika
nosiwoda
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 4975
Rejestracja: śr 18.10.2006 12:57
Lokalizacja: zewsząd

Idą zmiany w NF

Postautor: Yans » czw 30.07.2020 7:54

Dziwny zbieg okoliczności? ;)
Yans
Lord
Lord
 
Posty: 1408
Rejestracja: czw 27.07.2006 13:58

Re: Idą zmiany w NF

Postautor: Shadowmage » czw 30.07.2020 7:58

Jak chcecie się wypowiadać, to poczytajcie jego profil na FB :P
Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył.
Arturo Perez-Reverte, "Klub Dumas"
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Idą zmiany w NF

Postautor: drwalrabarbar » czw 30.07.2020 8:17

Widzisz szanowny nosiwodo. Obawiam się, że masz zbyt ograniczony ogląd świata. Tylko znad własnej klawiatury. Ogarniasz to?
drwalrabarbar
Wojownik
Wojownik
 
Posty: 127
Rejestracja: śr 04.01.2017 19:50

Idą zmiany w NF

Postautor: Haribo » czw 30.07.2020 8:36

To kto go w końcu zagryzł: Klub Miłośników Tęczy za puszczenie Komudy czy Klub Miłośników Faszyzmu za plany zrobienia całościowego "tęczowego" numeru???
Haribo
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 488
Rejestracja: czw 28.03.2013 9:37

Re: Idą zmiany w NF

Postautor: historyk » czw 30.07.2020 9:19

Haribo pisze:To kto go w końcu zagryzł: Klub Miłośników Tęczy za puszczenie Komudy czy Klub Miłośników Faszyzmu za plany zrobienia całościowego "tęczowego" numeru???

Chyba to pierwsze, bo zdaje się, że w tym tonie wypowiadał się jeszcze zanim NF ogłosiła wydanie numeru dla czytelników LGBT. Cóż, bardzo źle się zachowała redakcja NF w tej sytuacji - mam na myśli i naczelnego, i Zwierzchowskiego. Bo atak - nawet jeśli zawoalowany - na własnego autora i redaktora działu polskiego wygląda co najmniej nieładnie. Mam nadzieję, że po tym wszystkim chociaż zniknie z polskiego światka fantastycznego Karolina Fedyk, bo to jej głupota i histeria tę gównoburzę nakręciły.

EDYCJA. Jednak się myliłem, najpierw była oferta NF z nr dla LGBT, a potem post Zwierzchowskiego, ale wyraźnie podaje:
Przerażeniem napawa mnie również myśl o przyszłości. O tym, że moja praca będzie rozpatrywana w takim kontekście, że moje redaktorskie wybory przestały już być moimi wyborami, a stały się pokutą redakcji.
https://www.facebook.com/kulturalnyczlo ... __tn__=K-R

Tak na marginesie, w hejcie na Komudę bardzo aktywnie uczestniczyła recenzentka Katedry, Gabriela Nina Piasecka, że zacytuję jej odpowiedź na kulturalnie wyrażoną odmienną opinię o tym opowiadaniu:

Pierdol się. Serio. Nie będziesz mi mówić co ma prawo mnie obrażać lub nie. Więc zwyczajnie, jak ci się nie podoba, że ludzie poczuli się z tym bardzo źle się, to masz prawo uzyskać odznakę Bosaka. Albo Dudy. Jak ci lepiej. Bo nagonka na LGBT jest w Polsce faktem. Więc nie praw mi o świętym oburzeniu, że ludzie hejtują. Ludzie zwrócili uwagę, że jest nie halo. A teraz będziesz mi mówić, że nie mam prawa poczuć się źle? Smaż się w piekle.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Idą zmiany w NF

Postautor: gadba » czw 30.07.2020 9:49

"nagonka na LGBT jest w Polsce faktem", którego echa pojawiają się nawet tu. Smutno, że tak się dzieje.
gadba
Najemnik
Najemnik
 
Posty: 97
Rejestracja: wt 09.06.2015 22:43

Idą zmiany w NF

Postautor: kpr » czw 30.07.2020 9:49

Zgadzam się z historykiem. NF totalnie nie udźwignęła tego kryzysku. Zamiast go gasić, tylko go napędzała.

Ja osobiście oberwałem banem na fp. Sposób pisania i treść moich rozmów nie były agresywne. Zostałem zablokowany bezpośrednio po napisaniu dwóch komentarzy. Chodziło więc albo o moją opinię, że należy się zastanowić czy w pomaganiu mniejszościom powinno chodzić o działania, które nieustannie uwidaczniają, że to są inności, które trzeba ciągle prowadzić za rączkę, czy raczej o działania, które będą powodować, że większość będzie traktować członków mniejszości jak każdego innego członka społeczności, albo o moje pytanie czy Jeff Vandermeer, który ogłosił wszem i wobec, że już nie użyczy żadnego swojego dzieła NF w ogóle kontaktował się z redakcją, by dowiedzieć się o co chodzi, czy bazował jedynie na opinii pojedynczej osoby. Po którymś z powyższych zostałem zablokowany przez aktualnie urzędującego moderatora.

Jednak prawdziwy szok przyszedł po wymianie maili z NF. Nie uzyskałem odpowiedzi na żadne z moich merytorycznych pytań. W zamian byłem raczony frazami, które są oczywistościami dla każdego przyzwoitego człowieka. Nie dowiedziałem się więc co właściwie spowodowało, że zostałem zablokowany, oprócz tego, że była to decyzja aktywnego w tamtym momencie moderatora. Nie usłyszałem odpowiedzi na spostrzeżenie, że w takim razie mogła być decyzją błędną skoro tak samo błędna wg redakcji okazała się decyzja pojedynczego redaktora o dopuszczeniu tekstu Komudy do druku. Nie dowiedziałem się co redakcja sądzi o zachowaniu wyżej wymienionej lewicowej aktywistki, która wywlekła sprawę, która była do zapomnienia na zagraniczne poletko. Nie dowiedziałem się także czy redakcji przeszkadza nazywanie przez ową osobę fanów NF brunatnymi ("część komentujących to trolle ściągnięte przez brunatne fanpejdże" - XD). Nie dowiedziałem się również czy Jeff Vandermeer kontaktował się z redakcją, by dowiedzieć się z pierwszeg źródła w czym rzecz. Wskazałem agresywne i niegrzeczne posty Jacka Dehnela, który z fantastyką nie ma nic wspólnego, a mimo to został najwyraźniej ściągnięty przez tęczowe fanpejdże ;) by siać ferment, bezskutecznie próbując uzyskać odpowiedź na pytanie dlaczego wciąż nie został zbanowany na profilu NF.

Bardzo rozczarowujące doświadczenie.
kpr
Rycerz
Rycerz
 
Posty: 263
Rejestracja: ndz 30.10.2011 23:41

Idą zmiany w NF

Postautor: Shadowmage » czw 30.07.2020 9:57

Akurat Dehnel z fantastyką ma (a przynajmniej miał) sporo wspólnego. Raz, że wykorzystuje ją w twórczości, dwa, że choćby na forum NF dawno temu toczył boje z Przewodasem,

Zaś obserwując dyskusję z boku widać było napływ "aktywistów" z obu stron z zewnątrz, którzy nie zagłębiając się w temat, wypisywali posty, nazwijmy je światopoglądowe.

Ale generalnie wolałbym, żebyśmy już ten temat, przynajmniej tutaj, zamknęli. Chyba wszystko już zostało powiedziane, a jego ponowne odgrzewanie znów wywoła niepotrzebne emocje i zapewne zaostrzenie języka, co będzie wymuszało interwencje moderacji. Wolałbym tego uniknąć.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno

Re: Idą zmiany w NF

Postautor: Shedao Shai » czw 30.07.2020 10:00

Cała ta aferka to książkowy przykład, czemu trzymam się z dala od szerzej pojętego polskiego fandomu fantastycznego. Wszedłem sobie kiedyś na Fejsa, poczytać komentarze pod wiadomymi postami na fanpage'u NF. Legiony Święcie Oburzonych, toczących zaciekłe dyskusje i rozdmuchujący taką głupotkę jak sprawa opowiadania Komudy do batalii światopoglądowej o lepsze jutro. Pierwszych parę minut się śmiałem; przestałem, gdy zacząłem czuć, że mogę potrzebować konsultacji onkologicznej ("this post gave me cancer"). Aktywizm w którąkolwiek ze stron w formie intensywnej przeradza się w parodię. Shadow ma rację, nie przenośmy tego też tu, trzymajmy poziom. Jaki bo jaki, ale nasz własny 8)
Awatar użytkownika
Shedao Shai
Wielki Książę
Wielki Książę
 
Posty: 3686
Rejestracja: sob 06.03.2004 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Idą zmiany w NF

Postautor: historyk » czw 30.07.2020 10:02

kpr pisze:Nie dowiedziałem się co redakcja sądzi o zachowaniu wyżej wymienionej lewicowej aktywistki, która wywlekła sprawę, która była do zapomnienia na zagraniczne poletko.

Ciekawostka - owa aktywistka, czyli Karolina Fedyk, która rozkręciła hejt na Komudę, czyli także Cetnarowskiego miała szansę zadebiutować książkowo dzięki... Cetnarowskiemu. Jej Skrzydła wyszły w serii Fantastycznie Nieobliczalni wydawnictwa SQN, której redaktorem jest Cetnarowski...

gadba
"nagonka na LGBT jest w Polsce faktem", którego echa pojawiają się nawet tu. Smutno, że tak się dzieje.

A coś z sensem w miejsce sloganu? Gdzie tu widzisz homofobię?

Shadowmage pisze:wszystko już zostało powiedziane, a jego ponowne odgrzewanie znów wywoła niepotrzebne emocje i zapewne zaostrzenie języka, co będzie wymuszało interwencje moderacji. Wolałbym tego uniknąć.

Wiesz, to jest bardzo istotny temat, związany z wolnością słowa i wolnością artystyczną. Chyba nie chcemy powielać w tym punkcie zachodu, gdzie już nawet co rozsądniejsi lewicowcy są przerażeni tym, co wyprawia dzicz rewolucyjna. Niedawno ukazał się w tej sprawie list stu pięćdziesięciu intelektualistów, głównie lewicowych (podpisali m.in.: J. K. Rowling, Salman Rushdie, Margaret Atwood, Garry Kasparow, Francis Fukuyama, Anne Applebaum, Noam Chomsky). Najwyraźniej sami przestraszyli się, że za chwilę okażą się za mało radykalni i hunwejbini wezwą do ich bojkotu – Rowling już to przerabia, bo napisała, że okres mają kobiety, co jest transfobiczne :D Tu całość listu w Do Rzeczy:
https://dorzeczy.pl/kraj/147433/nasze-i ... slowa.html
_______________________
http://seczytam.blogspot.com
Ostatnio zmieniony czw 30.07.2020 10:06 przez historyk, łącznie zmieniany 1 raz
historyk
Książę
Książę
 
Posty: 2636
Rejestracja: pn 29.10.2007 23:35

Idą zmiany w NF

Postautor: niepco » czw 30.07.2020 10:05

Aż strach lodówkę otworzyć by cię tęcza po oczach nie jebła.
niepco
Lord
Lord
 
Posty: 1224
Rejestracja: ndz 19.09.2010 18:25
Lokalizacja: Antiquitatis Genus Crosniensis

Idą zmiany w NF

Postautor: Shadowmage » czw 30.07.2020 10:08

Wolność słowa (jakkolwiek iluzoryczna) to jedno, pyskówki to drugie. I tego wolałbym uniknąć, stąd moja uwaga.

EDIT: niepco już zaczął zaostrzanie języka. Zamykam temat, sorry.
Awatar użytkownika
Shadowmage
Cesarz
Cesarz
 
Posty: 20742
Rejestracja: ndz 06.10.2002 15:34
Lokalizacja: Wawa/Piaseczno


Wróć do Komentarze i opinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości